Tizenodnik: wieści ze świata Tizen. Numer 04.

Wieści ze świata Tizen z minionych trzech tygodni (23.12.2013 – 12.01.2014)

Witam wszystkich w noworocznym numerze Tizenodnika. Jako, że okres świąteczno-noworoczny przyniósł mało wiadomości dotyczących systemu Tizen, postanowiłem, że czwarty numer skupi wieści z okresu ostatnich trzech tygodni.

23 lutego, domniemany dzień prezentacji pierwszych urządzeń z systemem Tizen zbliża się wielkimi krokami. Daje się to odczuć coraz wyraźniej bo zdecydowana większość wiadomości dotyczy przecieków na temat sprzętu. Jeszcze przed końcem roku na stronie FCC (Federalnej Komisji Komunikacji) pojawiły się dokumenty certyfikacji Samsunga SC-03F o numerze identyfikacyjnym: A3LSWDSC03F. Na podstawie opublikowanego materiału, możemy zauważyć, że smartfon o wymiarach 136.1 x 69.1 mm jest podobnej wielkości do Galaxy S4 co może sugerować, że SC-03F będzie posiadał ekran o przekątnej około 5”. Urządzenie wspiera standard GSM 850/1900MHz, WCDMA 850, Wi-Fi 2.4GHz/5GHz i Bluetooth 4.0 (Low Energy), a także LTE (na co wskazuje zamontowany chip). W dokumentach znalazła się też bardzo interesująca informacja jakoby omawiany telefon posiadał procesor o taktowaniu 2.3 GHz, co sugeruje, że pracuje pod kontrolą Snapdragona 800, dementując tym samym wszystkie poprzednie przecieki mówiące o Exynosie 4412. SC-03F będzie przeznaczony na rynek Japonii i Korei, którego sprzedaż rozpocznie największy japoński operator telefonii komórkowej NTT DoCoMo. Ten natomiast ma nadzieję, że stanie się to już w marcu tego roku pomimo opóźnień z jakimi muszą borykać się NTT i Samsung.

Mamy nadzieję, że pierwszy telefon z Tizen trafi na rynek jeszcze w marcu. Projekt jest opóźniony i do dziś nie możemy powiedzieć z całą pewnością, że ten termin będzie w 100% pewny, ale są na to spore szanse.

Powiedział Otori - rzecznik NTT DoCoMo.

Wraz z premierą pierwszego tizenfona, Japoński operator liczy na ożywienie rynku nowymi bezpłatnymi usługami.
Chodzą też głosy, że sprzedaż pierwszych rynkowych telefonów Samsung rozpocznie wczesną wiosną. W tym samym czasie uruchomiony ma zostać sklep Tizen Store.

W zasadzie w tym samym czasie, certyfikat otrzymał jeszcze jeden telefon z Tizen OS – będący międzynarodowym wariantem – GT-I8800 Redwood a'ka Melius. Stało się to 30 grudnia 2013 roku a certyfikat dotyczy łączności bezprzewodowej - Wi-Fi Alliance. Z opublikowanych dokumentów możemy dowiedzieć się, że omawiany smartfon zawiera moduł WLAN IEEE 802.11 a/b/g/n na paśmie 2.4 i 5 GHz. Dodatkowo znajdziemy też Wi-Fi Direct®, WPA™ – Enterprise, Personal, WPA2™ – Enterprise, Personal i WMM ®- for Power Saving & Wi-Fi Protected Setup. Wzmianki o GT-I8800 przewijają się już od roku. Z dotychczasowych przecieków wiemy, że jednostką napędową telefonu jest czterordzeniowy Exynos 4412 o częstotliwości 1.4 GHz wraz z GPU Mali-400, ekran o rozdzielczości 1280x720px a wydajność zmierzona przez test BrowserMark 2.0 nieznacznie ustępuje Samsungowi Galaxy S4. Jednak po ostatnich wiadomościach, obecność Exynosa 4412 w tym telefonie nie jest już tak pewna.

W skrócie:

Na stronie Crosswalk pojawił się projekt XWALK-625. Pod jego szyldem ukrył się model ZTE Geek napędzany przez system Tizen OS 2.1 i 2.2.1. Dodatkowo na stronie wiki systemu pojawiła się informacja na temat ZTE Geek V975. Okazuje się, że omawiane urządzenie doczekało się portu napisanego przez programistów Intela i skierowany jest do wewnętrznych testów (prawdopodobnie ze względu na obecność procesora Intela). Całkiem możliwe, że w przyszłości mielibyśmy telefon z możliwością instalacji Tizen OS obok Androida. W Internecie pojawił się także port Tizen 2.1 dla Galaxy SII ale obecnie trudno stwierdzić jak działa.

Wydany został Marmalade SDK 7.1. Oprócz poprawek wielu niedociągnięć, najnowsza wersja SDK oddaje deweloperom w ręce Tizen Phone Emulator dzięki któremu możliwe będzie testowanie aplikacji w przypadku braku możliwości przetestowania ich na fizycznym urządzeniu.

Firmy Game Salad i Appbackr przedstawiły szczegóły wspólnego konkursu i nagród jakie czekają dla autora najlepszej gry przeniesionej do systemu Tizen. Na zwycięzcę czeka 500 000 dolarów natomiast cała pula nagród to kosmiczne 6 mld dolarów. Studia biorące udział w programie będą miały szansę uzyskać bezpłatną licencję GameSalad Pro Licence. GameSalad podjął współpracę z Appbackr aby ten oceniał tytuły na podstawie jakości i pomysłowości twórców. To pokazuje jak istotną sprawą dla twórców systemu Tizen jest jakość aplikacji. Program Motywacyjny dostępny jest dla wszystkich 700 000 deweloperów korzystających z usług GameSalad. Rozpoczęta akcja ma na celu zachęcić programistów do zainteresowania się platformą Tizen i przekonać, że warto tworzyć aplikacje dla nadchodzącego systemu.

YoYo Games w trzeciej turze losowania ogłosił następnych zwycięzców konkursu. Po 1000$ otrzymali: Stephen Loney, twórca "Sync Lab", Gennady Pucherevin, twórca "Malevich" i Zachary Helm, twórca "Crate Hill". Tak jak w poprzednich losowaniach, tak i teraz jury nie brało pod uwagę jakość wykonanego tytułu czy przemyślanej fabuły. Lecz gry wydają się być dopracowane i wciągające.

--------------------

<< Poprzedni wpis