Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Subiektywny przegląd Windows 8 RTM - część 2: Pierwsze wrażenia

Witam w drugiej części mojego przeglądu Windows 8. Jeśli nie czytałaś / czytałeś jeszcze części pierwszej to zapraszam to lektury W tym wpisie podzielę się spostrzeżeniami na temat nowych elementów samego systemu. Jednakże na początek:

Ciekawostki

System w wersji x86 zajmuje niecałe 7 GB plus 350 MB ukrytej partycji zarezerwowanej przez system.

Mam do tego lekki bład graficzny, który towarzyszył mi również w poprzedniej wersji - a mianowicie po zmianie schematu kolorów dla klasycznego UI na najczarniejszy etykiety belek okien są bardzo słabo widoczne. Dlatego przerzuciłem się na kolor biały, który o wiele lepiej mi pasuje do nowej kolorystki niż standardowy niebiesko-podobny. Nie wiem czy to wina emulacji czy też faktycznie zaniedbanie twórców interfejsu.

Nowa kolorystyka

Tak jak widać na powyższym obrazku kolorystyka zmieniła się nieco w stosunku do Windows 7. Obramowanie okien pozbawione jest efektów przeźroczystości - jedynie pasek zadań jest lekko transparentny. Cały interfejs stracił "połysk" co w moim odczuciu wyszło mu na dobre. Wszystkie elementy wyglądają minimalistycznie i czytelnie. Jedynie ikony klasycznego interfejsu nie uległy dużej zmianie.

Dwa w jednym

Jak już wiadomo do dyspozycji mamy 2 interfejsy użytkownika: kafelkowy ModernUI oraz klasyczny Aero [nie jestem do końca pewien czy to jednak Aero, widziałem różne informacje na ten temat]. Niestety nie ma możliwości [a przynajmniej jeszcze nie znalazłem] wyłączenia jednego lub ustawienia domyślnego - w zamyśle ModernUI ma być głównym interfejsem wspieranym przez klasyczne UI. Kolorystyki obu środowisk możemy zmieniać niezależnie. Do dyspozycji mamy 2 miejsca konfiguracji:
  • Panel sterowania
  • Ustawienia PC

Modern UI w paru słowach

Nowe środowisko preferuje przedstawianie aplikacji w formie kafelków o dynamicznej zawartości.

Każdy element możemy przesuwać i zmieniać jego rozmiar. Można również ustawić opcje wyświetlania, odpiąć element, odinstalować lub otworzyć lokalizację. Możemy zaznaczyć kilka kafelków na raz.

Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na pustym polu mamy możliwość wyświetlenia wszystkich aplikacji. Z tego miejsca możemy dodać aplikację do panelu Start. Brakuje mi tutaj jednak zaznaczania wielu pozycji. Przy większej ilości elementów przenoszenie to może być lekko męczące.

Zmiana wyglądu panelu jest prosta i zawiera kilka pozycji - mi jednak brakuje możliwości wgrania własnej tekstury dla tła.

Nowe stare

Klasyczny interfejs również uległ zmianie.
Do okien eksploratora dodano wstążkę, którą możemy rozwijać i zwijać wg potrzeb. Rozwiązanie jest dość wygodne i wbrew pozorom nie zajmuje dużo miejsca.

Przeciągając kursor myszy w któryś z prawych rogów ekranu wywołujemy pasek z podręcznymi ustawieniami oraz notyfikację kalendarza. Wygląda to ciekawie, ale dla mnie mało wygodne rozwiązanie. Z pozycji paska możemy wyszukiwać elementy, dzielić się zawartością, zarządzać urządzeniami, ustawiać notyfikacje czy też wyłączyć / zrestartować komputer.

Ciekawe możliwości

System poza nowym interfejsem doczekał się kilku wartych uwagi funkcji.

Snap multitasking

Jest to mechanizm pozwalający na uruchomienie kilku niezależnych od siebie aplikacji na jednym ekranie. Możemy np kodować za pomocą edytora w klasycznym UI i przeglądać internet w przeglądarce korzystającej z ModernUI. Jedna z aplikacji zajmuje większość ekranu, a druga zaś pozostały kawałek, przełączanie pomiędzy nimi polega na przeciągnięciu paska oddzielającego poszczególne podglądy w celu udostępnienia większej powierzchni ekranu.

Operacje na plikach

Istotną zmianę widać podczas kopiowania plików. Do dyspozycji mamy wykres prędkości kopiowania połączony z postępem. Dostajemy możliwość spauzowania i wznawiania kopiowania. Wszystkie zadania są teraz grupowane w jednym oknie. Rozwiązanie bardzo wygodne i bardzo chciałbym zobaczyć to w Windows 7.

O wiele lepiej system radzi sobie w przypadku konfliktów nazw plików. Teraz możemy niezależnie wybrać, który plik ma zostać zamieniony, a który ma pozostać oryginalny.

Nowy menedżer zadań

Narzędzie to zmieniło się bardzo w stosunku do poprzednich wersji. Oczywiście zmiany na plus.
Do dyspozycji mamy dwa widoki:
  • Prosty - tylko lista aktywnych aplikacji z możliwością ich zakończenia
  • Zaawansowany - pokazujący pogrupowane wszystkie działające aplikacje i usługi. Dający dostęp do podglądu wykresów wydajności.
Zaskoczył mnie brak komunikatora AQQ na liście w trybie prostym. Okazało się, że pokazuje ona tylko aktywne apliakcje, a AQQ schowane do zasobnika systemowego zostawało przenoszone do grupy aplikacji działających w tle. Podczas rozmowy AQQ pojawiało się na liście jako aktywne. Jest to kolejna rzecz, którą chciałbym zobaczyć w Windows 7.

Rozpoznawanie mowy

W Windows 8 zaimplementowano nowy silnik rozpoznawania mowy. Postanowiłem przetestować go na koniec. Usługa ta pozwala nam np na poruszanie się po pulpicie. Wystarczy wydać polecenia Desktop - Computer - Enter i już mamy otworzone odpowiednie okno.

Możemy również dyktować tekst. Mój angielski nie jest aż tak zły, jednakże dopiero po kalibracji i przetrenowaniu silnika można było powiedzieć, że dałoby się używać tego typu rozwiązania. Poniższy test przedstawia dyktowanie po kalibracji - pierwsza linijka napisana ręcznie, próbowałem przedyktować ją aż do skutku.

W razie potrzeby możemy przeliterować słowo i dodać je do słownika.

W moim odczuciu daleko tutaj jeszcze do poziomu silnika Google, który radzi sobie z rozpoznawaniem mowy nawet w naszym rodzimym języku. Podobno Microsoft ma pracować nad tą funkcjonalnością - zobaczymy jakie będą wyniki.

Opinia końcowa

Jak na razie oceniam nowy system bardzo pozytywnie. ModernUI jest do zniesienia, nowy wygląd bardzo mi się podoba [no może poza standardowym kolorem obramowania okien, ale to można zmienić]. Ulepszenia, które zaprezentowałem są dla mnie jednym z argumentów, aby przenieść się na ten system. Jednakże wolałbym umieszczenie ich w Windows 7. Być może jakiś Service Pack? :)
Dziękuję za uwagę, czekam na komentarze, uwagi, pytania.
Pozdrawiam :)

Subiektywny przegląd Windows 8 RTM - część 3: Opinie, uwagi i wnioski ... 

windows oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
bart25   3 #1 18.08.2012 10:37

Całe szczęście, że te zmiany nie zostały wprowadzone do Windows 7. Zresztą takich zmian nie dodaje się w Service Pack'u (SP1 do W7 nie wprowadził praktycznie żadnych zmian, poza poprawkami oczywiście). Mi się w tym systemie podoba tylko nowy menadżer kopiowania. Wygląda na to, że system został nieco zoptymalizowany, co też jest na plus.
Być może na niego przejdę, jeśli komuś się uda wyłączyć nowe UI i przywrócić Menu Start (już pewien człowiek zrobił takiego tweaka, jeszcze tylko przypinanie do Menu Start nie działa).
Cały ten Modern UI jest dla mnie pomyłką, a przynajmniej niezbyt dobrze zrealizowanym pomysłem. Nie ma tu konsekwencji, wprowadziło to pewne rozwarstwienie systemu, część opcji jest tu, część tu, część programów będzie tu, część tu. Zamiast uporządkować system, wprowadzili jeszcze większy chaos.
To moja opinia i widzę po forach, że wielu ludzi podziela moje zdanie, choć są i tacy, którym się podoba nowy zamysł. Ciekawe jak system przyjmie się wśród ludzi, którzy dostaną ten system, chcąc nie chcąc, w nowym laptopie, a będą przyzwyczajeni do Windowsa XP/Visty/7.

Autor edytował komentarz.
Sajbi   4 #2 18.08.2012 11:30

Brawo fajna recka ;) Explorer podobny do rozwiązań z konceptów Longhrona. Zostanę już przy moim OSX SL (chodź nie wykluczone że w maszynie wirtualnej spróbuję przetestować nowe okienka).

darasz89   4 #3 18.08.2012 11:48

@bart25
ModernUI sprawdza się bardzo dobrze na urządzeniach z [względnie] małymi dotykowymi ekranami
na PC to wg mnie kompletna pomyłka, a brak wyłączenia tego interfejsu jest strzałem w stopę, co prawda da się to wszystko ustawić, aby "jakoś" się dało to używać - ale to nie tędy droga
Service Pack 2 do XP dodał "rozbudowaną" zaporę ogniową, więc kto wie jak będzie z SP2 dla Win7 ;)

@Sajbi
dziękuję bardzo za opinię :)

bart25   3 #4 18.08.2012 13:33

Dodali bodajże całe centrum zabezpieczeń. W XP dużo nowych technologii musiało zostać wprowadzonych w formie Service Packów/aktuzlizacji, np. WPA2. Technologia wtedy się szybciej rozwijała, a następcy nie było widać. Jak wychodził SP2 do XP, to Vista była jeszcze odległym planem, dopiero 2 lata później wyszła.

darasz89   4 #5 18.08.2012 13:59

ja tylko mam nadzieję, że część narzędzi z Win8 zostanie jakoś dodana do Win7 :)
sposób realizacji jest już mniej ważny

bart25   3 #6 18.08.2012 14:44

Nie wiem w którą stronę lepiej, czy do W7 dodać ficzery W8, czy w W8 wywalić metro.
Mam też mieszane uczucia co do wstążki, ale chyba bym ją przeżył, przynajmniej daje więcej opcji.

darasz89   4 #7 18.08.2012 14:56

wstążka przy dłuższym użytkowaniu jest całkiem wygodna ;)

Securitas   6 #8 19.08.2012 12:12

W końcu zmusiłem się do zainstalowania 8 i po popczątkowych problemach jestem pozytywnie zaskoczony.Całe te Metro nie jest tak straszne jak się je maluje( opisuje)...chyba najlepiej porównać to można do pojawienia się Ubuntu z unity :)
Sprzet na któwrym zainstalowałem 8 ma ponad 5 lat...jest to lapek fujitsu-siemens Amilo Pa 1510( Turion x2-1.6 ghz , 1,5 gib RAM ( z czego 128 odchodzi na grafike) Ati X 1100 ... jak widać to duży kalkulator ..o dziwo nic się nie wiesza i działa dośyć ładnie.Internet śmiga, filmy i muzyka odtwrzają sie bez problemu...i o to chodzi :)
Ciekawi mnie co b ędzie dalej :)

  #9 19.08.2012 23:00

Mam pytanie czy sterowniki do plyty glownej przeznaczona dla windows 7 beda dzialaly na windows 8??

klisza   8 #10 20.08.2012 10:33

Przemor - od czasów Visty nie potrzebne były w zasadzie żadne drivery do płyty głównej (i do większości peryferiów), bo system je sobie sam dociągał. Chyba, że to jakiś staroć który nie jest zgodny z WHCL, ale nie sądzę, żeby nowsze systemy od XP na takim dało się uruchomić i wygodnie używać.

B.Andy   4 #11 20.08.2012 11:55

Albo jakiś nowy sprzęt - w moim laptopie hp 4530s z sandy bridge nic nie znalazło automatycznie (siódemka, windows 8 nie testowałem na nim).

Axles   18 #12 20.08.2012 12:19

Ładny wpis, sensowna treść i screeny to wszystko co potrzeba by poznawać powoli ósemkę bez jej instalowania :P
Z drugiej strony znów nowy Windows, już się to nudzi powoli, zamiast ulepszać jeden wprowadzają drugi 'nowy' z wodotryskami. No nic, zobaczy się jeśli nie będzie miał większych wymagań niż siódemka, to może się przeniosę. Te całe już_nie_METRO dobre chyba tylko dla dotykowych monitorów, ale czy da się na nich pracować, bo gdy widzę w serialu Rodzinka jak ta kobieta na tym pisze to aż skrzywienia nadgarstków dostaje :P przecież to taka nie naturalna poza, a nie wspominam o wadach wzroku siedząc przed monitorem na 'wyciągnięcie dłoni'.

Do następnego wpisu.

  #13 20.08.2012 19:53

Gdy dzialamy na powloce Metro, i na gg przychodzi jakas wiadomosc a w miedzyczasie mamy np odpalonego office'a jak zostajemy poinformowani o nadchodzacej wiadomosci?(oczywiscie nie uwzgledniam dzwiekow)

Loreno   7 #14 21.08.2012 08:08

Nie da się na tej wersji 90-dniowej dograć polskiego języka?

darasz89   4 #15 23.08.2012 19:48

da się poprzez konsolę, nie ma niestety paczki w Windows Update
http://windows7forum.pl/windows-8-rtm-spolszczenie-25772-t?pid=134950#pid134950

Autor edytował komentarz.
kwpolska   7 #16 24.08.2012 19:48

> W Windows 8 zaimplementowano nowy silnik rozpoznawania mowy. Postanowiłem przetestować go na koniec. Usługa ta pozwala nam np na poruszanie się po pulpicie. Wystarczy wydać polecenia Desktop - Computer - Enter i już mamy otworzone odpowiednie okno.

to jest od visty… jestes pewien, ze cos zmienili? jakis dowod?

darasz89   4 #17 26.08.2012 14:34

pamiętam z konferencji o Windows Phone 8, że chwalili się nowym silnikiem rozpoznawania mowy, który również jest zaimplementowany w Windows 8
http://www.bgr.com/2011/08/10/microsoft-adding-speech-recognition-tech-to-window.../
z tego co wiem to cały projekt nazywa się Microsoft Tellme -> http://www.microsoft.com/en-us/Tellme/consumers/default.aspx

Autor edytował komentarz.
miisoo   4 #18 28.08.2012 12:27

Czy userzy z dwoma lub wiecej monitorami muszą celować w prawe rogi pierwszego ekranu? Przecież to jakiś absurd!