Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Konkurs „Ogól naczelnego" — czyli jak bez oszukiwania uzyskałem dobry czas

Tydzień temu na dobreprogramy.pl wystartował konkurs którego celem było odszukanie na stronie ukrytych maszynek do golenia. Sponsorem konkursu była firma Wilkinson Sword, która ufundowała nowe maszynki Hydro Connect 5 dla pierwszych 100 osób, które uporają się z zadaniem najszybciej każdego dnia konkursu.

A wiec zasady były proste: po odnalezieniu pierwszej maszynki, uruchomiony został czasomierz, który rozpoczynał zabawę i poszukiwania pozostałych 10 maszynek. Na koniec czekała nas walka z bossem - i tytułowe "golenie naczelnego".

Już pierwszego dnia konkursu pojawiły się świetne, na pierwszy rzut oka mało realne czasy odnalezienia wszystkich 10 maszynek.

W komentarzach zaczęły też pojawiać się podejrzenia: nieuczciwej gry, oszustwa czy wykorzystywania napisanych dla celów konkursu skryptów. Było tego naprawdę dużo.

Z czasem jednak na liście wyników można było odnaleźć coraz lepsze czasy. Przybywało coraz więcej wyników poniżej jednej minuty.

Pierwszego dnia konkursu mój czas był kiepski i nie wystarczył do pierwszej "setki". Zacząłem więc myśleć nad strategią.

Odzyskiwanie danych — test programów. Czy „płatny” oznacza lepszy?

Pomysł na blogowy wpis przyszedł wraz z sąsiadką... A było to któregoś wieczoru gdy jej synek bawiąc się aparatem skasował wszystkie zdjęcia. Przyszła wtedy do mnie lekko zaniepokojona z pytaniem czy można to jakoś odzyskać? Chwilę poklikałem i odzyskałem te fotki. Później w głowie pojawiły się pytania: Czy można jakoś lepiej i szybciej, odzyskać więcej???

Programów do odzyskiwania utraconych/skasowanych danych nie brakuje. Na dobreprogramy.pl w kategorii odzyskiwanie jest ich około 60. Wszystkich nie ma sensu testować ale warto tu wspomnieć że są programy darmowe oraz płatne. Te drugie dostępne w wersji testowej oferują najczęściej tylko wyszukiwanie i podgląd bez możliwości zapisu plików.

Na skuteczność odzyskiwania danych wpływa szereg czynników: rodzaj nośnika, przyczyna utraty danych czy czas od momentu ich skasowania. Istotny też jest rozmiar skasowanego pliku. Im plik większy tym ryzyko nadpisania wzrasta. Dlatego tak ważne jest aby od razu po utracie naszych danych przystąpić do procesu ich odzyskiwania.

Aby test był nieco ciekawszy, przetestuję 1 płatny i 2 darmowe programy. Wykorzystam do tego następujące oprogramowanie. Wybór nie był łatwy...