Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

FluxBB - lekki skrypt forum dyskusyjnego

Cytując polską stronę FluxBB:

FluxBB jest szybkim i lekkim skryptem forum dyskusyjnego napisanym w PHP. Podstawowym celem jego istnienia i rozwoju jest bycie lekką, małą i czytelnie wyglądającą alternatywą dla tak znakomitych skryptów jak IPB lub vBulletin. FluxBB ma wszystkie podstawowe możliwości, jakie oferują inne skrypty, jednak ze względu na brak zbędnych funkcji jest polecany na mniejsze fora.

Trochę historii

FluxBB wywodzi się z PunBB, który to został sprzedany spółce. Programiści pracujący wcześniej nad PunBB zdecydowali, że dalej będą to robić. Jako że PunBB jest projektem OpenSource, utworzyli oni na bazie kodu PunBB forka o nazwie FluxBB. FluxBB bazuje na kodzie PunBB 1.2.x. Aktualna wersja to 1.4.5, która wporwadza szereg usprawnień i nowych funkcji występujących w wersji 1.3 (która została porzucona).

Obecnie trwają prace nad kolejną wersją - FluxBB 2.0. Jednocześnie kontynuowana jest seria 1.4.x, do której trafiają poprawki błędów czy drobne usprawnienia.

Modyfikacje

Programiści FluxBB cenią sobie przede wszystkim szybkość skryptu jak i brak zbędnych funkcji. Większość z nich jest jednak obecna jako modyfikacje. Najciekawsze z nich to m.in.

Another Private Messaging - Topic SystemPozwala użytkownikom kontaktować się ze sobą w obrębie forum używając prywatnych wiadomości.

Attachment ModDaje możliwość użytkownikom dodawania załączników do postów.

Colorize groupsAdministratozy mogą przypisać danej grupie użytkowników konkretny kolor, pod jakim będą wyświetlani należący do niej użytkownicy.

Easy BBCodeWyświetla przyciski pozwalające na łatwe wstawianie kodu BBCode.

Last Topic on IndexWyświetla link do ostatniego wątku w danym forum na stronie głównej.

Sub forumModyfikacja pozwalająca umieścić jedno forum wewnątrz drugiego (podforum). Pozwala na lepszą organizację, w szczególności na większych forach.

Automatyczna instalacja modyfikacji

Jako, że instalacja modyfikacji jest nieco męcząca (w szczególności tych większych), szukałem sposobu, żeby ją ułatwić. Z pomocą dla początkujących użytkowników (i nie tylko :) przychodzi narzędzie Patcher, które wykona wszystkie czynności za nas! Instalacja modyfikacji sprowadza się do kilku kroków - pobrania modyfikacji z repozytorium, wybrania pliku modyfikacji w celu wysłania na serwer i kilku dodatkowych kliknięć. Należy mieć na uwadze, że Patcher wymaga uprawnień zapisu do głównego katalogu FluxBB (oraz wszystkich plików).

Przydatne linki

Pobierz skrypt: FluxBB 1.4.5Pobierz tłumaczenie: FluxBB 1.4.5 PL (UTF-8)Forum FluxBB: Polskie oficjalne wsparcie FluxBBStyle: Demo styli do FluxBB 

Komentarze

0 nowych
IuEnLaMondo   3 #1 19.05.2011 17:14

Rozwój tego skryptu nie jest może jakiś super dynamiczny (z tego co pamiętam), ale skrypt jest na prawdę dobry i ma ogromny potencjał! Nie mówię tu tylko o forach na małych serwerach, które po prostu nie mają wyboru, ale również o ogromnych forach. Szkoda niestety, że skrypt ma swoje korzenie w PunBB (myślę, że napisany od początku byłby w ogóle mistrzostwem - jeszcze szybszy... kiedyś właśnie zacząłem pisać taki lekki skrypt od zera, ale nie chciało mi się... może kiedyś - potencjał jest), ale mimo wszystko jest piekielnie fleksyjny, przy tym zachowując szybkość.
W efekcie można rozbudować je (to niestety wymaga nieco znajomości programowania, ale myślę, że to nie problem), aby miało taką samą funkcjonalność jak np. PhpBB z wymyślnymi dodatkami, a jednocześnie było od niego kilkanaście razy szybsze... to jest taka baza "gliny" do rzeźbienia w niej dobrego forum. Jeśli ktoś nie potrzebuje dodatkowych funkcjonalności (forum na start zapewnia funkcjonalności, które większości wystarczą) to uzyskuje na start szybkie forum spełniające jego wymagania.

Na prawdę polecam! Może mi się wydaje, ale skrypt moim zdaniem genialny.

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.