FluxBB - lekki skrypt forum dyskusyjnego

Cytując polską stronę FluxBB :

FluxBB jest szybkim i lekkim skryptem forum dyskusyjnego napisanym w PHP. Podstawowym celem jego istnienia i rozwoju jest bycie lekką, małą i czytelnie wyglądającą alternatywą dla tak znakomitych skryptów jak IPB lub vBulletin. FluxBB ma wszystkie podstawowe możliwości, jakie oferują inne skrypty, jednak ze względu na brak zbędnych funkcji jest polecany na mniejsze fora.

Trochę historii

FluxBB wywodzi się z PunBB, który to został sprzedany spółce. Programiści pracujący wcześniej nad PunBB zdecydowali, że dalej będą to robić. Jako że PunBB jest projektem OpenSource, utworzyli oni na bazie kodu PunBB forka o nazwie FluxBB. FluxBB bazuje na kodzie PunBB 1.2.x. Aktualna wersja to 1.4.5, która wporwadza szereg usprawnień i nowych funkcji występujących w wersji 1.3 (która została porzucona).

Obecnie trwają prace nad kolejną wersją - FluxBB 2.0. Jednocześnie kontynuowana jest seria 1.4.x, do której trafiają poprawki błędów czy drobne usprawnienia.

Modyfikacje

Programiści FluxBB cenią sobie przede wszystkim szybkość skryptu jak i brak zbędnych funkcji. Większość z nich jest jednak obecna jako modyfikacje. Najciekawsze z nich to m.in.

Another Private Messaging - Topic System
Pozwala użytkownikom kontaktować się ze sobą w obrębie forum używając prywatnych wiadomości.

Attachment Mod
Daje możliwość użytkownikom dodawania załączników do postów.

Colorize groups
Administratozy mogą przypisać danej grupie użytkowników konkretny kolor, pod jakim będą wyświetlani należący do niej użytkownicy.

Easy BBCode
Wyświetla przyciski pozwalające na łatwe wstawianie kodu BBCode.

Last Topic on Index
Wyświetla link do ostatniego wątku w danym forum na stronie głównej.

Sub forum
Modyfikacja pozwalająca umieścić jedno forum wewnątrz drugiego (podforum). Pozwala na lepszą organizację, w szczególności na większych forach.

Automatyczna instalacja modyfikacji

Jako, że instalacja modyfikacji jest nieco męcząca (w szczególności tych większych), szukałem sposobu, żeby ją ułatwić. Z pomocą dla początkujących użytkowników (i nie tylko :) przychodzi narzędzie Patcher, które wykona wszystkie czynności za nas! Instalacja modyfikacji sprowadza się do kilku kroków - pobrania modyfikacji z repozytorium, wybrania pliku modyfikacji w celu wysłania na serwer i kilku dodatkowych kliknięć. Należy mieć na uwadze, że Patcher wymaga uprawnień zapisu do głównego katalogu FluxBB (oraz wszystkich plików).

Przydatne linki

Pobierz skrypt: FluxBB 1.4.5
Pobierz tłumaczenie: FluxBB 1.4.5 PL (UTF-8)
Forum FluxBB: Polskie oficjalne wsparcie FluxBB
Style: Demo styli do FluxBB