Commodore 64x

We wcześniejszych wpisach poruszyłem temat ożywienia komputera Commodore przez firmę Commodore USA. Oczywiście były też wątpliwości ze strony użytkowników (niekoniecznie tych z dobrychprogramów) czy aby to nie żart - niektórzy zaczęli badać i doszli do tego że jest to ściema. Głównym powodem ich wywodów był design strony czy to że była zarejestrowana na osobę prywatną a nie firmę (co często się zdarza) i kilka takich różnych rzeczy, które wg mnie nie miały znaczenia.

Microsoft Security Essentials beta

Microsoft w 2009 roku udostępnił swojego antywirusa, który od razu zyskał całkiem sporo użytkowników. W sumie nic dziwnego, gdyż antywirus jest za darmo, nie wymaga żadnych rejestracji - poza weryfikacją legalności systemu i wg mnie specjalnie nie widać za bardzo jego niekorzystnego działania na wydajność komputera. Zresztą sam korzystam z tego rozwiązania na jednym z moich komputerów.

Microsoft pracuje nad kolejną wersją swojego antywirusa i aktualnie zostały otwarte zapisy na wersję beta.

Jak wynika z informacji na stronie

Atari wiecznie żywe

Era komputerów Atari 8bit (zresztą nie tylko 8bit) minęła już dawno temu, jednak dalej istnieją pasjonaci takich klasycznych komputerów. Oczywiście temat tyczyć się może każdego klasyka takiego jak Commodore, Amstrad, Sinclair, Robotron i inne.

iPhone 4 - wrażenia i aktualizacja

Nie jestem zwolennikiem produktów Apple, ale też nie jestem ich jakimś wielkim przeciwnikiem, choć nie ukrywam, że kiedyś do produktów Apple podchodziłem z większym dystansem.

Tym razem dostałem możliwość "uruchomienia" (jak to brzmi) telefonu iPhone. Konkretniej chodziło o wgranie kontaktów i w sumie jak już się telefon prosił o aktualizację to także ją dokonałem. Jednak opiszę też moje subiektywne wrażenia z kontaktu z tym telefonem.

Wrażenia

Telefon dostajemy w ładnym, małym białym opakowaniu - w stosunku do konkurencji opakowanie wypada lepiej.

Zmiana trybu kontrolera SATA z IDE na AHCI

Z reguły zmiana trybu z IDE na AHCI spowoduje problemy z uruchomieniem systemu. Co nie jest dziwne, system nie posiada sterowników do kontrolera.Szukając na sieci natknąć się można na informacje, że nie da się przestawić tego trybu bez reinstalacji systemu - chociaż zdarza się, że Win7 potrafi wstać bez kłopotu (tak też było u mnie) - jednak nie chodziło o Win7.

Jako, że chciałem podpinać dyski pod SATA w trakcie pracy to musiałem zmienić tryb.W trybie AHCI powinniśmy też uzyskać lepszą wydajność - jednak nie przeprowadzałem testów, nie było to moim celem.

Windows 8 - hasło "obrazkowe"

Kolejną pozycją, która może zaciekawić osoby chcące korzystać z udogodnień Windows 8 jest hasło obrazkowe (Picture password).

Funkcja w sumie rozsądne zastosowanie miałaby na ekranie dotykowym, dlatego jej cel podejrzewać to głównie tablety i podobne urządzenia.

Idea jest prosta, zastąpić wpisywanie hasła z klawiatury hasłem "dotykowym".

Windows 8 - zmiana interfejsu

Jako że, opisałem już troszkę Windows 8 - w którym to nowy interfejs nie przypadł mi do gustu postanowiłem sprawdzić - zgodnie z jednym z komentarzy pod moim poprzednim wpisem - wyłączenie Metro.

Zmian dokonujemy w rejestrze, czyli dla tych co nie wiedzą jak się za to zabrać, po kolei:

Naciskamy klawisze na klawiaturze + R i pojawia się okno Run.Wpisujemy polecenie regedit i uruchamiamy

Instalacja Windows vs Linux

Wpis ten jest w pewnym sensie odpowiedzią na wpis dotyczący instalacji Windowsa i Linuxa przez @Shaki81 gdzie oczywiście Windows jest ten zły(a jakżeby inaczej mogło być w momencie gdy pojawia się Linux w tle to Windows jest be).Miałem napisać komentarz, ale zrobił się za długi i uznałem, że wpis na blogu będzie ciekawszy.

Routery - alternatywne oprogramowanie

W dzisiejszym wpisie opiszę co daje zmienione oprogramowanie w routerze na OpenWRT (i w sumie nie tylko). Nie każdy może wie do czego może się to przydać no i pojawił się komentarz, że może warto by to opisać.

Dla zwykłego przeciętnego użytkownika zmiana oprogramowania nie jest konieczna w sumie nawet lepiej aby tego nie robił, więcej tylko z tego kłopotów będzie miał niż pożytku. Jednak jeżeli użytkownik chce uzyskać coś więcej to prędzej czy później sięgnie do alternatywnego oprogramowania lub przeniesie się na lepsze urządzenie.Postaram się minimalnie