Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Commodore - reaktywacja?

Widziałem różne próby ponownego wykorzystania marki Commodore, większość i tak nie wypaliła. Oczywiście prawa do marki także wędrowały i wtedy to pojawiały się próby reaktywacji sprzętu, był Commodore Web-It - cały PC w jednej obudowie, niestety okazał się niewypałem. W sumie nic dziwnego, w końcu w 1998 wypuszczać na rynek komputer z zmodyfikowanym Windowsem 3.11 na pokładzie nie wróży nic dobrego, przestarzałym sprzętem na pokładzie no i oczywiście cena, która niezbyt zachęca (wg wiki cena wynosiła około 400$).

Później widziałem płyty CD z logiem Commodore, ciekawe tylko czy to nie były jakieś "lewe" wytwory czyjejś wyobraźni. Z logiem C= można spotkać GPSy, playery i pewnie jeszcze inne takie gadżety. Sprzedaż zwykłego PC w podwyższonej cenie, oczywiście dlatego że było na obudowie logo C=, także się nie udało - nie widzę aby te PC były dalej dostępne.

Nowe Commodore w starej obudowie

Jednak dziś zobaczyłem ciekawego newsa, Commodore 64x, czyli PC umieszczone w obudowie klasycznego C64, zwanego przez niektórych mydelniczka, bochenek czy jeszcze inaczej.

Znalazłem oficjalną stronę tego produktu: http://www.commodoreusa.net/, i niestety kolejne rozczarowanie.

Prawdopodobnie będzie to kolejna próba zarobienia na logu C=.

Na stronie są tylko renderowane obudowy sprzętu, brak prawdziwych zdjęć, no dobra może się szykują ale jeżeli nie stać ich na przedstawienie jakiegokolwiek prototypu to nie wróżę tutaj nic dobrego.

Parametry techniczne

Wyglądają przyzwoicie, a konkretniej:
Procesor: Intel Atom D535 1.8GHz
Pamięć: 2* DDR2 667/800 (max 4GB)
Grafika: Nvidia ION
Audio: Realtek ALC662 6-Ch Audio
LAN: Realtek RTL8111DL PCI-E Gigabit Ethernet

Oczywiście takie rzeczy jak SATA, czy USB to chyba oczywiste.

Z informacji zawartej na stronie, sprzęt ten ma posiadać emulator C64 w pełni kompatybilny z prawdziwym Commodore. Akurat to żaden wyczyn, w końcu mamy sporo emulatorów starych maszyn, także każdy może i bez tego sprzętu skorzystać z dobrodziejstw C64.

Modyfikacja Mini-itx
Odrazu jak zobaczyłem galerie na ich stronie przypomniała mi się modyfikacja, którą znalazłem na stronie The "Commodore 64 @ 933.000 MHz".
Wygląda to tak jakby panowie wzorowali się na tej modyfikacji, oczywiście takich modyfikacji w postaci wykorzystania obudowy od starego poczciwego Commodore 64 jest sporo.

Inne produkty

Przeglądając stronę można znaleźć informacje o innych produktach, takich jak: Amiga 1000, 2000, 3000. Każda z tych wersji nawiązuje stylistyką do odpowiednich modeli lat poprzednich i jest przystosowana do różnych wersji płyt ATX, także być może każdy będzie mógł stworzyć własną wersję Amigi bez niszczenia starego sprzętu.

Workbench 5.0

Zaciekawiło mnie co w tej kwestii wymyślą, no i jest to wyjaśnione po części w FAQ, że będzie to dystrybucja Linux, ciekawe czy stworzą własną od zera czy wykorzystają jakąś inną. W każdym razie ma być 100% kompatybilna z starym oprogramowaniem 8-bit, 16-bit czy 32-bit z starych maszyn. Oczywiście Windowsa też zainstalujemy - w każdym razie tak jest napisane na stronie.

Podsumowanie

Jestem fanem różnych starych komputerów dlatego też zaciekawiła mnie ta informacja. Jednak patrząc na stronę i informacje udostępnione, zastanawiam się czy w ogóle cokolwiek wyprodukują. Dużo informacji, mało konkretów typu ceny, daty produkcji itp.

Patrząc jeszcze na parametry to cena pewnie musiała by oscylować w granicach cen netbooków, a to by niestety nie oznaczało zbyt dobrej sprzedaży, zawsze się znajdą fanatycy, co kupią taki sprzęt, ale niestety dla przeciętnego zjadacza chleba cena może być nieatrakcyjna w porównaniu do możliwości.

Update: 29-12-2010
Z jednego linku w komentarzu można wyczytać, że nowe Commodore to prawdopodobnie czyjaś fantazja.
Link: http://ca-fan.pl/felietony/koniec-marzen 

Komentarze

0 nowych
TestamenT   13 #1 27.12.2010 17:15

Jak dla mnie to profanacja commodore 64 ładować w obudowę bebechy PC.
Zaś lubię patrzeć na modyfikacje commodore 64 jak np ta
Commodore 64 Laptop
http://www.youtube.com/watch?v=0AwfyBzeidk

Maxi_S   5 #2 28.12.2010 14:02

Profanacja to mało powiedziane. W zasadzie nie wiadomo do kogo skierowana jest ta oferta. Dla fana liczy się tylko klasyka, a tu mamy do czynienia z pomysłem typu "w co by jeszcze upchać peceta".

-> Pirx. Może tak być, że oryginalna konstrukcja C64 jest wciąż chroniona, a jej zakup pewnie wyceniają na niemało zielonych. Grupą docelową są fani, kolekcjonerzy itp., więc raczej stabilna i zamknięta grupa. Wtopienie odpowiednich pieniędzy w niepewny biznes jest dość ryzykowne, więc nikt się do tego nie kwapi.

pawcio1212   7 #3 29.12.2010 09:36

twój wpis był natchnieniem dla redakcji napisali to na głównej stronie tylko po swojemu i bardziej rozpisali

deepone   13 #4 29.12.2010 14:29

Zauważyłem właśnie newsa o tym, ciekawe, chociaż o tym że to fake to dopiero z komentarzy przeczytałem. No cóż, tak bywa.

Docent REDAKCJA  14 #5 29.12.2010 15:28

Fake czy nie fake - kwestia dyskusyjna. Nie wiem na jakiej podstawie wyciągacie takie jednoznaczne wnioski. Firma Commodore USA która zamierza (rzekomo) sprzedawać nowe C64 zyskała we wrześniu prawa licencyjne do nazwy Commodore i koncepcji komputera w klawiaturze, o czym informowały oficjalne informacje prasowe - np. http://www.commodorecorp.com/News-center.html

TestamenT   13 #6 29.12.2010 23:29

Tylko czy to nie będzie wprowadzanie ludzi w błąd nazywać Commodore 64 coś co tylko przypomina C64

Poza tym w dzisiejszych czasach klawiatura o tak dużych szczelinach między klawiszami jest bardzo niewygodna.
Również wygląd na dzisiejsze czasy jest nie do przyjęcia.
Nikt o zdrowych zmysłach nie kupi tego.
Co innego jeżeli chodzi o Commodore Phoenix który znajduje się na stronie Commodore. Który wygląda znacznie lepiej.

deepone   13 #7 02.01.2011 12:03

Zgadzam się z Docentem dlatego napisałem że jest to prawdopodobnie. Ale to się okaże w przyszłości, jeżeli to prawda to czy to się uda. Różne próby wskrzeszenia dawnych marek były i jakoś nie zawsze to wychodzi na dobre.
Wg mnie wielu może i doskonale wspomina dawne czasy, godziny spędzone przy C64, Atari, Amidze i innych jednak firmy, które próbują użyć dawnej marki nie widzą, że dobrze wspominać niekoniecznie oznacza że zaraz cała rzesza tych osób się na to rzuci.
W końcu jeżeli by się zastanowić i osoby, które kiedyś dużo grywały czy tam używały tych komputerów do innych celów miało np 10-15 lat to dziś mają 30-35 także wielu z nich niekoniecznie może mieć ochotę na powrót a jedynie wspominanie o tym.

Ryan   15 #8 03.01.2011 11:59

Wpis z ca-fan.pl woła o pomstę do nieba. Wnioskowania brak i próba utwierdzenia siebie w konkretnym przekonaniu, a nie chęć dotarcia do stanu faktycznego.

A C64 bez sprzętowego SIDa to nie C64. O! ;]