Commodore - reaktywacja?

Widziałem różne próby ponownego wykorzystania marki Commodore, większość i tak nie wypaliła. Oczywiście prawa do marki także wędrowały i wtedy to pojawiały się próby reaktywacji sprzętu, był Commodore Web-It - cały PC w jednej obudowie, niestety okazał się niewypałem. W sumie nic dziwnego, w końcu w 1998 wypuszczać na rynek komputer z zmodyfikowanym Windowsem 3.11 na pokładzie nie wróży nic dobrego, przestarzałym sprzętem na pokładzie no i oczywiście cena, która niezbyt zachęca (wg wiki cena wynosiła około 400$).

Później widziałem płyty CD z logiem Commodore, ciekawe tylko czy to nie były jakieś "lewe" wytwory czyjejś wyobraźni. Z logiem C= można spotkać GPSy, playery i pewnie jeszcze inne takie gadżety. Sprzedaż zwykłego PC w podwyższonej cenie, oczywiście dlatego że było na obudowie logo C=, także się nie udało - nie widzę aby te PC były dalej dostępne.

Nowe Commodore w starej obudowie

Jednak dziś zobaczyłem ciekawego newsa, Commodore 64x, czyli PC umieszczone w obudowie klasycznego C64, zwanego przez niektórych mydelniczka, bochenek czy jeszcze inaczej.

Znalazłem oficjalną stronę tego produktu: http://www.commodoreusa.net/, i niestety kolejne rozczarowanie.

Prawdopodobnie będzie to kolejna próba zarobienia na logu C=.

Na stronie są tylko renderowane obudowy sprzętu, brak prawdziwych zdjęć, no dobra może się szykują ale jeżeli nie stać ich na przedstawienie jakiegokolwiek prototypu to nie wróżę tutaj nic dobrego.

Parametry techniczne

Wyglądają przyzwoicie, a konkretniej:
Procesor: Intel Atom D535 1.8GHz
Pamięć: 2* DDR2 667/800 (max 4GB)
Grafika: Nvidia ION
Audio: Realtek ALC662 6-Ch Audio
LAN: Realtek RTL8111DL PCI-E Gigabit Ethernet

Oczywiście takie rzeczy jak SATA, czy USB to chyba oczywiste.

Z informacji zawartej na stronie, sprzęt ten ma posiadać emulator C64 w pełni kompatybilny z prawdziwym Commodore. Akurat to żaden wyczyn, w końcu mamy sporo emulatorów starych maszyn, także każdy może i bez tego sprzętu skorzystać z dobrodziejstw C64.

Modyfikacja Mini-itx
Odrazu jak zobaczyłem galerie na ich stronie przypomniała mi się modyfikacja, którą znalazłem na stronie The "Commodore 64 @ 933.000 MHz".
Wygląda to tak jakby panowie wzorowali się na tej modyfikacji, oczywiście takich modyfikacji w postaci wykorzystania obudowy od starego poczciwego Commodore 64 jest sporo.

Inne produkty

Przeglądając stronę można znaleźć informacje o innych produktach, takich jak: Amiga 1000, 2000, 3000. Każda z tych wersji nawiązuje stylistyką do odpowiednich modeli lat poprzednich i jest przystosowana do różnych wersji płyt ATX, także być może każdy będzie mógł stworzyć własną wersję Amigi bez niszczenia starego sprzętu.

Workbench 5.0

Zaciekawiło mnie co w tej kwestii wymyślą, no i jest to wyjaśnione po części w FAQ, że będzie to dystrybucja Linux, ciekawe czy stworzą własną od zera czy wykorzystają jakąś inną. W każdym razie ma być 100% kompatybilna z starym oprogramowaniem 8-bit, 16-bit czy 32-bit z starych maszyn. Oczywiście Windowsa też zainstalujemy - w każdym razie tak jest napisane na stronie.

Podsumowanie

Jestem fanem różnych starych komputerów dlatego też zaciekawiła mnie ta informacja. Jednak patrząc na stronę i informacje udostępnione, zastanawiam się czy w ogóle cokolwiek wyprodukują. Dużo informacji, mało konkretów typu ceny, daty produkcji itp.

Patrząc jeszcze na parametry to cena pewnie musiała by oscylować w granicach cen netbooków, a to by niestety nie oznaczało zbyt dobrej sprzedaży, zawsze się znajdą fanatycy, co kupią taki sprzęt, ale niestety dla przeciętnego zjadacza chleba cena może być nieatrakcyjna w porównaniu do możliwości.

Update: 29-12-2010
Z jednego linku w komentarzu można wyczytać, że nowe Commodore to prawdopodobnie czyjaś fantazja.
Link: http://ca-fan.pl/felietony/koniec-marzen