Krótkie linki

Korzystając na co dzień z internetu natkniemy się niejednokrotnie na skrócone linki do stron, które teoretycznie mają ułatwić przeglądanie stron czy skrócić niewygodny długi adres.
Oczywiście ma to zalety - w końcu np z takiego tinyurl możemy nawet przez telefon podać odnośnik drugiej osobie i będzie można otworzyć to co ma się otworzyć bez długiego dyktowania.
Zalet jest więcej - na niektórych forach internetowych zaleca się aby nie stosować długich linków ponieważ rozjeżdża się strona.

Przejdźmy jednak do wad, a te także istnieją. Często nie wiemy gdzie tak naprawdę prowadzi dany odnośnik. W zasadzie nigdy nie możemy posiadać stuprocentowej pewności. Może to być faktycznie film na YouTube czy długi adres do jakiegoś pliku z np dropboxa kolegi.
Jednak przez to, że nie wiadomo gdzie prowadzi link możemy zawsze przypadkowo ściągnąć czy to jakiegoś szkodnika czy wejść jednak nie na tę stronę co sądziliśmy.
Przykład z forum dobreprogramy, że wady krótkich linków istnieją.

Jak temu zaradzić?

Od pewnego czasu korzystam z dodatku do Firefoxa (tak, to moja ulubiona przeglądarka), który zamienia na stronach odrazu krótkie odnośniki na długie.
Taki mały gadżet a przydatny.

Long URL Please

Konfiguracja po instalacji jest bardzo prosta - w zasadzie określa się tylko 2 rzeczy i działa jak należy.

Jak to wygląda?

Można także korzystać z tego dodatku w przeglądarce Internet Explorer (czy tam innych ale nie sprawdzałem) - może nie tak wygodnie jak w Firefoxie ale działa poprawnie.

Jak widać na zrzutach ekranu odnośniki są automatycznie "odkrywane" i wiemy gdzie prowadzi dany skrót - przynajmniej po części, bo rozsądku nic nie zastąpi i jak będzie dalej adres podejrzany a wejdziemy tam to już nasza wina.

Dodatek na stronie jest do Firefoxa i opis jak korzystać w przypadku innych przeglądarek (możliwe, że są gotowe wtyczki do Chrome czy Opery). W skrócie wystarczy przeciągnąć np na pasek zakładek odnosnik Long URL Please i po każdym kliknięciu na ten odnośnik w bieżącej zakładce zostaną odsłonięte wszystkie odnośniki.

Komu się to przyda? Pewnie tym co często chodzą po niepewnym gruncie... tzn stronach...

Link do strony: LongURLPlease.com