Moje Boje z Intel SSD cz.4

Czas na kolejny opis z testów - trochę się tego zebrało. W ten sposób przynajmniej można ocenić czy warto nawet trochę starszy sprzęt ulepszyć o taki dysk.
Każdy wyciągnie swoje wnioski - ja jestem zdania, że warto.

Akurat teraz szkoda, że nie mam porównania do dysków testowanych przez innych na moim sprzęcie (czyli Intel 330) ale ogólny pogląd na SSD mam. W przypadku pracy w trybie SATA3, dysk osiąga - jak dla mnie - świetne wyniki.

Przypominam konfigurację testową:


  • Płyta główna: Gigabyte G33M-DS2R
  • RAM: 4GB DDR2 PC2-6400
  • CPU: Intel Core 2 Quad 6600
  • HDD: WD 500GB - dysk z interfejsem SATA3 ale pracuje na SATA2
  • SSD: Intel SSD 520 120GB - interfejs SATA3 pracuje na SATA2

Sprzęt ten nie posiada kontrolera z SATA3 także test tylko w trybie SATA2.

Nie będę opisywał przygotowania, 3 próby, wybieram te, która jest środkowa i opisuje.
W przypadku tej maszyny nie robiłem testu jako dysk systemowy - stąd nie ma informacji o czasie startu systemu i jego uśpieniu.

Test HDD WD 500GB

Nie będę się rozpisywał nad sprzętem, dysk HDD SATA3 w porównaniu z SSD SATA3. Różnice są wciąż duże.

Test SSD Intel 520 120GB

W przypadku tej maszyny dostrajanie w Intel SSD Toolbox nie było konieczne. Ogólnie toolbox stwierdzając, że nie jest to komputer przenośny nie wymaga dostrajania.
Widać tutaj też różnicę w pracy. Zapewne na wszystko wpływają czynniki w stylu procesor, ram, płyta główna a konkretniej kontroler itd.

Porównanie danych

W przypadku tego komputera nie wykorzystuje uśpienia ani innych energooszczędnych rzeczy. Nie wykonałem też tutaj testu z startu systemu - gdybym miał trochę więcej wolnego czasu to pewnie bym to inaczej zrobił ale o tym w następnym wpisie.

Wszystkie testy w wykresach:

Podsumowanie

Tutaj nie wiem jak się system by sprawował na dysku Intela ale podejrzewam że lepiej niż w laptopie i na podobnym poziomie do poprzedniego komputera.
Myślę, że wykresy i wszystkie słupki, cyfry i ogólnie opis oddaje wiele.
Wykonywałem jeszcze testy kopiowania danych i tak dla zobrazowania - kopiowanie wewnątrz dysku z różnych partycji pozwala na przeniesienie np filmu o rozmiarze prawie 900MB (Big Buck Bunny) w około 5 sekund.

Poprzednie wpisy:
Część 1
Część 2
Część 3