Nowe Google Maps

Google wydając nowe mapy poprawił ich wygląd, zwiększył widoczność niektórych elementów ale niestety także znikło kilka ciekawych i przydatnych opcji.

Większość pewnie otrzymała wiadomość od Google z informacjami na temat nowych map.
Temat wiadomości to "Naucz się poruszać po nowych Mapach Google". Nazwa jest w sumie rozsądna ponieważ różnice są na pierwszy rzut oka spore, jednak jak się zagłębimy bardziej to wszystko co było (no prawie) jest teraz inaczej uporządkowane i bardziej pochowane. Postanowiłem posprawdzać to co prezentują w filmikach na naszej Polskiej rzeczywistości.

Co nowego wnoszą mapy...

Głównie z map korzystałem w celu odnalezienia "rozsądnej" drogi, sprawdzenia lokalizacji czy po prostu poszukania czegoś co mnie interesuje.

Najbardziej interesowała mnie opcja dodawania punktów pośrednich przy wyznaczaniu trasy - teraz tego nie ma a w każdym razie nie w takiej formie jak poprzednio. Możemy zmienić bieg trasy przesuwając punkt na linii trasy, jednak nie pojawia się nowy punkt pośredni w miejscu wyszukiwania.

Poprawnie działają opcje wyszukiwania np restauracji, kawiarni, muzeów i podobnych miejsc. Zmienili przy tym ikony tych obiektów aby łatwiej było określić co jest co z większego oddalenia.

Wiele funkcji jednak nie działa tak dobrze jak w tych prezentacjach od Google. Oni to prezentują w USA, u nas np nie działa (w każdym razie w moim regionie) wyznaczanie tras przy użyciu komunikacji miejskiej lub niepoprawnie pokazuje ruch drogowy.

Kolejną rzeczą jest wyeksponowanie różnych ulic, zabytków, ciekawych miejsc poprzez wybranie opcji "Odkrywaj świat" (prawy dolny róg ekranu). Zyskujemy dzięki temu proste i szybkie przejście do zdjęć - także tych od użytkowników, panoram, Street view i podobnych opcji pozwalających wirtualnie obejrzeć to co może nas interesować.

Widoki 3D terenu działają poprawnie, wydaje się nawet, że są ładniejsze niż w poprzedniej wersji jednak dawno tej opcji nie oglądałem - była to dla mnie bardziej ciekawostka niż potrzeba używania - to też nie mam dobrego porównania.

Nowe mapy mają być także bardziej spersonalizowane, gdzie po zalogowaniu dostępne są dodatkowe opcje (tak jasne, pewnie Google chce wiedzieć więcej na temat tego gdzie się stołujemy) i tak np wyszukując np Restauracje Sosnowiec odnajduje nam restauracje oraz mamy dostępne opcje sprawdzenia opinii najlepszych oraz tych z naszych kręgów, gdzie u mnie nikt z kręgów w okolicy nic nie ocenił więc jedynie widzę najlepsze.

Możemy także zapisać interesujące czy ulubione miejsca.
Dodatkowo po zalogowaniu możemy określić lokalizacje naszego domu i pracy.
Po określeniu takich miejsc powinno być dla nas zdecydowanie szybsze określenie trasy np z domu do muzeum, ponieważ przy wyszukiwaniu muzeum Google będzie automatycznie podpowiadał trasę.

Google przy okazji zaktualizował Mapy na Androida, gdzie także zmienili wygląd i niestety zwiększył się przy tym apetyt na zasoby sprzętowe.

Podsumowanie

Jak już wspomniałem wiele funkcji było dostępnych wcześniej, teraz jest to głównie upiększone. Funkcje działają poprawnie jednak byłoby idealnie gdyby dało się wyznaczać wiele rzeczy z poziomu Google w naszym kraju a nie chodzić po stronach np komunikacji miejskiej co z pewnością uprościło by życie.

Filmy udostępnione na YouTube dotyczące nowych map: