Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Nowe Google Maps

Google wydając nowe mapy poprawił ich wygląd, zwiększył widoczność niektórych elementów ale niestety także znikło kilka ciekawych i przydatnych opcji.

Większość pewnie otrzymała wiadomość od Google z informacjami na temat nowych map.
Temat wiadomości to "Naucz się poruszać po nowych Mapach Google". Nazwa jest w sumie rozsądna ponieważ różnice są na pierwszy rzut oka spore, jednak jak się zagłębimy bardziej to wszystko co było (no prawie) jest teraz inaczej uporządkowane i bardziej pochowane. Postanowiłem posprawdzać to co prezentują w filmikach na naszej Polskiej rzeczywistości.

Co nowego wnoszą mapy...

Głównie z map korzystałem w celu odnalezienia "rozsądnej" drogi, sprawdzenia lokalizacji czy po prostu poszukania czegoś co mnie interesuje.

Najbardziej interesowała mnie opcja dodawania punktów pośrednich przy wyznaczaniu trasy - teraz tego nie ma a w każdym razie nie w takiej formie jak poprzednio. Możemy zmienić bieg trasy przesuwając punkt na linii trasy, jednak nie pojawia się nowy punkt pośredni w miejscu wyszukiwania.

Poprawnie działają opcje wyszukiwania np restauracji, kawiarni, muzeów i podobnych miejsc. Zmienili przy tym ikony tych obiektów aby łatwiej było określić co jest co z większego oddalenia.

Wiele funkcji jednak nie działa tak dobrze jak w tych prezentacjach od Google. Oni to prezentują w USA, u nas np nie działa (w każdym razie w moim regionie) wyznaczanie tras przy użyciu komunikacji miejskiej lub niepoprawnie pokazuje ruch drogowy.

Kolejną rzeczą jest wyeksponowanie różnych ulic, zabytków, ciekawych miejsc poprzez wybranie opcji "Odkrywaj świat" (prawy dolny róg ekranu). Zyskujemy dzięki temu proste i szybkie przejście do zdjęć - także tych od użytkowników, panoram, Street view i podobnych opcji pozwalających wirtualnie obejrzeć to co może nas interesować.

Widoki 3D terenu działają poprawnie, wydaje się nawet, że są ładniejsze niż w poprzedniej wersji jednak dawno tej opcji nie oglądałem - była to dla mnie bardziej ciekawostka niż potrzeba używania - to też nie mam dobrego porównania.

Nowe mapy mają być także bardziej spersonalizowane, gdzie po zalogowaniu dostępne są dodatkowe opcje (tak jasne, pewnie Google chce wiedzieć więcej na temat tego gdzie się stołujemy) i tak np wyszukując np Restauracje Sosnowiec odnajduje nam restauracje oraz mamy dostępne opcje sprawdzenia opinii najlepszych oraz tych z naszych kręgów, gdzie u mnie nikt z kręgów w okolicy nic nie ocenił więc jedynie widzę najlepsze.

Możemy także zapisać interesujące czy ulubione miejsca.
Dodatkowo po zalogowaniu możemy określić lokalizacje naszego domu i pracy.
Po określeniu takich miejsc powinno być dla nas zdecydowanie szybsze określenie trasy np z domu do muzeum, ponieważ przy wyszukiwaniu muzeum Google będzie automatycznie podpowiadał trasę.

Google przy okazji zaktualizował Mapy na Androida, gdzie także zmienili wygląd i niestety zwiększył się przy tym apetyt na zasoby sprzętowe.

Podsumowanie

Jak już wspomniałem wiele funkcji było dostępnych wcześniej, teraz jest to głównie upiększone. Funkcje działają poprawnie jednak byłoby idealnie gdyby dało się wyznaczać wiele rzeczy z poziomu Google w naszym kraju a nie chodzić po stronach np komunikacji miejskiej co z pewnością uprościło by życie.

Filmy udostępnione na YouTube dotyczące nowych map:

 

inne

Komentarze

0 nowych
Axles   18 #1 01.08.2013 13:26

Google Mapy w przeglądarce są ok, nie mogę im póki co nic zarzucić, ale to jak zepsuli mapy androidowe woła o pomstę, wiele funkcji usunęli i przenieśli do G+, albo ja tego znaleźć nie mogę.

deepone   13 #2 01.08.2013 13:33

@Axles wiele rzeczy poprzenosili, zmienili, poprzestawiali... Większość nie lubi zmian, ale czasami są konieczne. Jednak usuwanie niektórych funkcji zamiast je gdzieś schować to jest większy problem.

microfon1984   7 #3 01.08.2013 14:17

Ja odnoszę wrażenie, że za niedługo wszystko będzie w G+.
Google w ten sposób stara się na siłę promować swój portal społecznościowy ( w zasadzie czasami zmuszać do korzystania ) bo jak do tej pory to wyniki mieli słabe co potwierdza wpis z dnia 23.07.2013

http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/polowa-udostepnianych-w-sieci-tresci-trafia...

mikolaj_s   15 #4 01.08.2013 14:32

U mnie na Firefoxie mapy nie działają. Jakiś skrypt nie może dokończyć działania. Więc na razie podziękowałem za nowe mapy ;)

kubut   19 #5 01.08.2013 14:42

U mnie te nowe mapy zawieszają przeglądarkę...

Sheep94   3 #6 01.08.2013 15:47

Czy możecie sprawdzić i utwierdzić mnie w przekonaniu, że mapy na Androida inaczej wskazują konkretne współrzędne niż na Google Mapach lub Google Earth? Przykładowo, wybierzcie proszę przykładową lokalizację wg. współrzędnych z Google Map/G.Earth i wpiszcie je do map na Androida, mi pokazuje punkt przesunięty o ok. 50 metrów na zachód...

Axles   18 #7 01.08.2013 18:24

Cholerka, gdzie się w tych mapach pobiera współrzędne, w starych klikałem prawym i były jakieś opcje a tu nic.

Sheep94   3 #8 01.08.2013 20:38

Przykładowo wpisz tę lokalizację do wyszukiwarki zarówno w Google Maps lub G.Earth (punkt powinien wskazywać na ten sam) jak i do map na Androida, gdzie punkt pokazuje u mnie przesunięty i to o kilkanaście, czasem kilkadziesiąt metrów co jest dla mnie niezrozumiałe.
Współrzędne Starego Rynku w Poznaniu
52° 24' 31.78" N 16° 56' 01.9" E

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #9 01.08.2013 22:06

Mi jakoś nowe Mapy nie przypadły do gustu. Nie wiem, może jestem tradycjonalistą, ale te nowe jakieś takie "dziwne". No i pierwszy raz widziałem jak produkt Google zawiesza produkt Google:) Czyli nowe mapy zawieszają nową wersję chrome :)

microfon1984   7 #10 01.08.2013 22:24

@Axles wiesz jaki problem na geocaching'u mieliśmy z tymi mapami :D
@Sheep94 i ten sam problem miałem właśnie na Hot Zlocie podczas zabawy geocaching. Wpisywałem współrzędne ale pokazywał na mapie zupełnie coś innego. Dopiero wygenerowanie linku z poziomu przeglądarki i otworzenie go za pomocą map pokazało dobry punkt.
Mam nadzieję, że feedbacki to pokażą, że nadal są spore problemy i doczekamy się szybkiej i sensownej aktualizacji.

deepone   13 #11 02.08.2013 09:18

@microfon1984 - problem z tymi mapami mieli chyba wszyscy co próbowali ich używać

Nie ma też co liczyć, że google cofnie aktualizacje, rzadko się tak robi a G tego nie robi nigdy.

  #12 02.08.2013 09:59

Ale mogliby to zoptymalizować, bo pomijając funkcje dodane czy usunięte, to przez płynność działania (a raczej jej brak) nie da się z tego serwisu korzystać.

  #13 02.08.2013 10:08

A mnie brakuje narzędzia pomiaru odległości pomiędzy 2 punktami na mapie. Co prawda w starej odsłonie nie było go , trzeba było dodać je z eksperymentów google, ale spełniało swoja rolę.

microfon1984   7 #14 02.08.2013 12:53

@deepone to dlatego nikt w piątek nie znalazł skrzynek :D

Google nie cofnie aktualizacji ale może pracować nad kolejną wersją, która wyeliminuje błędy, które powstały. Mam tylko nadzieję, że nie zrezygnują w całości z aplikacji mapy i nie wrzucą jej do G+

  #15 02.08.2013 13:31

Aby zwiedzić Nowe Mapy, jestem zmuszony do zalogowania się, co wychodzi na jedno - chcą wiedzieć o nas dosłownie wszystko. Lub co lub, to ma coś wspólnego z Google+, bo sama rejestracja w Google, oznacza jednocześnie rejestrację w Google+. Uważam osobiście, ze to jest nieuczciwa praktyka, która w mym świetle jest wykorzystywania monopolu do promowania nowej usługi. Łapy precz od moich danych personalnych, Google. Oby UE i KE zainteresowały się tą sprawą i wymusiły na Google wprowadzenie nowej funkcji, umożliwiającą rezygnację z pojedynczych usług z osobna.

  #16 28.09.2013 11:07

A co wyznaczaniem trasy komunikacją miejską?!?!? we Wrocławiu nie chce wyznaczyć tylko pokazuje trasę pieszą

  #17 30.05.2014 12:15

To co można stosować w zamian...bo już mam ochotę nasrać na to google, za ten cały syf i utrudnienia jakie robi. ?

  #18 23.06.2014 22:54

Funkcje drukowania to tragedia. W poprzednich mapach można było drukować dowolnie powiększony obszar wyznaczonej trasy, teraz tego brak. A dodawanie punktów pośrednich to teraz porażka. Jednym słowem bubel. Czy zmiany zawsze muszą być na gorsze?

  #19 13.06.2015 17:27

@anonim (niezalogowany): Dokładnie, to prawie jak reżim!!! Jeszcze teraz nie można nawet uruchomić klasycznej wersji map na maps.google.com Te nowe to padlina, po chwili zawieszają przeglądarkę. masakra