Nowy firmware w Samsung HMX-QF20

Jeszcze zanim podsumuję używanie kamery, postanowiłem zrobić wpis na temat zmiany oprogramowania w tej kamerce bez użycia dodanego oprogramowania - które i tak wskazuje, że nie ma nowszej wersji.

Niestety - albo nie zauważyłem nic nadzwyczajnego - nie poprawia to ani przesyłu dużych materiałów po WiFi do YouTube bezpośrednio, nie dodaje także np uwierzytelniania podwójnego do usług itp. Generalnie nie wiem z jakimi wersjami oprogramowania dostali inni testujący ale jeżeli ten sam to nie ma co zmieniać.

Nie robiłem zdjęć ze zmiany oprogramowania także ich tym razem nie będzie.

Uwaga!

Jeżeli nie jesteście pewni swoich sił nie wykonujcie tego. Można w ten sposób uszkodzić kamerę. Należy zawsze baterię w kamerze załadować do pełna. Najlepiej aktualizować gdy kabel zasilania jest także podłączony. Warto przed procesem aktualizacji przywrócić ustawienia fabryczne w urządzeniu - unikniemy w ten sposób problemów po aktualizacji.

Co potrzebujemy?

Potrzebujemy pobrać ze strony Samsunga oprogramowanie do kamery. Jest w dziale Wsparcie > Kamery i aparaty i wybieramy nasz model (opisany jako QF20, dopiero w dodatkowym opisie jest HMX). Przechodzimy do zakładki Pobieranie > Firmware. Poniżej jest link bezpośredni do strony z pobraniem oprogramowania.

Po pobraniu oprogramowania rozpakowujemy je i uzyskujemy w ten sposób plik .bin. W przypadku tej kamerki to:
Plik skompresowany: QF20_FW_120316.zip
Plik po dekompresji:qf20_firmware.bin

Kartę pamięci warto sformatować w kamerze przed przystąpieniem do operacji (bez tego nie wiem dlaczego ale nie chciał mi ruszyć cały proces).

Plik qf20_firmware.bin kopiujemy na kartę pamięci i wkładamy ją do kamery.

Link do bezpośredniej informacji o kamerce:
http://www.samsung.com/pl/support/model/HMX-QF20BP/EDC-downloads.

Uruchomienie procesu aktualizacji

Włączamy kamerę - czyli otwieramy ekran - i po chwili powinno się pojawić okno z pytaniem czy zaktualizować firmware? Wybieramy Tak i oczekujemy. Na ekranie będzie się świecić informacja o aktualizacji oprogramowania. Kamera automatycznie wyłączy się po aktualizacji.

Pamiętajmy aby nie odłączać zasilacza podczas aktualizacji ani nie bawić się niczym w kamerze, spokojnie oczekujemy.

Gdy kamera się wyłączy, możemy ją zamknąć i wyjąć kartę pamięci z której wypadałoby teraz skasować pliki z nowym firmware. Kamerę uruchamiamy i cieszymy się nowym oprogramowaniem.

Podsumowanie

Generalnie prosta zasada panuje tutaj (i nie tylko) - jak wszystko działa i nie widać w logu zmian w nowym firmware (czyli bez ciekawych rzeczy) to nie zmieniamy oprogramowania - można łatwo uszkodzić sprzęt jak np zabraknie prądu, czy coś innego dziwnego się stanie podczas aktualizacji.

Na plus jest to, że oprogramowanie jest na jednej z wolnych licencji - można je pobrać i próbować swoich sił w usprawnieniu urządzenia.

Szkoda, że nie pracuje to na Androdzie, myślę, że byłoby wtedy dużo więcej modyfikacji oraz możliwości (np przesyłanie dużych materiałów do YouTube, albo inne opcje bez "dziwnych aplikacji" do obsługi Facebooka czy całej reszty portali społecznościowych).