Odzyskujemy dostęp do switcha 3Com

Czasami w nasze ręce wpadnie jakieś starsze urządzenie sieciowe, które trzeba wykorzystać ponownie. Niby nic, gdy to jest akurat zwykły switch nieobsługujący żadnych ciekawych funkcji i działa na zasadzie podłącz do prądu i podepnij urządzenia.
W tym wypadku jednak musiałem uruchomić switcha 3Com z serii 4200T, który obsługuje np VLANy. No i w związku z tym, że je obsługuje to spokojnie to co aktualnie używa VLANów nie będzie musiało rezygnować z części funkcjonalności. Ten switch jednak jakiś innych większych cudów nie obsługuje. Osoby przyzwyczajone do interfejsów graficznych w przypadku tego urządzenia muszą korzystać z CLI - z poziomu strony niewiele można ustawić. Ale nie o tym wpis miał być.

Odzyskujemy hasło

Polecam podłączyć switcha do komputera przez port konsoli czyli najczęściej przy użyciu RS232. W przypadku tego switcha można zrobić to poprzez sieć, jeżeli znamy adres IP switcha.

Konfiguracja

Sprawdzamy na początku co jest napisane na obudowie przy porcie terminalowym - najczęściej jest to coś w stylu 19200,8,1,N co w skrócie oznacza szybkość transmisji (ustawiona tutaj na 19200 bodów, druga często popularna szybkość transmisji to 9600), 8 bitów danych (Data bits), 1 bit stopu (Stop bits) i brak bitu parzystości (Parity). Czasami jak korzystamy z przejściówek USB > RS232 może być konieczne wyłączenie kontroli przepływu (Flow control).
Jako, że ja korzystam z Putty to przykłady będą pokazane na bazie Putty.
W Putty ustawienia te znajdziemy w Connection > Serial, jednak rzadko kiedy trzeba je zmieniać, wystarczy na głównym ekranie wybrać typ połączenia serial, zmienić port COM1 na nasz odpowiedni oraz ustawić szybkość.

Uruchamiamy switcha

Napisałem o podłączeniu switcha poprzez port konsoli a nie poprzez sieć - wiele switchy zarządzalnych posiada dodatkowe funkcje (w tym tryb odzyskiwania) podczas startu urządzenia. W przypadku tego switcha nie ma żadnych dodatkowych funkcji podczas startu.

Jak switch się uruchomi to po naciśnięciu dowolnego klawisza w oknie Putty pojawi się prośba o użytkownika i hasło. Wpisujemy jako login i hasło: recover i będziemy mieli 30 sekund na zrestartowanie urządzenia (dla niewtajemniczonych przycisku reset nie należy szukać - wyłączamy z prądu i ponownie włączamy).

Po ponownym włączeniu pojawi się prośba o podanie nowego hasła, wpisujemy swoje i cieszymy się dostępem do urządzenia.
Pojawi się jeszcze pytanie czy tryb odzyskiwania (recovery) ma być aktywny - domyślnie jest aktywny i polecam zostawić go aktywnego na wszelki wypadek.

Tyle w kwestii odzyskania dostępu do urządzenia.