Podsumowanie prac z kamerą Samsung HMX-QF20

Kamera wg porównywarek cen (na dzień pisania wpisu) kosztuje od 763zł do nawet 1369zł (całkiem spora rozbieżność), w cenie tej niższej jest to akceptowalne.
Kamera generalnie dobrze się sprawuje, nie sprawia żadnych psikusów czy innych dziwnych rzeczy.

Podstawowa funkcja kamery to filmowanie i w tym ten sprzęt sprawuje się najlepiej. Nie oczekujmy cudownych zdjęć - nie tędy droga.

W samej kamerze WiFi jest przydatne głównie do zrzucania materiału do komputera - zapomnijmy o funkcjach społecznościowych, te funkcje są bezużyteczne - miejmy nadzieję, że Samsung poprawi firmware w nowszych urządzeniach i pozwoli na wrzucanie materiałów w pełnej rozdzielczości na YouTube poprzez WiFi bez użycia komputera.

Osobiście rzadko kręcę filmy ale w sumie mając do dyspozycji tę kamerkę trochę materiału uzbierałem na dysku w ciągu tych kilku miesięcy.

Plusy:


 • Ładowanie przez USB - niekoniecznie trzeba ze sobą zabierać osobno ładowarkę jak np mamy telefon ładowany też przez microUSB
 • Szybki start kamery - około 8 sekund się uruchamia
 • Możliwa praca przy zamkniętym ekranie - wydłuża możliwy czas nagrywania
 • Dobra stabilizacja obrazu
 • Czas pracy na baterii pozwala spokojnie zapełnić całą kartę 16GB i jeszcze można by nagrywać dalej
 • Lekka waga i małe wymiary
 • Ładowarka jest wbudowana w kamerę - oprócz zasilacza nie nosimy zewnętrznego "pudełka" na baterie
 • Możliwość zamocowania na statyw - standardowa śruba + miejsce na blokadę

Minusy:


 • Słychać mechanizm przybliżania gdy jest zbyt cicho
 • Brak złącza na zewnętrzny mikrofon
 • Niedopracowane w oprogramowaniu funkcje społecznościowe (wysyłanie do YouTube, Picasy czy Facebooka)

Moje uwagi

Fajnie gdyby Samsung pomyślał nad aplikacją na Androida tak by korzystając z tej kamery można było zrzucić materiał np na telefon przy użyciu WiFi gdzie też często już posiadamy dużą przestrzeń. Nie musi to być tylko Android, ale ten powinien być pierwszy ;)

Podsumowanie

W moim przypadku mogłem spokojnie nagrać ponad 2h materiału na jednym ładowaniu - może i byłoby więcej gdyby nie to, że największą kartę jaką posiadam to 16GB (otrzymaną na ostatnim zlocie)

Kamerkę można polecić osobom nie będącym zbytnio wyczulonym na szumy przy słabszym oświetleniu lub na różne wyjazdy, spacery i wszelkie podobne. Kamerka jest lekka i mała - zawsze spokojnie można ją było zabrać ze sobą (większość czasu miałem ją ze sobą).

Z tego co sprawdzałem na stronie Samsunga to jest też wersja kamery bez WiFi - jeżeli ktoś nie ma potrzeby zrzucania materiału przez WiFi (co jest dużą wygodą) to może się zastanowić nad wersją bez takiej komunikacji.

Czy warto kupić tę kamerę: Po tych kilku miesiącach mogę stwierdzić, że tak (w tej niższej cenie niż wyższej). Kamera lekka - nawet kobieta spokojnie schowa ją do torebki, lekka - nie będzie ciążyć, wygodna i prosta w obsłudze.
Zawsze spokojnie można uwiecznić coś na filmie.

Na początku zastanawiałem się co tu filmować - ale z czasem pojawiło się kilka możliwości i trochę materiału wyszło. Z pewnością używanie do tego dedykowanego sprzętu jest wygodniejsze niż korzystanie z telefonu komórkowego czy lustrzanki cyfrowej w tym celu.

Na koniec podziękowania dla osób odpowiedzialnych za udostępnienie sprzętu, sprawował się dobrze, był grzeczny, nie marudził...

Nie wrzuciłem wcześniej materiały z filmowania w pionie - bo takowa opcja też jest.

Dodatkowo jeszcze z używania bez stabilizacji obrazu, pogoda średnia no i dźwięk na początku to szum - trochę wietrznie było (resztę dźwięku usunąłem).

Poprzednie wpisy: