Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Rejestrowanie aktywności

Ostatnio na blogach DP pojawiły się opisy aplikacji na Androida gdzie opisujący podzielili się tym z czego korzystają, postanowiłem także to zrobić.
Czasami bywa tak, że chcemy rejestrować swoją aktywność aby sprawdzić czy robimy jakieś postępy lub zarejestrować przebytą trasę i oznaczyć ciekawe punkty. W każdym razie co osoba to znajdzie inny powód.

Kiedyś rejestrowanie trasy było generalnie dla mnie poza zasięgiem. Próbowałem z GPS Mio P350 ale aplikacje jakoś tak sobie funkcjonowały a w Automapie funkcje rejestrowania trasy usunięto powyżej wersji 3 jeżeli dobrze pamiętam. Próbowałem także własnego rozwiązania (czyli odbiornik GPS z RS232 + własna konstrukcja na mikrokontrolerze i wyświetlacz) ale było średnio poręczne i niestety bateryjne zasilanie było jakoś mniej wydajne niż telefon ale to były moje średnio zoptymalizowane prace.
Z pomocą przybył mi Android i tak od zeszłego roku rejestruje sobie trasy przy użyciu MyTracks (Moje Trasy).

Jaki to ma cel?

Każdy ma inny cel, ja lubię statystyki i czasem przydaje się w ten sposób, że mogę udokumentować gdzie już byłem lub udostępnić komuś tą trasę.
Można korzystać z licznika rowerowego i on też wspomaga ale głównie aktualną prędkością, godziną czy łącznym dystansem. Oczywiście na krótkie trasy (typu do sklepu) chyba nie ma sensu rejestrować trasy ale znam takich co rejestrują dosłownie wszystko.

r   e   k   l   a   m   a

Możliwości

Sam program w stosunku do innych (np. Endomondo czy tam Runkeeper) posiada zdecydowanie mniej funkcji - dla mnie lepiej.
Nie interesował mnie program do treningów tylko do rejestrowania statystyk.

Aplikacja posiada możliwość rejestrowania trasy oraz zapisania rejestrowanych tras w różnych opcjach - ja wysyłam do usługi Google Maps gdzie później każdy może po swojemu opisać trasę, poprawić błędy odbioru GPS, dodać znaczniki itp.

Znaczniki są o tyle ciekawe, że możemy sobie opisać miejsce gdzie się aktualnie znajdujemy w trakcie naszej wyprawy i np opisać coś co chcemy zapamiętać na później - czasami wyprawy są spontaniczne i bez określonego celu a w niektóre miejsca fajnie byłoby dojechać ponownie w krótszym czasie :)

Zużycie baterii

Telefon (w moim przypadku Samsung Galaxy S) z włączonymi różnymi funkcjami i aplikacjami w tle niestety zużywa więcej prądu a co za tym idzie, krócej pracuje na baterii.
Akurat w tym przypadku nie jest tak źle, przy włączonym bluetooth, odtwarzaczu muzyki i GPS wraz z rejestrowaniem trasy bateria w moim przypadku pozwoliła na pracę przez około 15-18h co jest dobrym wynikiem. Czasem sprawdzana była mapa aby sprawdzić czy nie ma ciekawszej drogi niż typowo asfaltowa.
Na plus wpływa oczywiście wyłączony wyświetlacz - aplikacja może spokojnie pracować w tle.

Wady i zalety

Program oczywiście nie jest bez wad.
W programie brakuje mi typowej prostej funkcji pauzy drogi - tak by nie przerywać np liczenia dystansu ale zatrzymać aktualne rejestrowanie i je wznowić.
Aktualnie można przerwać rejestrowanie i rozpocząć je od nowa - później dla bardziej wprawionych pozostaje np połączenie ręczne tras w Google Maps albo przy użyciu innego narzędzia.
Na szczęście przy postoju program "domyśla się" że nie poruszamy się i nie liczy trasy dalej przy małych ruchach (z tego co mi wiadomo tak robi niestety NaviMe i stojąc w miejscu potrafi nabić kilometrów).
Nie wiem czy tylko to u mnie występuje, ale w przypadku podłączenia się do sieci pobiera najpierw obrazy map na około naszego położenia i dopiero na samym końcu uzupełnia środek - to może być czasem irytujące, zwłaszcza w miejscach gdzie nie ma wystarczającego zasięgu na usługi sieciowe i tempo pobierania jest strasznie wolne - czasami przez to można czekać nawet do 5 minut.
Kolejną i zarazem ostatnią wadą jest to, że jak zgubi sygnał GPS lub jego siła znacznie spadnie - co oznacza gorszą dokładność - to czasem wyrysuje dość dziwne położenie albo ruchy - to nie zdarza się zbyt często ale warto mieć to na uwadze.

Czas na zalety.
Na plus zasługuje to, że w trakcie rejestracji trasy program nie przypina na siłę naszej lokalizacji do najbliższej ścieżki/drogi tylko zapisuje naszą bieżącą pozycję wg GPS - przydatne gdy nie poruszamy się w miejscach ogólnodostępnych gdzie występują ścieżki na mapach.
W przypadku braku dostępu do internetu trasa jest rysowana na białym tle - po prostu otrzymujemy zarys naszej drogi - po uzyskaniu dostępu do sieci mapa zostanie pobrana.
Nasze trasy możemy w różny sposób wysłać do usług Googla - np utworzyć mapę, dokument czy zapisać na karcie pamięci.
Dużym plusem - dla mnie - jest to, że nie trzeba się nigdzie rejestrować aby korzystać z pełni funkcji aplikacji - pomijam usługi Google ale z tych i tak korzystam.

Z rzeczy brakujących:
Miło by było gdyby posiadał opcje np oznaczenia celu gdzie chcemy dojechać i np wskazywać strzałką w którym kierunku się poruszać ale to już w sumie do autora trzeba by pisać.

Podsumowanie

Takich aplikacji jest sporo, jednak mnie zależało na takiej co nie będzie trenerem a tylko rejestratorem.
Znalazłem aplikacje Endomondo, RunKeeper czy Navime (która byłaby najbliższa możliwościami ale dowiedziałem się że przy postoju ta aplikacja jakoś dziwnie nalicza przebytą drogę).
Z chęcią wysłucham też propozycji, może ktoś korzysta z czegoś podobnego a zdecydowanie lepszego, może być to być także płatna aplikacja.

Google Play: MyTracks  

oprogramowanie urządzenia mobilne

Komentarze