Routery - alternatywne oprogramowanie

W dzisiejszym wpisie opiszę co daje zmienione oprogramowanie w routerze na OpenWRT (i w sumie nie tylko). Nie każdy może wie do czego może się to przydać no i pojawił się komentarz, że może warto by to opisać.

Dla zwykłego przeciętnego użytkownika zmiana oprogramowania nie jest konieczna w sumie nawet lepiej aby tego nie robił, więcej tylko z tego kłopotów będzie miał niż pożytku. Jednak jeżeli użytkownik chce uzyskać coś więcej to prędzej czy później sięgnie do alternatywnego oprogramowania lub przeniesie się na lepsze urządzenie.
Postaram się minimalnie

Firmowe oprogramowanie

W oprogramowaniu dostarczonym przez producenta często posiadamy podstawowe funkcje zarządzania urządzeniem, takie jak dhcp server, dhcp client, siła sygnału wifi, kanał wifi, połączenia pppoe, uproszczony QoS, przekierowanie portów itp.
W niektórych lepiej wyposażonych routerach np. w USB dochodzą jeszcze opcje np do serwera ftp, klienta torrent czy pobierania plików jednak te opcje często nie działają wystarczająco dobrze przy bardziej zaawansowanym wykorzystaniu.
Oczywiście funkcji często jest więcej jednak zależy to od producenta, modelu urządzenia i tego co możemy skonfigurować przez www i czasami telnet.

Alternatywne oprogramowanie

Gdyby nie to, że producenci zaczęli stosować oprogramowanie na licencji GNU/GPL i ładować swoje zmodyfikowane dystrybucje linuxa to dalej pewnie byśmy posiadali ubogie w funkcje routery lub korzystali z routerów na bazie PC (pomijam drogie rozwiązania).
Alternatywne oprogramowanie (OpenWRT, DD-WRT, HyperWRT, Tomato i inne) daje nam sporo dodatkowych możliwości oprócz tych przewidzianych przez producenta.
Np na Asus WL-500gP można zainstalować nawet Debiana.
Często można zmodyfikować sprzęt i dostać dodatkowo port RS232 (COM), dodatkowe porty USB, podłączenie karty SD, dodatkowe złącza anteny od WiFi, możliwość wymiany karty WiFi na np wersje N, złącze jtag i inne.
Sprzęt często pozwala na np modyfikacje VLANów lub każdego portu switcha z osobna - możemy np skonfigurować failover.
Posiadając port COM zdarza się wykorzystać router np jako sterownik jakiegoś robota po WiFi.
Mając złącza USB lub podłączoną kartę SD możemy spokojnie postawić serwer FTP, http z bazą SQL (co bardzo obciąży router ale można to zrobić).
Wszystko możemy konfigurować po swojemu ponieważ system jest dystrybucją linuxa.
Pozwala nam to na instalację dodatkowego oprogramowania, QoS już nie jest tak ograniczony jak w firmowym, możemy skonfigurować iptables jak nam się tylko podoba i w ten sposób ograniczyć lub pozwolić konkretnym osobom na jakieś rzeczy.
W niektórych routerach w firmowym oprogramowaniu jest np limit przydzielania rezerwacji IP (co jest wg mnie dziwnym pomysłem), w przypadku alternatywnego oprogramowania możemy wpisać ile potrzebujemy i na ile nam pamięć routera pozwoli.
W przypadku WiFi często dostajemy dodatkowe możliwości w postaci ustawienia konkretnej anteny na konkretne działanie (zależne od karty WiFi), często mamy więcej trybów pracy takiej karty.

Generalnie możemy dostać to co tylko potrzebujemy - wystarczy odpowiednio skonfigurować oprogramowanie, napisać własne skrypty a nawet napisać jakieś własne programy.
Jeżeli potrzeba dodatkowych funkcji to polecam zapoznać się z takim oprogramowaniem zanim postawimy PC z linuxem, no chyba że router posiada za słaby procesor to trzeba szukać innych rozwiązań.