Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Routery cz1 - Zeroshell

Planowałem zmianę aktualnego routera na Zeroshell już od jakiegoś czasu. Głównie miałem chęć przetestowania czegoś innego niż dotychczasowe rozwiązanie po przeczytaniu bloga Instalacja ZeroShell na dysku twardym, m0n0wall - oprogramowanie dla routerów i firewalli w zastosowania... oraz m0n0wall w praktyce.
Zainteresowały mnie możliwości, które były w sumie nieosiągalne przez dotychczasowe używane prze zemnie urządzenie i oprogramowanie w nim.
Całość naszykowałem już sobie przed świętami, jednak zabrakło chęci na podmianę sprzętu. Niestety w ostatnią sobotę miałem okazję sprawdzić ten system w akcji.
Niestety ponieważ aktualny router odmówił dalszej pracy. Jednak omówię go w następnej części, ponieważ i tak uważam, że jest warty uwagi.

Sprzęt

Komputer na router już miałem, który był w miarę małej obudowie.
Sprzęt także przyzwoity 512MB RAM, Pentium 3 550MHz, 2 sloty PCI, wbudowany LAN.
Wrzuciłem drugą sieciówke (jakiś stary 3Com) i kartę WiFi.
Na system przeznaczyłem kartę CF 2GB i podłączyłem to przez przejściówkę CF > IDE.
System wrzuciłem wg tego co było napisane na blogu o instalacji Zeroshella, ale prawie to samo jest na stronie Zeroshell w sekcji FAQ.
Start bezproblemowy, wykryło cały sprzęt.

Konfiguracja

Po starcie zmieniłem IP, uruchomiłem WiFi i podłączyłem do sieci.
Oczywiście od dostawcy adresu IP nie pobrało, inny MAC u dostawcy a inny karty. W sobotę to mogę sobie pomarzyć o zmianie takich danych u dostawcy także zmieniłem to programowo.
Zmieniłem to następująco:
W Setup > Startup/Cron > Pre Boot wpisałem:
ifconfig eth1 down
ifconfig eth1 hw ether 00:00:00:00:00:00
ifconfig eth1 up

Należy tutaj zwrócić uwagę, że w Zeroshell karty sieciowe po uruchomieniu systemu mają inne oznaczenia, tzn: ETH00, ETH01 itd.
Przy starcie systemu pozostają oznaczenia eth0, eth1 itd, dlatego widać w tym skrypcie eth1 a nie ETH01. To taka uwaga gdyby coś nie działało.
Można by to zrobić w Post Boot i skorzystać z oznaczeń ETH00 jednak byłoby to mniej poprawne.
Po zmianie MACa na poprawny pobrało mi poprawny adres IP.

Udostępnienie połączenia

Na stronie Zeroshella jest całkiem sporo informacji jak skonfigurować go do pracy jako router.
Część z nich jest o tym aby karty sieciowe połączyć mostkiem (opcja BRIDGE) i dodać mostek do NAT'a, jednak zauważyłem, że w ten sposób tracę możliwość kontroli konkretnej karty sieciowej.
Ja wybrałem drugą opcję i dodałem do NAT'a tylko kartę sieciową z wyjściem na świat.

Ustawienia NAT zmieniamy w Router > NAT.

Firewall

Tutaj domyślnie jest wszystko na ACCEPT, co niestety ma wadę, cały router jest widoczny na zewnątrz.
W moim przypadku zmieniłem INPUT na DROP i dopisałem odpowiednie reguły do Firewalla aby móc korzystać z dostępu do sieci i aby cały router nie był widoczny na zewnątrz.

UPDATE:
Zgodnie z komentarzem, uzupełniam Firewalla, dokładniej zrzut ekranu, jest to całkowicie podstawowa konfiguracja i aktualnie jestem na etapie ustalania reszty.
Nie ma tam ETH02, które w moim przypadku jest kartą WiFi, jest tutaj nieskonfigurowana jeszcze.

Podsumowanie

Samo oprogramowanie jest niezbyt skomplikowane (dla osób co miały już jakąś styczność z tego typu systemami, sprzętem), jeżeli chcemy uruchomić prosty router to zrobimy to w 15 minut (może nawet szybciej), jednak jeżeli chcemy go skonfigurować dokładnie pod siebie to nie jest już tak wesoło.
Nie udało mi się jeszcze uruchomić filtrowania pakietów (udało się je zaktualizować), VPN i jeszcze mam problemy z Virtual Server a zawsze przydawała mi się ta funkcjonalność w routerach. Jeżeli nie uda mi się go skonfigurować tak jak chce to wypróbuję m0n0wall albo może i tak bardzo promowaną przez serwis Vyatte. 

Komentarze

0 nowych
  #1 10.01.2011 13:38

fajny system, moza zintegrowac z active directory logowanie captive portalu, qos tez niezly :) p2p wycina i voip smiga

deepone   13 #2 10.01.2011 14:28

Właśnie zależy mi na cięciu p2p - nie korzystam sam z internetu także od dawna kombinowałem jak to ukrócić.

  #3 10.01.2011 14:58

"i dopisałem odpowiednie reguły do Firewalla"
Warto by było podać dokładnie, jakie to reguły skoro już szczegółowo opisujesz konfigurację tego routera.

webnull   9 #4 10.01.2011 16:05

Trochę krótko, ale widać, że to dopiero pierwsza część ;-)

deepone   13 #5 10.01.2011 18:07

Narazie opiszę po kolei co mam do opisania - czyli kolejny router - a jak mi się uda wszystko ustawić w zeroshell to opiszę na jego temat więcej, narazie się męczę z głębszą konfiguracją.
Przydałby mi się jeszcze np serwer www a zeroshell średnio się do tego nadaje.

  #6 10.01.2011 20:57

za jakis czas dam opis na swoim blogu odnosnie AD, kerberosa i zeroshell oraz QoS

djgrzenio   9 #7 10.01.2011 21:09

no zrobilem szybki wpis o QoS - lookaj http://www.dobreprogramy.pl/ZeroShell-QoS,Blog,22461.html

djgrzenio   9 #8 10.01.2011 21:14

dodam jeszcze ze zeroshell niezle spisuje sie na citrix xenserver :)

deepone   13 #11 11.01.2011 22:04

Zostałem wyręczony trochę w pokazaniu pewnych rzeczy, dlatego pozostane na opisaniu kolejnego routera i po drodze wrócę do VPN w Zeroshell.

  #12 11.01.2011 23:22

Prawdę mówiąc wybrałeś beznadziejny sprzęt pod router.
Moje zastrzeżenia:
- Po pierwsze stary. Nie wiadomo ile jeszcze wytrzyma. Jesteś przygotowany na awarię?
- Po drugie duży. Jak na router oczywiście.
- Po trzecie głośny. Po co Ci wentylator na płycie głównej i zasilaczu?
- Po czwarte przestarzały i słabo wyposażony. Tutaj jednak jestem w stanie zrozumieć, że nie każdy potrzebuje czterech Gigabitowych portów Ethernet.
- Po piąte prądożerny. Wbrew pozorom, takie konstrukcje oparte na Pentium 3 mogą pobierać średnio 50-60 W. Jest to dużo, zważywszy, że nowe laptopy z Intel Core i5 i grafiką Nvidia pobierają połowę z tego podczas pracy biurowej. Spotkałem się nawet z laptopem o średnim poborze prądu w okolicach 20 W. Współczesny energooszczędny sprzęt nie pobiera więcej niż 10 W. Tyle maksymalnie powinien pobierać domowy router.
- Po szóste marnotrawstwo. Skoro już koniecznie chcesz wykorzystać stary PC, to lepiej przeznacz go na serwer plików i wydruku. Chociaż na Twoim miejscu i tak kupiłbym normalny router i energooszczędny sprzęt pod serwer.
- Po siódme brzydki. Nie podoba mi się ta obudowa ;-).

deepone   13 #13 24.04.2011 17:32

@Anonim, wiele osób stosuje podobne sprzęty i nie widzę problemu w stosowaniu takiego sprzętu.
Sprawdzałem pobór prądu i wacha się średnio na poziomie 20-30W co jest może trochę więcej niż poprzedni router ale tamten wysiadł i trzeba było szukać innego rozwiązania.
- duży? ten PC wbrew temu co się wydaje wcale nie jest duży ale to kwestia kto co potrzebuje.
- wentylator jest owszem ale startuje jak potrzeba (między złącze zasilania wentylatora a wentylator włożyłem czujnik temperatury).
- Słabo wyposażony? A w co ma być wyposażony router? Łącze 5Mbit czasami 10Mbit to po co mi gigabitowa karta sieciowa?
Uważam, że w zastosowaniach domowych gigabitowa sieć nie jest konieczna tymbardziej że i tak większość korzystających z tej sieci jak nawet przenosi plik 1GB to robi to raz na jakiś czas to poczekać chwilę można.
- Można by i kupić taki bardzo oszczędny sprzęt - tylko bym musiał wydać conajmniej 300-400zł a uznałem że to nie ma sensu.
Co do marnotrawstwa to owszem planuje wdrożyć coś więcej ale do tego najprawdopodobniej zrezygnuje z Zerosell, jak będzie więcej czasu to uruchomię jakiś magazyn plików itp. Serwer wydruku jest mi zbędny, drukarka i tak jest podłączona do sieci.
- nie musi się podobać, ja go nie oglądam i tutaj nawet wentylatory mogłyby śmigać cały czas - sprzęt jest w piwnicy gdzie mało kto zagląda to co za różnica jak wygląda i czy go trochę słychać czy nie.

Tak jestem przygotowany na awarie także kłopotu z tym nie mam. Zresztą co to za problem jak coś się stanie? O tej awari to zabrzmiało jakby awaria trwająca 2 dni to była katastrofa światowa, brak neta przez 2 dni to odcięcie od sieci, wykluczenie ze społeczeństwa itp.

  #14 12.05.2011 15:06

Czy ktoś z was wie ilu klientów jednocześnie może obsłużyć zeroshell? Czy w sieci, w której jednocześnie może być podłączonych około 600 użytkowników rozwiązanie z zeroshellem jest sensowne? Jeżeli nie, co byście mi radzili? Znacie jakieś inne rozwiązania kompleksowe? Coś ciekawego pod debiana?

dav4   4 #15 29.12.2011 01:03

Poczytaj o projekcie v-smart(są to skrypty pod Debiana z panelem LMS). Działa naprawdę fajnie i spokojnie da radę obsłużyć 600 userów, jeżeli sprzęt na to pozwoli ;)