Termometr w komputerze

Tym oto tematem chciałem przedstawić możliwość zbudowania własnego termometru. Ostatnio pisałem o pendrive a tym razem troszkę dalej się zapuszczę.
Ktoś mógłby się spytać czy przypadkiem nie pomyliłem forum - ponieważ budowa będzie oznaczała wykorzystanie lutownicy i minimalnych zdolności manualnych w posługiwaniu się tym sprzętem - ale nie pomyliłem, termometrem tym będzie można monitorować dowolny element komputera, pomieszczenia lub wystawić termometr za okno - każdy może monitorować co chce o ile czujnik to wytrzyma.

Opis

Idea budowania termometru nie jest zbyt świeża ale za to bardzo prosta za sprawą czujnika DS1820 oraz kilku drobnych innych elementów.

Do całości będzie potrzebny port RS232 i tutaj część osób może mieć z tym problem. Można skorzystać z przelotki USB > RS232 i też zadziała. Z mojej strony mała uwaga odnośnie przelotek - szukajcie tych opartych o układ Prolific PL-232, posiadam taką i sprawia najmniej problemów.

Czujnik jest malutki, spokojnie umieścimy go w dogodnym dla nas miejscu.

Potrzebne części:


  • DS18B20 - termometr
  • D1, D2 - dioda Schottky - BAT85
  • D3 - dioda Zenera - 3v9
  • D4 - dioda Zenera - 6v2
  • R1 - rezystor 1.5k? - oznaczenie paskami kolorowymi: brązowy | zielony | czerwony | złoty
  • Wtyk DB9 żeński do portu RS232

Do całości potrzebujemy jeszcze kawałek przewodu - lepiej nie przekraczać 30metrów, u mnie działało powyżej ale różnie bywa.

Schemat

Aby to poskładać przyda się lutownica oraz trochę cyny. Ja zaprezentuje wersje poskładaną na płytce stykowej (przydatna rzecz do budowania prototypów urządzeń, sprawdzenia jakiegoś układu przed montażem lub nauki) oraz wersje zlutowaną "na pająka" jednak nie bierzcie z tego przykładu (z pająka oczywiście).

Całość łączymy jak na schemacie, tutaj wielkiej filozofii nie ma.
Jeżeli wszystko poprawnie zlutowaliśmy to możemy podłączyć układ pod komputer i urchomić odpowiedni program.
Na płytce stykowej wygląda to następująco:

W wersji na pająka:

Programy

Na stronie Grzegorza Podgórskiego znajdziemy dwa programy do obsługi termometru: jeden to Termo a drugi to MaxiTermo. Oba działają bezproblemowo na systemach XP/Vista/7/8 - sprawdziłem :)

Programy w zależności od wersji mogą pracować z jednym czujnikiem bądź kilkoma. Mogą rejestrować temperaturę do pliku, rysować wykres itp.

Finał

Na samym początku wspomniałem do czego można użyć taki termometr. Każdy z pewnością znajdzie własne zastosowanie.

Drobna uwaga dla chcących to poskładać: w przypadku błędnego poskładania, pomyłki lub innej dziwnej rzeczy możecie uszkodzić port COM. Informuję tak na wszelki wypadek aby później nie było, że coś nie działa.

W sieci można odnaleźć wiele schematów i opisów budowy tego termometru - większość będzie identyczna z tym tutaj.

Ja osobiście stosuje taki termometr już od dawna na dworze i w domu :)