Uruchamiamy Windows 2012 z VHD

Od Windows 7 zostało ułatwione uruchamianie systemu na fizycznej maszynie przy użyciu dysku VHD. Nie musimy instalować systemu na lokalnym dysku, możemy to zrobić na dysku VHD - łatwiej posprzątać po takich operacjach.
Wpis ten akurat będzie dotyczył Windows 2012 ale wszystko zadziała na Windows 7 i nowszych, mogą być wymagane tylko trochę inne czynności.

Wymagania

Do uruchomienia systemu z dysku VHD na fizycznej maszynie będziemy potrzebować minimum Windows 7 zainstalowane (teoretycznie Vista też się nadana ale należałoby podmienić pliki bootmgr i bcdedit.exe na te z 7).
Oprócz systemu przyda się także płyta instalacyjna systemu, WAIK (Windows Automated Installation Kit) - konkretniej plik imagex.exe oraz przygotowany obraz dysku VHD.

Tworzymy VHD

Wchodzimy w Panel Sterowania > Narzędzia administracyjne > Zarządzanie komputerem (lub na skróty prawy klawisz myszy na Komputer i wybieramy zarządzaj) i przechodzimy do Zarządzanie dyskami.

Z menu akcja wybieramy Utwórz dysk VHD i wskazujemy lokalizację dysku, jego rozmiar i typ. W przypadku testów można spokojnie używać dysków dynamicznych do pracy docelowej jednak zdecydowanie lepiej używać dysków o stałym rozmiarze.
Dysk dynamiczny będzie zajmował tyle przestrzeni ile jest na nim plików (oczywiście w miarę pracy będzie się powiększał i co jakiś czas wymagałby czyszczenia), dysk stały posiada z góry ustalony rozmiar dokładnie taki jak ustawimy.

Po utworzeniu dysku należy do zainicjować oraz sformatować. Dysk zostanie podłączy jako kolejny napęd w komputerze.

Korzystamy z narzędzia imagex

Najpierw musimy wydobyć narzędzie imagex.exe z WAIK.
Nie musimy do tego celu zajmować się całym WAIK, możemy wyciągnąć tylko plik imagex.exe z pakietu.

Pobrany plik ISO z WAIK podłączamy sobie jako napęd wirtualny (lub nagrywamy na płytę) i wykonujemy następujące polecenie:

Dla wersji 64 bit:

expand x:\neutral.cab /f F3_imagex c:\waik
ren c:\waik\F3_imagex c:\waik\imagex.exe

Dla wersji 32 bit:

expand x:\neutral.cab /f F1_imagex c:\waik
ren c:\waik\F1_imagex c:\waik\imagex.exe

Kolejnym etapem będzie podłączenie pliku ISO z obrazem systemu (lub nagranie go na płytę) i wykonanie polecenia (po wcześniejszym przejściu do katalogu gdzie przechowujemy plik imagex.exe)

imagex /apply d:\sources\install.wim 1 e:\

gdzie w tym przypadku d: to mój napęd z plikiem ISO Windows 2012 a e: to dysk VHD zamontowany w menadżerze urządzeń.

Przygotowujemy rozruch systemu

Następnym krokiem będzie przygotowanie boot loadera.

W tym celu uruchamiamy wiersz poleceń jako administrator.

Mamy w sumie dwie opcje przygotowania, użycie narzędzia bcdedit lub bcdboot.

Szybciej pójdzie przy użyciu bcdboot.

bcdboot e:\windows

gdzie e:\windows to jest lokalizacja wewnątrz pliku VHD.

Po tej operacji należy pamiętać, że domyślnym systemem stanie się nowy system.
Możemy to zmienić poleceniem:

bcdedit /default {ID}

lub skorzystać z narzędzia msconfig.

Na koniec weryfikujemy czy wszystko dodane zostało poprawnie wpisując

bcdedit /v

i sprawdzamy nasz wpis.

Uruchamiamy system

Po tych czynnościach możemy uruchomić ponownie komputer i będziemy posiadać do wyboru kolejny system.

Nowy system będzie po uruchomieniu się pytał odrazu o czynności takie same jak po instalacji.

Oczywiście czasem nie idzie wszystko poprawnie, zdarzały mi się problemy czasami z przygotowanymi obrazami VHD i system się nie uruchamiał - zależne było to od platformy sprzętowej i różnych dziwnych czynników. Dla przykładu na laptopie wszystko działało poprawnie gdy na stacjonarnym system się nie uruchamiał.

Warto też pamiętać, że na dysku gdzie leży plik VHD należy posiadać wolną przestrzeń taką jaki jest stworzony obraz dysku VHD, czyli mają obraz dysku VHD 40GB powinniśmy posiadać wolnego miejsca około 40GB (dotyczy dysków dynamicznych), przy dyskach o stałym rozmiarze nie ma to znaczenia.

Na koniec warto wiedzieć jak usunąć dany wpis z rozruchu:

bcdedit /delete {ID} /cleanup

gdzie <guid> to identyfikator systemu, który chcemy usunąć z rozruchu. W przypadku plików VHD jest to o tyle wygodne, że usuwając go z tego miejsca nie musimy czyścić partycji fizycznego dysku, wszystko jest w jednym miejscu. Można też usunąć go przy użyciu polecenia msconfig.

Warto wiedzieć - jak już wspomniałem - że można to z powodzeniem używać dla innych systemów - takich jak Vista, 7, 2008 włącznie z R2 a nawet XP. Oczywiście może się całość troszkę różnić w zależności od systemu (np Windows XP).

Taka instalacja systemu ma swoje plusy i minusy. Wydajność pewnie minimalnie niższa niż z dysku fizycznego ale tego nie badałem. Opcja przydatna gdy coś trzeba przetestować na maszynie fizycznej a nie writualnej i nie posiadamy np dużej liczby partycji/dysków lub nie chcemy ich "zaśmiecać".

Ogólnie we wpisie podałem czasami dwie opcje wykonania danej czynności ale tak naprawdę możliwości jest dużo więcej. Opisałem tutaj w zasadzie jedną z nich.

Korzystając w celach testowych z tego systemu w wersji VHD możemy uniknąć takiej sytuacji jaką miał Shaki81 - łatwiej przeniesiemy system w inne miejsce.