Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

WiFi w Samsung HMX-QF20

Długo zbierałem się do dokładniejszego sprawdzenia tej funkcji ale w końcu udało się tak jak chciałem (no prawie).
Sama opcja WiFi w kamerze to dla większości będzie tylko bajer, tak też myślałem na początku. Zdanie jednak zmieniłem przy funkcji Automatycznej kopii zapasowej.

Zacznijmy jednak od połączenia kamery z siecią WiFi.

Przygotowanie karty pamięci

Tak, niestety na początek musimy przygotować kartę pamięci. Do samego połączenia z Picasą czy Facebookiem nie jest to konieczne ale do kopii zapasowych będzie potrzebne.
Będziemy potrzebować czytnik kart pamięci - inaczej nie da rady.
Na początek podłączamy kamerę do komputera i instalujemy oprogramowanie PCAutoBackup (Kamera po podłączeniu zamontuje nam oprócz karty pamięci dysk z aplikacjami - tam będzie potrzebna aplikacja).

Aplikacja "siedzi" w tray i generalnie nic nie robi - oczekuje na połączenie z kamery.

Po zainstalowaniu programu (możemy zostawić kamerę podłączoną do USB) wkładamy kartę pamięci do komputera i uruchamiamy program.
Program nie posiada dużo ustawień (i dobrze) gdzie konfigurujemy nazwę komputera i lokalizację zapisu danych z kamery. Po tej czynności po chwili otrzymamy komunikat, że dane do wykonywania kopii zostały zapisane na karcie pamięci. Jesteśmy jeden krok do przodu.

Generalnie na karcie pamięci zostanie utworzony katalog dlna_web_root a w nim odpowiedni plik o zawartości:MacAddr=00:00:00:00:00:00 UDN=uuid:00000000-0000-0000-0000-000000000000 friendlyName=NIXIE WOLSupport=1 ServerFlag=1

Oczywiście w miejscach zer będą normalne wartości. Jest parametr WOL - nie sprawdziłem czy kamera potrafi wybudzić PC gdy jest wyłączony ale "aktywny".

3.. 2.. 1..

Po konfiguracji karty pamięci czas na WiFi.
Samo połączenie z siecią bezprzewodową nie jest skomplikowane. Po wejściu w menu np Automatycznej kopii zapasowej w lewym dolnym rogu mamy ikonę połączenia z sieciami bezprzewodowymi. Wybieramy ją i w tym momencie kamera będzie wyszukiwała sieci bezprzewodowe.

Po wybraniu sieci kamera spróbuje się połączyć z nią i zapyta przy okazji o hasło.
Jeżeli wszystko się powiedzie, kamera będzie gotowa do pracy w sieci.

Opcja połączenia z WiFi jest też dostępna przy Udostępnianiu Społecznościowym - ale to inny temat będzie.

Automatyczne tworzenie kopii zapasowej

Funkcja ta powinna działać poprawnie bez żadnych problemów, jeżeli w poprawnie połączyliśmy się z naszą siecią i komputer też jest w tej samej sieci.
Z menu wybieramy opcję Automatyczne tworzenie kopii zapasowych (jest na drugiej stronie).

Pojawi się komunikat z opcją rozpoczęcia tworzenia kopii zapasowej, nazwą komputera, na który kopia zostanie wykonana (ten na którym wcześniej skonfigurowaliśmy kopie)
Szkoda, że nie można skonfigurować więcej komputerów i wybierać je w tym menu - z pewnością by to pozwoliło na większą mobilność.
Możemy zaznaczyć opcję wyłączenia komputera po wykonaniu kopii.

Jak naciśniemy Potwierdź rozpocznie się kopiowanie plików.

Po zakończonej operacji kamera rozpocznie proces "usypiania". Czyli wszystko może być w pełni automatyczne. Jeżeli zaznaczyliśmy wyłączenie komputera to ten także zostanie wyłączony.

Słowo na koniec...

Albo i całe zdania...
Generalnie często mamy pod ręką jakiegoś mądrofona (np tak jak ja Samsung Galaxy S), możemy być w zasięgu sieci publicznych lub innych i dzięki WiFi zawsze możemy opróżnić kartę pamięci.
Tutaj oczywiście może trochę nad wyrost to piszę ponieważ w moim przypadku mam tylko (lub aż - zależy jak patrzeć) 1GB transferu w telefonie, co przy 8GB karcie daje brak możliwości zrzucenia jej w rozsądnym czasie ale zawsze można jakieś zdjęcie na szybko wysłać do Picasy czy tam na FB coś udostępnić (chociaż łatwiej to wykonać mądrofonem).
Ale będąc w zasięgu np szybkiej sieci WiFi możemy spokojnie opróżnić kartę pamięć wysyłająć pliki na FB bądź

WiFi dobrze sprawdza się w sieci lokalnej (jeżeli nie zależy nam na czasie) ponieważ uruchamiamy kamerę, włączamy funkcję kopii i możemy robić swoje - nie szukamy kabla microusb. Akurat lubię takie rozwiązania technologii bezprzewodowych - coś jak Eye-Fi w kartach SD tylko tutaj realizuje to już urządzenie. Czas przesyłania zależy od siły sygnału WiFi i pewnie kilku innych czynników, jak dla mnie tempo jest odpowiednie. Wiadome jest, że najszybciej będzie przełożyć kartę pamięci do czytnika i zrzucić wszystko ale nie każdy tak lubi.

Brakuje mi tutaj jeszcze opcji dostępnej dla WiFi - automatyczne wysyłanie zdjęć/filmów zaraz po ich wykonaniu, przy zdjęciach może to mieć większy sens ze względu na zdecydowanie ich mniejszy rozmiar. 

sprzęt internet inne

Komentarze

0 nowych
Axles   18 #1 08.01.2013 15:16

Ciekawe zastosowanie wifi, ale mam kilka pytań, jako że w marcu ma premierę aparat NX300 z wifi właśnie ciekawi mnie:
- czy można zdjęcia synchronizować na PC do konkretnego zdefiniowanego katalogu?
- czy aparat wykrywa nowo zrobione zdjęcia i np. po wykryciu zdefiniowanej sieci wifi potrafi sam wysłać zdjęcia?
- i ogólnie czy to jest taka prawdziwa synchronizacja czy aparat za każdym razem nadpisuje zdjęcia nie sprawdzając czy już takie na PC są?

Jeśli na któreś z pytań udzieliłeś odpowiedzi, a ja nie doczytałem to wybacz.

mordzio   15 #2 08.01.2013 18:27

Ubiegłeś mnie tym wpisem :) Wczoraj zabrałem się do testowania WiFi w HMX-QF20. Prędkość kopiowania jest na przyzwoitym poziomie (w granicach 1,6 MB/s) jednak ja zostaje przy czytniku kart pamięci.

deepone   13 #3 08.01.2013 20:10

@Axles:
- synchronizuje się do konkretnego zdefiniowanego przez siebie katalogu - w środku tworzy kamera nowy z datą.
- niestety oprogramowanie nie potrafi samo z siebie odrazu wysłać zdjęcia gdy się połączysz z WiFi - to jest wg mnie wada, mogłoby robić to w tle. Filmy trudniej tak robić bo to z reguły rozmiary w setkach megabajtów minimum.
- sprawdziłem czy nadpisuje i nie robi tego

@mordzio dlatego pewnie moderując wpis nie dałeś go na główną bo jutro będzie twój ;) Każdy i tak opisze to po swojemu.

Jak dla mnie WiFi to powinni ładować do wszystkiego - zwłaszcza aparatów a nie że muszę korzystać z karty Eye-Fi która sporo kosztuje a w ten sposób niezależnie od karty jest dostępne WiFi.

mordzio   15 #4 08.01.2013 20:33

@deepone: Przejrzałeś mój niecny plan ;)

dav4   4 #5 08.01.2013 21:00

Streaming np. do Ustream - to było by coś fajnego ;)

deepone   13 #6 09.01.2013 09:14

Sprawdziłem czy działa WOL - niestety nie wybudziło żadnego z komputerów na których to robiłem - aplikacjami da się je wybudzić - czyli pewnie parametr WOL służy do czegoś innego lub nie działa.

@dav4 - streaming by się przydał. Ale w sumie jakby się tak zastanowić to z takiej kamery zrobi się kombajn do wszystkiego (czyli do niczego).

@mordzio - nie przejrzałbym gdybyś nie napisał sam ;)