Wiele komputerów - jeden pulpit

Czasami bywa, że korzystamy z więcej niż jednego komputera i do każdego musimy używać osobnej klawiatury i myszki a całość i tak stoi na jednym biurku. Jednak można sobie ułatwić życie korzystając z jednej myszki i jednej klawiatury i przemieszczać między systemami tak jakby to był jeden komputer.

Do niedawna korzystałem z Synergy jednak odkąd jest dostępna aplikacja Mouse without borders to korzystam z niej - posiada zdecydowanie lepszą funkcjonalność niż Synergy.

Instalacja i konfiguracja

Program można pobrać z linku powyżej. Oczywiście jak na Microsoft przystało aplikacja działa tylko pod kontrolą systemów Windows.

Instalacja przebiega gładko i nie ma co jej opisywać.
Po instalacji trzeba przejść przez kreatora konfiguracji.

W pierwszym kroku otrzymujemy pytanie czy został już na drugim komputerze zainstalowany program. W przypadku wybrania nie - zostanie nam wyświetlone okno z kodem autoryzacji i nazwą komputera.

Na drugim komputerze instalujemy program i wybieramy przy pytaniu czy został już zainstalowany na innym komputerze opcję tak - w ten sposób zostaniemy poproszeniu o podanie danych z pierwszego komputera - kodu i jego nazwy.

Po zatwierdzeniu oczekujemy na połączenie, które powinno dość szybko zostać nawiązane. Jeżeli nie komputery nie chcą się połączyć warto dodać wyjątek dla aplikacji w firewallu i sprawdzić poprawność wpisanych danych.

Po nawiązaniu połączenia otwiera się okno konfiguracji ekranów.

Można tutaj spokojnie przestawiać kolejność ekranów (komputerów) tak aby odpowiadała naszym potrzebom i fizycznemu ułożeniu komputerów (co kto woli).

Podsumowanie

Od dość dawna korzystałem z Synergy, z Mouse without borders korzystam od ponad miesiąca i zdecydowanie lepiej się na nim pracuje.
Oczywiście nie liczcie, że będziecie przenosić okna z aplikacjami między komputerami dzięki temu programowi, jednak z pewnością zaoszczędzicie miejsca na biurku (można spokojnie schować klawiaturę i mysz z drugiej maszyny) no i wygodniejsza jest praca.

Z pewnością na duży plus zasługuje fakt, że możemy przenosić pliki między komputerami poprzez zwykłe kopiuj-wklej lub przeniesienie pliku na ekran drugiego komputera. Działa rewelacyjnie.
To byłyby zalety.

Co do wad programu, to działa tylko pod Windows, czyli dla użytkowników Linuxa pozostaje Synergy - lub coś innego.