Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Wiele komputerów - jeden pulpit

Czasami bywa, że korzystamy z więcej niż jednego komputera i do każdego musimy używać osobnej klawiatury i myszki a całość i tak stoi na jednym biurku. Jednak można sobie ułatwić życie korzystając z jednej myszki i jednej klawiatury i przemieszczać między systemami tak jakby to był jeden komputer.

Do niedawna korzystałem z Synergy jednak odkąd jest dostępna aplikacja Mouse without borders to korzystam z niej - posiada zdecydowanie lepszą funkcjonalność niż Synergy.

Instalacja i konfiguracja

Program można pobrać z linku powyżej. Oczywiście jak na Microsoft przystało aplikacja działa tylko pod kontrolą systemów Windows.

Instalacja przebiega gładko i nie ma co jej opisywać.
Po instalacji trzeba przejść przez kreatora konfiguracji.

W pierwszym kroku otrzymujemy pytanie czy został już na drugim komputerze zainstalowany program. W przypadku wybrania nie - zostanie nam wyświetlone okno z kodem autoryzacji i nazwą komputera.

Na drugim komputerze instalujemy program i wybieramy przy pytaniu czy został już zainstalowany na innym komputerze opcję tak - w ten sposób zostaniemy poproszeniu o podanie danych z pierwszego komputera - kodu i jego nazwy.

Po zatwierdzeniu oczekujemy na połączenie, które powinno dość szybko zostać nawiązane. Jeżeli nie komputery nie chcą się połączyć warto dodać wyjątek dla aplikacji w firewallu i sprawdzić poprawność wpisanych danych.

Po nawiązaniu połączenia otwiera się okno konfiguracji ekranów.

Można tutaj spokojnie przestawiać kolejność ekranów (komputerów) tak aby odpowiadała naszym potrzebom i fizycznemu ułożeniu komputerów (co kto woli).

Podsumowanie

Od dość dawna korzystałem z Synergy, z Mouse without borders korzystam od ponad miesiąca i zdecydowanie lepiej się na nim pracuje.
Oczywiście nie liczcie, że będziecie przenosić okna z aplikacjami między komputerami dzięki temu programowi, jednak z pewnością zaoszczędzicie miejsca na biurku (można spokojnie schować klawiaturę i mysz z drugiej maszyny) no i wygodniejsza jest praca.

Z pewnością na duży plus zasługuje fakt, że możemy przenosić pliki między komputerami poprzez zwykłe kopiuj-wklej lub przeniesienie pliku na ekran drugiego komputera. Działa rewelacyjnie.
To byłyby zalety.

Co do wad programu, to działa tylko pod Windows, czyli dla użytkowników Linuxa pozostaje Synergy - lub coś innego. 

Komentarze

0 nowych
djfoxer   19 #1 23.11.2011 23:07

Nigdy nie słyszałem o tym, ciekawe rozwiązanie. Dzięki!

M@ster   17 #2 24.11.2011 11:37

Czyli to taki nieco inny remote connection?

GL1zdA   12 #3 24.11.2011 11:49

Też polecam ten program. Przesiadłem się z Synergy i jestem bardzo zadowolony. Jedyny problem, to że czasem coś się w sieci rozsynchronizuje i zaczynamy działać na obu komputerach naraz.

deepone   13 #4 24.11.2011 13:00

@GL1zdA - tego problemu nie miałem, jeszcze. Za to na komputerze z "lewej strony" mam 2 monitory i czasami bywa, że jak wracam z komputera z "prawej strony" to pomija mi środkowy monitor i leci od razu na ten całkowicie z lewej.

Synergy wydaje mi się generalnie mniej stabilny ale to może tylko ja tak miałem, no i brak przenoszenia plików w Synergy to też na jego minus.

wojtekadams   19 #5 24.11.2011 14:02

Na pewno się przyda! Ciekawy wpis!

  #6 24.11.2011 14:17

jak porównałbyś to z logmein?
również omija brak zewnętrznego ip, fortigate'y, itp?
fakt, funkcjonalność ciut inna, ale również jest współdzielenie schowka, przenoszenie plików, a do tego drukowanie itp.

kubut   19 #7 24.11.2011 14:31

Pierwsze słyszę o takim programie, ale na pewno niedługo wykorzystam, dzięki :)

deepone   13 #8 24.11.2011 22:09

@romanov - logmein to zupełnie do czegoś innego służy - no chyba że nie znam jakiejś jego części funkcjonalności.

Logmein to dostęp zdalny przecież - zostawiasz komputer włączony, jedziesz na drugi kraniec ziemi i się łączysz.

Synergy, Mouse without borders - masz 2 fizyczne maszyny na biurku i zamiast do każdej używać osobnej myszki i klawiatury używasz jednej myszy i klawiatury a oba monitory do każdej maszyny pracują jakby zostały podłączone do jednego komputera i ustawione na "rozszerz pulpit".

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #9 24.11.2011 22:22

A jest jakaś maksymalna ilość komputerów, które obsługuje ten program?

deepone   13 #10 25.11.2011 19:11

Szczerze to nie wiem czy jest limit, w przypadku Synergy chyba nie ma, w przypadku Mouse without borders możliwe że do 4 komputerów - bo tyle ikon komputerów widnieje w programie konfiguracyjnym - ale mogę się mylić - więcej niż 3 naraz nie testowałem.