Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Wiele monitorów i różne tapety

W związku z tym że korzystam z więcej niż jednego monitora, a konkretniej z trzech monitorów postanowiłem sobie urozmaicić tło pulpitu.
W moim przypadku zastosowałem jedną tapetę rozciągniętą na 3 monitory.
Oczywiście są też zalety tego rozwiązania. Jeżeli posiadamy różne rozdzielczości na tych ekranach to w zależności od rozmiaru obrazu (lub ustawień) jaki stosujemy na pulpit może on być mniej proporcjonalny/przycięty lub inne ciekawe rzeczy mogą się z nim wydarzyć.

Ustawienia

Wchodzimy we właściwości ekranu > Pulpit > Dostosuj pulpit > Sieć Web.
Klikamy przycisk Nowa i szukamy obrazu, który mamy ochotę zastosować.
Odznaczamy opcję Zablokuj elementy pulpitu i zatwierdzamy. Po naciśnięciu OK we właściwościach ekranu pokaże nam się nowy obiekt na pulpicie.

Po najechaniu na ten obiekt przy górnej krawędzi powinny pokazać pasek z ikonami między innymi do powiększenia.
Oczywiście przeciągamy nasz obiekt-tapetę za ten pasek na ekran na, którym chcemy zastosować tę tapetę i naciskamy ikonę powiększenia.
Jeżeli mamy 2 monitory to jedną tapetę możemy ustawiać po prostu z menu Pulpit we właściwościach ekranu.

Jeżeli chcemy jedną tapetę na wielu ekranach to taki obiekt możemy rozciągać do woli po wszystkich ekranach.

Na koniec warto zablokować elementy sieci web abyśmy przypadkiem nie przesuwali tapety lub jej nie wyłączyli. Możemy to zrobić klikając prawym przyciskiem myszy na pulpicie i z menu Rozmieść ikony według wybieramy Zablokuj elementy sieci Web na pulpicie.

Efekt końcowy

Jak to wygląda u mnie...

Jedna tapeta na wielu ekranach:
[image=img2]

Różne tapety na różnych ekranach
[image=img3] 

Komentarze

0 nowych
socialkaos   3 #1 28.10.2010 13:16

Po pierwsze trzeba mieć archaiczny system który obsługuje active desktop, a po drugie trzeba być dobrze odkręconym żeby pragnąć posiadania trzech różnych tapet.

Jak dla mnie post a'la ferdek kiepski.


Pozdrawiam

GL1zdA   12 #2 28.10.2010 13:31

Da się to zrobić też bez Active Desktop, tylko trzeba specjalnie przygotować obrazek. Ja używałem do tego aplikacji ze sterowników nVidii, chociaż karta często się gubiła i zamieniał monitory miejscami albo wariowała, gdy był włączony tylko jeden.

@socialkaos
"a po drugie trzeba być dobrze odkręconym żeby pragnąć posiadania trzech różnych tapet."

Świetny argument!

deepone   13 #3 28.10.2010 13:34

Co do Windows XP to wbrew temu co się Tobie wydaje wciąż sporo osób korzysta - a wygląda na to, że pewnie sam korzystasz z 7 i zakładasz że wszyscy tylko z 7 korzystają.
Post jak post, każdy może napisać tutaj na co ma ochotę, także mimo twojej opinii cieszę się że to przeczytałeś.

DawidDS4   5 #4 28.10.2010 14:50

"archaiczny" no nieźle, to jeżeli XP jest archaiczny to mojego blaszaka z 1998 mogę jako odkrycie archeologiczne sprzedać. A co dopiero commodore.

  #5 28.10.2010 15:33

Jestem ciekaw co takiego autor robi że potrzebuje trzech monitorów.

borzole   4 #6 28.10.2010 16:33

@bitx
Wystarczy cokolwiek twórczego z kilkoma aplikacjami lub jedną dużą i wszystkie 3 będą zajęte. Jak dla mnie to do pełnej swobody brakuje jeszcze trzech na drugie piętro, tak aby zajęły ~80% obszaru widzenia.

command-dos   18 #7 28.10.2010 17:01

hehe, jeszcze jeden monitor za plecami i masz compiz'a na xp'ku ;) i to w dodatku wersja live :) no nieee, co Ty, budujesz stanowisko dowodzenia F1, czy co?

mktos   11 #8 28.10.2010 17:28

W Windows 7 do tego (m.in.) używam programu DisplayFusion. Wersja darmowa potrafi rozrzucić jeden obrazek na wiele ekranów czy też ustawić różne obrazki na ekranach. Używam tak od roku, jeszcze się żadne wariactwa nie zdarzyły.

Do tego sam program ma też kilka innych przydatnych rzeczy, niestety zdecydowana większość ułatwień jest tylko w wersji płatnej.

Garhuy   5 #9 28.10.2010 19:37

@bitx (niezalogowany)
Interfejs GIMPa jest w trzech okienkach, każde okienko na jeden monitor ;)

  #10 28.10.2010 21:59

Również używam DisplayFusion dzięki któremu mogę jedna tapetę walnąć across kilka ekranów, co wydaje mi się lepszym rozwiązaniem ;D
Ale co fakt to fakt - *praca* z większa ilością monitorów jest uzależniająca.

* Praca nie znaczy zabawa, czyli granie w gry i oglądanie internetu choć i to potrafię robić na dwóch przeglądarkach naraz ;p

oprych   14 #11 28.10.2010 22:12

a tak z ciekawości, do czego używasz trzech monitorów i jak to się sprawuje?

bolivar   9 #12 29.10.2010 09:26

Ja osobiście pracuję na dwóch monitorach. Przyznam, że czasem i trzeci by się przydał. Do czego można to wykorzystać? Prosty przykład:
- Monitor główny kod np. strony www
- Jeden z monitorów efekt pracy
- Drugi z monitorów dokumentacja i/lub baza danych
Wiem, że można to robić na jednym, ale sam zauważyłem, że łatwiej, szybciej i sprawniej pracuje się w taki sposób. Mimo wszystko przełączenie się między okienkami powoduje zgubienie "focusu" i drobne rozproszenie.

antiferno   7 #13 30.10.2010 13:28

a da sie np na 1 grać , na 2 gadać na gg a na 3 sprawdzać transfery na torrencie ? :P

deepone   13 #14 30.10.2010 22:35

@antiferno, tak można na 1 grać, na drugim gadać czy tam www przeglądać a na 3 transfery na torrencie oglądać. Oczywiście aby gadać na i grać jednocześnie to lepiej mieć gre uruchomioną w trybie okienkowym.

@oprych generalnie do wszystkiego, jak już @bolivar wspomniał świetnie się sprawuje przy przeglądaniu jednocześnie np dokumentacji i programu do niego, do tego powiedzmy www na trzecim albo coś co monitorujemy, czasami czekamy na coś co ma się wykonać i możemy sobie spokojnie zerkać na paski postępu... 3 monitory nie zawsze są wykorzystane, ale 2 to standard, kto się raz przyzwyczai to będzie miał ciężko na jednym, spokojnie można sobie podzielić pracę i ją wykonywać bez np zbędnego wędrowania między oknami i szukania tego właściwego.

SSEE   6 #15 31.10.2010 11:29

@deepone
[[[(...) kto się raz przyzwyczai to będzie miał ciężko na jednym]]]

Otóż to. Ktokolwiek spróbował pracy na dwóch lub więcej monitorach, nigdy nie będzie chciał wrócić do jednego. Nigdy też nie będzie zadawał pytań „a po co to?”, gdyż zalety pracy z więcej niż jednym monitorem będą dla niego oczywiste. :)


Btw. Doskonałym, wartym polecenia narzędziem dla „wielomonitorowców” jest także UltraMon (http://www.realtimesoft.com/ultramon/). Chyba jedyną jego wadą jest cena. 30-dniowa wersja próbna nie ma żadnych ograniczeń, można więc spokojnie potestować.

Na stronie UltraMona dostępna jest także galeria zdjęć wielomonitorowych środowisk pracy:
http://www.realtimesoft.com/multimon/gallery.asp
Można się tutaj natknąć na prawdziwe cuda. :)

  #16 01.11.2010 13:21

Jezu, po co tyle roboty? Wystarczy w Paincie połączyć trzy i więcej obrazków w jeden - i na każdym pulpicie mamy dokładnie to, co jest nam potrzebne, bez zwisów i pomyłek.

  #17 02.11.2010 08:46

Przydałoby się na początku wspomnieć jakiego systemu dotyczy ta porada, bo dopiero po "właściwości ekranu > Pulpit > Dostosuj pulpit > Sieć Web" i screenach dowiadujemy się, że XP.

Po drugie w zdaniu "Oczywiście są też zalety tego rozwiązania." nie powinno być "wady"? Bo w kolejnym zdaniu omawiasz wady :/

Co do pracy zgadzam się w 100%. Mam 2 monitory i myślę o 3-cim...

Radius01   3 #18 02.11.2010 14:43

Jeśli miałbym wybrać, któryś z tych dwóch przykładów to wybrałbym pierwszy. Drugi jest jako ciekawostka. Można go pokazać znajomym. Może będą zazdrośni? Ciekawe jak jest przy dłuższym korzystaniu z takiego wariantu? Nie będą czasami boleć oczy, głowa (różne ustawienia jasności, kontrastu, gamy, itp. na innych monitorach)? Jeszcze jedno pytanie. Jak wygląda to w przypadku oglądania filmów na kilku ekranach?

  #19 03.11.2010 15:47

Do ustawienia tapety na 2 monitory mozna rowniez uzyc jednego z ponizszych 2'och bezplatnych narzedzi:

http://dualmonitortool.sourceforge.net/
http://www.zhornsoftware.co.uk/zbar/index.html