Windows 2012 - grupy serwerów i zarządzanie

Kolejny wpis na temat Windows 201 gdzie tym razem opiszę tworzenie grup serwerów - co jest ciekawą sprawą w przypadku Windowsa 2012.

Zarządzanie wieloma serwerami zostało usprawnione w przypadku nowej wersji systemu. Jak dla mnie bardzo fajnie można teraz grupować serwery i łatwiej nimi zarządzać z poziomu Server Managera.

Zaczynamy

W Server Manager wybieramy z menu Manage > Create Server Group.

Pojawi się okno z możliwością wyszukania serwerów.

W Server group name wpisujemy naszą nazwę dla grupy, tutaj użyłem W2K12 Test.

W Server Pool powinny być widoczne nasze maszyny, które podłączyliśmy do domeny. Akurat w chwili pisania tego wpisu tylko 2 maszyny tworzyły "domenę". Trzeci system Core był w grupie roboczej.
Klikając na nie dwukrotnie wybieramy je aby dodać do grupy.

Całość zatwierdzamy naciskając OK i powinna w Server Managerze pojawić się grupa serwerów z nazwą jaką nadaliśmy przy tworzeniu.

Klikając na nią będziemy widzieli wszystkie serwery dodane do grupy. Generalnie każdy potworzy sobie pewnie grupy wg uznania.

Możemy w tym miejscu szybko przejrzeć wszelkie zdarzenia serwerów jak i klikając prawym klawiszem na danym serwerze wybrać odpowiednie opcje zarządzania - generalnie chyba prawie wszystko co moglibyśmy zrobić logując się na daną maszynę.

Podsumowanie

Generalnie rozwiązanie grupowania serwerów jest bardzo ciekawe, ułatwia zadania konfiguracyjne, przyśpiesza pracę i ogólnie jak to bywa przy każdej kolejnej wersji systemu jest sporo ułatwień konfiguracyjnych.