Wykresy 3D w Google

Wczoraj na oficjalnym profilu Google+ zauważyłem opis odnośnie rysowania wykresów funkcji matematycznych w wyszukiwarce Google. Wydaje się to o tyle ciekawą funkcją, że można czasem szybko zobaczyć wykres jakiejś konkretnej funkcji i może być całkiem przydatne w wielu zadaniach.

Całość sprowadza się do wpisania funkcji matematycznej, np sin(x) i uzyskujemy odrazu wykres funkcji. Oczywiście sin(x) jest bardzo prostym przykładem także polecam sprawdzić to co napisałem poniżej a skorzystałem w tym przypadku z tego co Google umieścił na swoim profilu.

reklama

Oczywiście wykresy nie tylko 3D ale tak bardziej zachęcająco brzmi aby tutaj zajrzeć.

Wymagania

Aby móc wyświetlać wykresy potrzebna jest obsługa WebGL. Akurat w momencie sprawdzania wykresów siedziałem na systemie Windows XP gdzie w Chrome akceleracja WebGL jest wyłączona, jednak w Firefox powinno pracować poprawnie. Jednak dla tych co mają nadal XP nie jest to problemem, wystarczy uruchomić chrome z parametrem, czyli:

chrome.exe --ignore-gpu-blacklist

Można też zmodyfikować skrót uruchamiania Google Chrome i dopisać parametr tak aby pozostało to na stałe.

Wykresy

sqrt(x*x+y*y)+3*cos(sqrt(x*x+y*y))+5 from -20 to 20

sin(x^2+y^2)/(abs(x*y)+1) from -2.5 to 2.5

tanh(y(y^4+5x^4-10(x^2)(y^2))/(x^2+y^2)^4)

100-3/(sqrt(x^2+y^2))+sin(sqrt(x^2+y^2))+sqrt(200-(x^2+y^2)+10*sin(x)+10sin(y))/1000, x is from -15 to 15, y is from -15 to 15, z is from 90 to 101

Na święta :)

1.2+(sqrt(1-(sqrt(x^2+y^2))^2) + 1 - x^2-y^2) * (sin (10000 * (x*3+y/5+7))+1/4) from -1.6 to 1.6

Aby nie było, można też rysować inne funkcje a nie tylko podane przez Google - w zasadzie powinno dać się zrobić wykres z każdego wzoru.

Wolfram Alpha posiadał wcześniej taką funkcjonalność jednak wiele osób nie słyszało o niej, także polecam zapoznać się i z nią.

Cała funkcjonalność wykresów powinna się przydać zwłaszcza uczniom, ewentualnie znudzonym matematykom tak by jakieś ciekawe "rzeczy" wykreślić. W każdym razie ja na pewno będę korzystał.

Update

Piotrekw11 wrzucił na YouTube film z wykresów, pozwalam sobie go tutaj zamieścić:

 

internet inne

Komentarze