Wykresy 3D w Google

Wczoraj na oficjalnym profilu Google+ zauważyłem opis odnośnie rysowania wykresów funkcji matematycznych w wyszukiwarce Google. Wydaje się to o tyle ciekawą funkcją, że można czasem szybko zobaczyć wykres jakiejś konkretnej funkcji i może być całkiem przydatne w wielu zadaniach.

Całość sprowadza się do wpisania funkcji matematycznej, np sin(x) i uzyskujemy odrazu wykres funkcji. Oczywiście sin(x) jest bardzo prostym przykładem także polecam sprawdzić to co napisałem poniżej a skorzystałem w tym przypadku z tego co Google umieścił na swoim profilu.

Oczywiście wykresy nie tylko 3D ale tak bardziej zachęcająco brzmi aby tutaj zajrzeć.

Wymagania

Aby móc wyświetlać wykresy potrzebna jest obsługa WebGL. Akurat w momencie sprawdzania wykresów siedziałem na systemie Windows XP gdzie w Chrome akceleracja WebGL jest wyłączona, jednak w Firefox powinno pracować poprawnie. Jednak dla tych co mają nadal XP nie jest to problemem, wystarczy uruchomić chrome z parametrem, czyli:

chrome.exe --ignore-gpu-blacklist

Można też zmodyfikować skrót uruchamiania Google Chrome i dopisać parametr tak aby pozostało to na stałe.

Wykresy

sqrt(x*x+y*y)+3*cos(sqrt(x*x+y*y))+5 from -20 to 20

sin(x^2+y^2)/(abs(x*y)+1) from -2.5 to 2.5

tanh(y(y^4+5x^4-10(x^2)(y^2))/(x^2+y^2)^4)

100-3/(sqrt(x^2+y^2))+sin(sqrt(x^2+y^2))+sqrt(200-(x^2+y^2)+10*sin(x)+10sin(y))/1000, x is from -15 to 15, y is from -15 to 15, z is from 90 to 101

Na święta :)

1.2+(sqrt(1-(sqrt(x^2+y^2))^2) + 1 - x^2-y^2) * (sin (10000 * (x*3+y/5+7))+1/4) from -1.6 to 1.6

Aby nie było, można też rysować inne funkcje a nie tylko podane przez Google - w zasadzie powinno dać się zrobić wykres z każdego wzoru.

Wolfram Alpha posiadał wcześniej taką funkcjonalność jednak wiele osób nie słyszało o niej, także polecam zapoznać się i z nią.

Cała funkcjonalność wykresów powinna się przydać zwłaszcza uczniom, ewentualnie znudzonym matematykom tak by jakieś ciekawe "rzeczy" wykreślić. W każdym razie ja na pewno będę korzystał.

Update

Piotrekw11 wrzucił na YouTube film z wykresów, pozwalam sobie go tutaj zamieścić: