Wyodrębnianie kolorowego elementu w GIMPie

Już były na blogach wpisy na temat edycji grafiki w GIMPie napisane przez command-dos i Ave5 także i ja postanowiłem dodać coś na ten temat.

Przeglądając różne zdjęcia w sieci znalazłem niejednokrotnie zdjęcie czarno-białe (w odcieniach szarości jeżeli ma to być precyzyjne) z wyodrębnionym jednym elementem kolorowym takim jak np kwiat lub inne elementy no i oczywiście taki efekt był widoczny też w filmie Sin City. Zaciekawiło mnie to i postanowiłem sam spróbować swoich sił aby takie zdjęcie zrobić.

Ja wykonałem to w GIMPie jednak nie widzę przeszkód aby wykonać to w swoim ulubionym programie graficznym, który obsługuje warstwy.

Potrzebujemy na początek jakieś zdjęcie, ja wybrałem takie:

Otwieramy zdjęcie w GIMPie i zmieniamy tryb kolorów na odcienie szarości - menu Obraz > Tryb > Odcienie szarości - zaznaczamy cały obszar (CTRL+A) i kopiujemy do schowka (CTRL+C) i cofamy poprzednie operacje, tak by zdjęcie było ponownie kolorowe (CTRL+Z).
Tworzymy nową warstwę (SHIFT+CTRL+N) gdzie typ wypełnienia warstwy zostawiamy przeźroczysty i nie zmieniamy reszty parametrów - wymiar warstwy powinien automatycznie dopasować się do rozmiarów tła (czyli naszego głównego zdjęcia).

Teraz wklejamy nasze zdjęcie ze schowka (to które przerobiliśmy na odcienie szarości) i powinno się pojawić w menu warstw jako oderwane zaznaczenie (Wklejona warstwa) i powinniśmy widzieć tę warstwę (czyli w odcieniach szarości).

Teraz zakotwiczamy warstwę (do wyboru z menu Warstwa > zakotwicz warstwę, kombinacja CTRL+H) i zdjęcie czarno-białe powinno się przypisać do nowo utworzonej warstwy.

Teraz używając narzędzia gumka możemy odsłaniać kolorowy obraz i uzyskać efekt widoczny na poniższym zdjęciu.

Wykonanie takiego czegoś jak na poniższym zdjęciu to max 5-10min. Nie jest to trudne a mam nadzieje, że komuś się przyda ten wpis.