Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Wyodrębnianie kolorowego elementu w GIMPie

Już były na blogach wpisy na temat edycji grafiki w GIMPie napisane przez command-dos i Ave5 także i ja postanowiłem dodać coś na ten temat.

Przeglądając różne zdjęcia w sieci znalazłem niejednokrotnie zdjęcie czarno-białe (w odcieniach szarości jeżeli ma to być precyzyjne) z wyodrębnionym jednym elementem kolorowym takim jak np kwiat lub inne elementy no i oczywiście taki efekt był widoczny też w filmie Sin City. Zaciekawiło mnie to i postanowiłem sam spróbować swoich sił aby takie zdjęcie zrobić.

Ja wykonałem to w GIMPie jednak nie widzę przeszkód aby wykonać to w swoim ulubionym programie graficznym, który obsługuje warstwy.

Potrzebujemy na początek jakieś zdjęcie, ja wybrałem takie:

Otwieramy zdjęcie w GIMPie i zmieniamy tryb kolorów na odcienie szarości - menu Obraz > Tryb > Odcienie szarości - zaznaczamy cały obszar (CTRL+A) i kopiujemy do schowka (CTRL+C) i cofamy poprzednie operacje, tak by zdjęcie było ponownie kolorowe (CTRL+Z).
Tworzymy nową warstwę (SHIFT+CTRL+N) gdzie typ wypełnienia warstwy zostawiamy przeźroczysty i nie zmieniamy reszty parametrów - wymiar warstwy powinien automatycznie dopasować się do rozmiarów tła (czyli naszego głównego zdjęcia).

Teraz wklejamy nasze zdjęcie ze schowka (to które przerobiliśmy na odcienie szarości) i powinno się pojawić w menu warstw jako oderwane zaznaczenie (Wklejona warstwa) i powinniśmy widzieć tę warstwę (czyli w odcieniach szarości).

Teraz zakotwiczamy warstwę (do wyboru z menu Warstwa > zakotwicz warstwę, kombinacja CTRL+H) i zdjęcie czarno-białe powinno się przypisać do nowo utworzonej warstwy.

Teraz używając narzędzia gumka możemy odsłaniać kolorowy obraz i uzyskać efekt widoczny na poniższym zdjęciu.

Wykonanie takiego czegoś jak na poniższym zdjęciu to max 5-10min. Nie jest to trudne a mam nadzieje, że komuś się przyda ten wpis. 

Komentarze

0 nowych
Zulowski   9 #1 17.03.2011 17:36

Właściwie nie zajmuje się grafiką, ale chyba ten sam efekt mógłbyś uzyskać po prostu zaznaczając sam ten kwiatek, odwrót zaznaczenia, i konwersja na skale szarości ;)

tomasz154   2 #2 17.03.2011 19:39

a prawdopodobnie jeszcze lepiej użyć maski, ale ja też nie znam się na grafice :P, cóż +1 do wpisów na blogu dla Ciebie, +1 do komentarzy dla mnie ;-)

Saeros   7 #3 17.03.2011 21:20

W grafice prawie zawsze jest 10 innych sposobów na uzyskanie tego samego efektu ;) Tutaj np. zamiast kopiować szarą warstwę do schowka i wklejać, można z marszu powielić warstwę tła i tę kopię pozbawić koloru, utworzyć maskę dzięki czemu w razie pociągnięcia gumką za daleko możemy dowolnie odtworzyć usunięty fragment i już.

Generalnie każdy sposób jest dobry i miło, że ludzie się dzielą własnymi odkryciami jak deepone :)

Druedain   14 #4 17.03.2011 21:46

Z mojej strony jedna uwaga – wydaje mi się, że można używając narzędzia do zaznaczania ustalić pewną tolerancję, która sprawa, że da się obszar o podobnych odcieniach (tutaj mnóstwo odcieni żółci stanowi pojedynczy żółty kwiatek) zaznaczyć za jednym razem ustalając pewną tolerancję (krawędzie zaznaczenia "przyklejają" się wtedy do tego obszaru") dzięki czemu nie ma problemów z precyzyjnym operowaniem gumką.

Jaahquubel_   13 #5 18.03.2011 13:56

@Deepone
"Teraz używając narzędzia gumka możemy odsłaniać kolorowy obraz i uzyskać efekt widoczny na poniższym zdjęciu."
Gumką? Piksel po pikselu, przy brzegach, czy jak?
Nie podoba mi się to.
Mogłeś się nieco bardziej rozpisać.

Olbi   11 #6 19.03.2011 20:10

Pierwszy błąd, jaki popełniają początkujący graficy, to brak tworzenia od razu warstwy z tła, które obrabiamy przez co potem narzekają, że jak coś źle zrobili to nie mogą wrócić.
Tutaj należało wpierw zrobić warstwę, a dopiero potem wykonać owe kroki :) Polecam na przyszłość, bo pomaga i to bardzo.

Wpis dobry i się przyda :]

reemer   7 #7 19.03.2011 23:09

1. Jak już pisali poprzednicy, można było zrobić nową warstwę i na niej pracować.
2. Co do samego wklejania, zamiast tworzyć nową warstwę, na niej wklejać i zakotwiczać, można wkleić na oryginalnej warstwie i kliknąć nowa warstwa (CTRL+SHIFT+N).
3. Zamiast gumki lepiej użyć maski i miękkiego pędzla. Nie trzeba wtedy zachowywać aż takiej dokładności przy odkrywaniu oryginalnej warstwy.
4. Efekt zbyt często używany bez pomysłu. Tak naprawdę bardzo rzadko wygląda to dobrze.

Ogólnie, dobrze, że ktoś prezentuje co można zrobić w programie graficznym, którego nie trzeba crackować i który nie kosztuje 3500zł, tyle, że przydałoby się więcej doświadczenia u autora.

A tak kończąc. Przydałaby się seria tego typu, prezentująca podstawowe, a zarazem najważniejsze kwestie: warstwy, krzywe, techniki zaznaczania. Tematy typu "jak zepsuć sobie zdjęcie" zostawiłbym na później :-)

Bucic   9 #8 20.03.2011 16:04

Jak napisał już Zulowski i inni - przekombinowane. Najprościej zaznaczyć element, odwrócić zaznaczenie i wybrać Color - Desaturate. Jeżeli ktoś się uprze na pracę na dwóch warstwach (ma to czasami zastosowanie), to eleganckim sposobem jest kliknięcie prawym na warstwie i wybranie Duplicate layer.

Zaznaczenie:
Bardziej efektywnym i preferowanym sposobem zaznaczania jest obrysowanie obiektu ścieżką (Path), a potem zamiana jej na zanzaczenie (Select - From path).

Zaznaczenie "profesjonalne" w 2 sekundy:
Wygładzanie zaznaczenia (Select - Feather)
Ta mała opcja powoduje, że zaznaczony obszar nie kończy się gwałtownie na linii zanzaczenia, tylko gładko - na wybranej liczbie pikseli. Polecenie to można stosować do wszystkich typów zaznaczeń.

Na poniższym zdjęciu widać użycie wygładzania zaznaczenia o wartości 10 pikseli do usunięcia obrzeża zdjęcia
http://www.novell.com/coolsolutions/img/11636-14.png

deepone   13 #9 21.03.2011 08:53

Metod jest więcej takiej przeróbki, oczywiście nie każe nikomu korzystać z mojej, zaproponowane przez sposoby faktycznie są szybsze. Nie zajmuje się grafiką i czasami coś tam "podłubie" także nie należy traktować tego wpisu profesjonalnie, tak jak i pewnie większości wpisów na blogach. Jednak jak już ktoś wspomniał jest to zawsze jakieś podejście do tematu używania innego oprogramowania niż scrackowany Photoshop lub inne tego typu oprogramowanie, jeżeli ktoś zobaczy, że w GIMPie można robić to co w Photoshopie to przestanie używać oprogramowania na które go nie stać.

Bucic   9 #10 21.03.2011 10:52

Się rozumie i się chwali :)
Na następny wpis polecam "Floating selection", ogólnie o wklejaniu, wybór aktywnej warstwy (na której "się teraz maluje") i Canvas size vs Layer size, bo z tym ludzie mają najwięcej problemów >zaraz na początku<.

  #11 01.07.2011 20:11

a jak sie ma od razu zdjecie czarno białe to da sie zrobic

  #12 04.05.2014 14:40

Genialne - nawet nie wiedziałam, że mam takie możliwości w tym programie. Baaaardzo dziękuję za pomoc - teraz jeszcze bardziej mogę się cieszyć z robienia i edycji zdjęć :)

  #13 08.03.2016 16:45

@Saeros: Witam,mam ogromna prośbę. Znasz może jakis najprostszy sposób na uzyskanie tego efektu dla początkujących?

  #14 08.03.2016 16:47

@deepone: spróbuje po Twojemu :)

  #15 08.03.2016 16:50

@Olbi: Czy możesz napisać jak byś to zrobił?

Saeros   7 #16 10.03.2016 20:30

@baśka001 (niezalogowany): Hmm, "Barwa / Nasycenie" i ściągnięcie nasycenia ze wszystkich kolorów poza wybranym.

Autor edytował komentarz.
  #17 16.06.2016 20:54

A ja dziękuję, krok po kroku, elegancko, efekt jest jaki mi się marzył :)

  #18 28.07.2016 15:59

A JAK WYCIĄC SAM KSZTAŁT KWIATA ?

  #19 11.08.2016 14:39

A da się nałożyć kolor na zdjęcie czarno-białe?
Chciałbym tutaj dodać żółtą ścieżkę, jak w czarnoksiężniku z krainy OZ :)
http://kancelariakantorowski.pl/wp-content/uploads/2015/04/windykacja2.png