Drżyjcie Ziemianie! Inteligentny sprzęt atakuje!

Już po ColdZlocie. Dotarłam do domu cała, zdrowa i zostały tylko wspomnienia. Siedzę na kanapie i popijam herbatkę w nowym zielonym kubku dobrychprogramów. Aż lepiej smakuje. :) Postanawiam się zebrać w sobie, podnieść z kanapy, choć dość ciężko mi to idzie, po zaledwie 2 godzinach snu i posprzątać, kiedy moim oczom ukazuje się tytuł artykułu o odkurzaczu, który atakuje swoją właścicielkę... Czy tylko mnie wydaje się to dziwne i dość irracjonalne?

Jeśli oglądaliście wczorajsze wydanie specjalne programu na żywo z Bursztynowego Pałacu, wiecie, że jednym z poruszanych tematów była sztuczna inteligencja. Zdania blogerów zaproszonych do programu były podzielone, jednak dyskusja rozgorzała w komentarzach w niczym im nie ustępowała. Nawiązuję do powyższego, gdyż dzisiejszy news o zabójczym odkurzaczu, jest chyba ową karykaturą tego, jak ludzie wyobrażają sobie AI, która chce podbić świat i zniszczyć ludzkość. :)

Przechodząc do rzeczy. Ową wspomnianą ofiarą była Koreanka, która postanawia dzień poświęcić na sprzątanie. Uruchamia swój odkurzacz, a sama… oddaje się drzemce...na podłodze. Jak łatwo można się domyślić, odkurzacz, który żwawo radzi sobie z kurzem i ogólnym nieporządkiem w domu, równie łatwo lokalizuje leżącą na podłodze kobietę, a jej czuprynę oznacza zapewne, jako kolejny bałagan do ogarnięcia. Pozostałych zdarzeń można z łatwością się domyślić, prawda ? Odkurzacz atakuje, zasysa włosy, a nieświadoma niczego kobieta budzi się z krzykiem i dzwoni po pomoc. Na miejscu niczym w filmie akcji pojawia się straż pożarna i ratownicy medyczni. Sądzę, że wspomniane służby miały niemałą radochę widząc to co zastali na miejscu „zbrodni”. Biedna kobieta z głową w odkurzaczu.

Czy naprawdę myślicie, że sprzęt domowy może nam zaszkodzić?

Czy jednak winna jest przede wszystkim ludzka głupota i bezmyślność ? Miła Pani w średnim wieku miała sprzątać, a ucina sobie drzemkę, sami przyznajcie, w dość nietypowym miejscu, w chwili, gdy po jej domu krąży iRobot. Podobno „odkurzanie uczłowiecza”, tak przynajmniej twierdzi Andrewi. ;) W Stanach Zjednoczonych znane są przypadki wysokich odszkodowań od firm, które, w instrukcji obsługi nie zawarły ostrzeżeń dla nieświadomego konsumenta, który przecież nie potrafi wywnioskować, jak na myślącą istotę przystało, że jednak można poparzyć się suszarką do włosów. Zdania nie zmienię. Tylko przez własną głupotę człowiek sam może zrobić sobie krzywdę i żaden odkurzacz, mikser i inny sprzęt AGD czy RTV nie zdobędzie nagle nadprzyrodzonych mocy i nie zacznie z nieopisaną słowami żądzą krwi zabijać niczego nie podejrzewającego człowieka.

Nie będę wypowiadać się na temat robotów, które wyglądają, jak Terminator i niszczą wszystko co spotkają na swojej drodze, bo to dość abstrakcyjne podejście i jedyne co sądzę na ten temat, to to, że nie wierzę w to, by kiedykolwiek miały one doprowadzić do zagłady ludzkości. Prędzej uwierzę w atak Zombie, przecież już teraz wielu Amerykanów robi zapasy na wypadek walk na miarę „Walking Dead”. Taki żarcik, nie widziałam ani jednego odcinka wspomnianego serialu. ;)

Dobrze, że przynajmniej kosmici są na tyle inteligentni, że nie chcą się z nami komunikować. To właśnie świadczy o ich przewadze nad nami. I tak jesteśmy dla nich niezłą pożywką i dostarczamy im nie lada wrażeń, śmiechu i bólu brzucha.