Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Nowa Opera - okiem kobiety

Jak to wszystko się zaczęło....

Na samym początku zacznę od tego, że nieprzerwanie korzystam z Opery od 6 lat.
Oczywiście sama nie wpadłabym na to, żeby jej używać. Korzystałam wcześniej z Chrome’a i uwielbianego przez tłumy IE. Na mojej drodze stanął jednak pewnego dnia maniak komputerowy i wszystkie nowinki techniczne nagle otworzyły przede mną bramę do swoich czeluści. Mój sceptycyzm jednak walczył z ciekawością, choć na próżno, bo szybko przekonałam się do Opery.

Przeglądarkę ceniłam przede wszystkim za szybkość, łatwość obsługi i czytelność.
Przede wszystkim jednak za KARTĘ PRYWATNĄ, której namiętnie używam, a czego oczywiście mój Luby nienawidzi do dnia dzisiejszego :)

Jestem kobietą, co jest równoznaczne z tym, że kocham spódniczki. Miło mi, gdyż jestem posiadaczką mini z wdrukowanym logo OPERA mini. Nie omieszkałam nie zabrać jej z nami na wakacje, jeśli macie wyobraźnię, a sądzę, że tak jest, jesteście w stanie wyobrazić sobie spojrzenia turystów na widniejący na niej napis. Ich miny i dezorientacja – bezcenne.
Od tamtego czasu jako fanka Opery, choć może to zbyt wiele powiedziane, mój awatar wiąże się z dzisiejszym tematem, podobnie jak „zdjęcie w tle” na pewnym portalu społecznościowym.

W zeszłym roku dostałam smartfona na imieniny, wreszcie porządny upragniony nowy telefon. W związku z tym, spec od technicznych spraw zainstalował mi wszystkie potrzebne aplikacje z przeglądarką włącznie. Oczywiście nie mogłam postawić na nic innego…padło na jedyną słuszną przeglądarkę.
Wówczas było tak jak w przypadku laptopa – Opera śmigała jak błyskawica. Wiadomo, czasem się zawiesiła, ale nie było to częste.
Niestety w maju podkusił mnie chyba diabeł i zrobiłam aktualizację Opery Mini na wersję 14.0.1074.57768. I tu zaczęły się schody. Nagle zamiast Mini, mam… Operę. Trochę to kuriozalne, że z Mini następuje aktualizacja na pełną wersję przeglądarki…był to jednak mechanizm domyślny, nie było w tym mojej ingerencji.

...a jak się kończy...

Tu, jak w każdej historii musi nastąpić punkt kulminacyjny. Po latach oczarowania i zachwytu pracą Opery na laptopie a później na telefonie, pozytywne opinie i chęć korzystania z tej usługi zamieniła się zwyczajnie w ZŁOŚĆ. Szczerze powiedziawszy odechciało mi się korzystać z internetu w moim smartfonie.

Wady nowej wersji :

  • zawieszanie się
  • brak karty prywatnej
  • zmiany w wyglądzie menu
  • prędkość przeglądarki – przykro stwierdzić, ale jej nie ma. Działa tak wolno, że szybciej ja dotrę pieszo z Gdyni do Gdańska, niż odpali mi się jakaś strona. I nie jest to wina mojego telefonu, Chrome działa bez problemu.

Podsumowując, nie polecam aktualizacji. Boje się finalnej wersji desktopowej opartej na WebKicie. Po przygodach z wersjami Beta, jestem lekko mówiąc poirytowana i zniesmaczona, tym jak można zepsuć dobrą kilkuletnią pracę wielu ludzi.
Tu stawiam pytanie do twórców – do czego dążycie? Bo jeśli mieliście zamiar ją ulepszyć, chyba przekombinowaliście. Z tego co widzę i słyszę, nie tylko ja mam takie zdanie, a pozostałe negatywne opinie odbijają się szerokim echem w coraz to większych kręgach.
Przykro mi stwierdzić, ale ciągle zastanawiam się nad zmianą przeglądarki, ale szkoda byłoby mi tych 6 lat i „przenoszenia się” na inne. Tu działam już intuicyjnie. 

oprogramowanie internet urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
sgj   12 #1 01.07.2013 22:46

@"Na samym początku zacznę od tego, że nieprzerwanie korzystam z Opery od 6 lat.
Oczywiście sama nie wpadłabym na to, żeby jej używać. Korzystałam wcześniej z Chrome’a i"

Opowiedz więcej. Na przykład jak to było korzystać z Chrome jeszcze zanim on powstał...

@"Przykro mi stwierdzić, ale ciągle zastanawiam się nad zmianą przeglądarki, ale szkoda byłoby mi tych 6 lat i „przenoszenia się” na inne. Tu działam już intuicyjnie. "

Nie zastanawiaj się. Opera naprawiła swój błąd i na smartfony są teraz 3 wersje: Opera Mini, Opera Classic(dawna Mobile) oraz nowa niedorobiona Opera, na której niepoprawnie chodzą strony.

Autor edytował komentarz.
desert13   8 #2 02.07.2013 00:00

Chodziło mi o to,że już w trakcie korzystania z Opery,do której nie byłam przekonana,używałam Chrome'a.Raczej nie szło go używać w 2006 roku,sorry rzeczywiście tak to zabrzmiało. ;-) poprawię ten fragment,bo wyszła bzdura.
W dodatku mnie nie zrozumiałeś,myślę nad całkowitą zmianą,a nie z Opery na Operę.

Autor edytował komentarz.
Chemical Attack   4 #3 02.07.2013 08:18

Jestem pewien, że maniak komputerowy poleci Ci godne zastępstwo:)

  #4 02.07.2013 08:20

Na szczęście w markecie dostępna jest cały czas "Opera Classic" - polecam jako użytkownik zawiedziony nową Operą :)

underface   14 #5 02.07.2013 08:28

Ale w wersji mobilnej chyba nigdy nie było karty prywatnej

MAURYCY.   4 #6 02.07.2013 08:47

W mojej wersji mobilnej nie ma i nie było karty prywatnej ;)

Rudobrody   6 #7 02.07.2013 08:52

Niestety nowa Opera na desktop to jakiś smutny żart. Nie ma nawet połowy funkcjonalności starej Opery (nie można dodać własnego silnika wyszukiwarki!), a wygląda jak Chrome na sterydach. Póki co przerzuciłem się na Comodo Dragon, bo Operze dużo brakuje. Pewnie jak wyjdzie finalna to do niej wrócę, ale nie z sentymentu czy sympatii, ale... dla mniejszego zła. Opera jako jeden z niewielu klonów Chrome'a (bogowie! Jak to brzmi...) nie zamyka przeglądarki po zamknięciu ostatniej karty.

aeroflyluby   16 #8 02.07.2013 09:37

Przyjedz na hotzlot w tej spódniczce :D
Pozdrawiam - Aerofly(twój)Luby :P

desert13   8 #9 02.07.2013 09:41

niestety to nie zależy ode mnie czy dostanę zaproszenie czy nie :) choć bardzo chciałabym uczestniczyć w tym wydarzeniu ! ;)

knyku   7 #10 02.07.2013 10:11

opery też osobiście używałem przez długi długi czas, ale po jakimś czasie, to nie była już stara dobra opera i wtedy nastąpiła przesiadka na chroma.
w sumie nawet ciężko mi powiedzieć co było powodem, ale ta przeglądarka już nie była taka sama :P

n33trox   6 #11 02.07.2013 10:34

Albo ja jestem wybitnie wybredny, albo dziś faktycznie trudno o dobrą przeglądarkę.

- IE10 - byłby ok, gdyby nie to, że AdBlock nie blokuje w nim reklam na YouTube (tych w filmach).
- Opera - no jakoś nie mogę się do niej przyzwyczaić.
- Google Chrome - tutaj wszystko by było ok, gdyby nie fakt, że od czasu do czasu powoduje kilkusekundowe zwisy całego systemu, nawet myszka staje w miejscu. Nie mam pojęcia, czemu tak się dzieje, bo wszystko inne, włącznie z wymagającymi grami śmiga bez zająknięcia
- Mozilla Firefox - jedyna przeglądarka, na której wszystko działa tak, jak powinno. Już wiele razy próbowałem zrobić "przesiadkę" na inną, ale no po prostu się nie da. Tak już przywykłem do liska, że nie jestem w stanie używać niczego innego. Już nawet olewam fakt, że uruchamia się o wiele dłużej, niż inne przeglądarki. Ważne, że jest stabilny (w miarę) i nie wywołuje u mnie frustracji :)

Natomiast na telefonie niezmiennie od kilku lat Opera Mini, jeszcze w wersji 4.4 :P Bo to stary telefon jest. Nie będę wymieniał marki i modelu, żeby sobie wiochy nie narobić, hehe ;) Dodam tylko, że używam EDGE do przeglądania internetu, a o UMTSie mogę pomarzyć.

WODZU   18 #12 02.07.2013 10:43

Hehehe, dziękuję za ostrzeżenie, bo coś kusiło mnie, żeby aktualizować wersję Mobile na telefonie :)

Autor edytował komentarz.
desert13   8 #13 02.07.2013 10:46

@n33trox - jeżeli chodzi o przeglądarkę na moim dziadowskim tablecie, mogę powiedzieć - niestety Chrome. Tutaj jest tak jak mówisz, zawieszka się wszystko co tylko możliwe.
IE, nie przekonam się nigdy, jakoś mi nie po drodze z nim.

Z Mozilli korzystam czasem w pracy, ale tylko w przypadkach, gdy nie mogę zalogować się do systemu bankowego firmy, w której pracuję. Jest podobna do Opery, ale mimo wszystko.. Lis mnie odstrasza :P

desert13   8 #14 02.07.2013 10:47

@WODZU, nie ryzykuj ;) ja żałuję !

WODZU   18 #15 02.07.2013 10:47

@desert13
"niestety to nie zależy ode mnie czy dostanę zaproszenie czy nie :) choć bardzo chciałabym uczestniczyć w tym wydarzeniu ! ;) "

Kto wie, może w tym roku Redakcja również przewidzi specjalną pulę zaproszeń dla Pań, więc nie pozostaje nic innego jak mieć nadzieję ;)

Icearas   3 #16 02.07.2013 10:53

Opera w wersji desktop już od jakiegoś czasu zmierzała w złym kierunku - częste zwisy, powolne działanie itd. Korystałem z niej od wersji 7,5 także szmat czasu . Każdy telefon pokoeli miał wersje Mini albo Mobile - gdy miesiąc temu dostałem akutalizacje na normalną Operę tablecie, to stwierdziłem, że czas się rozstać. Tablet dostał Dolphina (który wygląda jak chrome, ale działa sprawniej) natomiast komputer póki co ma Chrome (rezgynuje stopniowo z usług Google i dlatego póki co). :) Opera srogo mnie zawiodła i jak będą szli tym torem jakim obecnie, to raczej do niej nie wróce.

desert13   8 #17 02.07.2013 10:57

@Icearas
"Tablet dostał Dolphina (który wygląda jak chrome, ale działa sprawniej)"

Powiem szczerze,że nawet nie wiedziałam o istnieniu Delfina ;) polecasz go z czystym sercem ?

ziemowy   7 #18 02.07.2013 11:01

Ja dam szansę Operze. Na komputerze i telefonie mam zainstalowane wersje beta. Czekam w jakim kierunku to pójdzie.

desert13   8 #19 02.07.2013 11:03

@ziemowy, też daję jej szansę ;) ale muszę mieć coś w zapasie, jeśli dalej będzie się tak "popisywać" niemocą.

wojtekadams   19 #20 02.07.2013 11:13

Na telefon tylko Opera Classic...

MaXDemage   19 #21 02.07.2013 11:21

Jako kolejny wieloletni fan Opery od wersji jeszcze przedpotopowych z czasów dyskietek, Age of Empires, Dunegeon Keepra i TA - śmiem dołożyć parę swoich groszy.

Stara dobra Opera desktopowa, którą pokochałem za możliwość customizacji, zapisywania haseł, notatek itd., póki co działa i póki będzie udostępniać te same możliwości co teraz, to nie obchodzi mnie silnik, czy też inne zmiany. Nie instaluje żadnych bet, testowych wersji ani nic takiego aby nie denerwować się niepotrzebnie więc jak dla mnie sytuacja jest jasna. Póki co jest dobrze.

Opera na urządzenia mobilne to jednak trochę inna historia. O ile na małym smartfonie każda wersja mobilna spisywała się rewelacyjnie - a tutaj testowałem wszystkie - to na tabletach nie spisuje się już tak rewelacyjnie zwłaszcza, że żywcem przeniesiono z mniejszych rozwiązania które się na dużych ekranach 10 calowych nie spisują. I już. Do tego nie wiedzieć czemu, działa jak chce i kiedy chce. Niestety póki co na tablecie manewruje ciągle między FF a O i szczerze mówiąc gdyby Ff miał tak genialne zbliżanie tekstu jak Opera to nie zastanawiał bym się nawet przez sekundę i czerwona finka poleciała by hen daleko w otchłań kosza.

Jak kształtuje się przyszłość? Cóż. Czekam. Opera Desktop dopóki będzie spełniać moje dziwne wymagania odnośnie synchronizacji i możliwości zmiany interfejsu będzie na mym komputerze. A jeśli to się zmieni - to dopiero wtedy będę się zastanawiał. Bo póki co szkoda moje zdrowia na zmianę czegoś co jest rewelacyjne i bez pewności że to się zmieni. Ot.

PS. Ja problemów w prędkościami mobilnych Oper nie mam. Po prostu.

  #22 02.07.2013 12:28

Dzisiaj pojawiła się stabilna wersja Opery 15 (desktop):
http://my.opera.com/desktopteam/blog/2013/07/02/opera-15

Krótko mówiąc:
- nie ma wersji na Linuksa
- nie ma klienta poczty
- nie ma zakładek (!)
- nie ma notatek
- nie ma managera pobierania i klienta torrenta
- nie ma synchronizacji w ramach OperaLink
- nie ma takich opcji personalizacji jak kiedyś

Jest za to baza na Chromium...
Tylko gdzie w tym wszystkim podziała się prawdziwa Opera?

Axles   18 #23 02.07.2013 12:36

Nie żebym się czepiał, ale korzystałaś z Opery przez 6 lat a przedtem z Chrome, Google chrome? Bo jeśli tak to on powstał w 2008 o ile pamięć mnie nie zwodzi.

  #24 02.07.2013 12:46

Zainstalowałem nową Operę i poza szybkością działania, resztą jestem zawiedziony.
Po cholerę były te zmiany?, pewnie po to, aby stali jej użytkownicy, porzucili ją na zawsze lub powrócili do wersji 12.15, co też uczynię.

Vanshei   16 #25 02.07.2013 12:59

@up przeczytaj 2 pierwsze komentarze ;)

Icearas   3 #26 02.07.2013 13:05

@desert13 - korzystam z niego od jakiegoś czasu i jestem w trakcie przyzwyczajania się, ale zachęcam do testowania. Na Nexusie 7 śmiga miło. Co ciekawe ma obsługę gestów - czyli rysując na ekranie duże G możemy wywołać wyszukiwarkę Google itd - można to ustawiać dowoli pod każdą ze stron. :)

aeroflyluby   16 #27 02.07.2013 14:40

Macie ją wylosować w losowaniu :P

MaXDemage   19 #28 02.07.2013 14:56

Nawet jeśli ją wylosują - co jeśli ktoś faktycznie ściągnie tą Mini?

Panowie, trochę rozsądku - zachowujcie się jak dżentelmeni.

desert13   8 #29 02.07.2013 15:05

Hola Hola Koledzy ;) chyba nie moja mini jest tu tematem rozmowy ?:P A sama Opera :P
A jeśli chodzi o zlot, byłabym bardzo zadowolona, gdybym dostała zaproszenie ;)

manieKMP   7 #30 02.07.2013 17:04

@MaXDemage, nie ma takiej opcji, tą mini może ściągnąć co najwyżej właścicielka, podczas przebierania się, bez świadków... wyjątek stanowi rzeczony luby, który z pewnością posiada odpowiednie certyfikaty i jego połączenie sieciowe ma wyższy priorytet... ;)
Reszcie, za próbę nieautoryzowanego ściągnięcia należy się ban permanentny na komunikację z właścicielką i mocny sierpowy na "do widzenia" od poszkodowanej... ewentualnie lubego, posiadającego raczej mocniejsze zabezpieczenia (ale raczej już nie na HZ) :D

kamil_w   11 #31 02.07.2013 20:49

Ja pod Windowsem używam Chrome, a na smartfonie domyślnej przeglądarki. Wszystko pięknie działa, przeglądarki się ze sobą synchronizują. Jest dobrze.

@desert13
Patrzę na Twój awatar i zastanawiam się, czy my się czasem nie znamy? :)
A tak poważnie, ja niestety w tym roku musiałem zrezygnować z uczestnictwa w HotZlocie więc jedno miejsce się zwolniło. Może akurat będzie Ci ono przyznane.

p_mache   6 #32 03.07.2013 08:14

Niestety... Ja jestem zawiedziony Firefoxem, Chromem, teraz i już Operą. Przeglądarki takie jak np Maxthon to tylko dla mnie nakłakładki na istniejące.

Używam Internet Explorera. Bo tylko on u mnie działa dobrze. Na XP używam jednak Firefoxa 4.

desert13   8 #33 03.07.2013 10:10

@kamil_w, nie korzystałam z Firefoxa i Chrome'a zbyt często, tyle co w pracy i na tablecie, więc nie mam porównania takiego jak w przypadku wersji Opery. Zwyczajnie te dwie mnie nie zauroczyły tak bardzo jak Opera. Może też dlatego korzystałam z niej tak szalenie, bo na początku była mało znana i każdy tylko mówił, że tylko Firefox jest dobry. Potem przyzwyczaiłam się na tyle do Opery i jej prostoty i funkcjonalności, że nie chciało mi się przenosić. Dla mnie przeglądarka ma być czytelna i łatwa w użytkowaniu. Nie jestem typem odkrywcy różnych funkcji - wszystko ma być widać na pierwszy rzut oka, bez zbędnego grzebania po wszystkich ustawieniach. Czuję jednak, że jakiś wewnętrzny diabeł mówi mi " zainstaluj 15 na służbowym komputerze".... :D pewnie będę tego żałować, ale o tym opowiem, jeśli rzeczywiście się przeniosę na nową wersję.

Raczej się nie znamy ;) ale dzięki, może w tym roku mi się uda i pojadę na HZ :)


@p_mache, podziwiam Cię, ale nurtuje mnie jedno - w czym IE jest lepszy od Opery ? wiem,że Opera nawala, stąd są tu też opisane moje żale, bynajmniej nie rozumiem wyższości IE.
Wytłumaczcie mi to proszę....

Autor edytował komentarz.
  #34 03.07.2013 13:47

W nowej Operze na Androida, jest karta prywatna (przy otwieraniu nowej karty wystarczy tapnąć w 3 kropeczki i otworzy się menu), tak samo jak w wersji desktopowej. A zaś sama Opera to połączenie wersji Mobile z Mini. Bowiem przełączając się w tryb Off-road, przeglądarka pracuje jak Opera Mini.

  #35 06.07.2013 07:24

BTW - a dlaczego z DP nagle zniknęła OPERA 12.15 a 12.16 nawet się nie pojawiła?

DanKar REDAKCJA  14 #36 09.07.2013 13:37

@sacc: Opera 12.16 (a wcześniej 12.15) jest cały czas dostępna do pobrania na łamach portalu -> http://www.dobreprogramy.pl/Opera,Program,Windows,12614.html, w zakładce 'inne'.

  #37 11.07.2013 22:37

"Przeglądarkę ceniłam przede wszystkim za [...] KARTĘ PRYWATNĄ"
No tak, ale wcześniej ten tryb wprowadziło Safari i - Chrome.

desert13   8 #38 23.07.2013 18:08

@Avadoro, pisałam już, że nie byłam przekonana do Chrome'a.

duffee   11 #39 10.02.2015 17:46

wiecej jest o spodniczce niz konkretow , pzdr

desert13   8 #40 11.02.2015 10:42

@duffee, typowy marudny Polak. Tak źle, tak niedobrze. Jeśli było tak nudno i mało konkretów, to czy chciało Ci się to czytać do końca i jeszcze komentować ? :)

Pozdrawiam serdecznie! Miłego dnia. :)

duffee   11 #41 11.02.2015 11:18

@desert13: coz jak nie podoba sie opinia, to okay,

desert13   8 #42 11.02.2015 11:48

@duffee: gdyby to jeszcze była opinia, która ma poparcie, przyjęłabym ją do siebie. W przypadku natomiast, gdzie nadmieniam o mini 1 drobny akapicik, a reszta tekstu jest o przeglądarce, taka opinia ma się nijak.