Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Smartfon Twoim majordomusem

Inteligentny budynek

Od dłuższego czasu, coraz częściej słyszy się o BMS czyli Building Management System, co po przełożeniu na nasz ojczysty język w uproszczeniu oznacza inteligentny budynek. Historia BMS sięga początków lat 70. ubiegłego wieku i wciąż się prężnie rozwija. Krótko mówiąc, to swego rodzaju tak zaprogramowane sterowniki, które ułatwią nam zarządzanie swoimi czterema kątami, w taki sposób, że nie będziemy musieli wstawać z kanapy by zgasić światło w jednym pomieszczeniu i zapalić w innym. Patrząc na to z mojej perspektywy - kobiety, która boi się chodzić po ciemnym mieszkaniu, przydałoby się to u nas w domu. Czasem gasząc światło na korytarzu uciekam prosto do pomieszczenia, w którym jest włączona chociażby najmniejsza lampka.

Z drugiej strony, dla zwykłego przeciętnego Nowaka, byłoby to oznaką szczytu lenistwa, gdyby jeszcze owy dom sam się sprzątał… ale sami powiedzcie, czy nie chcielibyście zaznać takiego dobrodziejstwa techniki? W pełni zautomatyzowany dom, który wszystko robi sam, na jedno pstryknięcie naszym palcem. Star Trek, Gwiezdne Wojny i James Bond w jednym. :)

Z własnego doświadczenia….

…prawdę mówiąc o inteligentnym domu słyszę także od mojego męża, który przekonuje mnie, że takie urządzenia będą zbawieniem dla naszego społeczeństwa. Widzę błysk w Jego oczach, gdy tylko opowiada mi jak wykorzysta kupionego w zeszłym roku Beaglebone’a do stworzenia nam własnego lokaja, który jest zdecydowanie mniej wymagający od ludzkiego odpowiednika i z pewnością nie będzie marudził…i jeść też wołać nie będzie. ;)
Ostatnio przyłączył się do niego, również mój tata. Kolejny zafascynowany, który przy każdej nadarzającej się okazji opowiada mi o wielkich oszczędnościach płynących z zaprzyjaźnienia się z BMS.

Trochę informacji, jak to się je

Dom sam przystosowuje się do warunków zewnętrznych, z pomocą jednego urządzenia możemy zarządzać naszym M3, sterować ogrzewaniem, światłem i alarmem. Ba nawet wodą pod prysznicem. Nigdy więcej nie wpadniesz w piekielną otchłań gorących strumieni, jak również mrożącą krew w żyłach wodę o temperaturze, rodem z Arktyki.. :)

Już nie będziemy musieli martwić się pozostawionym żelazkiem, czy wracać, tak jak mnie to się często przytrafia, pół kilometra do domu, by sprawdzić, czy faktycznie zamknęłam drzwi. Na moje szczęście, zawsze je zamykam, ale czasu, który tracę na powrót, by to sprawdzić nikt mi nie wróci. BMS ma mi to bowiem ułatwić. Bowiem, drzwi będą zamykać się automatycznie. Nie wiem, jakim cudem to wszystko tak mądrze działa, ale może warto się skusić.
Wszystko to mimo swojego zapętlenia, tworzy razem spójną, funkcjonalną całość. Komfort i luksus na wyciągnięcie ręki. O ile oczywiście, będzie nam się chciało tą dłoń wyciągnąć. ;)

Smartfon Ci pomoże !

Trafiłam niedawno na artykuł o możliwości wykorzystania naszych smartfonów, jako typowych pilotów, do administrowania mieszkaniem. Skoro już tak bardzo kochamy nasze super-mądre telefony i nie możemy się z nimi nigdy rozstać, dajmy im kolejną szansę na popisanie się zdolnościami, które w sobie skrywają.
Autor dokonuje rekonesansu cenowego, po krótce opisując każdą z zalet sterowania domem z telefonu. Minimalny całkowity koszt oscyluje w granicach 2000 dolarów. W każdym punkcie wymienia zadania poszczególnych części urządzenia :

• system alarmowy, który wyłapuje włamywacza, paraliżuje go dźwiękiem o natężeniu 110 decybeli, strzela fotkę delikwenta i jak przystało na podwładnego powiadamia pana domu.

• gniazdka elektryczne programowane są w taki sposób, by odcinany był do nich dopływ prądu, a co za tym idzie, wszelkie sprzęty gospodarstwa domowego, jak na przykład pozostawione włączone żelazko, które może zrujnować życie, już nie zaszkodzi naszemu domowi.

• drzwi i okna sterowane mogą być z każdego miejsca na ziemi, jedynie za pomocą połączenia się z wi-fi. Nawet jeśli nie zamknęliśmy domu, nasz smartfon bez problemu zrobi to za nas. Numeryczna klawiatura z wygenerowanym kluczem wystarczy, by dom był bezpieczny, a nieproszeni goście, pozostali przed drzwiami.

• oświetlenie wspomagane jest już przez firmę Philips, która dzięki nowym technologiom jest zdolna do sterowania każdą lampą w domu – z osobna. Bez zbędnego chodzenia po całym mieszkaniu i klikaniu każdego wyłącznika. To nie jest jedyna zaleta leda Hue Philips’a. W zanadrzu mamy jeszcze indywidualne ustawienia świetlne dla każdej sytuacji, którą zaprogramujemy – film, kolacja, czytanie książki. Jakież to proste ! A wszystko za pomocą smartfona.

Podsumowując….

Wszystko wygląda pięknie prawda ? Odstrasza mnie trochę cena..Blisko 6 tysięcy złotych za takie udogodnienia to wysoka stawka. Nietrudno stwierdzić, że nie jest to kwota, na którą każdy może sobie pozwolić. Mimo wszystko ja jestem na tak i sądzę, że nawet już mój mąż nie będzie musiał się wysilać, by przekonać mnie do zainwestowania w BMS.
Pół żartem, pół serio – co jeśli nasz smartfon stanie przeciwko nam i zacznie sterować naszym domem, tak by uprzykrzyć nam życie? pytanie trochę na miarę filmu Sci-Fi o elektronicznych potworach, które chcą sterować ludzkim życiem… ale czy aż tak do końca nierealny?

Miłego dnia ! :) i.... do zobaczenia w piątek na HotZlocie ;)
 

bezpieczeństwo porady urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
  #1 03.07.2014 08:04

To może bardziej proste i rzeczywiste pytanie: Co jeśli napastnik/włamywacz złamie system zabezpieczeń? Pełny dostęp do sterowania domem?

desert13   8 #2 03.07.2014 09:04

Przyznam szczerze,że nie zastanawiałam się nad tym w ten sposób. Myślę jednak,że mało który włamywacz, jest na tyle ogarnięty by łamać systemy alarmowe, w celu objęcia sterowania domem potencjalnej ofiary. gdyby jednak do tego doszło, faktyczny właściciel domu miałby spory kłopot.

Pół żartem, pół serio - gdyby włamywacz był taki genialny, raczej kręciłby akcje na miarę Ocean's Eleven, a nie okradał zwykłych Polaków. :P ;)

GBM   22 #3 03.07.2014 09:55

@Desert13: Nie do końca racja, zdziwiłabyś się jak daleko rozwinięci i ogarnięci są złodzieje... Niektórzy dzielą kilka różnych zawodów, które pozwalają im na wykonanie kradzieży, zwłaszcza gdy poprzeczka jest wysoko podniesiona :-)

A złamanie zabezpieczeń systemu inteligentnego domu, wcale nie musi być bardzo trudne... Choćby fakt, że jest to produkt stosunkowo nowy, to... kwestia bezpieczeństwa, a dokładniej wszelakich luk i podatności - czy wszystkie zostały wykryte w fazie testów bezpieczeństwa przez producenta?
Okna z tego co czytam, mają być sterowane przez Wi-Fi. W tym przypadku, obawiam się iż pierwszym wektorem może być namierzenie danej sieci/komunikacji bezprzewodowej i przełamanie oraz przechwycenie jej.

System alarmowy z czujkami PIR to też stosunkowo jest rozwiązanie do przejście... np. zagłuszaczami :-)

I tak można by szukać kolejnych wektorów ataku, przez baaaardzo długi czas... :-)

Tak czy tak, to są tylko spekulacje i najprostsze przykłady rozwiązań. Zwracam uwagę także, że nie znam specyfiki całego systemu, a dokładniej stosowanych rozwiązań, użytych urządzeń, oprogramowania etc. Natomiast aspekt bezpieczeństwa takiego inteligentnego domu, jest bardzo ciekawy. Sam pokusiłbym się w formie zabawy o "test penetracyjny" takiego systemu :D

desert13   8 #4 03.07.2014 10:02

@GMB, wielki szacunek za rozpracowanie tego w taki sposób. ;) Ja jestem zupełnie nieobyta w "tym" świecie i nie wpadłabym na to,że komuś może przyjść do głowy, żeby wykorzystywać w taki sposób luki w oprogramowaniu i włamywać się do domu. :D

Będę musiała chyba zdecydowanie mocno wsłuchać się na Zlocie w prezentację na ten temat. :)

P.S mam nadzieję,że w przyszłości będę takich typków wsadzać do więzienia. ;)

desert13   8 #5 03.07.2014 10:08

i jeszcze nick przekręciłam. :| Przepraszam !

cyryllo   18 #6 03.07.2014 11:37

Hmm ja bym to zbudował na RPi+ arduino ;)

Ogólnie oglądam rozwiązania firm, które tworzą takie rozwiązania m.in. Fibaro. Najlepsze jest to, że można kupić już gotowe gniazdka, czujniki itp. zaś całą centralkę samemu zbudować. Wiem, że takie rozwiązanie zbudują sobie ludzie pokroju MacGaivera a pozostali kupią gotowe rozwiązanie.

desert13   8 #7 03.07.2014 11:45

@cyryllo, interesowaliśmy się sprawą alarmu do naszego domu i nawet mój mąż stwierdził "zrobię to sam, przecież to proste, a zaoszczędzimy pieniądze". I faktycznie tak by się stało, gdyby nie fakt, że nie chcą potem takiego domu ubezpieczyć, bo alarm nie posiada odpowiedniej certyfikacji.
Obawiam się,że w przypadku zbudowania centralki samemu, może być ta sama sytuacja.

desert13   8 #8 03.07.2014 11:48

@cyryllo, i niestety nie mam zielonego pojęcia czym jest RPi+ arduino. To coś w stylu Beaglebone'a ?
Malina albo coś?

cyryllo   18 #9 03.07.2014 11:52

desert13 No tak ale o alarm to inna sprawa. Zaś inteligentny do jeszcze inna ;) Ubezpieczyciel nie będzie się pytać o to co steruje domem, czy mamy bezpiecznie skonfigurowana sieć w domu i zabezpieczona z zewnątrz itd. Akurat zamki i alarmy są wymagane z certyfikatami.

cyryllo   18 #10 03.07.2014 11:53

@desert13 no RPi to właśnie malina. I tak podobne do Beaglebone'a a raczej na odwrót ;)
Nic pogadamy o tym po prezentacji ID na HZ :)

desert13   8 #11 03.07.2014 12:09

@cyryllo, w takim razie trzeba grzecznie słuchać prezentacji, żeby było o czym rozmawiać. ;)

P.S Chyba jednak wolę Beagle'a, już się oswoiłam z jego obecnością w domu. I nie wydaje się taki straszny jak Malina. :P

GBM   22 #12 03.07.2014 12:20

@desert13: Spoko, co druga/trzecia osoba przekręca mój nick :-)

Co do prezentacji, fakt -- sam bardzo będę chciał porozmawiać z prelegentem w czasie luźnego czasu, odnośnie takich rozwiązań. Natomiast to co Ci odpowiedziałem, to nie jest rozpracowanie... to niestety może być zajawka tego, co można faktycznie (w dużej skali) zrobić przy okazji prób przełamywania zabezpieczeń takiego systemu :)

@cyryllo: RPi + arduino - dokładnie o tym samym pomyślałem, w trakcie czytania wpisu. Kurczę, jakby mi tylko warunki pozwalały (w sensie, własne mieszkanie) to bym w praktyce działał z takimi rozwiązaniami. Ale niestety... muszę po prostu doczekać odpowiednich warunków :)

cyryllo   18 #13 03.07.2014 12:35

@desert13 mam też BBB ale się kurzy póki co ;) Jednak wole Malinę ze względu na lepsze wsparcie i dużą ilość ciekawych bibliotek :)

@GBM Ja mam 2 pokojowe mieszkanie ale jakoś nie wiedzę większego sensu wdrażania ID bo nie ma zbytnio czym sterować. Jak kiedyś będę chciał kupować (jak rząd POzwoli ;)) dom to pomyślę nad tym ;)

GBM   22 #14 03.07.2014 13:33

@cyryllo: Ja zamierzam dom kiedyś postawić jak się uda, wtedy to sobie wszystko cyknę na tip-top, będzie wiesz... serwerownia w pakiecie od razu :P

Ale serio, inteligentny dom to bym chętnie zgłębił :-)

cyryllo   18 #15 03.07.2014 13:52

@GBM na mój rozum to same moduły to nie jest większy problem. Najważniejszy jest system zarządzania i to on wymaga sporej pracy :)

McDracullo   17 #16 03.07.2014 14:05

@cyryllo, @GBM - wiecie co jest najgorsze podczas robienia takiego systemu, jak już "budujesz swoje" (albo odbierasz od developera) - brak czasu. Jest tyle rzeczy, które musisz ogarnąć że już przestajesz o tym myśleć ;)

A tak na serio - kupiłem BBB, kilka atmeg, czujniki, przekaźniki, moduły nRF24L01 i... nie mam czasu :)

McDracullo   17 #17 03.07.2014 14:06

Dlatego jak o tym myślicie - zajmijcie się tym już teraz - niech najwyżej leży w szafie ;)

//DLACZEGO NIE MOGĘ EDYTOWAĆ SWOJEGO POSTU NA BLOGU?

desert13   8 #18 03.07.2014 14:07

@McDracullo, bo musisz ponosić odpowiedzialność za swoje błędy :D nie ma,że wymażesz z życia ! :p
a tak serio, no właśnie czemu ??

cyryllo   18 #19 03.07.2014 14:14

Zapytajcie Redakcję. Temat rzeka ;)

  #20 03.07.2014 14:48

nawet gogle pozwala teraz na wymazywanie danych o sobie z wyników wyszukiwania (ostatnio udostępnili do tego formularz)

McDracullo   17 #21 03.07.2014 14:58

Już jutro do tego będzie okazja :)

freyah   18 #22 03.07.2014 18:58

Ja chyba bym na to nie poszła-sterowanie całym domem poprzez wifi? I jeszcze bardziej uzależniać się od prądu i sieci? Teraz już ciężko bez prądu żyć, a co dopiero inteligentny dom :D I później sytuacja, w której nie możesz wyjść z domu, bo nie ma prądu. Nie, nie, jestem na nie :D

cyryllo   18 #23 03.07.2014 19:17

@freyah ale to nie jest w 100% automatyczne. Manualnie też otworzysz i zamkniesz dom ;)

Axles   18 #24 03.07.2014 20:50

@Freyah a później będzie jak w tym domu z filmu "13 duchów" :P

freyah   18 #25 03.07.2014 22:04

@cyryllo, ale prędzej czy później, z upływem czasu i postępem technologicznym, do tego dojdzie :P

  #26 03.07.2014 23:19

Building Management System to nie budynek inteligentny, tylko zarządzanie budynkiem. Budynek inteligentny robi wszystko sam.

BMS służą do zarządzania np wieżowcami czy hotelami.


"oświetlenie wspomagane jest już przez firmę Philips, która dzięki nowym technologiom jest zdolna do sterowania każdą lampą w domu – z osobna. "

Pytanie za 100 pkt. : Co się stanie jak żarówka philipsa zostanie wyłącza wyłącznikiem na ścianie?


@freyah "I później sytuacja, w której nie możesz wyjść z domu, bo nie ma prądu."

Naprawdę? Bardzo ciekawe, ale jakim cudem? Mi otwiera się nawet bram, nawet jeśli nie ma prądu w całej dzielnicy.

  #27 04.07.2014 08:42
nic ciekawego   12 #28 04.07.2014 15:56

dafghath czy jakoś tak ;), pomysł dobry, w czasie wolnym można ten czujnik przeprogramować kilkanaście razy, sparować interfejsy ;)

leckow   4 #29 05.07.2014 06:41

co do zabezpieczen sygnalizujących włamanie, typowy blad osob które taka instalacje chcą mieć, czy ja posiadaja.
instalacja nie zabezpiecza przed włamanie a je sygnalizuje, w czasie obecności wlasciciela na synalizacje reaguje wlasciciel, a gdy go nie ma?
sąsiad, sąsiedzi nie zawsze sa gotowi do interwencji, tak wiec wówczas instalacja winna być wpieta do odpowiednich sluzb.
dodam jeszcze by w takiej instalacji stosować elementy posiadające odpowiednia klase, by nie powstawaly fałszywe alarmy, bo one powodują zobojętnienie jak i zlosc w przypadku nocnych halasow.

  #30 06.07.2014 22:11

@desert13: #7 Bzdury niesamowite ubezpieczalnie wygadują. Nie są potrzebne żadne "certyfikaty" ba nawet certyfikaty nie są wydawane dla takich urządzeń. Proste "rączka rączkę myje" i może jeszcze trzeba mieć "monitoring tego alarmu w jakiejś agencji ochrony mienia".... Ta to jest typowe wykręcanie się. Typowe naciąganie klientów na koszta.

  #31 06.07.2014 22:12

@cyryllo: Zamki niby tak certyfikaty a właściwie to same drzwi ale na alarmy certyfikatów nie ma.

vera109   10 #32 06.07.2014 22:16

@Anonim (niezalogowany): Tak.

leckow   4 #33 07.07.2014 16:20

każdy markowy element instalacji sygnalizacji włamania i napadu posiada certyfikat, który klasyfikuje go do odpowiedniej klasy, a ta do stosowania go do zabezpieczen odpowiednich obiektow, pozostale sa babkami na choinke, bądź makietami, polecam strony -systemy alarmowe-ochrona mienia-zabezpieczenia-twierdza i inne..
nie będę komentowal wypowiedzi laikow

desert13   8 #34 07.07.2014 16:32

@leckow: jeśli potrafisz czytać ze zrozumieniem, to napisałam powyżej, że nie znam się na tym, jedynie interesuje mnie ten temat, dlatego też starałam się go zgłębić i poszperać w internecie na ten temat. Po drugie, jak wspomniałam również w tym wpisie mój mąż chciał robić taki alarm sam, więc jak łatwo się domyślić, jeśli nie ma firmy, która posiada ową certyfikację to i alarm ten nie będzie posiadał certyfikatu.

pozdrawiam Laik :)

  #35 07.07.2014 17:22

@desert13: ŻADEN certyfikat nie jest potrzebny, jeśli alarm ma być montowany w domu/mieszkaniu. Dotyczy to zarówna osprzętu jak i uprawnień firmy montującej taki alarm.

SebaZ   18 #36 07.07.2014 19:53

Wreszcie udało mi się przeczytać ten wpis wraz z komentarzami i ze zrozumieniem do końca, choć na HotZlocie ściemniałem, że już to zrobiłem :P
To dodatkowo po prezentacji Fibaro zaczynam poważnie się zastanawiać nad zastosowaniem takich zabawek w mieszkaniu, choć w domu łatwiej znaleźć zastosowania i miejsca, gdzie można by wykorzystać ID.

leckow   4 #37 08.07.2014 05:53

@desert13, wpis mój dotyczyl elementow instalacji i nie był skierowany personalnie do nikogo, pisząc o laikach miałem na myśli te wpisy które dopuszczają wykonywanie wszystkiego przez wszystkich /nie pytających, a twierdzących/.
osobiscie, gdybym wymienial drzwi od mieszkania, prosiłbym firme o swiadectwo, certyfikat.
dodam, ze wiele zawodow, w ostatnim czasie, zostało uwolnionych z posiadanie licencji i uprawnien, szczególnie prac dla mieszkan i domow jednorodzinnych, ale rozmieszczenie elementow sygnalizacyjnych wymaga znajomości ich działania, programowania centralki.

desert13   8 #38 09.07.2014 10:52

@SebaZ: wreszcie się kolega przyznał, że nie przeczytał wcześniej. ;) :P
mnie również Fibaro strasznie się spodobało. Nadal twierdzę, że to była najciekawsza prezentacja na HZ.

  #39 15.07.2014 10:57

Mili moi, bardzo ciekawie rozwija się ten temat, więc może ktoś z Was chciałby zobaczyć rozwiązanie na swoim smartfonie, pobierzcie ze sklepów "Vision BMS 1.83" dla IOS i Androida, a będziecie mieli dostęp do monitoringu wideo, pomiaru produkcji energii z promieni słonecznych, sterowania oświetleniem klasycznym i RGB, sterowania bramami garażowymi i wjazdowymi, roletami i żaluzjami w zależności od natężenia światła zewnętrznego, nawadniania ogrodu, regulacji i wykresów temperatury i wilgotności, sterowania multimediami i wiele innych, a całe rozwiązanie spełnia definicję BMS!