Youtube dziesięciolatkiem!

Youtube, jak czwartoklasista, ma 10 lat, dziwne imię i jeszcze „urodził” się w Walentynki w Kalifornii w San Bruno. Tak drodzy Państwo, już 10 lat naszą wymówką od sprzątania, uczenia się do matury a potem do sesji jest bohater dzisiejszego wpisu. :D
Nie chcę tu tworzyć kompendium wiedzy na temat Youtube’a, a jedynie nakreślić najważniejsze kwestie dziesięciolecia, w którym Youtube stał się potentatem w kwestii serwisów internetowych umożliwiających wrzucanie filmików swojego autorstwa do sieci.
Typowy amerykański sen (?), wszystko zaczyna się jak zwykle w garażu. Twórcami serwisu zostają byli pracownicy PayPal Chad Hurley, Jawed Karim oraz Steve Chen. Zainwestowany przez kilka amerykańskich firm kapitał, sprawił, że Youtube rozwijał się coraz prężniej. Ponad półtora roku później Youtube został przejęty przez Google za 1,65 miliarda dolarów, co jak się okazuje, jest jak dotąd największą transakcją dokonaną przez wujka Google.

A potem to już jakoś poszło….

Youtube’owe statystyki

Zacznę może od czegoś, co po trochu mnie samą śmieszy. Ślub księcia Williama i Kate (29.04.2011) ma blisko 1 771 000 wyświetleń, film został wstawiony przez użytkownika British Monarchy. Zastanawiam się komu chciało się oglądać niemalże 4godzinny film z ceremonii zaślubin, kogoś kogo nawet się nie zna? Sama nawet nie mam filmu z własnego ślubu, bo… nie chciałoby mi się oglądać 7 godzin relacji ! Ale jak kto woli. ;)
Nie jest to jakaś imponująca liczba, w porównaniu do „Gangnam Style” PSY, które podwójnie pobiło rekord – najpierw 21 grudnia 2013 bijąc 1 miliard wyświetleń, a następnie przekraczając rekordowe niewyobrażalne wręcz 2 miliardy wyświetleń 9 czerwca 2014 roku. Do dziś Koreańczyk (co ja mam ostatnio z tą Koreą ? ), ma ponad 2,2 miliarda wyświetleń.
10 Najpopularniejszych kanałów na Youtube, na podstawie danych z filmiku udostępnionego przez MyTop100Videos

to w kolejności od największej liczby subskrybentów (liczby z dziś) :

The winner is :


 1. PewDiePie – 34 464 285

 2. Znacie ich ? Pierwszy raz o nich słyszę!

 3. Spotlight – 22 715 609
 4. HolaSoyGerman – 21 202 957
 5. Smosh – 15 438 035
 6. Movies – 15 438 035
 7. RihannaVEVO – 15 438 035
 8. OneDirectionVEVO – 15 278 562
 9. Katy PerryVEVO –14 986 990
 10. Jenna Marbles – 14 681 755
 11. EminemVEVO – 14 618 658

Niestety, nawet w setce nie pojawili się polscy youtube’erzy.

Na podstawie statystyk Youtube, wynika że każdego miesiąca serwis odwiedza miliard użytkowników, którzy spędzają w nim ponad 6 miliardów godzin. 80% akcji dzieje się w Stanach Zjednoczonych. Youtube jest dostępny w 61 krajach i w 61 językach. Aż 40% oglądanych filmów, stanowią te odtwarzane na urządzeniach przenośnych.

Wpływ na społeczeństwo i jeszcze więcej liczb

Z danych zebranych przez Nielsen i Gemius, wynika, że największą liczbę użytkowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 18-34. Prym o dziwo wiodą kraje arabskie między innymi Jordania, Irak i Syria ( procentowy stosunek 77-80%). Jedyne 25% wszystkich użytkowników stanowią osoby po 55 roku życia. Procentowy udział kobiet i mężczyzn waha się zależnie od kraju o około 2-3%, jednakże zauważalna jest przewaga mężczyzn – tak dzieje się przede wszystkim w krajach arabskich, ale ta różnica w tym wypadku jest uwarunkowana kulturowo. We wschodniej Europie podział ze względu na płeć zanika, wychodzi pół na pół. Oczywiście inaczej jest w Polsce, a jakże, u nas to kobiety przesiadują na Youtube i nałogowo oglądają kanały o typowo kobiecej tematyce. Teraz sama potrafię spędzić 2 godziny na oglądaniu przeróżnych głupot, kiedyś w liceum wydawało mi się to po prostu bezsensem.
Dane zebrane przez Gemius w pierwszym kwartale 2014 roku, przedstawiają się następująco :

Polska zajmuje, jak widać 2 miejsce od razu po Węgrzech. Jesteśmy w czołówce państw, w których Youtube ma największy zasięg i zarazem wpływ na młodych ludzi. Jednakowo, spada zainteresowanie serwisem. Wpływ na to może mieć zwiększający się rynek serwisów tematycznych : modowych, kulinarnych, językowych, które oferują stricte tematyczne tutoriale i instruktaże, bez konieczności wyszukiwania pojedynczych kanałów o wymaganej przez użytkownika tematyce.
Youtube przyczynia się również do rozwodów, będąc swojego rodzaju skarbnicą filmów z niewiernymi żonami i mężami. Do sieci wrzucane są przez zdradzanych kompromitujące filmiki, pozyskane w różny sposób, które następnie wykorzystywane są przez strony w sądach na salach rozpraw. Nie wiem, czy jest to spowodowane po raz kolejny głupotą samych ludzi, którzy lubią rozgrzebywać swoje życie w sieci, czy może chęcią zdobycia popularności ?
Niestety, nierozsądność i brak rozwagi przy udostępnianiu filmów uwłaczających godności i pozbawionych moralności potrafią doprowadzić nawet do śmierci, tak jak miało to miejsce w przypadku 21latka, który po obejrzeniu "zwierzeń" nastolatki na temat ich relacji popełnił samobójstwo. Może nie miałoby to miejsca, gdyby nie fakt, że chłopak był szykanowany przez społeczeństwo, a filmik obejrzano kilkaset tysięcy razy.

Podsumowanie

Zbiór dziwnych filmików, kanałów muzycznych gwiazd, Top Gear, których ja sama uwielbiam, kanałów urodowych jak również tych czysto edukacyjnych z kursami językowymi, to tylko kropla w jutubowym morzu. Youtube może przyczynić się do zdania matury, jak to miało miejsce w przypadku mojego kolegi z liceum, ale również dozowany w nieodpowiednich ilościach i treściach może równo pomieszać w życiu.
W związku z tym, że mam nadzieję mieć inne plany w Walentynki, już dziś życzę Youtube’owi kolejnych lat rozwoju, setek tysięcy nowych użytkowników i milionów subskrypcji.