Konwersja z MiniDV na DVD + data i czas na filmie

Mimo popularyzacji kamer cyfrowych na karty pamięci, nadal chyba najbardziej popularne są kamery na taśmy MiniDV. Wiele osób posiada kamery MiniDV i przechowuje nagrane filmy właśnie na taśmach zamiast przenieść je na płytę DVD. Jakiś czas temu napotkałem się z problemem przeniesienia filmu z taśmy na płytę DVD zachowaniem daty i czasu, w którym wykonano nagranie. Ponieważ kamerkę kupiłem, aby głównie nagrywać filmy z udziałem mojego dziecka, chciałem koniecznie zachować datę i czas nagrania filmu. Niestety przeszukując różne strony internetowe i nie znalazłem żadnego poradnika/tutoriala.
Postanowiłem takowy popełnić... Oczywiście przy użyciu legalnego i bezpłatnego oprogramowania!

Co potrzebujemy:

1. VirtualDub
2. DVDate
3. The Film Machine

Podłączamy kamerę video do komputera za pomocą przewodu Fire-Wire i czekamy aż system ją wykryje. W przypadku uruchomienia systemowego kreatora po prostu zamknijmy go. Uruchamiamy program VirtualDub, przechodzimy do menu File i wybieramy Capture AVI. Program przejdzie do trybu przechwytywania. W nowym oknie klikając w menu Device, sprawdzamy czy źródłem przechwytywania jest nasza kamera DV.

Źródło przechwytywania

Następnie przechodząc do menu File › Set Capture File (F2) musimy wskazać gdzie i pod jaką nazwą zapiszemy film z kamery video. Pamiętajmy, że 1 godzina nieskompresowanego filmu zajmuje ok. 12 GB miejsca na dysku! Po wskazaniu nazwy pliku przechodzimy do menu Capture, wybieramy Capture Video i włączamy film w kamerze. Po skończeniu odtwarzania filmu z kamery klikamy w menu Capture i wybieramy Stop Capture (Esc). Zakończyliśmy przechwytywanie filmu z taśmy DV i mamy na dysku plik w formacie AVI.

Następnym krokiem będzie wyciągnięcie pliku z datą i czasem nagrania naszego filmu. Uruchamiamy program DVDate, klikamy w menu Files, wybieramy Open i wskazujemy nasz plik AVI. Następnie z menu Inlay wybieramy Create a srt File with subtitles (Shift + Ctrl + S). Czekamy aż DVDate wyciągnie zakodowane informacje z pliku AVI.

W katalogu z filmem AVI pojawi się plik SRT zawierający napisy z datą i godziną, w której był nakręcony nasz film. W tym momencie możemy zamknąć program DVDate i przejść do programu The Film Machine.

W aplikacji The Film Machine klikamy w Open/Add movie files, wskazujemy nasz plik AVI i klikamy w Next. W następnym oknie musimy określić:

1.Gdzie znajdą się pliki wynikowe (Default output folder).

2.Kodek, przy użyciu którego dokonamy konwersji video (Video encoders).
Do wyboru mamy dwa darmowe kodeki:
- HCEncoder
- QuEnc
oraz dwa komercyjne, które musimy zainstalować we własnym zakresie.

3.Kodek, przy użyciu którego dokonamy konwersji audio (AC3 encoders). Zalecam pozostawienie opcji Aften.

4.Proporcje obrazu (Aspect ratio oraz Video).
Mamy do wyboru pełnoekranowy 4:3 lub panoramiczny 16:9.
Jeśli nasz film jest z przeplotem, koniecznie zaznaczmy opcję Video source is interlaced. (Jak sprawdzić czy film jest z przeplotem? Opis na końcu artykułu.)

Dostępne opcje w Arrange method:
- Fullscreen – film pełnoekranowy
- Add borders, keep aspect ratio – film z dodaniem ramki i z zachowaniem proporcji.
- Crop video, keep aspect ratio – film z przycięciem obrazu i z zachowaniem proporcji.

5.W zakładce Audio ciekawa opcją jest Boost audio mode, dzięki której podniesiemy głośność cichszych partii dźwięku, co polepszy słyszalność dialogów.

Po ustawieniu wszystkich opcji klikamy w Next i wybieramy rozmiar DVD (4.7 GB lub 8.5 GB) oraz bitrate dźwięku (zalecam pozostawić nie mniej 224 kbit/s). Zaznaczamy opcję Don't create ISO image, jeśli chcemy, aby program stworzył obraz ISO z naszym filmem. W pole Image title wpiszmy nazwę obrazu ISO i kliknijmy w Next.

Na następnym ekranie zobaczymy opcje dotyczące napisów. Zaznaczmy opcję Use subtitles i kliknijmy w pole kolumny Subtitle Filename.

Z prawej strony tego pola ukaże się ikona wyboru pliku, kliknijmy w nią i znajdźmy na dysku nasz plik z napisami w formacie SRT. Powyżej możemy zdecydować czy napisy mają być wkodowane w film na stałe (Permanent subtitles) czy mają być wybierane na żądanie (Selectable subtitles).

Różnica jest taka, że napisy wkodowane na stałe mają zdecydowanie lepszą jakość.

Poniżej mamy jeszcze opcje dotyczące kolorów napisów, marginesów, pozycji oraz wyrównania. W naszym przypadku chcemy dodać napisy z datą i godziną, więc umieśćmy je np. z prawej strony (Allignment: Right). Klikamy w Next i możemy podejrzeć nasz film klikając w Preview result. Jeśli wszystko jest poprawnie możemy kliknąć w Make DVD. Konwersja może zająć od 2 (Core 2 Duo T9300 2.5 GHz) do kilkunastu godzin (Pentium 4 2.8 GHz) w zależności od mocy komputera.

Po skończeniu kodowania otrzymamy plik ISO, który możemy wypalić na płycie DVD. Tak stworzona płyta w standardzie DVD będzie zawierała nasz film z kamery oraz datę i czas, w którym nagrywaliśmy film.

Jak sprawdzić czy film jest z przeplotem?

Otwieramy notatnik i wpisujemy w nim:

AVISource("ścieżka\film.avi")
SeparateFields()

Zapisujemy plik, np. przeplot.avs
Następnie otwieramy ten skrypt w programie VirtualDub i wciskamy strzałkę w prawo (klawisze kursora). Jeśli następna klatka różni się od poprzedniej, to mamy na pewno do czynienia z przeplotem, czyli powinniśmy zaznaczyć w The Film Machine opcję „Video surce is interlaced”.

Edit:
Ponieważ kilka razy napotkałem na wadliwe działanie nowej wersji DVDate, zamieszczam link do starszej, ale zawsze działającej wersji programu. Kliknij, aby pobrać DVDate 6.