Laptop + telefon = INTERNET

Ponieważ niektórym szczęściarzom zaczęły się wakacje, postanowiłem przygotować małą instrukcję jak zagwarantować sobie dostęp do internetu będąc gdzieś na wakacjach z dala od domu. Potrzebne nam będą:

- laptop z bluetooth
- telefon komórkowy z bluetooth
- karta SIM

1. Podłączenie telefonu.

Kartę SIM umieszczamy w telefonie. Ja osobiście używam pre-paid'ów, które po użyciu (i przeterminowaniu) wyrzucam. Telefon i laptop muszą mieć włączoną obsługę bluetooth. W laptopie klikamy PPM na ikonie bluetooth, zaznaczamy opcję Moje urządzenie jest ustawione i gotowe do znalezienia i klikamy na Dalej. W kolejnym oknie powinny zostać wszystkie znalezione urządzenia. Wybieramy nasz telefon i klikamy Dalej. Następnie zaznaczamy opcję Wybierz dla mnie klucz dostępu i Dalej. Aplikacja wygeneruje kod dostępu do urządzenia – musimy go wpisać w telefon i zatwierdzić.

2. Konfiguracja połączenia.

Wchodzimy do Panelu sterowania i Połączeń sieciowych. Klikamy na Utwórz nowe połączenie i Dalej. Następnie musimy wybrać kolejno:

Połącz z internetem
Konfiguruj moje połączenie ręcznie,
oraz Połącz używając modemu telefonicznego

Klikamy na Dalej i wpisujemy nazwę naszego połączenia, np. Połączenie GSM.

Pozostało jeszcze podać nr telefonu danego operatora (patrz tabela). Po podaniu numeru klikamy na Dalej. Kolejny krok to podanie nazwy użytkownika i hasła. Klikamy na Zakończ i prawie możemy korzystać z doraźnego połączenia internetowego.

Koniecznie trzeba zajrzeć jeszcze do menedżera urządzeń. Znajdujemy na liście urządzeń Modemy. Rozwijamy listę i znajdujemy nasz modem Standardowy modem wykorzystujący łącze Bluetooth. Klikamy w to dwukrotnie i przechodzimy do zakładki Zaawansowane. W pole Dodatkowe polecenie inicjujące wpisujemy polecenie inicjujące modem, zgodnie z tabelą z rysunku.

Po wykonaniu powyższych kroków w Połączeniach sieciowych zobaczymy nasze nowe połączenie. Klikając dwukrotnie na nasze Połączenie GSM połączymy się z internetem.

Uwaga nr 1:
Moim zdaniem dostęp do internetu za pośrednictwem sieci GSM nie jest wart tych pieniędzy. Z reguły jest to po prostu wolne jak połączenie modemowe, z którego korzystałem w latach 90-tych do wdzwaniania się do BBS'ów. Nie wierzcie w reklamy i prędkości typu 7Mbps – to są mrzonki. Te 7Mbps to jest prędkość synchronizacji...

Uwaga nr 2:
Szybkość połączenia z internetem wykonanego z powyższymi wskazówkami będzie zależała od telefonu komórkowego. Konkretnie od tego co tam obsługuje (np. ważne jest czy obsługuje 3G czy nie). W przypadku starych telefonów połączenie będzie naprawdę wolne. Tym niemniej jednak w sytuacji awaryjnej takie doraźne rozwiązanie może okazać się pożyteczne.

Uwaga nr 3:
Jak ktoś zainstalował wcześniej Nokia PC Suite i komunikował się z telefonem przez bluetooth, to pierwszy etap z wykrywaniem telefonu w komputerze ma praktycznie rozwiązany. Nokia PC Suite gryzie się z systemową obsługą Bluetooth.

Uwaga nr 4:
Co do tabelki, to ja osobiście korzystam z sieci Plus GSM. W związku z tym nie miałem okazji sprawdzić pozostałych sieci.