Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

10 pytań do Intela... - odpowiedzi cz. 1

Jak zapewne pamiętacie, jakiś czas temu rozpocząłem serię 10 pytań do...Zadawaliście pytania Juliuszowi Kornaszewskiemu, PR Menadżerowi w polskim oddziale firmy Intel.Czas na odpowiedzi, miało ich być 10, jednak ze względu na opóźnienie jakie miał Juliusz (spowodowane m. in. przez Intel Extreme Masters w Katowicach) odpowiedział na 31 ze wszystkich pytań zadanych przez użytkowników portalu DP.

Oto pierwszy zestaw pytań wraz z odpowiedziami Juliusza - przyjemnej lektury...

1) Kiedy będę mógł z mojego komputera wywalić kartę graficzną i spokojnie pograć w najnowsze tytuły gier w rozdzielczości HD na karcie zintegrowanej?

Myślę, że już w czerwcu, kiedy do sklepów i komputerów trafią nowe procesory Intel Core 4. generacji (Haswell). Nowy, zintegrowany układ graficzny GT3 ma zapewniać dwukrotnie wyższą wydajność niż HD Graphics 4000 z obecnych modeli Ivy Bridge. Zarówno na zeszłorocznym Intel Developer Forum jak i na CES 2012 pokazaliśmy GT3 w akcji. Działały na nim w rozdzielczości 1920x1080 pikseli (w ustawieniach wysokiej jakości grafiki) takie gry jak DiRT 3 (http://www.youtube.com/watch?v=VPrAKm7WtRk) czy Skyrim ( http://youtu.be/uohmFVIAASU ). To będzie ogromny skok wydajnościowy i to nie tylko dla samych graczy ale też dla tych, którzy na komputerze konwertują czy kodują wideo (przyspieszy Intel Quick Sync Video)

2) Kiedy będę mógł moje urządzenia przenośne ładować bezprzewodowo a zasięg tej bezprzewodowości nie będzie milimetrowy tylko kilkudzięcio-metrowy?

Bezprzewodowe ładowanie będzie wprowadzane stopniowo. Najpierw do Ultrabooków i smart fonów z komponentami Intela, później zapewne doczekamy się także bezprzewodowo zasilanych komputerów. Początkowo zasięg bezprzewodowego ładowania ma wynosić do kilkunastu cm. Tak więc będzie można położyć obok laptopa smartfon i naładować go bez problemu nie używając kabli czy dodatkowych podkładek. Pokazaliśmy to rozwiązanie w zeszłym roku Wireless Charging Technology – One Step Closer to Reality

3) Dlaczego ultrabooki są tak cholernie drogie?

Wydaje mi się że to mit, który łatwo obalić. Wystarczy odwiedzić stronę dowolnego popularnego sklepu internetowego i zobaczyć, że Ultrabooki to nie są już komputery dla wybrańców. Ich ceny zaczynają się już od 2300 zł ( np. model Samsung serii 5 czy Lenovo IdeaPad U310). Wybór modeli w cenie do 2500 zł jest naprawdę duży i można wśród nich znaleźć także Ultrabooki z procesorami Core i5! Początkowo UB były droższe niż zwykłe laptopy lecz wynikało to z ich dodatkowych wartości – choćby szybkości codziennej pracy gwarantowanej przez dyski SSD czy niewielkiej wielkości, której towarzyszy wysoka wydajność. Teraz wybór modeli jest tak duży (na świecie mamy ponad 140 modeli, w Polsce kilkadziesiąt), że każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Za 2999 zł można dziś kupić Ultrabook Sony z dotykowym ekranem. To dobrze pokazuje, że wraz ze wzrostem podaży, cena systematycznie spada.

4) Czy za 10 lat Intel będzie wiodącą firmą w branży?

Mamy nadzieję, że tak właśnie będzie. W tym celu nie tylko cały czas pracujemy nad nowymi technologiami ale też jeszcze silniej niż dotychczas inwestujemy w R&D i to w czym jesteśmy najlepsi na świecie czyli proces produkcyjny. Intensywnie pracujemy nad nowymi interfejsami komunikacji użytkownika z komputerem (śledzenie ruchu gałek ocznych, gesty, głos), a wraz z wprowadzeniem nowych procesorów Atom dla smartfonów i tabletów mamy naprawdę mocne portfolio produktów o świetnej wydajności i energooszczędności.

5) Czy w najbliższym czasie Intel planuje zalać rynek smartphonów urządzeniami ze swoimi procesorami? Jak np. zte grand x in, który ma dobre parametry i nie ma wygórowanej ceny.

Chcemy zdobyć pozycję na tym rynku w jak najkrótszym czasie. W 2012 roku udało nam się wprowadzić na świecie 7 modeli smartfonów z procesorami Intela. Jak sam piszesz, a potwierdzają to praktycznie wszystkie testy i opinie użytkowników, nasze procesory oferują świetną wydajność i energooszędność w relacji do ceny wyposażonych w nie smartfonów. Przygotowaliśmy platformy smartfonowe zarówno dla modeli z niskiego przedziału cenowego jak i flagowych produktów. 25 stycznia 2013 roku w Afryce (sieć Safaricom w Kenii) wprowadzono do oferty smartfon Yolo z Atomem Z2420 w cenie ok. 125 USD (http://mobtech.interia.pl/smartfony/news-yolo-tani-smartfon-intela-ktory-trafi-do-afryki,nId,773700) . Warto pamiętać, że do 2015 roku to właśnie ten segment smartfonów będzie się zdecydowanie najszybciej rozwijał na całym świecie. Mamy też produkty z drugiego końca skali – jak nowy Atom Z2580, który znalazł się w pięknym „gigancie z ekranem Full HD 5,5”) Lenovo K900 (http://www.chip.pl/news/sprzet/telefony/2013/01/lenovo-k900-to-iscie-atomowy-smartfon-1)

6) Czy jest szansa na zdobycie (odkupienie) waszego Ultrabook 2.0 (sampla inżynierskiego)?

Niestety nie, Sample inżynierskie są przeznaczone tylko do pokazów/testów, nie są dostępne komercyjnie.

7) Co to za pomysł z robieniem procków BGA i wlutowywania ich w płytę główną?

Intel ma w ofercie ponad 220 procesorów. Są to modele zarówno przeznaczone do instalacji w podstawce jak i wlutowania na płycie. Firma aktualnie nie planuje rezygnacji z procesorów do podstawek. Procesory wlutowane w płytę świetnie odnajdują się w platformach o dużej miniaturyzacji – jak np. nowych desktopach NUC – Next Unit of Computing - www.intel.com/nextunitofcomputing , gdzie cały komputer ma rozmiar 11x11x3,5 cm. Musisz też zwrócić uwagę, że komputery dzisiaj to nie tylko laptopy czy desktopy ale de facto znajdziemy je wszędzie – w instalacjach cyfrowej reklamy, światłach na skrzyżowaniach, dystrybutorach napojów, itd. Zaawansowanie tych urządzeń rośnie, a co za tym idzie potrzebna jest coraz większa moc obliczeniowa. W takich instalacjach miniaturowy pecet z wbudowanym procesorem znajduje się już od dawna.

8) Kiedy grafen zamiast krzemu?

Nie mamy takich informacji. Jesteśmy za to pewni, że przed krzemem jeszcze wiele lat dalszego rozwoju. Inżynierowie w laboratoriach Intela stale sprawdzają możliwości oferowane przez nowe materiały, wśród nich najprawdopodobniej jest także grafen.

9) Jak reaguje Intel na nowe modele mikroukładów od konkurencji (np. AMD)? Czy jest to bodziec do bardziej wytężonej pracy, a może wyznajecie zasadę "robimy swoje"?

Oczywiście konkurencja zawsze jest bodźcem do wytężonej pracy, natomiast wyznajemy zasadę, że nawet mając najszybsze i najbardziej energooszczędne procesory na rynku „robimy swoje” i nie spoczywamy na laurach. Każdy nowy produkt musi przynosić wam wymierne korzyści.

10) Czy doczekamy się, i kiedy, jakiś dobrych procesorów x64*, zgodnych więc z normalnymi Windows, chłodzonych pasywnie w laptopach?

*zapewniających bezproblemowe oglądanie filmów HD, surfowanie po Internecie, prace biurowe tak jak to jest w tabletach z ARM?

Już teraz tablety z procesorami Intel Atom Z2670 i Windows 8 oferują wyższą wydajność i energooszczędność niż konkurencyjne rozwiązania o których piszesz. Dowodzą tego niezależne testy - http://pclab.pl/art51717.html , http://www.chip.pl/artykuly/recenzje/2012/11/intel-z2760-clover-trail-procesor-ktory-zmieni-swiat-3 . Tablety z Atomem pracują nawet 32 godziny na baterii (ze stale włączonym ekranem) i cytując tytuł z jednego z artykułów „Intel Z2760 Clover Trail: Procesor, który zmieni świat”.

Te procesory są chłodzone pasywnie, pozwalają na płynne wyświetlanie filmów HD, surfowanie i wszystkie inne czynności o których piszesz.To jednak nie koniec, bo już wkrótce doczekamy się 4. generacji procesorów Core (Haswell), która przyniesie ze sobą nową linię układów serii Y o TDP 7W (dla porównania aktualnie montowane w Ultrabookach procesory mają TDP 17W). Układy te będą dużo wydajniejsze od Atomów i będą to procesory 64-bitowe.

11) Czy nadal Ivy Bridge, zamiast przylutowania do IHS'a, są połączone z nim pastą termoprzewodzącą?

12) Czemu ta pasta była słabej (według sporej liczby serwisów) jakości? Po zmianie pasty na lepszą, jacyś Tajwańscy overclockerzy mieli sporo lepsze temperatury.

Zastosowane rozwiązanie odpowiedzialne za chłodzenie jest zgodne z projektem procesora. Sytuacja o której wspominasz przypomina mi tuning samochodu gdzie można felgi wymienić na dużo większe niż zaplanował to producent lecz czy przyniesie to korzyści? Często prowadzenie samochodu będzie gorsze ;) Także przywołane przez ciebie testy nie były jednoznaczne, np. polscy dziennikarze uznali, że wymiana pasty na inną nie przynosi żadnych korzyści. Elementy przewodzące i odprowadzające ciepło w procesorach Ivy Bridge są dobrane tak aby procesor się nie przegrzewał i działał bezawaryjnie przez lata. Jak wskazuje doświadczenie to rozwiązanie dobre, bo procesory Intela poza nielicznymi wyjątkami pracują praktycznie bezawaryjnie.

13) Czy integrowanie coraz większej liczby modułów (graficzny, wifi, itp) nie wpływa negatywnie na awaryjność procesorów? Zdawało by się, że czym większe skomplikowanie układu, tym większa awaryjność.

Z pewnością poziom skomplikowania i zaprojektowania procesora czy układu SoC (System on Chip) integrującego kilka elementów jest dużo bardziej skomplikowany niż przy konstrukcjach modułowych. Natomiast po zakończeniu fazy projektowania jeszcze większym wyzwaniem jest wyprodukowanie takiego układu. Mamy to szczęście, że Intel ma najlepszych na świecie specjalistów w dziedzinie produkcji układów scalonych, najnowocześniejszy na świecie proces produkcyjny i własne fabryki. Nie podjęlibyśmy się produkcji układów, jeśli miałyby zawieść. Każdy produkowany przez nas procesor, także SoC jest skonstruowany tak, że jego awaryjność jest naprawdę znikoma.

14) Czy trudno jest zostać pracownikiem Intela? Jakie wymagania należy spełnić? Na jakie stanowisko?

Cały czas poszukujemy pracowników na różne stanowiska na całym świecie. W Polsce, w Gdańsku Intel ma największe w Europie centrum badawczo-rozwojowe. Pracuje w nim ponad 1000 osób ( w tym ok. 800 inżynierów) i zespół ten stale się powiększa. Szukamy głównie inżynierów ale nie tylko, bo także osób do działu HR czy innych. Wszystkie stanowiska na jakie szukamy pracowników i opisane wymogi odnośnie kwalifikacji kandydatów znajdziesz na naszych stronach . Możesz też je przeglądać korzystając z aplikacji mobilnych Android , iOS

15) Czy Intel nadal ma w planach produkcję procesorów z zintegrowaną grafiką?

Intel od wielu lat jest największym na świecie producentów układów graficznych zintegrowanych z procesorami. Udział Intela w rynku grafiki to ok. 60%. Prawie wszystkie nasze procesory do komputerów stacjonarnych i mobilnych mają wbudowany układ graficzny.

Oczywiście ciąg dalszy nastąpi już niebawem... 

sprzęt inne

Komentarze

0 nowych
  #1 26.01.2013 16:33

Pozostaje podziękować za odpowiedzi ;)

Co do GT3... pomimo filmów jestem sceptycznie nastawiony. Dwa razy większa wydajność niż HD 4000 - ok, to jest możliwe, chociaż trzeba pamiętać o magicznym dopisku (tj. "DO dwóch razy..."). Nawet gdy podwoimy wyniki HD 4000 to nie uzyskamy czegoś naprawdę bardzo mocnego. Jeżeli chcemy w nosze rzeczy, to dedykowana karta jest i pewnie jeszcze nieco czasu będzie koniecznością. No ale dla starszych tytułów, filmów HD i całego codziennego użytkowania to nawet HD 4000 starcza w zupełności. U mnie to on zajmuje się grafiką przez jakieś 95% czasu pracy z komputerem.

Over   9 #2 26.01.2013 16:57

Grafa Zintegrowana nadal pozostanie integrą, fakt może i będzie trochę szybsza ale w crysisa 3 już nie pograsz więc co do gier to średnio widzę to rozwiązanie, co innego konwertowanie filmów etc.
Praca w intelu marzenie większości no ale jak nie masz wyższego wykształcenia i nie posiadasz 8 fakultetów = zapomnij.. liczy się papier,a to że ktoś jest po lo ale lubi i czuje klimat informatyki i morze wiedzieć więcej od tego co ma papierek i wyższe no ale firma nie da możliwości rozwoju komuś kto nie tracił czasu na uczenie się pierdół tylko sam się rozwijał we własnym kierunku..
Wpis fajny opisujący przyszłość :)

KyRol   19 #3 26.01.2013 17:02

Konkretów za wiele nie ma... Mocno wyczuwalny jest tu PR, a odpowiedzi nie nazwałbym odpowiedziami tylko komentarzami do pytań... Takie to wszystko jakieś unikające...

przemor25   14 #4 26.01.2013 17:03

Dobry wpis. A czemu nie ma odpowiedzi na 11 pytanie?

KyRol   19 #5 26.01.2013 17:05

@przemor25: bo udzielający odpowiedzi złączył je z 12. i potraktował jako jedno

Autor edytował komentarz.
januszek   22 #6 26.01.2013 17:47

Super :) Dzięki :)

Algorytmistrz   2 #7 26.01.2013 18:10

@Over
Zaciekawiła mnie twoja wypowiedź.
Mógłbyś rozwinąć tę myśl na temat samo-nauki ("nie uniwersyteckiej"). Jakie kierunki rozwoju masz na myśli? W czym się rozwijać wiedza była interesująca dla Intela? Co znaczy "klimat informatyki"?

Moim zdaniem w "papierze" nie ma nic złego. Czymś złym jest że ktoś ukończył studia? Dyplom ukończenia jest formą poświadczenia że absolwent posiada wiedzę, której gwarantem jakości jest uczelnia. Nie ma co ukrywać że specjalistą zaraz po studiach się nie jest, ale zdobywa się dwie cenne rzeczy:
1. podstawy różnych aspektów informatyki (bazy danych, programowanie , sieci, matematyka, elektronika) dzięki którym ma się lepsze spojrzenie na informatykę (jako całość) oraz większe możliwości na rynku pracy (są oferty dla programistów, bazodanowców etc.)
2. ukończenie studiów oznacza że absolwent potrafi się uczyć (chociażby tego co nie lubi) oraz rozwijać.

Rozumiem że samo-nauka jest efektywniejsza od takiej uniwersyteckiej, ale jej minusem (czy może plusem?) jest to że sam sobie ustawiasz poprzeczkę(czyli ktoś kto uczy się właśnie tego, nie do końca ogarnia temat), zaś na studiach poprzeczkę ustawiają nauczyciele (osoby które rozumieją temat,posiadają jakieś doświadczenie z tym).
Tam gdzie użyłem słowa "studia","uczelnia" miałem na myśli kierunki informatyczne na uniwersytetach i politechnikach.

przemor25   14 #8 26.01.2013 18:25

@Overclocker
Najlepiej byłoby być studentem-samoukiem :)

wojtekadams   19 #9 26.01.2013 18:31

@djDziadek
dzięki :)


@Czy jest szansa na zdobycie (odkupienie) waszego Ultrabook 2.0 (sampla inżynierskiego)?

spodziewałem się takiej odpowiedzi :( Pewnie kilkanaście takich sztuk i tak poszło do zmielenia... tak jest we wszystkich większych firmach produkujących sprzęt ;(

Over   9 #10 26.01.2013 18:35

@przemor25
Dokładnie ;)
Jak dla mnie szkoła wpaja jakąś tam przyjętą dla wszystkich wiedze problem polega w tym że owa wiedza najczęściej jest tylko teoretyczna i nie ma nic wspólnego z zawodem wykonywanym gdzie po przyjściu do pracy po studiach nie wie się w co ręce włożyć.... to tak ogólnikowo :)

  #11 26.01.2013 18:39

@Over - nie ma przeciwwskazań aby osoba bez studiów spróbowała swoich sił i aplikowała na ogłoszone stanowisko. Wiele ofert dotyczy płatnych praktyk (najczęściej takie osoby zostają po nich na stałe) i przyjmowani na nie są np. studenci ostatnich lat studiów. Jeśli przekonasz swojego potencjalnego szefa, że jesteś dobry w tym co robisz to wierz mi robotę będziesz miał jak w banku :)

kubut   19 #12 26.01.2013 18:58

Pytanie "Kiedy będzie możliwe ładowanie?", odpowiedź "najpierw będzie możliwe ładowanie smartfona". Hehe, odpowiedzi typowo PR i wymijające, ale z drugiej strony - ktoś spodziewał się ściśle tajnych informacji które publicznie nie są dostępne? ;) Nalezy podziękować i za te odpowiedzi, bo z nich też sporo można się dowiedzieć

Fanboj O   9 #13 26.01.2013 19:43

Odpowiedzi poziomem godne Bashioka z firmy Blizzard. Dużo tekstu, za to konkretów nawet śladowych ilości.
Pokuszę się o sklecenie uniwersalnej odpowiedzi PR Intela na zadawane pytanie.

Pytanie:
Czy Intel zamierza/pracuje/wypuści na rynek XYZ?
Odpowiedź Intela:
Oczywiście. Jesteśmy światowym liderem w branży nowych i zaawansowanych technologii. Badamy więc i ten aspekt. Mając wysoce zaawansowane centra badawcze i nieszczędząc olbrzymich nakładów na technologie przyszłości, nie wyobrażamy sobie, żebyśmy nie byli liderami w dziedzinie XYZ. Uważamy, że przed tą technologią rysuje się bogata przyszłość, która da naszym konsumentom wiele korzyści. Ponieważ nadrzędnym celem działań firmy Intel jest dostarczanie naszym klientom najnowocześniejszych, najbardziej zaawansowanych, dających przewagę nad konkurencją a jednocześnie przyjemnych w korzystaniu produktów, zamierzamy wprowadzić na rynek XYZ w najbliższym, osiągalnym technicznie terminie.
Oczywiście nie zaniedbujemy przy tym badań i rozwoju nad technologiami pokrewnymi i konkurencyjnymi dla XYZ, gdyż uważamy, że to klient powinien zdecydować, która z dostępnych technologii najlepiej spełnia jego wysokie wymagania.

Autor edytował komentarz.
  #14 26.01.2013 20:21

Z pewnością poziom skomplikowania [...] jest dużo bardziej skomplikowany niż przy konstrukcjach modułowych.

przemo_li   11 #15 26.01.2013 20:48

xD

Pytanie 15) powinno brzmieć:

Czy kiedykolwiek Intel zamierza wprowadzić dyskretne GPU? (Np. jak rozwiązanie pod rynek GPGPU)

Bo to że zintegrowane grafiki będą to jest dość oczywista sprawa.

Lub w ogóle można się było by zapytać Intela o wizję GPGPU.

@FanbojO
Odpowiada w końcu pracownik PR'u. Jednak przesadzasz. Link do listy szukanych specjalistów podał. Linki do kilku ciekawych testów podał.

przemo_li   11 #16 26.01.2013 20:53

@lukasamd
Cramack wypowiadał się o 4000 w kontekście Range. "Prawie" da się osiągnąć 30FPS. (dla kontekstu wszędzie indziej celowali w 60FPS).

Więc dużo lepsza grafika bardzo pomoże.

Ale chyba najważniejsze będzie to że GPU Haswella trafi do MOBILNYCH wersji. Więc tutaj będzie większy skok wydajności (i możliwości).

Poza tym, Intell od kilku lat coraz bardziej przykłada się do sterowników dla GPU, to chyba jest najważniejsze. :)

Oczywiście to wszystko oznacza że integra Intela "wystarczy" do grania. High Endowet GPU dalej będą bezkonkurencyjne.

przemo_li   11 #17 26.01.2013 20:55

@kubut
Nie przesadzaj :P

Czytając commity do Kernela Linuksa i/lub MESA, można dowiedzieć się dużo więcej, dużo wcześniej.

W_tym_temaciE   5 #18 26.01.2013 21:27

"polscy dziennikarze uznali, że wymiana pasty na inną nie przynosi żadnych korzyści" - bo na pclabie (o nich wspomiano w tym zdaniu) bawili się z mocowaniem chłodzenia procesora, zamiast założyć na niego spowrotem IHS.I zapewne dlatego wyniki były kiepskie.
A propos 1)... raczej nigdy, bo wydajne karte graficzne = mocno grzejace się karty graficzne.

djDziadek   17 #19 26.01.2013 21:56

@przemo_li - każdy mógł zadać pytanie a zadali tylko nieliczni... Teraz to siódma woda po kisielu...

  #20 26.01.2013 22:39

a gdzie sarkazm dziadku, gdzie szpilla?
Mino tego miło było poczytać. Krótko- marketingowo i (nie) na temat.

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #21 26.01.2013 22:51

1. Comming soon
2. Comming soon
3. Smak szampana i dorodnych truskawek :)

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #22 26.01.2013 23:02

A wiec pozostaje tylko podziękować za przytoczenie owych odpowiedzi i czekać na odpowiedzi na resztę pytań.

  #23 27.01.2013 16:37

I i tak nic nie wynika z tych odpowiedzi i po co się produkować ?
Lipa straszna a pewnie reszta będzie taka sama - żal.

djDziadek   17 #24 27.01.2013 20:21

@Zbigniew2003
Ad.1. W tygodniu, jak znajdę czas na redakcję kolejnych odpowiedzi
Ad.2. Zwycięzcę wytypowanego przez organizatora poznacie już przy następnej publikacji, zwycięzcę Intela wkrótce...
Ad.3. Zadowolony i pełen podziwu dla Juliusza, że jednak znalazł czas, a smak ? - najlepszy "takifugu" :P

  #25 28.01.2013 18:25

Mistrzowskie "pozorowanie" odpowiedzi:) Ale cieszy mnie wejście nowej grafiki Intela. Sprzęt z hd graphics 4000 będzie można taniej dostać. Dobre wieści.

  #26 09.02.2016 23:25

Procki Atom to katastrofa i tyle w temacie.