10 pytań do... Nokii + historia prawdziwa

Nokia


 • Firma, której telefony towarzyszyły mi, odkąd tylko pamiętam.
 • Firma, która wyznaczała i wyznacza wzory do naśladowania dla innych producentów telefonów.
 • Firma, z którą (jak i wielu moich rówieśników) jestem związany emocjonalnie.
 • Firma, która jest producentem największej liczby modeli określanych mianem legendarnych.
 • Sam używałem i posiadam do dzisiaj działające modele 5110, 7650, 6310i oraz N95.

  To w końcu firma, o której ostatnimi czasy bywało naprawdę głośno, m.in. przy okazji sprzedaży działu mobilnego firmie Microsoft czy też po niedawnym pokazaniu pierwszego telefonu z Androidem - Nokia X.

  Zanim omówimy teraźniejszość, czas poznać najważniejsze zwroty w historii Nokii, a są naprawdę ciekawe.

  Dziś mało kto o tym wie, że w 1871 roku inżynier

  Fredrik Idestam


  zakładając nadrzeczną papiernię w południowo-zachodniej Finlandii nie mógł nawet marzyć, że po prawie 150 latach jego firma będzie światowym liderem telekomunikacyjnym, łączącym ze sobą ponad 1,3 miliarda ludzi. Chociaż… papier to w końcu najbardziej rewolucyjny produkt w historii komunikacji.

  W swojej długiej historii Nokia zajmowała się m.in. produkcją kaloszy i opon samochodowych.

  Wytwarzała energię elektryczną, a także produkowała telewizory (swego czasu była ich trzecim co do wielkości producentem w Europie).

  Nokia jako przedsiębiorstwo działające w 5 branżach: guma, kable, leśnictwo, elektronika i produkcja energii, z początkiem lat 80 ubiegłego wieku, postanawia wejść na rynek telefonów cyfrowych. Gdy w 1987 roku zaczyna się rewolucja GSM, Nokia jest już poważnym graczem na rynku telekomunikacyjnym.

  W dniu 1 lipca 1991 roku, premier Finlandii Harri Holkeri wykonuje pierwsze na świecie połączenie GSM,


  właśnie za pomocą urządzeń Nokii. Natomiast w 1992 roku Nokia wprowadza swój pierwszy telefon cyfrowy - Nokia 1011.

  Waśnie w tym roku władze firmy postanawiają skupić się wyłącznie na produkcji telefonów komórkowych i systemów telekomunikacyjnych.

  W roku 1994 Nokia wprowadza na rynek serię 2100, pierwsze telefony z funkcją dzwonka Nokia Tune.

  Dzwonek oparty na motywie gitary klasycznej z Gran Vals, sztuki Francisco Tarrega z XIX wieku,

  jest obecnie prawdopodobnie jednym z najpopularniejszych utworów muzycznych na świecie.

  W 1997 roku praktycznie każdy gra w węża


  – klasyczną grę, uruchomioną po raz pierwszy na telefonie Nokia 6110. Szacuje się, że do 2010 roku następcy tej gry byli dostępni na 350 milionach telefonów komórkowych.

  Do roku 1998, Nokia staje się światowym liderem na rynku telefonów komórkowych. Jednak wraz z nowym Millennium, zmienia się wiele rzeczy. Pojawia się mobilny internet, a telefony przestają służyć wyłącznie do dzwonienia.

  W roku 1999 Nokia wprowadza telefon Nokia 7110


  – urządzenie zdolne do obsługi podstawowych funkcji sieciowych, w tym wysyłania wiadomości e-mail.

  W 2000 roku najsłynniejszym telefonem na świecie była Nokia 8110 – popularnie zwana „bananem” – nie mam pojęcia dlaczego...?

  Choć pewnie „Matrix” braci Wachowskich miał na to spory wpływ :)

  Wiem jedno, przez pewien czas każdy chciał mieć ten model i… sporo ludzi go miało.

  W 2001 roku pojawia się model 7650 - pierwszy telefon Nokii z wbudowanym aparatem fotograficznym.

  Aparat VGA robił niesamowite wrażenie, choć zdjęcia wykonywane za jego pomocą były – umówmy się – były…

  Rok później pojawia się pierwszy telefon z możliwością nagrywania video – Nokia 3650.

  W tym roku dla firmy Nokia rozpoczyna się prawdziwa rewolucja wraz z powstaniem jej pierwszego telefonu 3G – Nokia 6650.

  Dzięki technologii 3G, telefony mogły być już używane do przeglądania stron internetowych, pobierania muzyki, czy oglądania mobilnej telewizji.

  W roku 2007 Nokia łączy swoje działania w ramach infrastruktury telekomunikacyjnej z działaniami firmy Siemens tworząc spółkę joint venture - Nokia Siemens Networks.

  Od tego momentu NSN rozwija się, aby stać się wiodącym dostawcą infrastruktury telekomunikacyjnej, z naciskiem na oferowanie innowacyjnych, mobilnych technologii szerokopasmowych.
  W roku 2013 NSN przeszedł w całości do firmy Nokia i zmienił nazwę na Nokia Solutions and Networks.

  Kolejnym kamieniem milowym dla firmy jest rok 2008 i nabycie spółki NAVTEQ, która specjalizuje się w tworzeniu cyfrowych map oraz oprogramowania do nawigacji.

  Rozwijając obrany kierunek Nokia stworzyła aplikacje HERE, które obecnie są jednymi z najlepszych usług lokalizacyjnych na świecie.

  W 2011 roku Nokia nawiązuje strategiczne partnerstwo z firmą Microsoft, aby wzmocnić swoją pozycję na rynku smartfonów.

  Współpraca pozwoliła firmie Nokia na wprowadzenie systemu operacyjnego Windows Phone i stworzenie nowego ekosystemu, który stał się realną alternatywą dla systemów iOS i Android.

  W tym samym roku Nokia wprowadza na rynek swoje pierwsze smartfony z systemem Windows Phone 7 - Nokia Lumia 800 i Nokia Lumia 710.

  Dziś firma ma bogate portfolio smartfonów z systemem Windows Phone 8 – od popularnego modelu Nokia Lumia 520, przez nagradzany Lumia 920, czy Lumia 1020 – urządzenie z najlepszą kamerą pośród smartfonów, aż po takie urządzenia jak phablety Nokia Lumia 1320 oraz 1520 oraz tablet Nokia Lumia 2520.

  Jednocześnie firma nadal oferuje niedrogie telefony, które łączą świetne wzornictwo z intuicyjnym interfejsem użytkownika. Telefony z rodziny Asha są bestsellerami w wielu krajach na całym świecie. Na tegorocznym Mobile World Congress 2014 w Barcelonie firma Nokia przedstawiła nowe przystępne cenowo telefony Nokia 220 oraz Nokia Asha 230. Przedstawiła też nową rodzinę smartfonów

  Nokia X działających z aplikacjami Android, usługami Microsoft oraz zapewniającymi dostęp do kluczowych usług i funkcji, z których znana jest Nokia.

  Dzisiaj Nokia wprowadza rozwiązania mobilne w różnych gałęziach biznesu. Jej dział Devices & Services tworzy innowacyjne produkty dla ludzi na całym świecie. Wspólnie z firmą Microsoft, Nokia buduje globalny ekosystem, który oferuje konsumentom wyraźną alternatywę dla systemów iOS i Android . Nokia wykorzystuje swoją innowacyjność i siłę na rynkach rozwijających się, a także tych już rozwiniętych, łącząc jeszcze więcej osób z internetem i aplikacjami oraz dostarczając konsumentom na całym świecie wydajne produkty mobilne w przystępnej cenie.

  We wrześniu 2013 roku Nokia ogłasza, że podpisała umowę z firmą Microsoft, zgodnie z którą Microsoft przejmuje cały oddział Devices & Services firmy Nokia.

  Dotychczasowo produkowane przez firmę Nokia smartfony, telefony komórkowe oraz akcesoria będą sprzedawane przez firmę Microsoft. Nie oznacza to jednak, że marka Nokia zniknie z rynku. Firma dokona kolejnej zmiany, jak to już nieraz robiła w swojej historii.
  W wyniku tej transakcji Nokia planuje skupić się na trzech utworzonych działach biznesowych:

  NSN - lider w usługach infrastruktury sieciowej;

  NSN to dział ekspercki w dziedzinie mobilnych usług szerokopasmowych, który koncentruje się na innowacjach w ramach technologii mobilnych, w tym na przesuwaniu granic łączących ludzi poprzez LTE i przyszłe technologie.

  HERE - lider w mapach i usługach lokalizacyjnych;

  HERE oferuje mapy świata i usługi lokalizacyjne dostępne na ekranach wielu urządzeń i dla wielu systemów operacyjnych, które obecnie są dostępne w ponad 190 krajach. HERE będzie nadal koncentrować się na rozwoju swojej pozycji w branży dzięki poszerzaniu oferty na różnych urządzeniach mobilnych, rozwiązaniach dla przedsiębiorstw i środowiska motoryzacyjnego.

  Zaawansowane Technologie (Advanced Technologies) - lider w rozwoju technologii i licencjonowaniu.

  Dział Zaawansowanych Technologii będzie oparty na patentach firmy Nokia. Będzie się skupiać na prowadzeniu zaawansowanych badań w obszarach takich jak łączność, technologie materiałowe, internetowe i chmurowe. W tym samym czasie dział planuje rozbudowywać portfolio patentów Nokia oraz licencjonować technologie, które pozwolą być ludziom mobilnymi zarówno dziś, jak i w przyszłości.

  W ciągu swojej 150-letniej historii profil biznesowy firmy Nokia nieraz ulegał zmianom. Niezależnie od tego czy produkowała papier, telewizory, czy smartfony – za każdym razem osiągała sukces w swojej dziedzinie. Właśnie teraz nadszedł czas, kiedy Nokia zaczyna nowy rozdział w swojej historii. Nokia słynęła z burzenia obowiązującego status quo - i ma zamiar robić to nadal.

  Dla mnie niedoścignionym wzorem elegancji i ergonomii pozostaje moja ulubiona Nokia – 6310i

  Telefon, który choć ma już ponad 10 lat, nadal działa, a pod względem wytrzymałości baterii jest niedoścignionym wzorem dla dzisiejszych smartfonów.

  Dla Was drodzy czytelnicy nadarza się niepowtarzalna okazja aby zadać pytania na interesujace Was tematy polskiemu przedstawicielstwu firmy Nokia.

  Na pytania czekam do niedzieli 16 marca 2014 r.

  W poniedziałek 17.03 prześlę pytania, z których zostanie wybrane co najmniej 10, na które Nokia udzieli odpowiedzi.

  I jak to już stało sie „nową świecką tradycją” – dla (zarejestrowanych) autorów najciekawszych pytań przewidziane są nagrody niespodzianki.