Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

10 pytań do... Nokii + historia prawdziwa

Nokia

 • Firma, której telefony towarzyszyły mi, odkąd tylko pamiętam.
 • Firma, która wyznaczała i wyznacza wzory do naśladowania dla innych producentów telefonów.
 • Firma, z którą (jak i wielu moich rówieśników) jestem związany emocjonalnie.
 • Firma, która jest producentem największej liczby modeli określanych mianem legendarnych.
 • Sam używałem i posiadam do dzisiaj działające modele 5110, 7650, 6310i oraz N95.

  To w końcu firma, o której ostatnimi czasy bywało naprawdę głośno, m.in. przy okazji sprzedaży działu mobilnego firmie Microsoft czy też po niedawnym pokazaniu pierwszego telefonu z Androidem - Nokia X.

  Zanim omówimy teraźniejszość, czas poznać najważniejsze zwroty w historii Nokii, a są naprawdę ciekawe.

  Dziś mało kto o tym wie, że w 1871 roku inżynier

  Fredrik Idestam

  zakładając nadrzeczną papiernię w południowo-zachodniej Finlandii nie mógł nawet marzyć, że po prawie 150 latach jego firma będzie światowym liderem telekomunikacyjnym, łączącym ze sobą ponad 1,3 miliarda ludzi. Chociaż… papier to w końcu najbardziej rewolucyjny produkt w historii komunikacji.

  W swojej długiej historii Nokia zajmowała się m.in. produkcją kaloszy i opon samochodowych.

  Wytwarzała energię elektryczną, a także produkowała telewizory (swego czasu była ich trzecim co do wielkości producentem w Europie).

  Nokia jako przedsiębiorstwo działające w 5 branżach: guma, kable, leśnictwo, elektronika i produkcja energii, z początkiem lat 80 ubiegłego wieku, postanawia wejść na rynek telefonów cyfrowych. Gdy w 1987 roku zaczyna się rewolucja GSM, Nokia jest już poważnym graczem na rynku telekomunikacyjnym.

  W dniu 1 lipca 1991 roku, premier Finlandii Harri Holkeri wykonuje pierwsze na świecie połączenie GSM,

  właśnie za pomocą urządzeń Nokii. Natomiast w 1992 roku Nokia wprowadza swój pierwszy telefon cyfrowy - Nokia 1011.

  Waśnie w tym roku władze firmy postanawiają skupić się wyłącznie na produkcji telefonów komórkowych i systemów telekomunikacyjnych.

  W roku 1994 Nokia wprowadza na rynek serię 2100, pierwsze telefony z funkcją dzwonka Nokia Tune.

  Dzwonek oparty na motywie gitary klasycznej z Gran Vals, sztuki Francisco Tarrega z XIX wieku,

  jest obecnie prawdopodobnie jednym z najpopularniejszych utworów muzycznych na świecie.

  W 1997 roku praktycznie każdy gra w węża

  – klasyczną grę, uruchomioną po raz pierwszy na telefonie Nokia 6110. Szacuje się, że do 2010 roku następcy tej gry byli dostępni na 350 milionach telefonów komórkowych.

  Do roku 1998, Nokia staje się światowym liderem na rynku telefonów komórkowych. Jednak wraz z nowym Millennium, zmienia się wiele rzeczy. Pojawia się mobilny internet, a telefony przestają służyć wyłącznie do dzwonienia.

  W roku 1999 Nokia wprowadza telefon Nokia 7110

  – urządzenie zdolne do obsługi podstawowych funkcji sieciowych, w tym wysyłania wiadomości e-mail.
  W 2000 roku najsłynniejszym telefonem na świecie była Nokia 8110 – popularnie zwana „bananem” – nie mam pojęcia dlaczego...?
  Choć pewnie „Matrix” braci Wachowskich miał na to spory wpływ :)

  Wiem jedno, przez pewien czas każdy chciał mieć ten model i… sporo ludzi go miało.

  W 2001 roku pojawia się model 7650 - pierwszy telefon Nokii z wbudowanym aparatem fotograficznym.

  Aparat VGA robił niesamowite wrażenie, choć zdjęcia wykonywane za jego pomocą były – umówmy się – były…

  Rok później pojawia się pierwszy telefon z możliwością nagrywania video – Nokia 3650.

  W tym roku dla firmy Nokia rozpoczyna się prawdziwa rewolucja wraz z powstaniem jej pierwszego telefonu 3G – Nokia 6650.

  Dzięki technologii 3G, telefony mogły być już używane do przeglądania stron internetowych, pobierania muzyki, czy oglądania mobilnej telewizji.

  W roku 2007 Nokia łączy swoje działania w ramach infrastruktury telekomunikacyjnej z działaniami firmy Siemens tworząc spółkę joint venture - Nokia Siemens Networks.

  Od tego momentu NSN rozwija się, aby stać się wiodącym dostawcą infrastruktury telekomunikacyjnej, z naciskiem na oferowanie innowacyjnych, mobilnych technologii szerokopasmowych.
  W roku 2013 NSN przeszedł w całości do firmy Nokia i zmienił nazwę na Nokia Solutions and Networks.

  Kolejnym kamieniem milowym dla firmy jest rok 2008 i nabycie spółki NAVTEQ, która specjalizuje się w tworzeniu cyfrowych map oraz oprogramowania do nawigacji.

  Rozwijając obrany kierunek Nokia stworzyła aplikacje HERE, które obecnie są jednymi z najlepszych usług lokalizacyjnych na świecie.

  W 2011 roku Nokia nawiązuje strategiczne partnerstwo z firmą Microsoft, aby wzmocnić swoją pozycję na rynku smartfonów.

  Współpraca pozwoliła firmie Nokia na wprowadzenie systemu operacyjnego Windows Phone i stworzenie nowego ekosystemu, który stał się realną alternatywą dla systemów iOS i Android.

  W tym samym roku Nokia wprowadza na rynek swoje pierwsze smartfony z systemem Windows Phone 7 - Nokia Lumia 800 i Nokia Lumia 710.

  Dziś firma ma bogate portfolio smartfonów z systemem Windows Phone 8 – od popularnego modelu Nokia Lumia 520, przez nagradzany Lumia 920, czy Lumia 1020 – urządzenie z najlepszą kamerą pośród smartfonów, aż po takie urządzenia jak phablety Nokia Lumia 1320 oraz 1520 oraz tablet Nokia Lumia 2520.

  Jednocześnie firma nadal oferuje niedrogie telefony, które łączą świetne wzornictwo z intuicyjnym interfejsem użytkownika. Telefony z rodziny Asha są bestsellerami w wielu krajach na całym świecie. Na tegorocznym Mobile World Congress 2014 w Barcelonie firma Nokia przedstawiła nowe przystępne cenowo telefony Nokia 220 oraz Nokia Asha 230. Przedstawiła też nową rodzinę smartfonów

  Nokia X działających z aplikacjami Android, usługami Microsoft oraz zapewniającymi dostęp do kluczowych usług i funkcji, z których znana jest Nokia.

  Dzisiaj Nokia wprowadza rozwiązania mobilne w różnych gałęziach biznesu. Jej dział Devices & Services tworzy innowacyjne produkty dla ludzi na całym świecie. Wspólnie z firmą Microsoft, Nokia buduje globalny ekosystem, który oferuje konsumentom wyraźną alternatywę dla systemów iOS i Android . Nokia wykorzystuje swoją innowacyjność i siłę na rynkach rozwijających się, a także tych już rozwiniętych, łącząc jeszcze więcej osób z internetem i aplikacjami oraz dostarczając konsumentom na całym świecie wydajne produkty mobilne w przystępnej cenie.

  We wrześniu 2013 roku Nokia ogłasza, że podpisała umowę z firmą Microsoft, zgodnie z którą Microsoft przejmuje cały oddział Devices & Services firmy Nokia.

  Dotychczasowo produkowane przez firmę Nokia smartfony, telefony komórkowe oraz akcesoria będą sprzedawane przez firmę Microsoft. Nie oznacza to jednak, że marka Nokia zniknie z rynku. Firma dokona kolejnej zmiany, jak to już nieraz robiła w swojej historii.
  W wyniku tej transakcji Nokia planuje skupić się na trzech utworzonych działach biznesowych:

  NSN - lider w usługach infrastruktury sieciowej;

  NSN to dział ekspercki w dziedzinie mobilnych usług szerokopasmowych, który koncentruje się na innowacjach w ramach technologii mobilnych, w tym na przesuwaniu granic łączących ludzi poprzez LTE i przyszłe technologie.

  HERE - lider w mapach i usługach lokalizacyjnych;

  HERE oferuje mapy świata i usługi lokalizacyjne dostępne na ekranach wielu urządzeń i dla wielu systemów operacyjnych, które obecnie są dostępne w ponad 190 krajach. HERE będzie nadal koncentrować się na rozwoju swojej pozycji w branży dzięki poszerzaniu oferty na różnych urządzeniach mobilnych, rozwiązaniach dla przedsiębiorstw i środowiska motoryzacyjnego.

  Zaawansowane Technologie (Advanced Technologies) - lider w rozwoju technologii i licencjonowaniu.

  Dział Zaawansowanych Technologii będzie oparty na patentach firmy Nokia. Będzie się skupiać na prowadzeniu zaawansowanych badań w obszarach takich jak łączność, technologie materiałowe, internetowe i chmurowe. W tym samym czasie dział planuje rozbudowywać portfolio patentów Nokia oraz licencjonować technologie, które pozwolą być ludziom mobilnymi zarówno dziś, jak i w przyszłości.

  W ciągu swojej 150-letniej historii profil biznesowy firmy Nokia nieraz ulegał zmianom. Niezależnie od tego czy produkowała papier, telewizory, czy smartfony – za każdym razem osiągała sukces w swojej dziedzinie. Właśnie teraz nadszedł czas, kiedy Nokia zaczyna nowy rozdział w swojej historii. Nokia słynęła z burzenia obowiązującego status quo - i ma zamiar robić to nadal.

  Dla mnie niedoścignionym wzorem elegancji i ergonomii pozostaje moja ulubiona Nokia – 6310i

  Telefon, który choć ma już ponad 10 lat, nadal działa, a pod względem wytrzymałości baterii jest niedoścignionym wzorem dla dzisiejszych smartfonów.

  Dla Was drodzy czytelnicy nadarza się niepowtarzalna okazja aby zadać pytania na interesujace Was tematy polskiemu przedstawicielstwu firmy Nokia.

  Na pytania czekam do niedzieli 16 marca 2014 r.

  W poniedziałek 17.03 prześlę pytania, z których zostanie wybrane co najmniej 10, na które Nokia udzieli odpowiedzi.

  I jak to już stało sie „nową świecką tradycją” – dla (zarejestrowanych) autorów najciekawszych pytań przewidziane są nagrody niespodzianki.
   

sprzęt inne

Komentarze

0 nowych
Vanshei   16 #1 07.03.2014 20:02

dlaczego Lumia 620 jeszcze nie ma aktualizacji Black ;)

januszek   22 #2 07.03.2014 20:41

Z jakich telefonów korzystają pracownicy Nokii? ;)

Jaro070   17 #3 07.03.2014 20:47

1. Dlaczego 99% materiałów dla deweloperów dotyczących Symbiana zostało usuniętych ze strony https://developer.nokia.com ?

2. Dlaczego Nokia nie wywiązała się z obietnicy wsparcia Symbiana do roku 2016 r.? http://www.allaboutsymbian.com/flow/item/18335_Support_until_2016_confirmed_b.php

GBM   22 #4 07.03.2014 20:49

Czaaaad :-)))))

Dziadek, pełen szacun - coraz wyżej podnosisz poprzeczkę ;-)

rgabrysiak   14 #5 07.03.2014 20:51

1. Czy programy Nokii, które są instalowane na smartfonach z serii Lumia w przyszłości pojawią się również dla innych urządzeń z systemem Windows Phone, czy nadal pozostaną exclusivem?

2. Co dalej z telefonami Nokia X? Są one tylko ciekawostką, czy na stale zagoszczą w portfolio firmy Nokia? A jeżeli tak, co z linią telefonów Asha?

Jaro070   17 #6 07.03.2014 20:54

3. Coraz częściej mówi się o elastycznych ekranach czy nawet całych telefonach. Pojawiły się już nawet pierwsze modele telefonów, które można wyginać. Kiedy Nokia wypuści podobny model do np. LG G Flex? Szczytem moich marzeń byłaby Nokia 888 https://www.youtube.com/watch?v=D3dF44XtHek

sr57be45   7 #7 07.03.2014 21:38

Były też "joystiki" do węża ;)
Kiedyś Nokie miały "irda" które tylko pozwalało jedynie na wymianę kontaktów... .

Szkoda że Siemens nie przetrwał do dziś w telefonach komórkowych, modele z serii Cxx oferowały chyba więcej niż Nokie w tej samej cenie\abonamencie poza baterią.

msnet   22 #8 07.03.2014 21:38

1. Czy po finalizacji przejęcia działu mobilnego Nokii przez Microsoft, aplikacje Here będą nadal dostępne w sposób "ekskluzywny" dla nowych telefonów z serii Lumia?

2. Czy z okazji zbliżającej się premiery systemu Windows Phone 8.1 Nokia zamierza dorzucić coś ekstra dla posiadaczy obecnych Lumii (jak było do tej pory)?

3. Dlaczego Nokia porzuciła rozwój dobrze zapowiadającego się systemu MeeGo, który - tak przynajmniej wiele osób uważa - mógłby przynieść Nokii wiele korzyści (połączenie MeeGo + N9 jest nadal przez wiele osób uznawane za idealne)?

4. Jakie będą główne kierunki rozwoju firmy Nokia w przyszłości?

sr57be45   7 #9 07.03.2014 21:43

Pytanie ;)

Czy Nokia wróci kiedyś do Europy z produkcją ? Made in Finland impossible ?

Axles   18 #10 07.03.2014 21:52

Kurde z wielkim zaciekawieniem przeczytałem skróconą wersję historii Nokii i o wielu sprawach nie miałem pojęcia, dzięki.
Do Nokii mam w sumie jedno pytanie, dlaczego topowe smartfony z WP8 są droższe niż topowe modele z najnowszym Androidem, czy aż tak dużo płaci się za system?

lyncz   7 #11 07.03.2014 22:06

1. Czy Nokia po przekazaniu telefonów z serii Lumia i Asha będzie samodzielnie produkować jeszcze jakieś modele?
2. Co z serią X - czy zostanie pod logiem Nokii czy także wpadnie w ręce Microsoftu?
3. Czy pojawią się w najbliższym czasie jakieś budżetowe telefony serii Asha(i nie tylko, może coś nowego)?

rgabrysiak   14 #12 07.03.2014 22:11

Czy doczekamy się aktualizacji nawigacji dla telefonów z serii Lumia, umożliwiającej wyznaczanie punktów pośrednich na trasie?

msnet   22 #13 07.03.2014 22:30

5. Dlaczego w aplikacji Here Maps dla WP8 nie ma dostępu do tych samych map satelitarnych, co poprzez stronę here.com, tylko do ich bardzo starych wersji? Jest to tym bardziej dziwne, że niektóre aplikacje innych firm mają dostęp do nowych map (na przykład aplikacje Compass oraz TouchMountain).

  #14 07.03.2014 22:50

3650.miala.symbiana.s60v1.karty.mmc.i.mogla.odpalac.wiele.aplikacji.w.tym.jakies.malo.wymagajace.gierki.z.n-gage,bo.mial.tylko.4mb.ram.jak.poprzednik-slider.bez.kart.mmc,7650

okokok   12 #15 07.03.2014 23:08

1. Czy będziecie na CeBIT i czy będzie tam można potapać Nokię X?
2. Czy na Nokii X można instalować aplikacje z plików apk dla Androida?
3. Czy aplikacje nie metro korzystające z bibliotek Androida np. Chrome można uruchomić na X bez łamania systemu?
3. Co z niebieską Iks? Nie widzę nigdzie w sklepach mimo że i tak żadna nie jest dostępna do kupienia, ale na stronie już jest niebieski model.
4. Kiedy będzie można kupić X?

  #16 07.03.2014 23:11

czy jest możliwa produkcja smartfonu z fizyczną kalwiaturą qwerty, coś w stylu nokii e5 albo e6.

  #17 07.03.2014 23:14

Ja zapytam z innej beczki, bo wszyscy o tych Lumiach i Mikrysoftach, a ja uważam, że Nokia tym związkiem z M$ się, za przeproszeniem, zeszmaciła.

1. Jak już kolega wyżej pisał o materiałach Symbianowskich, to ja zapytam jeszcze: Dlaczego w dniu wykupienia całości działu urządzeń przez M$ zniknęły obrazy systemów dla Nokia Internet Tablets (N700, N810, N900)? Moja N900 miała się bardzo dobrze, sporo ludzi ją jeszcze ma, ma aktywną społeczność (o tyle dobrze, że zespół od Maemo przeniósł całe licencjonowanie do społeczności maemo.org po upadku projektu), ale co w wypadku, gdyby nagle trzeba było robić reflash? ;)

2. Co z genialną serią Communicatorów, która zniknęła już jakiś czas temu, jeszcze za czasów świetności Symbiana? To był bardzo fajny pomysł, z jednej strony feature phone, z drugiej mikrokomputer, mam dwóch znajomych, którzy jeszcze mają te modele (jeden ten ostatni na s60v3, jeden któryś z wcześniejszych na s60v3). C6 się nie liczy ;>

3. Czy grube ryby z mikromiękkiego mają plany na telefony z fizyczną klawiaturą?

4. Czemu w nowych telefonach Nokii (przynajmniej tych z WP) nie ma Nokia Tune, ani węża? :D

5. Właśnie - jakie telefony posiadają pracownicy Nokii, jeśli można powiedzieć?

6. Co do serii X - jak pan przyszłość tej serii> Osobiście wietrzę legendarny sukces tego modelu na scenie custom ROMów i modyfikacji Androida, jak słynny HTC HD2 ;>

Pytanie bonusowe: Jaki jest pana osobisty rekord w węża?

(pytania zebrane od znajomych siedzących tutaj, przepraszamy za niezbyt dobre ich ułożenie)

Scorpions.B REDAKCJA  23 #18 07.03.2014 23:38

1.Jaki los czeka tanie Nokie chociażby z serii Asha po przejęciu przez Microsoft?
2. Czy wraz z wydaniem aktualizacji Windows Phone 8.1 pojawi się nowa linia smarfonów? Tak ja miało to miejscu w przypadku Windows Phone 8.
3. Czy Nokia nie licząc map ma nadal zamiar rozwijać swoje aplikacje oraz usługi dla Windows Phone 8?
4. Czy planowane są kolejne modele działające pod kontrolą Androida?
5. Czy po przejęciu przez Microsoft jest szansa, że obecna strategia tworzenia urządzeń w niemal każdym przedziale cenowym zostanie utrzymana?
6. Czy Nokia po przejęciu działu mobilnego przez Microsoft planuje produkować swoje aplikacje na inne platformy?
7. Czy nazwa "Nokia" będzie widniała na smartfonach tworzonym przez Microsoft?
8. Czy Nokia nadal będzie angażować się w pewnym stopniu w rozwój Windows Phone?
9. Nokia jest firmą mocno rozpoznawalną w naszym kraju, więc czy są jakieś plany świadczenia usług w naszym kraju po przejęciu działu mobilnego przez Microsoft?

Scorpions.B REDAKCJA  23 #19 07.03.2014 23:40

10. Czy Nokia po przejęciu działu mobilnego ma zamiar tworzyć nowe aplikacje na smartfony?

szydl0   8 #20 08.03.2014 03:23

Czy z perspektywy czasu porzucenie własnych systemów(Symbian, Maemo, Meego, Meltemi) na rzecz Windows Phone okazało się być dobrą decyzją?

Magnum 44   17 #21 08.03.2014 10:28

Czy aktualizacja do Windows Phone 8.1 obejmie (ponoć) najpopularniejszy model - Lumię 520?

4lpha   10 #22 08.03.2014 10:29

1. Czy Nokia, po przejęciu przez Microsoft, będzie działała na rynku urządzeń telekomunikacyjnych?
2. Co stanie się z polskim działem Nokii po przejęciu przez Microsoft?

  #23 08.03.2014 10:50

A gdzie 3310?

igrek   4 #24 08.03.2014 11:12

Mam jeszcze 6310i i ma się dobrze, po 10 latach użytkowania bateria wytrzymuje około 5 dni. Fajny wpis.

ste-fan   12 #25 08.03.2014 11:34

Dlaczego Nokia nie wprowadzi wolnego wyboru systemu dla swoich urządzeń - sprzedaż by im wzrosła jak była by możliwość kupienia urządzenia Lumia z androidem - Co jest ważniejsze sprzedaż urządzeń czy wciskanie Windows Phone na siłę ?

freyah   18 #26 08.03.2014 11:49

@djDziadek wpis warty uwagi, super! 6310i leży też u mnie w domu, ale niestety wyniosła ducha :(

DiamondBack   13 #27 08.03.2014 12:14

Nie mogę tego czytać.
7650 nagrywała filmy. 3310i - nie było takiego modelu.

djDziadek   17 #28 08.03.2014 12:31

@DiamondBack - nie masz racji, chyba pomyliłeś modele, jeśli jeszcze dodasz, że można było video zapisać na kartach pamięci to pogratuluję Ci znajomości tematu, ja mogę się nie znać, ale mam ten telefon, działający - podeślę Ci go i bez instalowania dodatkowych aplikacji proszę nagraj mi video.
Jeśli nadal masz jakieś ale co do video w tym telefonie - służę:
http://www.mgsm.pl/pl/katalog/nokia/7650/
http://www.gsmarena.com/nokia_7650-288.php
Wklejam w dwu językach, bo nie wiem który będzie dla Ciebie zrozumiały...
Za literówkę na początku tekstu przepraszam - poprawiłem, oczywiście (jak wynika z dalszej części tekstu) chodziło mi o model 6310i.
Hejt również jest potrzebny, czasem dzięki niemu można coś poprawić ;)

pablito24   10 #29 08.03.2014 14:14

Czy mapy HERE pojawią się kiedyś w sklepie play?

hind   3 #30 08.03.2014 15:12

Ponieważ znalezienie odpowiedniego modelu jest problematyczne to:
1. Czy powstaną lumie z fizyczną klawiaturą (jak nokia E7/N900)
2. Lumia z lepszym czasem pracy na baterii ;)
3. Lepszą odpornością na kurz, wodę i upadki (coś jak stara nokia 6250)
4. Czy wszystkie nowe modele będą do siebie tak podobne, czy też jednak będzie jakaś różnorodność kształtów jak za czasów "zwykłych" telefonów.

pciproblem   6 #31 08.03.2014 18:11

pytanie:
czemu tak długo zajęło wam uświadomienie sobie tego że przyszłością są smartfony ?

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #32 08.03.2014 18:38

Czy reaktywujecie Club Nokia czy jest to całkowicie martwy projekt ?

Mam jeszcze starą kartę z roku 2001 :)

ziupo   6 #33 09.03.2014 13:02

1) Kiedy na polskim rynku dostępny będzie tablet Lumia 2520 i czy będzie on dostępnych również u operatorów?
2) Jak przedstawia się sytuacja ze wsparciem dla ostatnich urządzeń serii Lumia przed przejęciem działu D&S - mam tu na myśli przyszłość modeli z systemem Windows Phone 8, które jak wiadomo niebawem otrzymają system 8.1. Co dalej ma robić klient, który dziś wybrał Lumię, ale za 2-3 lata będzie chciałją wymienić na inną Nokię?

Jusko   14 #34 09.03.2014 14:31

Również przyłączam się do pytań o Symbiana. Dlaczego uważam, iż jest to ważniejsze od pytań o aplikacje czy inne mniej priorytetowe sprawy powyżej? Ponieważ Stephen Elop obiecał wsparcie Symbiana do 2016r, a zamrozili już sklep Ovi, usunęli materiały deweloperskie o Symbianie i zapomnieli o sprawie, zakończyli linię produkcyjną telefonów. A przecież jest tyle aktywnych jeszcze telefonów z tym systemem, przy czyn Pan Elop coś publicznie obiecał!

Pytanie:

- Czy Nokia zamierza wspierać Symbiana do 2016r, tak jak obiecał to Stephen Elop? Wywiad, w którym zapewnia o tym, że wsparcie Symbiana będzie co najmniej do 2016, znajduje się pod adresem: http://www.youtube.com/watch?v=M5HlqoP1FXs, czas między 2m:40s a 3m:05s.

Czy wobec zamrożenia sklepu Ovi (brak nowych aplikacji tudzież uaktualnień obecnych) oraz usunięcie materiałów developerskich o Symbianie, nie jest jeszcze bardziej agresywnym zabijaniem systemu, mimo zapewnień o wsparciu? Aktualnie na świecie jest sporo aktywnych urządzeń z Symbianem Anna/Belle a Nokia robi wszystko, aby z zapewnień się cicho wycofać. Czy zatem zapewnienia Stephena Elopa można włożyć między bajki? Czy to wykpienie się z zapewnień, bo było to za okresu Nokii, a teraz przecież dział ten przejął Microsoft, więc obietnice przestają ważne? Nie wspomnę, iż podważa to ekstremalnie zaufanie do firmy Nokia, ponieważ mówią jedno, a robią drugie - jak zatem zaufać takiej firmie? Czy Symbian i uaktualnienia do niego, tak jak obiecywał Stephen Elop, nadal są planowane?

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #35 09.03.2014 16:50

Pojawiły się pierwsze modele Nokii z Androidem, Czy Nokia ma zamiar wypuścić kolejne smartfony z tym systemem?
Czy Nokia planuje smartfony z innym systemem operacyjnym? Np Firefox OS?

djDziadek   17 #36 10.03.2014 09:24

@Zbigniew2003 - Twoje pytanie również zostanie przekazane i mam cichą nadzieję że będzie jednym z tych, na które padnie odpowiedź...

MaRa   9 #37 10.03.2014 11:50

Nie jest wspomniane o analogowych telefonach komórkowych.

Co do pytania, to dlaczego klasyczne modele nie mają kamerki do wideorozmów przez UMTS i GPS-a? Nawet model 515, który ewidentnie jest dla zamożniejszych klientów. Z wideorozmów mało kto korzysta, ale GPS w telefonie często okazuje się przydatny, do tego dioda latareczki, odporność przynajmniej na zachlapanie i jest full wypas :)
Oczywiście do tego takie tradycyjne już funkcje, jak jakiś w miarę przyzwoity aparat tak na wszelki wypadek i minijack do słuchania muzyki i radia.
GPS okazuje się przydatny szczególnie w innych miastach.
Niektórzy używają telefonu do rozmawiania i czasem (coraz rzadziej) wysyłania SMS-ów, nie czują potrzeby odpisywania na maile i lajkowania na Facebooku podczas siedzenia na sedesie. Sprawdzenie poczty i zajrzenie na Facebooka raz czy dwa razy dziennie, na tablecie lub smartfonie, reszta dnia błogi spokój. Smartfon to ostatnio młodzieżowa moda, jak kiedyś bumboxy, walkmany, iPody, po zachłyśnięciu się przejdzie i znormalizuje. Jak ktoś przewiduje konieczność korzystania z Internetu to może zabrać tablet. Zwykły telefon jest znacznie mniejszy niż smartfon, o wiele dłużej działa na jednym ładowaniu, jest tańszy i nie tak szkoda gdy coś mu się przytrafi.
Wielu ludzi nosi ze sobą dwa urządzenia, smartfona i klasyczny telefon.

MaRa   9 #38 10.03.2014 11:57

Aha, tej diody latareczki brakuje w tańszych smartfonach i klasycznych modelach. Wbrew pozorom to nie zbędny gadżet, bo w życiu zdarzają się sytuacje kiedy okazuje się niezastąpiony. We wszelkich zestawach survivalowych obowiązkowo jest ostrze, coś na wodę, coś do rozpalania ognia i źródło światła, do tego agrafka i czasem sznurek, igła oraz guzik.

Jaro070   17 #39 10.03.2014 17:54

4. czym miał być projekt Nokia Air i dlaczego nie został zrealizowany? https://www.youtube.com/watch?v=Lb6b3B8ikvw

Damianek439   7 #40 12.03.2014 14:38

Pytanie:

Czy moglibyście przedstawic conajmniej 5 powodów dla których moim kolejnym telefonem nie będzie iPhone 5S, a porównywalny rozmiarowo przedstawiciel rodziny Lumia ?

djDziadek   17 #41 17.03.2014 09:01

Pytania wysłane (Twoje @Zbigniew2003 również),
teraz pozostaje tylko czekać :)

Jaahquubel_   13 #42 23.04.2014 08:45

Jeszcze Nokia 5510 - pierwsza z odtwarzaczem muzycznym i pełną klawiaturą. Mój pierwszy cegłofon.

drunkula   8 #43 23.04.2014 11:28

"pierwsza z odtwarzaczem muzycznym" bezdura - pierwszy był Siemens SL45 i nie wymagał dodatkowego kodowania plików
"pełną klawiaturą" - jeszcze większa bzdura - Nokia 9000 została wprowadzona na rynek 4 lata wcześniej.
chyba że chodzi o oba powyższe w jednej słuchawce, ale 5510 co najwyżej była ciekawostką.

Nokia wielokrotnie pokazała że nie trzeba robić urządzeń takich-samych-ale-troszke-lepszych żeby zdobyć rynek - wprowadzali słuchawki, które przy całej reszcie wyglądały jak kosmici.

Mając markę która wypuściła takie cuda jak 1011, 2110, 3210, 5110, 6310 mogli sobie na to pozwolić - rzesze klientów kupowało te "bajery" w ciemno (i w większości byli zadowoleni).