10 pytań do... PressPad - odpowiedzi

Jak pamiętacie, w poprzednim wpisie przedstawiłem Wam pierwszą w serii "10 pytań do..." firmę startupową PressPad.

Mogliście zadawać pytania Michałowi Opydo - Sales and Marketing Specialist w tej firmie.

Oto odpowiedzi:

@gowain

Czy myślicie o rynku Windows Phone? Czy jeszcze na to za wcześnie.

Rynek Windows Phone jest interesujący i na pewno warto tam być już teraz. Jako startup musimy czasami wybierać na co skierować siły i temat Windows Phone na pewno wróci gdy domkniemy kolejną rundę inwestycji.

Z tego co widzę, to Wasz produkt jest podobny do Adobe Digital Publishing (w sensie takim, że efekt końcowy jest podobny). Nie boicie konkurencji ze strony takiego giganta jak Adobe?

Tak, Adobe konkuruje z nami w tej przestrzeni, ale obsługujemy nieznacznie innych klientów więc nie mają się czego bać w tej chwili.

Hipotetycznie - Czy jakby zgłosiła się do Was firma pokroju Google, Adobe, Facebook itp. to na dźwięk dolarów jesteście gotowi sprzedać swoje "dziecko"? :) Czy może chcielibyście pokazać, że sami możecie zdziałać jeszcze więcej. Zawsze mnie nurtuje to pytanie w kontekście wszechobecnych startupów :)

Naszym ostatecznym celem jest sprzedaż spółki, ale na pewno nie zrobilibyśmy tego przy jej obecnej wycenie, bo dokładnie tak jak mówisz, wierzymy, że możemy zdziałać jeszcze znacznie więcej.

@zomo_prl

czy planujecie (a może już powstaje) aplikacja pod środowisko Modern Windows8.1? na rynku jest coraz więcej tabletów z tym systemem sam także posiadam tablet z Windows właśnie i taki klient by się przydał na tą platformę a nie tylko iOS/android.

Czy Windows 8.1 czymś się różni od Modern Windows 8.1? Strasznie komplikują z tym nazewnictwem :) Tak jak pisałem wyżej, aplikacje na telefony/tablety z Windowsem to dla nas temat na drugą połowę tego roku, ale jestem przekonany, że warto.

Planujecie wariant reklamy+ dostęp do określonej liczby gazet za darmo?

Nie wiem czy takie rozwiązanie kiedykolwiek sprawdzi się w wypadku magazynów - niewykluczone, ale w tym momencie jest na to zdecydowanie za wcześnie.

@muchozol

Ja pytań nie mam, natomiast chciałbym pochwalić ideę prezentacji startapów. Panom z PressPada gratuluję wytrwałości i życzę powodzenia

Wielkie dzięki :)

@Zbigniew2003

Czy z entuzjazmem przyjęliście propozycję @djDziadka aby przystąpić do jego projektu, czyli 10 pytań do ...?

Akurat zgrało się to w czasie z osiągnięciem pewnego celu dyskusji o pomyłkach i nauczkach z przeszłości. Poza tym dobrze nam się Darkiem rozmawiało przy “soku jabłkowym” ;)

I czy znacie ten cykl wpisów, gdzie już odpytano wiele znanych firm.

Kiedy djDziadek nas zaprosił, przeczytaliśmy poprzednie wpisy. Trzeba przyznać, że cykl robi wrażenie, szczególnie gdy spojrzy się na to jakie firmy brały w nim udział. Cieszymy się, że jesteśmy pierwszym startupem.

A na koniec jak oceniacie inicjatywę tego bloggera z pozycji firmy działającej i odnoszącej sukces w świecie IT?

Jesteśmy fanami wspierania startupów i przedsiębiorczości. Szczęśliwie w Krakowie mamy bardzo aktywną scenę startupową, dlatego z przyjemnością przyjmujemy wszelkie formy promocji. Jeśli przy okazji możemy kogoś czegoś nauczyć, np. że nie zawsze jest łatwo, tym lepiej.

@evaro (niezalogowany)

Czy wiecie, że przez Wasze zwodzenie upadło w 2012 roku kilku małych wydawców, którzy robili sobie nadzieje, że PressPad to dopracowany produkt?

Jak widać przez lata zgromadziliśmy niewielką grupkę hejterów, których pozdrawiamy z tego miejsca. A wydawcom dajemy narzędzie. Jeśli ktoś buduje swój biznes na nadziejach, to już nie jest nasz problem.

@youseph (niezalogowany)

Za co się utrzymywać gdy ponad dwa lata trwa tworzenie i doprecyzowanie produktu i modelu? Za co żyć?

Po to są inwestorzy, aby móc to zrobić. Ty inwestujesz swój czas, oni inwestują pieniądze. My sporo popsuliśmy po drodze, dlatego nam to zajęło dwa lata. Twoim zadaniem jako CEO jest zapewnienie spółce pieniędzy na działanie. I jeśli wierzysz, że cel jest dalej do osiągnięcia, to musisz do tego przekonać inwestorów.

W 2014r chcecie przekroczyć 1 mln $ przychodu. Kiedy przekroczyliście 25 tys. zł przychodu miesięcznie?

Na początku tego roku i rośniemy 25% miesięcznie.

Jaką wysokość miały kolejne rundy finansowania?

Są różne podejścia do tego, ale ustaliliśmy z inwestorem że nie zdradzimy kwot poprzednich rund. Kolejne będą pewnie już publiczne.

Spis wszystkich odpytanych jest tutaj