Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

3 tygodnie z Windows Phone na L800

Nie będzie to recenzja (taką można znaleźć choćby tu - TomTar), czy opis aplikacji ze sklepu, chciałem podzielić się z wami samymi odczuciami z używania tego telefonu - jak zwykły user, bądź bardziej jak zwykły użyszkodnik :)

3 tygodnie temu stałem się posiadaczem telefonu Nokia Lumia 800.

1. Pierwsze wrażenie, nie było zbyt miłe - telefon jest bardzo śliski i bez włożenia go do dołączonego etui, nie odważyłbym się wyjmować go z kieszeni, po włożeniu w silikonowy ochraniacz - traci na prezencji - na minus.
2. Przerobienie karty SIM do rozmiaru pasującego do tego telefonu, nie stanowi zbytniego wyzwania (mój operator zażyczył sobie 60 zł za wymianę karty - porażka) - wystarczy trochę wygooglować, poczytać, pomyśleć i użyć odpowiednich narzędzi, jednak wymaga i może dla niektórych stanowić dodatkowy wydatek - na minus
3. Czas na magiczne słowo, które mnie przyprawia o ciarki: CENA...
a) - serwisy aukcyjne - ok 1000 zł
b) - operatorzy - abonament od 100 zł (przeważnie dla firm) - cena od 1 zł
ZUPEŁNIE NIE WARTO - w takich cenach można mieć świetny telefon z Androidem... - na minus
4. Aplikacje - oficjalnie, tylko ze sklepu, żadnej samowolki, żadnego "alternatywnego" oprogramowania, tylko oficjalne i legalne (w większości płatne) - na minus.
5. Bateria - niestety słaba - 1 dzień... - na minus
6. Ograniczona możliwość personalizacji (dzwonki, dźwięki sms itd) - na minus

Jak widać, same minusy...

Jednak nawet podstawowa znajomość matematyki pokazuje, że dwa minusy dają plus... ale co z sześcioma minusami?

A no -

TRZY WIELKIE PLUSY

1. Łatwość użytkowania
a) - kafelki na pulpicie to piękna rzecz, możliwość ich konfigurowania (wybierania tego co ma być na starcie), powiadomienia w kafelkach itd - jednak powinny być trochę mniejsze (mają być w WP 7,8)
b) - tylko sprawdzone i działające aplikacje ze sklepu - nie ma lipy,
c) - wygląd menu - łatwo, czysto i "przytulnie"

2. Telefon wreszcie wraca do korzeni, sam zachłysnąłem się świetnym Androidem, mnóstwem aplikacji, tysiącami bajerów, jednak... zaczęło mi to przeszkadzać, za dużo tego, za dużo śmieci i zupełnie niepotrzebnych bajerów. Nokia podoba mi się dlatego, ze jest "czysta" a zaczyna nawet być "sterylna".

3. To jest NOKIA, nie Samsung, HTC, czy inny azjatycki szmelc - NOKIA, która wraca (choćby nie wiem co pisać i jak narzekać) w dobrym stylu, a ja jestem już chyba w takim wieku, że zamiast jeździć świetnym, lanserskim i szybkim jednośladem, wolę usiąść wygodnie w luksusowej limuzynie*...

Nie będę się rozpisywał na temat opcji, aparatu itd, chodzi mi o samo wrażenie z użytkowania całkowicie ogólnie i tak, wracam do fanbojstwa Nokii (fanbojem Windowsa jestem od zawsze) i życzę tej firmie jak najlepiej a wygląda, ze jednak (mimo wielu słów krytyki) jest na bardzo dobrej drodze...

* - ostatnia część zdania to parafraza ;) - to dla tych, którzy mogliby w komentarzach przerzucić temat na motoryzację :)

 

sprzęt urządzenia mobilne hobby

Komentarze

0 nowych
Semtex   19 #1 29.09.2012 09:51

5. Bateria - niestety słaba - 1 dzień... - na minus

??

Czy Ty masz cały czas włączone 3G/WIFI/Navi? Moja Lumia jest ładowana raz w tygodniu, przyznaję że nie potrzebuję 3G włączonego 24h/24h, używam WIFI żeby sprawdzić pocztę, szybkie wiadomości z rana, itp. Bateria trzyma aż miło.

wajdzik   6 #2 29.09.2012 09:51

ad. 6. Przy dzwonkach dałbym jednak +/- zamiast samego minusa, bo możliwość własnych dzwonków jest (nie licząc SMSów) ale trochę utrudniona (Nokia ma wraz z 7.8 wydać własną Appke do tworzenia dzwonków).
ad. 5. Jeśli chodzi o baterię, to 36 godzin pracy na baterii jest wynikiem osiągalnym bez dużego ograniczania funkcji telefonu :P
ad. 4. Minus który ostatecznie staję się plusem - "sterylność" aplikacji :P No i większość aplikacji płatnych można wypróbować przed kupieniem (Google PLAY miało się 15 minut na testowanie i zwrot kasy, tutaj jest to według mnie lepiej rozwiązane.)
ad. 3. Całkowicie się zgadzam - strasznie drogi. Jednak nie żałuję, że wydałem ten 1000 zł, żeby mieć coś naprawdę sensownego z Androidem to też tyle trzeba wydać.
ad. 2. Wydatek max. 5 złotych w najbliższym serwisie GSM, bo większość serwisów ma kupiony "dziurkacz" do Simek za 15 złotych. W niektórych sieciach jest możliwość wyrobienia takiej karty za free albo bardzo małym kosztem. Więc minus, ale mało ważny.
ad. 1. O gustach się nie dyskutuje :P Nie wiem jaki masz kolor ale według mnie czarna Osiemsetka wiele nie traci na wyglądzie, chociaż faktycznie bez pokrowca jest dużo zgrabniejsza.

Wracając do dostępu do instalowania własnych aplikacji - developerzy mogą odblokować telefon po zapłaceniu bodaj 99$ za roczną licencję (10 aplikacji w jednym czasie na telefonie) lub dla studentów jest opcja darmowa (3 aplikacje, albo więcej bo słyszałem że coś się ostatnio zmieniło). Jest też możliwość wgrani zrootowanego softu, ale do tego trzeba mieć odblokowany bootloader, więc albo Lumia 800 z pierwszych modeli produkcyjnych, albo wgranie bootloadera w serwisie tracąc gwarancję na telefon.


No cóż HTCki to całkiem dobre telefony z bardzo solidnym obudowami i często mocnym hardware, więc nie stawiałbym ich na równi z budżetowymi Szajsungami. Zresztą telefony za 1000 zł nawet od Szajsunga są często solidnie zrobione, chociaż nie ukrywam, że mydelniczkowatość SGSa mi nie odpowiada :P

wajdzik   6 #3 29.09.2012 10:03

Semtex. Różne rzeczy można pisać, ale w to, ze ładujesz Lumię 800 raz na tydzień nikt Ci nie uwierzy, chyba, że w ogóle nie korzystasz z telefonu. Dla mnie jeden dzień jest przy włączonym wszystkim - 3G, wifi, bluetooth, GPS. Telefon uruchamia te funkcje tylko gdy są potrzebne, więc powodują małe wykorzystanie baterii ale jednak. Po wyłączaniu wszystkich tych usług i aktywowaniu oszczędzania energii wątpie, że wytrzyma dłużej niż 4 dni

djDziadek   17 #4 29.09.2012 10:15

@semtex - tak mam wszystko włączone, ponieważ używam telefonu :) i wszystkich jego funkcji :) - przecież po to są, natomiast poza pracą odstawiłem laptopa, przy korzystaniu z L800, nie jest mi już potrzebny - podobnie jak tablet, którego zakup jeszcze niedawno rozpatrywałem.

@wajdzik - mam czarną, ale chodzi mi o to, ze bez pokrowca istnieje duże ryzyko wysunięcia się telefonu z ręki (mnie wypadł z drewnianej łapy dwa razy) a w pokrowcu (jakiego telefon nie miałby koloru) traci na wyglądzie.

Autor edytował komentarz.
Fanboj O   9 #5 29.09.2012 10:20

Odnośnie własnych dzwonów, to to nie działa?
http://www.windowsphone.com/pl-pl/how-to/wp7/start/create-ringtones

djDziadek   17 #6 29.09.2012 10:23

@Fanboj O - a po co takie zagrywki, skoro można pobrać aplikację "Free Ringtones", gdzie są gotowe i darmowe dzwonki - nawet polskie :), ale chodzi o to, że nie ma odpowiedniej opcji w tzw "standardzie" :)
Podobnie jak można pobrać aplikację "Liczniki" i ustawiać i kontrolować ilość wydzwonionych minut, wysłanych sms-ów i ilość kb wymienionych z siecią, ale tej opcji również nie ma nowy - "czysty" telefon.

Autor edytował komentarz.
wajdzik   6 #7 29.09.2012 10:51

Opcja podana przez Fanboja to właśnie jest opcja "standardowa" :P

Specyfika Windowsa (nie tylko windows phone) to tak naprawdę minimalizm jeśli chodzi o aplikacje dodatkowe. Nie każdy potrzebuje "Licznika". Ja sam go zainstalowałem, ale nie korzystam, bo sprawdzam to wszystko i tak na ebok.pl.

O Wysuwaniu się z ręki ciężko mi się wypowiadać, bo od początku korzystam z pokrowca. Muszę Cię jednak przestrzec - korzystając z pokrowca obudowa się zaczyna przebarwiać w niektórych miejscach. Warto co dwa - trzy dni wyjąć telefon i dokładnie wyczyścić pokrowiec i obudowę, bo sporo śmieci się tam dostaje i to one powodują przebarwianie. Podobno można taką obudowę wymienić na gwarancji. Posiadacze Nokii N9 mają taki sam problem i wielu z nich już gwarancyjnie wymieniało obudowy.

Fanboj O   9 #8 29.09.2012 11:31

"a po co takie zagrywki, skoro można pobrać aplikację "Free Ringtones", gdzie są gotowe i darmowe dzwonki - nawet polskie :), ale chodzi o to, że nie ma odpowiedniej opcji w tzw "standardzie" :)"
@djDziadek
Zakładam, że oprogramowanie Zune i tak wielu użytkowników Lumii ma, więc po co zagrywka z instalowaniem Free Ringtones? Poza tym, jeśli ktoś woli swój dzwonek odpowiednio "wyciąć" z utworu?

djDziadek   17 #9 29.09.2012 11:58

@Fanboj O - bo łatwiej, szybciej i nie potrzeba do tego komputera...
Ale jeśli ktoś musi mieć swój kawałek - niestety, nie pozostaje nic innego jak ciąć i edytować a to właśnie minus...

  #10 29.09.2012 14:38

Na Androidzie też nie ustawisz własnego dzwonka ... Potrzebny jest Ringdroid lub podobna aplikacja ...

djfoxer   19 #11 29.09.2012 15:03

Co do długości pracy, to można trochę pobawić się ustawieniami by wydłużyć czas życia na baterii: http://www.dobreprogramy.pl/djfoxer/Oszczedzanie-baterii-w-Windows-Phone--na-max...

Odblokowanie telefonu, czy wgranie custom romu jest bardzo opłacalne. Oto co można uzyskać, w nawiązaniu do Twoich punktów:
- dostęp do alternatywnego oprogramowania dzięki Bazaar (strona domowa: http://wp-bazaar.com/Bazaar/Default.aspx, opis: http://www.dobreprogramy.pl/djfoxer/Bazaar-alternatywny-Windows-Phone-Marketplac...)
- konfiguracja wszelkich powiadomień dźwiękowych: MyRingotne2SMS (http://www.dobreprogramy.pl/djfoxer/MyRingtoneSMS--kolejne-szlify,33537.html) mego autorstwa ;)
- większe możliwości cusotmizacji kafelków (skiny, kolorki itp.)

Autor edytował komentarz.
wajdzik   6 #12 29.09.2012 17:02

djfxer, pamiętaj, że mówimy tu o Lumii 800. Jedyny sposób na unlock to http://www.windowsmania.pl/threads/415-Odblokowanie-bootloader-a-ju%C5%BC-mo%C5%...!, a nie jest to sposób najprostszy i kasuje gwarancje nieodwołalnie - trzeba rozebrać telefon i lutować płytkę. Chyba, ze komuś uda się rozebrać telefon bez śladów i jakoś poradzi sobie bez lutowani (trudne ale nie niemożliwe)

djfoxer   19 #13 29.09.2012 18:02

@wajdzik
Jakbym miał, pewnie bym spróbował :)

TomTar   7 #14 29.09.2012 19:26

@djdziadek
Ja również używam telefonu, nie mam tylko włączonego 3G i bateria trzyma mi 4 dni. Uważam że Lumia 800 ma bardzo dobrą baterię. Taki mam wynik
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/28cb0e4fa64a1a7e.html

Autor edytował komentarz.
Songokuu   15 #15 29.09.2012 20:21

Nokia RULEZ :)
Dzięki za wpis, bo chciałem bratu polecić ale nie bardzo wiedziałem co o tej Lumii sądzić.
Ja sam czekam na Lumię 920. Drogie jak pieron...ale to jest chyba to na co czekałem :)

  #16 30.09.2012 10:08

Dla mnie dużym minusem w Lumi 800 jest aparat. Jak na 8 megapikseli, zdjęcia są bardzo kiepskiej jakości. Lepsze fotki wychodzą już na niektórych telefonach z aparatem 5 Mpix. Co ciekawe, filmy nagrane Lumią są bardzo dobre.

  #17 30.09.2012 11:38

Od HTC to ty się odczep, jedne z najlepiej wykonanych i najmocniejszych telefonów ostatnimi (długimi) czasy. A co WP - sam zamierzam kupić telefon z tym systemem bo mam nieco dość androida.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #18 30.09.2012 13:51

Gdy dali możliwość korzystania z karty MicroSD i aktualizację do WP8 to dla mnie telefon idealny. Szkoda, że tak słabo popularne są telefony z WP ;( Mam nadzieję, że wraz z premierą WP8 i nowych Lumii to się zmieni ;)

indiced   4 #19 30.09.2012 14:23

Ja póki co korzystam z Nokii Lumia 800, bardzo polecam. Wizualnie system dopracowany, a Nokia dodatkowo zapewnia oryginalny i wytrzymały design. Smartfon rzeczywiście trochę droższy od większości Androidowych, ale oferuje solidniejsze wykonanie, i w cenie jest choćby genialne Nokia Maps, Music, Skydrive 25GB etc. Lubię alternatywność, tu Nokia oferuje produkt genialny, z ekosystemem. Bez tandety czy zbytniego zadufania, bez nacisku na inwigilację. Po prostu produkt o którym można powiedzieć premium. (genialny efekt daje głośnik NokiaPlay 360). Idealne połączenie na wyjście do Parku na piknik. Albo nieformalnych spotkań ze znajomymi. Bateria,jak bateria, przy Bluetooth, 3G, Wifi i Muzyce to ledwo dobę wytrzyma. Ale przy regularnym trybie życia, można wyciągnąć dłuższe działanie.Dlaprzykładu głośniki Nokia Play360 wytrzymują ok 20-24h po 3 godzinnym ładowaniu. Smartfon ma większą baterię, spokojnie wystarcza na cały aktywny dzień i wieczór i poranek...poza tym warto zauważyć użycie wysokiej jakości szkła GorillaGlass, dodaje wytrzymałości i efektu. Poza tym telefon jest zgrabny i spokojnie może konkurować z iPhonem (Tak jak Wii vs PlayStation)....Nokia i Windows Phone, są obecnie na rynku czymś unikalnym. Nie mainstreamowym, a jednocześnie zaprojektowanym w Europie.....

TomTar   7 #20 30.09.2012 14:25

Myślę ze WP8 będzie naprawdę doskonałym systemem, dużo ciekawszym niż Android. Ale jak będzie zobaczymy jak system będzie dostępny. Czas zbierać juz kasę na Lumie 920.

djDziadek   17 #21 30.09.2012 15:27

@Anonim (niezalogowany) - co ty za ciemnotę wciskasz?
Galaxy S+ - odtwarzacz, zaznaczasz, ustaw jako i do wyboru: dźwięk dzwonka lub kontaktu...
Nie wiem jakiego Androida używasz ale chyba czas go zmienić ;) - może na Windows Phone? ;)

Autor edytował komentarz.
W_tym_temaciE   5 #22 30.09.2012 17:23

@DjDziadek
" Telefon wreszcie wraca do korzeni, sam zachłysnąłem się świetnym Androidem, mnóstwem aplikacji, tysiącami bajerów, jednak... zaczęło mi to przeszkadzać, za dużo tego, za dużo śmieci i zupełnie niepotrzebnych bajerów"
To zdanie w pełni popieram - mam dosyć kombinowania, bo się coś tnie na fabrycznym ROM'ie, i to nie na jakichś tanich telefonach, czy tabletach z biedronki, a na Galaxy Tabie... jak gram, wszystko płynnie, ale menu tnie się ciągle...

Scorpions.B REDAKCJA  23 #23 30.09.2012 17:58

@W_tym_temaciE
Nie dość, że trzeba się na męczyć, aby telefon za ponad 1000 zł chodził płynnie to jeszcze trzeba odmawiać sobie wielu aplikacji, bo zaraz zacznie telefon wariować. Dla mnie to wielkie przegięcie, do tego dochodzi brak aktualizacji, brak wielu aplikacji, tym bardziej irytuje mnie brak Google Chrome, brak wielu aplikacji, no i ciągły strach przed wirusami. Gdy kiedyś byłem ogromnym zwolennikiem Androida to ostatnio trochę straciłem do niego zaufanie, ale póki nie przetestuję WP8 to nadal Android jest dla mnie nr.1 Tym bardziej, że korzystał z wielu usług od Google.

djDziadek   17 #24 30.09.2012 18:28

@Scorpions.B - ja w swoim telefonie również korzystam z wielu funkcji Google'a, mam cały czas podpięte konta internetowe i bardzo często używam nawigacji, to akurat nie jest żaden argument dla Win 8 a wszystko działa bardzo płynnie i w zasadzie samo - w tle na WP 7,5.
Co do wirusów na Androida, polecam Avast Mobile, bardzo fajnie działa i zabezpiecza ten system dość dobrze, sam testowałem...

Autor edytował komentarz.
Scorpions.B REDAKCJA  23 #25 30.09.2012 18:45

@djDziadek
Dziękuj za poleceni wirusa, testowałem kilka darmowych i mój wybór padł ostatecznie na avasta ;)

Czy usługi takie jak Gmail, Kalendarz i Mamy od Google działają na WP?

  #26 30.09.2012 18:53

@Scorpions.B:
Gmail jest.
Kalendarz jest.
Kontakty też się synchronizują.
Mapy - są jako oddzielna aplikacja, ale lepsze są te od Nokii - za darmo dobra nawigacja działająca offline.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #27 30.09.2012 19:02

@lukasamd
No chyba następny mój telefon będzie z WP8 ;)

Orientuje się ktoś czy będzie jakaś synchronizacja z Windows 8 ?

mktos   11 #28 30.09.2012 20:44

@Scorpions.B: Kontakty, kalendarz, e-mail, połączone konta (np. Twitter, LinkedIn) synchronizują się pomiędzy Windows Phone 7.5, a Windows 8. Także np. dokumenty na SkyDrive.

freeq52   8 #29 01.10.2012 08:45

Mam nadzieję, że wraz z premiera nowych Lumii, ta 800, jak i inne już wydane fony od Nokii trochę potanieją :)

lubicz   4 #30 01.10.2012 09:28

"To jest NOKIA, nie Samsung, HTC, czy inny azjatycki szmelc... " - djDziadek piłeś czy może coś innego zapodałeś? Osobiście życzę każdemu nowych modeli z tych szmelcowatych stajni!

Songokuu   15 #31 01.10.2012 09:49

@lubicz
Dlaczego tak źle ludziom życzysz?
:P

  #32 01.10.2012 11:02

Jeśli jest to faktycznie limuzyna, to ma silnik 60 koni od Poloneza, skrzynię "trójkę" od Żuka - no ale ważne, że pięknie wszystko czytelnie rozmieszczone i ładnie wygląda, no i ta skóra w środku :)

lubicz   4 #33 01.10.2012 11:07

@Songokuu

A taki zawistny jakiś dziś jestem.

k1b1c   6 #34 01.10.2012 17:31

@indiced: prawie kupiłeś mnie swoim tekstem, ale po tym porównaniu z iphone klapki mi spadły z oczu - typowa microsoftowa propaganda

Scorpions.B REDAKCJA  23 #35 01.10.2012 18:00

@k1b1c
Propaganda :D:D:D
Gościu czas podjąć się leczenia :D

wajdzik   6 #36 01.10.2012 19:17

@Rafał_K (niezalogowany)

60 koni z poloneza? Kolego ten teoretycznie słaby silnik - 1 cylindrowy (bo jeden rdzeń :P) sprawdza się dużo lepiej niż 4 cylindrowe silniki w Androidach, ponieważ nie musi ciągnąć przerośniętego niedopasowanego systemu. Windows Phone porównałbym to garnituru szytego na miarę. Droższy od tych szytych masowo i nawet jeśli wykonany z trochę słabszych materiałów to dużo bardziej pasujący to użyszkodnika.

Axles   18 #37 01.10.2012 20:05

DjDziadek skąd ja to znam, matka sprawiła sobie w abonamencie za 1 zł Nokia Lumia 610 i teraz mi przypadło uczenie się z tego systemu by jej tłumaczyć co i jak, a ja nie chcę go znać, ale co matce odmówię. I teraz jak jej wytłumaczyć, że w poprzednim telefonie mogła sobie dźwięk sms zmienić a tutaj ni, a i z dzwonkiem telefonu są problemy.
Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze rozkład KZKGOP do którego się przyzwyczaiła a tu zwyczajnie nie ma go ani chyba żadnego zastępnika. Ja nie chcę :( weźcie to to z rynku, albo chociaż nie wciskajcie reklam w tv jaki to on przyjazny.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #38 01.10.2012 20:43

@Axles
System jest przyjazny, jednak przed zakupem telefonu trzeba się zastanowić, czy przyjazny dla nas. Uważam, że dla osoby niezbyt obeznanej w telefonach i nigdy wcześniej nie korzystającej z smartfonów to najlepszym wyborem będzie WP.

AndrzejG   10 #39 03.10.2012 21:21

Ja bym tak nie psioczył na HTC. Na początku miałem sceptyczne podejście do mojego Mozarta, ale przekonał mnie solidnym wykonaniem (kilka razy lądował na bruku ze sporej wysokości i ledwo widać ślady uszkodzeń) i WP 7.5 jako wydajny system operacyjny.

djDziadek   17 #40 03.10.2012 21:29

Pisałem o tel, który kosztuje ok 1000 (sł. tysiąca) złotych i ma:
1. świetna nawigację
2. pełny pakiet Office'a
3. legalny (komercyjny) system - nie jakieś otwarto źródłowe badziewie
Więc nie piszcie mi o HTC, które jest azjatycka tandetą (w tej klasie) - podobnie jak SGS i SGS plus:)

  #41 12.11.2012 20:37

Dziadek o czym ty tu piszesz? SGS plus to jeden z najlepszych telefonów na rynku. Mimo już sporego stażu to nadal bije na głowę większość telefonów z Nokią na czele. Dobre Nokie to skończyły się na E51, no może jeszcze N8 i N9 ale na pewno nie Lumie. Widać, że wcześniej to ty chyba tylko telefon stacjonarny używałeś :)

  #42 28.12.2012 21:50

Nie wiem gdzie ty przerabiałeś karte SIM bo ja zapłaciłam za jej przerobienie 1zł a trwało to nie więcej niż 30 s

djDziadek   17 #43 31.12.2012 01:05

@Bezsenna - nad wpisem jest data kiedy powstał... ceny telefonów wtedy również były inne niż teraz ;),
kartę przerabiałem sam ale wtedy tyle to kosztowało...