Dziewczyny - czas wyjść z kuchni i usiąść do komputerów czyli Microsoft DigiGirlz

Microsoft słynie z różnych ciekawych inicjatyw, jedną z nich jest DigiGilrz, które odbyło się dzisiaj (tj. 15.11.2013 r.) w siedzibie Microsoft w Warszawie.

DigiGirlz – nowe pokolenie kobiet w sektorze IT

Ponad 130 uczennic liceów i techników wzięło dzisiaj udział w polskiej edycji DigiGirlz. Spotkanie, zorganizowane przez Microsoft, ma na celu przekonanie dziewcząt do korzystania z atrakcyjnych możliwości zawodowych oferowanych przez sektor technologiczny oraz zwalczanie stereotypów związanych z rolą kobiet w sektorze informatyczno-telekomunikacyjnym (ICT). Spotkania DigiGirlz odbywały się w ostatnim tygodniu w całej Europie Środkowo-Wschodniej i zgromadziły ponad 3000 młodych dziewcząt.

Podczas jednodniowej imprezy w polskiej siedzibie Microsoft uczennice mogły przekonać się, na czym polega praca w szybko zmieniającym się sektorze technologicznym, a także poznać niektóre z najbardziej ekscytujących innowacji. Uczestniczki spotkania miały również okazję porozmawiać z kobietami odnoszącymi sukcesy w sektorze technologicznym, aby zrozumieć, z czym wiąże się tego rodzaju praca, a także poznać zróżnicowane stanowiska w trakcie dyskusji i prowokujących do myślenia ćwiczeń.

Spotkanie zainaugurowało wystąpienie wiceprezes Microsoft Corporation ds. zasobów ludzkich –

Sue Bevington,


która podkreśliła istotną rolę różnorodności i integracji wśród podstawowych wartości w Microsoft – „Uwidacznia się to w sposobie, w jaki nasi pracownicy łączą swoją kreatywność w tworzeniu świetnych produktów dla naszych równie zróżnicowanych klientów i partnerów.” W siedzibie firmy, uczennice przywitał także

Ronald Binkofski


– dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft.

Wśród prelegentów, jako gość specjalny znalazła się

Kamila Sidor – CEO Geek Girls Carrots


– założycielka społeczności, której celem jest promowanie kobiet w IT. Społeczność swoje założenia realizuje organizując spotkania i warsztaty (m.in. z programowania i zarządzania projektami) już w 11 miastach Polski.

„Media powinny więcej pisać o sukcesie takich kobiet jak Marissa Mayer, Sheryl Sandberg czy Ola Lazar. Wówczas więcej kobiet powie sobie: „Jeżeli one dały radę, to ja też mogę!”. Prezentować pozytywne wzorce oraz podkreślać, że wykonywanie zawodu związanego z nowymi technologiami daje nie tylko duże możliwości rozwoju i satysfakcję, ale również niezależność finansową. Warto o tym mówić i cieszę się, że właśnie dziś w ramach spotkania DigiGirlz mam okazję, aby zachęcić młode dziewczyny do związania swojej kariery z IT” – mówi Kamila Sidor.

W dalszej części spotkania Katarzyna Tokarz – szefowa rekrutacji w polskim oddziale Microsoft wraz z uczestniczką programu absolwenckiego MACH – Barbarą Ferneza – poprowadziła panel tematyczny

„Jak budować swoją przyszłość”.


Stefania Tempłowicz – finalistka światowego konkursu Microsoft Imagine Cup 2013 zaprezentowała projekt swojej drużyny, który wygrał krajowe finały i opowiedziała, w jaki sposób jest on dalej rozwijany. Zwieńczeniem konferencji była prezentacja nowych technologii, takich jak urządzenia dotykowe z systemem Windows 8.1, poprowadzona przez ewangelistów Microsoft – Sylwię Ptaszek-Pydyn i Rafała Czupryńskiego.

„Można by traktować takie spotkanie jedynie, jako okazję do wyrwania się ze szkoły. Dla mnie okazało się ono inspiracją i silną motywacją do tego, aby realizować swoje plany i nie bać się wyzwań oraz ryzykownych decyzji, które mogą wpłynąć na moją przyszłość. Mimo, że to nieczęsty wybór wśród kobiet, moim marzeniem jest projektować sieci komputerowe. Na drodze do tego celu chciałabym dostać się na praktyki do Microsoft, a może w przyszłości tu pracować. Dlatego uczestniczenie w dzisiejszym wydarzeniu jest dla mnie szczególnie ważne, bo mogę zobaczyć firmę „od środka” i poznać specjalistów z dziedziny IT.” – powiedziała Klaudia Świątkowska z radomskiego Zespołu Szkół Technicznych.

Mimo szans stwarzanych przez sektor technologiczny reprezentacja kobiet jest zdecydowanie niewystarczająca. Zaledwie 29 z każdego tysiąca kobiet z tytułem licencjata lub inżyniera ukończyło studia z zakresu ICT — w porównaniu z 95 z każdego tysiąca mężczyzn . Ocenia się również, że gdyby kobiety zajmowały stanowiska informatyczne tak często jak mężczyźni, roczny europejski PKB wzrósłby o około 9 mld euro — to pokazuje, jak znaczący jest potencjał kobiet w kontekście lokalnych gospodarek i konkurencyjności krajów. Warto podkreślić, że sektor IT generuje w Europie 5% PKB (dla porównania – rolnictwo 3%), a w przyszłości na pewno ten udział będzie jeszcze większy.Z raportu International Youth Foundation (IYF) wynika, że poziom bezrobocia wśród młodzieży na świecie ma sięgnąć 12,8% do 2018 roku. Ponieważ sektor nowoczesnych technologii będzie nadal siłą napędową gospodarki (szczególnie w krajach rozwijających się), młodzi ludzie dysponujący umiejętnościami z dziedziny informatyki i telekomunikacji będą lepiej przygotowani do podjęcia pracy i działalności gospodarczej.

„Stereotypy związane z płcią nadal funkcjonują i niestety powstrzymują wiele utalentowanych kobiet od odkrywania oraz realizowania satysfakcjonujących, pełnych wyzwań i dobrze płatnych karier w sektorze technologicznym” – mówi Andrzej Borczyk – dyrektor HR polskiego oddziału Microsoft. „Zapotrzebowanie na osoby z umiejętnościami technicznymi będzie tylko rosnąć, a inicjatywa DigiGirlz powstała po to, by pokazać uczennicom bardzo realne szanse do związania kariery z technologiami”.

DigiGirlz, jeden z programów Microsoft YouthSpark,


ma na celu zachęcanie młodych kobiet do wyboru kierunków związanych z sektorami STEM (nauki ścisłe i technika), a także przygotowywanie przyszłych pracownic na wyzwania globalnej gospodarki. Od czasu uruchomienia inicjatywy w 2000 r. udział w niej wzięło prawie 23,5 tysiąca uczennic w wieku 13–18 lat. Dzięki możliwości osobistego sprawdzenia, na czym polega praca na tego typu stanowiskach, program zachęca młode kobiety do zdobywania podstawowych umiejętności technicznych oraz zastanowienia się nad karierą w sektorze technologicznym. Z danych przedstawionych ostatnio przez Komisję Europejską wynika, że tylko cztery na tysiąc kobiet będzie pracować w sektorze IT . Jednocześnie szacuje się, że do 2015 r. w sektorze IT powstanie 900 tysięcy miejsc pracy. DigiGirlz ma być odpowiedzią na to zapotrzebowanie.

Tak więc drogie dziewczęta i panie, zapraszamy do naszego - geekowego grona, niech zaświeci nam trochę słońca :)

EDIT:

Wpis jest mój, oparty jest na materiałach Microsoft, jednak poczyniłem go ja i zarówno za tytuł jak i dopiski JA ponoszę odpowiedzialność a nie firma Microsoft i szowinistą jestem ja a nie Microsoft - to mój blog i mam prawo wyrażać swoje poglądy.

Litości i umiejętności odnajdywania się w środowisku Internetu życzę komentującym.