Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Dziewczyny - czas wyjść z kuchni i usiąść do komputerów czyli Microsoft DigiGirlz

Microsoft słynie z różnych ciekawych inicjatyw, jedną z nich jest DigiGilrz, które odbyło się dzisiaj (tj. 15.11.2013 r.) w siedzibie Microsoft w Warszawie.

DigiGirlz – nowe pokolenie kobiet w sektorze IT

Ponad 130 uczennic liceów i techników wzięło dzisiaj udział w polskiej edycji DigiGirlz. Spotkanie, zorganizowane przez Microsoft, ma na celu przekonanie dziewcząt do korzystania z atrakcyjnych możliwości zawodowych oferowanych przez sektor technologiczny oraz zwalczanie stereotypów związanych z rolą kobiet w sektorze informatyczno-telekomunikacyjnym (ICT). Spotkania DigiGirlz odbywały się w ostatnim tygodniu w całej Europie Środkowo-Wschodniej i zgromadziły ponad 3000 młodych dziewcząt.

Podczas jednodniowej imprezy w polskiej siedzibie Microsoft uczennice mogły przekonać się, na czym polega praca w szybko zmieniającym się sektorze technologicznym, a także poznać niektóre z najbardziej ekscytujących innowacji. Uczestniczki spotkania miały również okazję porozmawiać z kobietami odnoszącymi sukcesy w sektorze technologicznym, aby zrozumieć, z czym wiąże się tego rodzaju praca, a także poznać zróżnicowane stanowiska w trakcie dyskusji i prowokujących do myślenia ćwiczeń.

Spotkanie zainaugurowało wystąpienie wiceprezes Microsoft Corporation ds. zasobów ludzkich –

Sue Bevington,

która podkreśliła istotną rolę różnorodności i integracji wśród podstawowych wartości w Microsoft – „Uwidacznia się to w sposobie, w jaki nasi pracownicy łączą swoją kreatywność w tworzeniu świetnych produktów dla naszych równie zróżnicowanych klientów i partnerów.” W siedzibie firmy, uczennice przywitał także

Ronald Binkofski

– dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft.

Wśród prelegentów, jako gość specjalny znalazła się

Kamila Sidor – CEO Geek Girls Carrots

– założycielka społeczności, której celem jest promowanie kobiet w IT. Społeczność swoje założenia realizuje organizując spotkania i warsztaty (m.in. z programowania i zarządzania projektami) już w 11 miastach Polski.

„Media powinny więcej pisać o sukcesie takich kobiet jak Marissa Mayer, Sheryl Sandberg czy Ola Lazar. Wówczas więcej kobiet powie sobie: „Jeżeli one dały radę, to ja też mogę!”. Prezentować pozytywne wzorce oraz podkreślać, że wykonywanie zawodu związanego z nowymi technologiami daje nie tylko duże możliwości rozwoju i satysfakcję, ale również niezależność finansową. Warto o tym mówić i cieszę się, że właśnie dziś w ramach spotkania DigiGirlz mam okazję, aby zachęcić młode dziewczyny do związania swojej kariery z IT” – mówi Kamila Sidor.

W dalszej części spotkania Katarzyna Tokarz – szefowa rekrutacji w polskim oddziale Microsoft wraz z uczestniczką programu absolwenckiego MACH – Barbarą Ferneza – poprowadziła panel tematyczny

„Jak budować swoją przyszłość”.

Stefania Tempłowicz – finalistka światowego konkursu Microsoft Imagine Cup 2013 zaprezentowała projekt swojej drużyny, który wygrał krajowe finały i opowiedziała, w jaki sposób jest on dalej rozwijany. Zwieńczeniem konferencji była prezentacja nowych technologii, takich jak urządzenia dotykowe z systemem Windows 8.1, poprowadzona przez ewangelistów Microsoft – Sylwię Ptaszek-Pydyn i Rafała Czupryńskiego.

„Można by traktować takie spotkanie jedynie, jako okazję do wyrwania się ze szkoły. Dla mnie okazało się ono inspiracją i silną motywacją do tego, aby realizować swoje plany i nie bać się wyzwań oraz ryzykownych decyzji, które mogą wpłynąć na moją przyszłość. Mimo, że to nieczęsty wybór wśród kobiet, moim marzeniem jest projektować sieci komputerowe. Na drodze do tego celu chciałabym dostać się na praktyki do Microsoft, a może w przyszłości tu pracować. Dlatego uczestniczenie w dzisiejszym wydarzeniu jest dla mnie szczególnie ważne, bo mogę zobaczyć firmę „od środka” i poznać specjalistów z dziedziny IT.” – powiedziała Klaudia Świątkowska z radomskiego Zespołu Szkół Technicznych.

Mimo szans stwarzanych przez sektor technologiczny reprezentacja kobiet jest zdecydowanie niewystarczająca. Zaledwie 29 z każdego tysiąca kobiet z tytułem licencjata lub inżyniera ukończyło studia z zakresu ICT — w porównaniu z 95 z każdego tysiąca mężczyzn . Ocenia się również, że gdyby kobiety zajmowały stanowiska informatyczne tak często jak mężczyźni, roczny europejski PKB wzrósłby o około 9 mld euro — to pokazuje, jak znaczący jest potencjał kobiet w kontekście lokalnych gospodarek i konkurencyjności krajów. Warto podkreślić, że sektor IT generuje w Europie 5% PKB (dla porównania – rolnictwo 3%), a w przyszłości na pewno ten udział będzie jeszcze większy.Z raportu International Youth Foundation (IYF) wynika, że poziom bezrobocia wśród młodzieży na świecie ma sięgnąć 12,8% do 2018 roku. Ponieważ sektor nowoczesnych technologii będzie nadal siłą napędową gospodarki (szczególnie w krajach rozwijających się), młodzi ludzie dysponujący umiejętnościami z dziedziny informatyki i telekomunikacji będą lepiej przygotowani do podjęcia pracy i działalności gospodarczej.

„Stereotypy związane z płcią nadal funkcjonują i niestety powstrzymują wiele utalentowanych kobiet od odkrywania oraz realizowania satysfakcjonujących, pełnych wyzwań i dobrze płatnych karier w sektorze technologicznym” – mówi Andrzej Borczyk – dyrektor HR polskiego oddziału Microsoft. „Zapotrzebowanie na osoby z umiejętnościami technicznymi będzie tylko rosnąć, a inicjatywa DigiGirlz powstała po to, by pokazać uczennicom bardzo realne szanse do związania kariery z technologiami”.

DigiGirlz, jeden z programów Microsoft YouthSpark,

ma na celu zachęcanie młodych kobiet do wyboru kierunków związanych z sektorami STEM (nauki ścisłe i technika), a także przygotowywanie przyszłych pracownic na wyzwania globalnej gospodarki. Od czasu uruchomienia inicjatywy w 2000 r. udział w niej wzięło prawie 23,5 tysiąca uczennic w wieku 13–18 lat. Dzięki możliwości osobistego sprawdzenia, na czym polega praca na tego typu stanowiskach, program zachęca młode kobiety do zdobywania podstawowych umiejętności technicznych oraz zastanowienia się nad karierą w sektorze technologicznym. Z danych przedstawionych ostatnio przez Komisję Europejską wynika, że tylko cztery na tysiąc kobiet będzie pracować w sektorze IT . Jednocześnie szacuje się, że do 2015 r. w sektorze IT powstanie 900 tysięcy miejsc pracy. DigiGirlz ma być odpowiedzią na to zapotrzebowanie.

Tak więc drogie dziewczęta i panie, zapraszamy do naszego - geekowego grona, niech zaświeci nam trochę słońca :)

EDIT:

Wpis jest mój, oparty jest na materiałach Microsoft, jednak poczyniłem go ja i zarówno za tytuł jak i dopiski JA ponoszę odpowiedzialność a nie firma Microsoft i szowinistą jestem ja a nie Microsoft - to mój blog i mam prawo wyrażać swoje poglądy.

Litości i umiejętności odnajdywania się w środowisku Internetu życzę komentującym.

 

windows programowanie

Komentarze

0 nowych
foreste   16 #1 16.11.2013 08:27

Jestem za równym traktowaniem ale panie w ms przesadziły z windows 8 :P.

Axles   18 #2 16.11.2013 09:32

Dobre dobre :P
Nie mam nic przeciwko aby zachęcać kobiety do tego typu akcjami, ale z drugiej strony zrobiony samemu obiad nie smakuje tak dobrze :)

WODZU   18 #3 16.11.2013 10:08

Panie sprawdzają się na każdym stanowisku, pod warunkiem że są tam z własnej woli, a nie z konieczności i mają kompetencje do wykonywania danego zawodu. Swoją drogą parytety to jedna z głupszych rzeczy o jakich słyszałem :) To tak jak by na siłę wciskać facetów do pracy w salonach piękności, bo liczby muszą się zgadzać.

WODZU   18 #4 16.11.2013 10:18

jak by -> jakby
Kiedy wróci mozliwość edycji komentarzy na blogu?

przemor25   14 #5 16.11.2013 12:43

W mojej grupie ćwiczeniowej są cztery kobiety na dwadzieścia sześć osób. To całkiem dobry wynik jak na ogólne globalne statystyki udziału kobiet w sektorze IT i ICT :)

Yuri20   5 #6 16.11.2013 12:44

Nie wiem co Ci ludzie widzą złego w tym, żeby kobieta robiła coś w kuchni. Nie mam nic przeciwko zachęcania ludzi, żeby coś robili, żeby się czymś zainteresowali, ale dyskwalifikacja roli kobiety w kuchni jakby to była najgorsza rzecz zakrawa o przesade...

Yuri20   5 #7 16.11.2013 12:45

Chcą zburzyć jeden stereotyp i postawić nowy, że robota kobiety w kuchni jest szowinistycznym świństwem.

Xanthia   11 #8 16.11.2013 12:59

A ja teraz piszę z kuchni i co? :P Traktując sprawę poważniej czytałam kiedyś o ciekawym eksperymencie. Otóż okazało się, że dziewczyny uczą się szybciej informatyki jeśli w klasie nie ma chłopców, którzy by je wyśmiewali. Osobiście nie mam z tym problemów ;)

KyRol   19 #9 16.11.2013 13:36

A mnie się wydaje, że pracownicy m$ objeżdżają wszystkie imprezy powiązane z Open Source i zżynają koncepcje na ślepo, skąd tylko się da. Przykładem eventu, który odbył się wcześniej, w nieco innym wydaniu jest http://railsgirls.com/krakow. Nie jest to jakiś cykl spotkań czy szkoleń, ale na pewno w środowisku Open Source takie inicjatywy odbywały się wcześniej. Tak więc drogie Kobiety, drogie Dziewczyny, nie jest to jedyne tego rodzaju wydarzenie.

  #10 16.11.2013 16:14

@KyRol Ty się nigdy nie zmienisz... byle dowalić MS, że zżynają, ale wyobraź sobie, że MS zapoczątkował ten program w 2000r. Więc przykro mi, ale to opensource zżyna...

@djDziadek Ty to wiesz gdzie się wkręcić... :P

neXt___   12 #11 16.11.2013 20:20

Mam nadzieje, że IT nie stanie się polem do popisów dla feministek, które na siłe będą żądać, aby w firmach X%, bo to nie doprowadziłoby do niczego dobrego - nie można kobiety na siłę zmusić, aby porzuciła swoje naturalne środowisko (np. kuchnię) na rzecz choćby kodowania czy projektowania sieci.
Równouprawnienie, często przesiąknięte feminizmem, to zły pomysł - nic na siłę.

Banan   10 #12 16.11.2013 22:32

W mojej klasie na Technik Informatyk jest 5 dziewczyn i 30 chłopaków. Po nauczycielach dobrze widać, że ciężko im jest się przyzwyczaić do takiego stanu rzeczy. Często mówią panowie.... (po dłuższej chwili) i panie. Po starszych klasach widać, że liczba dziewczyn w klasach informatycznych stale rośnie i pewnie w przyszłym roku jeszcze więcej dziewczyn pójdzie na ten kierunek. Co do wspomnianego wyśmiewania to w takiej klasie raczej dziewczyny mogą się poczuć docenione i... wielbione =) Pozdrawiam koleżanki z klasy =P

GBM   22 #13 16.11.2013 22:44

@Banan: Ciesz się, ja przez 4 lata technikum męczyłem się w dwudziestu-paru chłopa - ale z drugiej strony warto było, pewne akcje to nieśmiertelne były ;p

ariiell   13 #14 16.11.2013 22:47

@Axles - taki jest najlepszy ;) ale zrobiony przez mężczyznę... o niebo lepszy :)
@Yuri20 + dla Ciebie :)
@neXt___ jakiej kuchni? Feministką nie jestem, chociaż na projektowaniu sieci czy tez kodowaniu się nie znam (spokojnie, jak znajdę trochę czasu, postaram się zglebić te tematy ;)) to równouprawnienie nie oznacza tylko feministki, które krzyczą co chcą a nic nie robią by to uzyskać.

KyRol   19 #15 16.11.2013 23:16

@gowain: Po pierwsze, przedstawiam swój pogląd i wcale nie musisz się z tym zgadzać i to szanuję. Uszanuj też moje poglądy. Po drugie, niestety, takie mam wrażanie, bo jeśli o chodzi w/w eventy m$ moim zdaniem za bardzo rozpycha się łokciami. Byłem na DrupalCamp we Wro, byłem na jeszcze innych imprezach i to w moich oczach to wygląda tak, a nie inaczej. Żaden ze sponsorów nie latał tak agresywnie z imiennymi (!!) ankietami, a o kuluarach to się tu nie będę wypowiadał, bo to nie jest najlepsze miejsce na takie relacje.

Po trzecie dla mnie nie ma znaczenie kto pierwszy zainicjował dany cykl spotkań. Skoro autor tu napomina o m$, to chyba komentarze są właśnie po to aby uzupełniać wpis o to, co on umyślnie pominął/przeoczył. Ja nie podzielam poglądu nt. tego, że absolutnie każda kobieta chcąca znaleźć swoje miejsce w IT, zainteresuje się wyłącznie jednym eventem, jednej firmy. Każdy z nas czymkolwiek zainteresowany, chcący poszerzać swe horyzonty jest wolny. Ileż można w końcu wciskać samą kiełbasę z wodą każdemu? Kiełbasa bowiem nie jest to nieodzownym element w diecie każdej/każdego z nas...

bachus   23 #16 17.11.2013 10:07

Ja tylko dodam, że jako męska szowinistyczna świnia ze trzy razy w życiu ostro się naciąłem i kobieta "informatyk" okazała się ekseprtem w swojej dziedzinie zjadającym takich jak ja na śniadanie...

eimi REDAKCJA  17 #17 17.11.2013 15:28

Mocno mnie zastanawia, dlaczego w tych czasach wszyscy chcą "walczyć ze stereotypami", zamiast promowąć (samo)realizację w nich.

Zresztą... to są ostatnie podrygi zdychającej cywilizacji Zachodu. Wielki Kalifat Brukseli nie będzie miał takich zdrożnych pomysłów.

  #18 17.11.2013 18:38

@KyRol tylko prostuję Twoje słowa: "na pewno w środowisku Open Source takie inicjatywy odbywały się wcześniej", które się nie potwierdziły.