Intel - stare kontra nowe na SATA3

Witam, w okresie gorączkowego testowania sprzętów firmy Intel :) Wpis MaxDemage o jego "magicznym wehikule" pokazał zmiany jakie nastąpiły od 1996 do dzisiaj, jak widać, zmiany były duże. Działało w tym czasie prawo Moore'a *, które teraz (oficjalnie) przestaje działać i ma to być jeden z powodów zbliżania się ery "post PC" :P Chciałem pokazać (lub uzmysłowić) niektórym wieszczom tej ery, że to jeszcze nie czas, że PC maja się dobrze, zwłaszcza z nowinkami na pokładzie.

Ok, ale do rzeczy. Pokażę wam szybkie wyniki testów dwóch konstrukcji SSD firmy Intel i dla unaocznienia różnic, jeden dysk HDD, który całkiem niedawno stanowił górna półkę wśród talerzowców...

Ruuuuuuuszaaaaaaamyyyyyy:

W dzisiejszym pojedynku, staną naprzeciw siebie przedstawicie dwóch pokoleń konstrukcji SSD ze stajni "niebieskich", będzie to:
1. Intel SSD 330 Series 180 GB - narożnik lewy i
2. Intel SSD X25-M 160GB - narożnik prawy

Jednak zanim zacznie się bezpośredni pojedynek, przedstawmy miejsce zawodów i sędziego tego pojedynku. Arena zmagań to: ASRock ZH77 Pro 3 z i5-3570K i 16 GB RAM Kingston HyperX (2 x 8 GB DUAL mode) na pokładzie, wszystko ustawione domyślnie, bez modyfikacji i OC, system Windows 7 Ultimate x64. Sędzia to: WD Scorpio Black 320 GB

tak prezentuje się sędzia, jak na swoje czasy miał naprawdę dobre osiągi i bardzo dobre oceny, ale to były inne czasy, dyski SSD o pojemności 32 GB kosztowały wtedy więcej niż średnia pensja w naszym kraju :) Pokażmy co też pan sędzia potrafił i z czego słynął:

Czy jest szybki ? Jak na dzień dzisiejszy niespecjalnie, jest za to bardzo stabilny i jego seria wprowadziła udoskonalone dwie opcje, które w urządzeniach przenośnych (jakimi są laptopy) były bardzo ważne: ShockGuard i SecurePark. Uruchamianie "gołego systemu" ok 45 - 60 s.**

Przedstawiliśmy sędziego, więc czas na pokazanie zawodników.

Dla przypomnienia - narożnik lewy:


  • Intel SSD 330 Series 180 GB - SATA 3 - premiera - 2 kwartał 2012
  • Uruchamianie "gołego systemu" ok 15 s. **

narożnik prawy:


  • Intel SSD X25-M 160GB - SATA 2 - premiera - 3 kwartał 2009
  • Uruchamianie "gołego systemu" ok 20 s. **

Zestaw startowy:

W obu przypadkach dostajemy to co potrzebne:
Dysk, komplet śrubek montażowych, przejściówkę Molex -> SATA, kabelek SATA, płytkę do montowania jako 3,5" i płytę ze sterownikami (pudełko nie gra przy otwieraniu :) ), naklejkę "Speed Demon"

Specyfikacja:

Wyglad:

W zasadzie oba takie same, jednak dla Intel SSD X25-M 160GB dodana była plastikowa ramka na obudowie.

Test pierwszy -


ATTO Disk Benchmark 2.47

Test drugi -


CrystalDiskMark 3.0.2f

Podsumowanie:

Miedzy tymi dwoma dyskami SSD jest niecałe trzy lata różnicy, czy to dużo czy mało nie wiem, wiem jednak, że różnice w praktycznym - domowym zastosowaniu są niezauważalne, jednak w porównaniu z dyskiem talerzowym, te dwa dyski SSD to rakiety :)

Test trzeci -


AS SSD
Specjalnie na życzenie lukasamd, przeprowadziłem również test porównawczy obu dysków SSD programem AS SSD, wyniki poniżej:

Testy odczytu losowego:

I test kompresji danych przeprowadzony tym samym programem:
Górne okno - Intel SSD 330 Series 180 GB
Dolne okno - Intel SSD X25-M 160GB

Pozostała jedna rzecz, o której należy wspomnieć - cena:
1. WD Scorpio Black 320 GB - cena między 150 a 220 zł - gwarancja 5 lat
2. Intel SSD X25-M 160GB - wycofany ze sprzedaży
3. Intel SSD 330 Series 180 GB - ok 700 zł - gwarancja 3 lata

Jak widać dyski SSD maja prawie same zalety: szybkość, energooszczędność, poziom hałasu, nadal jednak maja jedna wadę - cenę... jednak praca z nimi to czysta przyjemność, po powrocie do "zwykłych" dysków, każdy komputer muli :)

Jeśli jeszcze mam coś sprawdzić dla porównania z najnowszymi, proszę o info w komentarzach, zobaczymy co da się zrobić.

Teraz czekam na wyniki testów nowinek ze stajni Intela.
Gdybyście potrzebowali materiały porównawcze - służę...

*Gordon Moore - jeden ze współzałożycieli firmy Intel
**Od wciśnięciu przycisku POWER do momentu całkowitego uruchomienia systemu