Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Ograniczona prędkość Internetu mobilnego, czyli jednak żegnaj Neostrado

Całe święta spędziłem na wsi, wsi, która jest niedaleko Łęczycy, czyli blisko centrum naszego kraju, wsi, gdzie infrastruktura telekomunikacyjna pamięta jeszcze stacjonujące w Polsce wojska radzieckie a oprócz telefonu można mieć transfer maksymalnie do 2 mb/s download i 256 kb/s w drugą stronę - bida z nędzą, choć do komunikacji ze światem wystarczy.

Zasięg operatorów komórkowych jest..., tak jest ale bardzo ciekawy:

Play - wiadomo, istnieje czasami i pod warunkiem dobrej pogody

Orange - jest, ale maksymalnie H+

Era - tak jak Orange

Plus - no właśnie z tym operatorem jest ciekawie... Telefon, czasami ledwo łapie zasięg, jednak Internet to zupełnie inna bajka i właśnie na opisie tej usługi mojego operatora skupię się w tym wpisie.

Jestem posiadaczem Internetu z limitem transferu 50 GB po LTE i 25 GB (nie jest to słynny Internet no limit) poza tym pasmem.
Prędkości bywają różne w moim rodzinnym mieście, poza miastem też bywa z tym rożnie, natomiast od pół roku nie udawało mi się przekroczyć limitu jaki narzucił mi operator.

W te właśnie święta, postanowiłem sprawdzić jak to jest z tym "lejkiem" i jakie prędkości osiągnie mój Internet po przekroczeniu limitu.

Postanowiłem ściągnąć na nowy komputer całość BF-a 4 w wersji premium - ze wszystkimi dodatkami ok 50 GB, cała operacja zajęła ok 2, może 3 godzin - nieźle :)

Po zainstalowaniu gry, na routerze jakiego używam Huawei E5372 od operatora, widniało 55,6 GB danych, które pobrałem i ikona nowej wiadomości SMS.

Treść sms-a brzmiała następująco:

W końcu udało się, przekroczyłem limit danych, o czym operator szybko mnie poinformował. Wiele naczytałem się opinii na temat ograniczeń w "nielimitowanej" ofercie Plusa, jak to użytkownicy są strasznie źle traktowani w momencie ograniczenia im szybkości łącza - czas to zweryfikować.

Wyniki pierwszego testu zrobiły na mnie wrażenie, przypominam, to wyniki po ograniczeniu prędkości łącza:

Ponieważ jednak był to wieczór świąteczny, może operator wprowadzi w czyn ograniczenie w dniu następnym?

Oto wyniki testu w dniu dzisiejszym:

Tak, jak się obawiałem, transfer padł, poległ i o ile zdjęcia z telefonu będą się ładnie po Wi-Fi wgrywać do chmury, o tyle pobieranie ich na inne urządzenie przez to samo Wi-Fi, może być już uciążliwe. Nie dałem za wygraną, kolejny test, który postanowiłem przeprowadzić chwilę później, ponieważ wiem, że w tej okolicy mój operator bywa zapychany przez użytkowników - oto wyniki:

Niestety, ograniczenie zostało wprowadzone, co jednak nie zmienia faktu, że nadal Internet mobilny ma lepsze osiągi niż Internet od Orange (tzw. Neostrada) po kablu telefonicznym.

Czas na kolejny test w celu definitywnego rozwiania wątpliwości:

Ups... Jednak z tym ograniczeniem to jakoś tak nie do końca...

Jak się okazuje, mój operator ma chyba więcej progów tzw. "ograniczenia prędkości" i co ciekawsze, przy kosztach 50 kilka złotych miesięcznie i ograniczonym transferze, Internet od plusa jest wielokrotnie szybszy niż kosztujący 2 x wiecej Internet stacjonarny, nawet jeśli doliczyć koszty telefonu w PLUS (przy usłudze SmartDom to i tak połowa opłaty abonamentowej) wychodzi zdecydowanie taniej i nie jest się uwiązanym do miejsca jak przy usługach stacjonarnych.

Ten eksperyment utwierdza mnie w przekonaniu o prawidłowości decyzji o niedalekiej rezygnacji z usług Orange na kablu, czas Neostrady i telefonu stacjonarnego przeminął, przynajmniej przy aktualnych cenach tych usług.

Powyższy tekst nie jest sponsorowany, chciałbym tylko pokazać jak daleko w tyle zostaje niedawny monopolista w rozwoju swoich usług stacjonarnych, pomimo uwolnienia rynku tych usług.

I żeby nie być gołosłownym - test przeprowadzony chwilę przed publikacją:

Tym razem nie mam już pytań... ;) 

internet urządzenia mobilne hobby

Komentarze

0 nowych
  #1 27.12.2014 18:12

Aż tak dobrze to wygląda? Whow... u mnie niedawno pojawiło się LTE z Playa i jestem pod wrażeniem tego, co wyciągam na telefonie (w sumie to samo co na neostradzie fiber 40). Patrzyłem na ofertę.. trzeba będzie się zastanowić pod koniec umowy, czy lepiej nie wyjdzie wywalić neo i telefon, a przejść na ofertę nolimit, bo o ile dobrze widzę, transfer w ramach sieci operatora nie jest wliczany, a u mnie właśnie Play ma się najlepiej.

Z drugiej strony... ciekawe jak będzie przy większym obciążeniu. Fiber mnie tutaj nie zawodzi. Jedynym problemem jest zrobienie takiego Wi-Fi w domu, aby na komputerach móc faktycznie tyle wyciągać, ile jest na poziomie routera ;) Przy zmianie na Fiber 80 musiałbym chyba zacząć migrować na 802.11ac + dorzucić repeater.

bachus   23 #2 27.12.2014 18:20

Nie mieszkam w Polsce, ostatnio brat (ze względu na brak możliwości podpięcia linii telefonicznej) zaczął używać Play LTE. Coś mu pomagałem z komputerem, wchodzę zdalnie, już od początku połączenia zaskoczyła mnie jakość połączenia. Robię speed test z kilku programów/stron - jakaś magia, podchodzi pod 70/20Mbps. Pomyślałem, że przez przypadek podpiął się pod jakiegoś sąsiada wifi.
Poszło to niesamowicie do przodu, w 2007 byłem przeszczęśliwy, że mam dostęp do internetu jadąc pociągiem via GPRS (co ledwo wystarczało do płynnej sesji ssh/irc). Dostęp mobilny do internetu / poprzez sieci GSM to jedna z tych rzeczy, których nie do końca rozumiałem ("po jaką cholerę komuś internet w telefonie?"). życie zweryfikowało.

  #3 27.12.2014 18:30

To i tak szybko w Cyfrowym Pol.
przed przekroczeniem limitu
Ping 379ms
Download 0.26ms
Upload 0.02ms
ciekawe co będzie jak się go przekroczy :)

xomo_pl   24 #4 27.12.2014 19:56

po prostu operatorzy mobilni rozwijają swoją sieć i tyle. Orange przejęło TP za grosze to tylko żeruje na tym i nic więcej. Zero rozwoju + chore ceny...

Inna sprawa to to, jak ten internet po wykorzystaniu limitu będzie działał w kolejnych dniach gdy np. zechcemy po raz kolejny pobrać coś dużego... jeśli zachowa jakość to świetna oferta w czasach gdy gry na konsole pobierane potrafią mieć lekką ręką 40GB a gra online też pochłania dużo transferu....

swietlik_rz   5 #5 27.12.2014 20:01

A ja nadal wole lokalnych dostawców, ci lepsi iż maja mało klientów to i tak starają się od najlepsze warunki niż wielki monopolista.
W Rzeszowie polecam Enf........ . Nawet w nocy ktoś siedzi i zresetuje zdalnie router by klient miał dostęp do neta.Oprócz tego jest klika innych podobnych firm. Transfery i pingi w bardzo wysokim standardzie.
A i są osiedlowi partacze co to biorą kasę za coś co w modemie w tpsa dekade temu chodziło lepiej, a u nich ledwo śmiga.
Ale cóż 21 wiek a i tak jesteśmy czasami 100 lat za ..... "polakami".

KyRol   19 #6 27.12.2014 21:35

@xomo_pl:

Bardzo chciałbym aby DSL po gigabicie nie był mrzonką z reklam routerów z modemami DSL, tym niemniej niestety - mamy co mamy operatorzy DSL w Polsce najwidoczniej spoczęli na laurach i są zdolni jedynie naliczać faktury na niekorzyść klientów...

Jeśli chodzi o net w Playu to jest coś takiego jak transfery nocne. Usługa polega na tym, że w godzinach 00.00-9.00 transfer nie jest naliczany z puli. Warunkiem jest niewyczerpanie limitu dziennego. Akurat ja będę za jakiś czas też migrował na wioskę i nawet zadowoli mnie HSDPA+ z wyższym uploadem w porównaniu do DSL'owego.

Zazwyczaj ISP oferujący internet w DSL straszą uploadem, fakturami po 70zł za m-c, w dodatku oferują nieprzenośne i zbędne (dla mnie) usługi pokroju telewizja i telefon stacjonarny. Kto co uważa, ja zamiast tel. stacjonarnego preferuję VoIP, TV nie oglądam, a komunikuję się ze znajomymi przez talky.io i upload jest wystarczający nawet w HSDPA+. Net mam za 36zł/m-c, mógłbym w sumie płacić 30zł/m-c ale spokój od spamu operatora jest wart tych 6zł...

Autor edytował komentarz.
  #7 27.12.2014 22:08

Hmm, "Wiele naczytałem się opinii na temat ograniczeń w "nielimitowanej" ofercie Plusa, jak to użytkownicy są strasznie źle traktowani w momencie ograniczenia im szybkości łącza - czas to zweryfikować." - tyle, że przekroczyłeś niewiele i w dodatku jednokrotnie. Trzeba by było sprawdzić jak wygląda sprawa przy notorycznym przekraczaniu i przy większej ilości gigabajtów, bo z takiego jednorazowego testu raczej mało wynika.

xomo_pl   24 #8 27.12.2014 22:16

@KyRol: niestety ale oferta DSL w PL poza nielicznymi wyjątkami jak UPC jest po prostu do niczego. Sam niestety mam mały wybór na osiedlu - poza Orange/Netią i kablówką mam jeszcze tylko to co wybrałem- lokalnego dostawcę internetu. Niby radiówka ale chodzi nieźle. Co prawda parametry/cena są raczej słabe (16Mb download, 2Up za dnia, w nocy ile serwery mogą za 65 złotych) to jednak stabilność jest bardzo dobra a nawet jak coś się sypnie to wiem, że jest pod telefonem ktoś, kto to naprawi już a nie za tydzień....

Mam też LTE w smartfonie w ramach abo play i co jakiś czas obserwuję, że jakość transferu się poprawia. Jakoś jednak nadal nie widzę tego internetu choćby do grania na konsoli - ping jednak nie jest zbyt stabilny na te cele...

  #9 27.12.2014 22:30

@xomo_pl, @KyRol:
Zależy gdzie. U mnie w małej prowincjonalnej miejscowości inwestycje Orange to jakaś paranoja. Zaczynałem od neo 128 / 256 kbit, potem 1 -> 6 -> 20 Mbit. W tamtym roku zadzwonili na rok przed końcem umowy i zaoferowali:
- obniżenie abo o 20 zł (teraz jest bodaj 59 zł)
- zwiększenie do 40/4 Mbit (gwarantowane chyba 20/1 o ile dobrze pamiętam)
- router VDSL na własność za 50 zł (model DGT, wziąłem, bo polecany)

I ile wyciąga? Faktycznie tyle, ile max. teoretycznie jest.
Sąsiad pół roku później zamienił dialoga na Neostradę Fiber 80/8 Mbit i... idzie mu bez problemu, a płaci teraz tyle samo co ja... Owszem, nie jest to DSL dla firm tj. nie ma statycznego IP, upload dużo mniejszy, ale czy jest źle?

Dodam dla porównania, że w oddalonym o 30 km Głogowie (nie takie małe miasto już) ludzie są skazani na kilkukrotnie wolniejsze kablówki... Nie ogarniam tego, pozostaje tylko się cieszyć :)

Autor edytował komentarz.
  #10 27.12.2014 22:33

@Anonim (niezalogowany): Jak mieszkasz w szalupie pośrodku morza to sie nie dziw...
A będąc troche bardziej pomocnym- wyjmij router z piwnicy i umieść gdzieś na szafie.

Wysłane przez lte Cyf. polsatu/plusa (to to samo). Ping w grach typu tf2/cs:go często na poziomie 40-90.[starachowice]

KyRol   19 #11 27.12.2014 22:34

@lukasamd: Może w twojej okolicy mieszka jaki udziałowiec Orange? ;P Generalnie z Orange jest biednie w mojej okolicy, sąsiadka miała dostać 10mbps, a ma 1mbps. I formalnie jest w porządku - na umowie jest DO 10mbps na download... Sąsiad się wybudował i żaden op go nie podłączył po kablu i ponoć teraz płacą mu kary, bo kto jak kto, ale Orange nie może odmówić przyłączenia...

Wszystko zależy od potrzeb. Ja nie gram online, a wiem, że będę dużo się przemieszczał, wiem czego się spodziewać w kwestii możliwości technicznych tu i tam, więc oferta takiego Play mnie pasi, w dodatku abonament o połowę niższy... Rocznie oszczędzając po 420zł uzbiera się na jaką farbę, tapetę czy cuś ;P

Autor edytował komentarz.
xomo_pl   24 #12 27.12.2014 22:59

@lukasamd: słowem klucz inwestycji Orange może być UE a konkretnie fundusze, które są przeznaczone na "informatyzację" prowincji a małe miasta i miasteczka już się nie łapią na te fundusze...

djDziadek   17 #13 27.12.2014 23:00

@gowain: ten test polegał właśnie na jednorazowym (podczas jednej sesji) wyczerpaniu całego transferu. Mówisz o większej ilości GB, jak się okazuje, już mam ponad 60 w tym okresie rozliczeniowym, czyli przekroczenie o 10 GB w LTE a transfer nadal wygląda tak: http://www.speedtest.pl/test/99763444 , czyli jest ponad dwukrotnie lepszy niż na mojej Neo 20. W telefonie po przekroczeniu limitu transfer jest cięty od razu, tutaj wiadomość też przyszła i... tyle, więc coś z tego testu jednak wynika. Nie będę testował na torrentach, z których nie korzystam i może właśnie dlatego "cięcie" mojego łącza wygląda jak wygląda i uwarunkowane jest tylko aktualnym obciążeniem sieci operatora. Przy takich parametrach można spokojnie grać on-line w fps-y, co również czyniłem i grało się naprawdę dobrze.
@lukasamd - gdyby Orange (TPsa) zrezygnowała z opłat za telefon (utrzymanie łącza), ceny byłyby ok, ale polityka tych właśnie dziwnych opłat jest chora. Co prawda TPsa obniżyła kiedyś opłatę za utrzymanie łącza do 30 zł, zlikwidowała jednak w tym samym czasie abonament tzw. socjalny w tej właśnie wysokości za telefon stacjonarny, przechodząc na najniższą opłatę za stacjonarny telefon do 50 PLN.
Mnie Orange również proponowało Fibera za 69 zł i abonament telefoniczny w cenie, jednak przedstawiciele zawsze zapominają wspomnieć o tej "dodatkowej" opłacie za łącze, ponieważ musiałbym zrezygnować z abonamentu jaki mam teraz (właśnie ten socjalny), a 105 zł za internet stacjonarny z telefonem to jest za drogo, dlatego zostaje to u mnie tylko do czerwca. Co ciekawsze, zgłaszałem już "pomarańczowym" jazdy ze swoim stacjonarnym internetem i prędkość rzędu 2Mb/0,35Mb w niektóre niedzielne popołudnia - nikt nawet nie odpowiedział - żenua...

Autor edytował komentarz.
  #14 27.12.2014 23:09

@djDziadek: No tak, ale piszesz o rezygnacji z internetu stacjonarnego na rzecz mobilnego - więc w perspektywie dłuższego czasu przekraczanie może być każdego miesiąca, a co za tym idzie operator może otagować Cię jako "heavy user" i wtedy drastycznie będą Ci przycinać transfer...

djDziadek   17 #15 27.12.2014 23:14

@gowain: Do czerwca jest jeszcze trochę czasu i w tajemnicy powiem Ci... że mam zamiar wyjaśnić u źródła te dziwne pojęcia i narosłe mity o "przycinaniu" łączy na LTE ;)
Może do tego czasu pomarańczowi się ogarną... zobaczymy...

Autor edytował komentarz.
ivellios   10 #16 27.12.2014 23:23

@gowain: ...lub zacząć robić cyrki podobne do tych, które ja teraz przechodzę (naliczanie ogromnych kwot na rachunku nie wiadomo kiedy, nie wiadomo jak, nie wiadomo dlaczego).

djDziadek   17 #17 27.12.2014 23:42

@ivellios: To jest oddzielna karta li tylko do netu, ciężko będzie operatorowi zrobić jakiś "przekręt" na opłatach ;)
Co do internetu stacjonarnego (Netia na łączach Tepsy) jaki jest w tej chwili w miejscu gdzie obecnie jestem - proszę: http://www.speedtest.pl/test/99744722 i to jest porażka w XXI wieku..., nie ma opcji szybszego na aktualnej infrastrukturze, a że to wieś, to nie ma chętnych do inwestycji, sorry, taka Polska właśnie...

  #18 28.12.2014 00:16

@djDziadek: A tu moja Neozdrada: http://www.speedtest.pl/test/99767110 :) (powinno być coś koło 38Mb/s i upload powyżej 8, ale może ktoś jeszcze siedzi na moim wifi :P)

Z tymi "mitami" to nie do końca mity, w regulaminie masz bodajże wpisane coś takiego jak Fair Usage Policy - ma to jakiś sens. Gdyby pewnie jakieś 60-70% (lub więcej) abonentów zaczęło naraz wyssysać całą moc stacji bazowych, to operator w dłuższej perspektywie czasu poszedłby z torbami :P

Autor edytował komentarz.
  #19 28.12.2014 01:11

Drogi kolego, to co opisujesz to dopiero pierwsze ograniczenie, które masz zawarte w umowie. Jest jeszcze drugie ograniczenie Fair Usage Policy opisane w regulaminie.(o którym bardzo rzadko wspomina sprzedawca) I tu zaczyna się całe paskudztwo tego rozwiązania. W przypadku dużego transferu ograniczają cię w zależności od posiadanego abonamentu i to poniżej 1 Mb/s. Może przy 1 osobie korzystającej jest możliwość zmieszczenia sie w limicie, ale przy 4 osobach w tym 2 nastolatków (bez torrentów, jedynie streaming TV i GRY) w połowie miesiąca masz już limit wysycony. (A ma być bez limitu, a więc w jakimś sensie jednak ten limit jest) Jednocześnie dostajesz od operatora w promocji telewizję IPLA na okres 6 miesięcy i nie skorzystasz bo przy tej prędkości nie da się obejrzeć. Kolega gowain pisze że operator poszedłby z torbami.... Nie wydaje mi się, ponieważ na początku miesiąca wszyscy maja pełną prędkość LTE i nadajniki jakoś wytrzymują. Ponadto potem każdy ma ograniczenie do 10 MB, więc już jest bezpieczniej dla operatora. Moim zdaniem podyktowane jest to marketingiem aby dokupić brakujące pakiety. Jednakże w dłuższej perspektywie operator nie zdaje się widzieć że za chwilę abonent go opuści bo alternatywą staje się np. technologia WIMAX.

roobal   16 #20 28.12.2014 01:56

@KyRol: W DSL nie osiągniesz 1Gb/s, musiałbyś być podpięty do metro ethernet lub FTTH. To drugie jest bardziej prawdopodobne.

roobal   16 #21 28.12.2014 01:57

@xomo_pl: "@KyRol: niestety ale oferta DSL w PL poza nielicznymi wyjątkami jak UPC jest po prostu do niczego"

Bo UPC nie świadczy usług po DSL tylko HFC.

KyRol   19 #22 28.12.2014 02:01

@roobal: Dlatego pisałem, że reklamy na urządzeniach są na wyrost do naszych realiów.

Marek607   3 #23 28.12.2014 09:57

Ja mam 15 km do Łęczycy, też wieś i nie mamy tak źle z neostradą - dostępność praktycznie 100% ( nie pamietam kiedy nie miałem internetu), cena też ok ( 59 PLN za 20 mega) a jeśli chodzi o prędkość to tak to wygląda na moim home server gdzie max powinno być 20mbit: http://scr.hu/3u5d/jm72e

Autor edytował komentarz.
czarnylas   14 #24 28.12.2014 10:48

Ja mieszkam na wsi z południowej strony miasta Łodzi co tramwaj bez konia chodzi mam neta z orange podzielony na trzech użytkowników gdzie każdy ma po 3-4 urządzenia wpięte do internetu. Więc niech ktoś mi powie że internet mobilny będzie szybszy i bez ograniczeń to zapraszam przetestujemy.

djDziadek   17 #25 28.12.2014 11:35

@czarnylas: Weź swój Internet w kieszeń i choć na spacer w pole, sprawdzimy czyj będzie szybszy ;) To jest przewaga mobilnego internetu nad stacjonarnym i o tym również wspomniałem ;)

Autor edytował komentarz.
czarnylas   14 #26 28.12.2014 11:52

@djDziadek: Powiem szczerze że mam zasięg na całym moim polu (8ha) dzięki TL-WA5210G więc można powiedzieć że jestem mobilny :)

Pamiętajmy jeszcze o : http://www.dobreprogramy.pl/Spolecznosciowe-WiFi-FunSpot-to-darmowy-dostep-do-Si...

skrzypek   13 #27 28.12.2014 12:37

"Niestety, ograniczenie zostało wprowadzone, co jednak nie zmienia faktu, że nadal Internet mobilny ma lepsze osiągi niż Internet od Orange (tzw. Neostrada) po kablu telefonicznym."

Mocne stwierdzenie z którym ni jak nie jestem w stanie się zgodzić.

  #28 28.12.2014 13:30

@djDziadek (#25): Niestety to argument obosieczny - ja musiałem zrezygnować właśnie z powodu nieprzewidywalności zasięgu, prawdopodobnie spowodowanej zarówno zmiennością propagacyjną i "oddychaniem komó,rek" (radzę poguglać - cell breathing in LTE). Nigdzie się przy tym nie ruszałem, a mieszkam na peryferiach Poznania. Dodam, że zrezygnowałem, a płacić i tak musiałem - taniej mi wyszło odstąpienie tego kanału dostępu znajomemu. To dziękuję - przeprosiłem się z VDSLem.

StawikPiast   11 #29 28.12.2014 15:03

@@djDziadek Ja korzystam z LTE no Limit w Plusie i te lejki to nie mit a fakt. Tutaj mam wykres maksymalnych prędkości z mojego łącza. http://1drv.ms/1mLFLF5 Przez większość czasu 512 Kb\s. Muszę przyznać że póki nie ma ograniczeń to jest super ale jak się zaczną to krew człowieka zalewa a nie trzeba się jakoś męczyć żeby przekroczyć te podstawowe 30 GB (najdroższy pakiet nielimitowanego Internetu LTE). Więc ja bym tak bardzo nie chwalił tego łącza. A dodam że przez pierwszy miesiąc udało mi się spokojnie z 400 GB przetransferować (właśnie gry, pliki maszyn wirtualnych z pracy i inne wielkie pliki). Jednak po miesiącu zaczęły się ograniczenia i z doświadczenia wiem że u mnie lejek 0,5 Mb/s zakładają już po jakichś 50-60 GB więc jedyne co mogę zrobić to przeglądanie Internetu bo nic poważniejszego zrobić nie mogę. Gier nie pobieram pliki z pracy przynoszę na laptopie. Generalnie tragedia i nie polecam. Zresztą sam mam ochotę napisać artykuł o tym antycudzie z Plus-a.

StawikPiast   11 #30 28.12.2014 15:03

@@djDziadek Ja korzystam z LTE no Limit w Plusie i te lejki to nie mit a fakt. Tutaj mam wykres maksymalnych prędkości z mojego łącza. http://1drv.ms/1mLFLF5 Przez większość czasu 512 Kb\s. Muszę przyznać że póki nie ma ograniczeń to jest super ale jak się zaczną to krew człowieka zalewa a nie trzeba się jakoś męczyć żeby przekroczyć te podstawowe 30 GB (najdroższy pakiet nielimitowanego Internetu LTE). Więc ja bym tak bardzo nie chwalił tego łącza. A dodam że przez pierwszy miesiąc udało mi się spokojnie z 400 GB przetransferować (właśnie gry, pliki maszyn wirtualnych z pracy i inne wielkie pliki). Jednak po miesiącu zaczęły się ograniczenia i z doświadczenia wiem że u mnie lejek 0,5 Mb/s zakładają już po jakichś 50-60 GB więc jedyne co mogę zrobić to przeglądanie Internetu bo nic poważniejszego zrobić nie mogę. Gier nie pobieram pliki z pracy przynoszę na laptopie. Generalnie tragedia i nie polecam. Zresztą sam mam ochotę napisać artykuł o tym antycudzie z Plus-a.

StawikPiast   11 #31 28.12.2014 15:03

@@djDziadek Ja korzystam z LTE no Limit w Plusie i te lejki to nie mit a fakt. Tutaj mam wykres maksymalnych prędkości z mojego łącza. http://1drv.ms/1mLFLF5 Przez większość czasu 512 Kb\s. Muszę przyznać że póki nie ma ograniczeń to jest super ale jak się zaczną to krew człowieka zalewa a nie trzeba się jakoś męczyć żeby przekroczyć te podstawowe 30 GB (najdroższy pakiet nielimitowanego Internetu LTE). Więc ja bym tak bardzo nie chwalił tego łącza. A dodam że przez pierwszy miesiąc udało mi się spokojnie z 400 GB przetransferować (właśnie gry, pliki maszyn wirtualnych z pracy i inne wielkie pliki). Jednak po miesiącu zaczęły się ograniczenia i z doświadczenia wiem że u mnie lejek 0,5 Mb/s zakładają już po jakichś 50-60 GB więc jedyne co mogę zrobić to przeglądanie Internetu bo nic poważniejszego zrobić nie mogę. Gier nie pobieram pliki z pracy przynoszę na laptopie. Generalnie tragedia i nie polecam. Zresztą sam mam ochotę napisać artykuł o tym antycudzie z Plus-a.

StawikPiast   11 #32 28.12.2014 15:11

@@djDziadek Ja korzystam z LTE no Limit w Plusie i te lejki to nie mit a fakt. Tutaj mam wykres maksymalnych prędkości z mojego łącza. http://1drv.ms/1mLFLF5 Przez większość czasu 512 Kb\s. Muszę przyznać że póki nie ma ograniczeń to jest super ale jak się zaczną to krew człowieka zalewa a nie trzeba się jakoś męczyć żeby przekroczyć te podstawowe 30 GB (najdroższy pakiet nielimitowanego Internetu LTE). Więc ja bym tak bardzo nie chwalił tego łącza. A dodam że przez pierwszy miesiąc udało mi się spokojnie z 400 GB przetransferować (właśnie gry, pliki maszyn wirtualnych z pracy i inne wielkie pliki). Jednak po miesiącu zaczęły się ograniczenia i z doświadczenia wiem że u mnie lejek 0,5 Mb/s zakładają już po jakichś 50-60 GB więc jedyne co mogę zrobić to przeglądanie Internetu bo nic poważniejszego zrobić nie mogę. Gier nie pobieram pliki z pracy przynoszę na laptopie. Generalnie tragedia i nie polecam. Zresztą sam mam ochotę napisać artykuł o tym antycudzie z Plus-a.

ivellios   10 #33 28.12.2014 15:32

@djDziadek: Ja na przedmieściu dużego miasta o nazwie Katowice mam infrastrukturę, która potrafi wyciągnąć max 20 mb / 10 mb. Tez niedużo jak na XXI wiek. Mieli u mnie infrastrukturę zmodernizować już dawno, a jakoś nic z tego nie wyszło...

testo   5 #34 28.12.2014 17:17

ja po 3 latach wróciłem do kabla i jestem zadowolony http://www.speedtest.net/my-result/3910067861 - 50zł

  #35 28.12.2014 18:40

@djDziadek: Kolego tylko jak pójdziesz w pole z internetem ograniczonym Fair Usage Policy to tak jakbyś sprzęt wyprowadził na spacer ..... Bo może na transfer z nawigacji ci wystarczy ale filmów i gier z stream nie poużywasz. Mobilny internet ma na pewno ten plus że jest mobilny pod warunkiem że operator go nie ogranicza bo to jest jego największa wada nawet jaj opisują że jest bez limitu a limit faktycznie wprowadzają drobnym druczkiem w regulaminie.

  #36 28.12.2014 18:42

@internauta xyz (niezalogowany): ja niestety też musiałem wrócić do WIMAX choć zasięg LTE mam i śmiga jak złoto do czasu kiedy operator nie ogranicza powołując się na Fair Usage Policy

  #37 28.12.2014 18:45

@StawikPiast: Popieram, ja tez wtopiłem się z umową w Cyfrowym Polsacie. Ta sama polityka Fair Usage Policy. Mam nadzieję że ktoś dokopie im za te ograniczenia. W chwili obecnej co 2 dni zgłaszam im reklamacje za byle co :-) może wreszcie ich zmęczę.

dagmar   2 #38 28.12.2014 19:52

zawsze można wypróbowac dropsa, niby do 20 mb, jakby cos nie szło to mozna wypowiedziec bez konsekwencji

przemo_li   11 #39 28.12.2014 20:54

Przepraszam, że tak na chama....

Kolega sprawdził ten transfer w inny sposób?

To nie sztuka dla operatora wykluczyć z limitowania transferu strony mierzące prędkość transferu...
Nie do wykrycia przez te strony!

  #40 28.12.2014 20:58

Czytam te bzdury i zachwalaniu Plus i śmiać mi się chce z bajek na resorach autora bo albo mało po Polsce podróżuje albo zrobił test w jednym miejscu i miał fart że był zasięg 3G

Ja spędziłem święta w Bobrowice to jest 20 km od granicy niemieckiej , to rejon Krosno Odrzańskie .

Fakty i smutna prawda o Orange i Plus zasięg tragiczny i net ledwo EDGE zaskakuje lub brak zasięgu.
Play Onlaine 4G Lte zero zasięgu bo brak P4 nadajnika , działa tylko net z Formuła 4x1 po nadajniku od T-mobile około 0,10 Mb/s

T-mobile tylko EDGE bo nawet nie mają 3G w okolicy ...

Smutna prawda o polskim internecie mobilnym i tym zasięgiem fikcyjnym na mapkach .
W realu Polska B to brak zasięgu i czarna dziura lub ew. EDGE do 0,20 Mb/s jako luksus :(

Pozdrawia Nazir

przemo_li   11 #41 28.12.2014 21:01

PING.

W stacjonarce będzie niższy (o ile ostatni operator nie s***** centralki na odchodne...)

No i limit transferu który nie każdemu pasuje. :|

Mam w służbowym telefonie Play z LTE (brak limitów do 30 grudnia!), i widzę nieraz i 100GB w ciągu miesiąca zużyte.

Czyli 70GB na własny użytek, i ceny wcale nie tak konkurencyjne ze stacjonarnym internetem.

Piotr_roae   3 #42 28.12.2014 22:05

Spece z orange na ej stronie: http://noc.gts.pl/ testują prędkość połączenia pobierając przykładowe pliki.

Jak wypada szanownego Pana połączenie ? :-)

djDziadek   17 #43 28.12.2014 23:59

@skrzypek: Nie wiem z czym nie jesteś się wstanie pogodzić?
Oto neo za 105 zł http://www.speedtest.pl/test/99839525
Nie ma się z czym nie zgadzać.

djDziadek   17 #44 29.12.2014 00:00

@Piotr_roae: Szanownemu panu ta strona nie działa... a internet z Orange - ciekawe...

djDziadek   17 #45 29.12.2014 00:01

@przemo_li: Nie twierdziłem, że każdemu pasuje - mnie tak, mogę korzystać z internetu nawet w szczerym polu...

djDziadek   17 #46 29.12.2014 00:02

@ivellios: Noto masz net szybszy bagatela... 20x niż ten, z którego korzystają moi znajomi - nie masz co narzekać ;)

djDziadek   17 #47 29.12.2014 00:03

@StawikPiast: Ja mam internet z 50 GB po LTE i 25 bez LTE, podpisałem umowę zanim weszło słynne "no Limit" i może to jest sekret?

  #48 29.12.2014 11:57

@djDziadek:
Tak generalnie to farmazony piszesz i wprowadzasz w błąd wszystkich chłopie .

To że ja mam LTE w W-wa z Play za free jak jestem w zasięgu P4 do 15Mb/s to nie znaczy że wszędzie jest tak różowo z tym netem mobilnym a wystarczy pojechać w Polskę lub za miasto i czarna dziura .

Miałem Plus Lte i zrezygnowałem z ich usług bo w terenie jedno wielkie dziadostwo i brak zasięgu

Reasumując mając 3 numery w T-mobile to w tej sieci zawsze miałem lepszy lub gorszy transfer ale był nawet tam gdzie byłem w Bobrowice na święta .

Twój Plus nawet tam nie ma żadnego zasięgu a o Lte możesz marzyć , więc nie agituj na net od Plus bo ja mam negatywne zdanie o zasięgu tej sieci i usługach

Pozdrawia Nazir

przemo_li   11 #49 29.12.2014 14:12

@djDziadek:
W zasadzie to u mnie w domu, Play też działa lepiej w szczerym polu :D (bo dom w małej dolince mam, łapie tylko 3G, a na górce w chaszczach jest LTE!)

jarodebombel   7 #50 29.12.2014 16:20

Dla mnie Play to nie takiej hey, jak w reklamach głoszą. Podobnie Orange. Mówię oczywiście o mojej okolicy (Pabianice/Konstantynów Łódzki). Za to Plus u mnie śmiga ładnie i stabilnie. Fakt, to tylko HSPA i 2mb ale dla mnie wystarcza...

djDziadek   17 #51 29.12.2014 18:21

@Anonim (niezalogowany) wel @Nazir: Jesteś super, mnie nie udało się zwiedzić całej Polski, ale tam gdzie bywałem to Plus miał najlepszy zasięg a nie jakieś żebrane P4 czy inny Tmobile - teraz, gdy Play ma mniej do korzystania z roamingu - to ich zasięg zrobił się bidny - prędkości "LTE" mieli zawsze kiepskie, więc nie wiem co insynuujesz pod moim adresem, ale ogarnij się chopie...

sidelpl   4 #52 29.12.2014 21:25

@djDziadek jestem z Witoni koło Łęczycy i jade na zestawie z Plusa Internet Domowy z ich autorskim sprzętem "ODU i IDU", osiągam momentami 30 mb na LTE a na ich mapie nie ma tu zasięgu LTE :)

koksik202   8 #53 29.12.2014 21:47

byłem w tej samej sytuacji w wakacje w małej wsi obok Chrzanowa woj. Małopolskie kupiłem najtańszy telefon z androidem kupiłem starter playa wrzuciłem 50zł doładowanie i przez 2 tyg używając sporadycznie skype'a i przeglądarki na telefonie i laptopie nie zużyłem transferu. Za 10zł aktywowałem nie limitowany nocny transfer żeby ściągać sobie muzykę i filmy w nocy żeby się nie nudzić następnego dnia. Żadnego limitu nie dostałem a internet naprawdę działał przystępnie jak na 2/5 linii zasięgu transfer H+

Pudel89   11 #55 01.01.2015 02:57

@lukasamd: Jakie ac? Na 5 GHz w domu? Owszem ma ono większą przepustowość ale zasięg komiczny co wynika z moich testów i to na sprzęcie dużo lepszym niż jakieś tam TP-LINK czy te mydelniczki od Linksys.
Do 80 mbit/s wystarcza Wifi 802.11 n i koniec. Link na 300 mbit/s i masz 150 mbit/s pobierania oraz 150 mbit/s wysyłania. Wtedy cuda w postaci "ac" są Ci zbędne totalnie. Chyba, że kiedyś sobie do domu podłączysz "światło" na więcej niż 150 mbit/s pobierania to wtedy "ac" jest może być potrzebne. Na ten moment pada też pytanie czy cały Twój sprzęt obsługuje "ac" bo wystarczy jedno wpięte urządzenie w sieć spoza "ac" i każdy link jest degradowany do takiej technologii w jakiej łączy się najgorsze urządzenie.

Pudel89   11 #56 01.01.2015 02:59

@xomo_pl: Orange NIC nie przejęło. To tepsa przejęła brand. TP dalej istnieje i ma się (dalej o dziwo) dobrze.

xomo_pl   24 #57 01.01.2015 11:30

@Cukrowy Miś: TPSA została przejęta kilka lat temu przez France Telekom/Orange... zmiana brandu na Orange w PL zaszła jednak dość późno z uwago choćby na przywiązanie do marki.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Orange_Polska -źródło

Pudel89   11 #58 01.01.2015 14:51

@xomo_pl: Ale tylko nazwa została zmieniona bo Tepsa dalej istnieje i ma się dobrze :)

xomo_pl   24 #59 01.01.2015 16:19

@Cukrowy Miś: nie, teraz to już Orange i tyle...

djDziadek   17 #60 01.01.2015 17:11

@skrzypek: Neo za 59 zł - a jaki całkowity koszt? 59 + 30 za utrzymanie łącza (lub opłata za telefon, który musisz mieć) i nadal twierdzisz, że to 59 zł? To jest ten tani chwyt marketingowy... cena Neo, ale całej reszty już nie ma ;)
Samej Neo w tej cenie nie dostaniesz :)
Jeśli tak, to ja mogę powiedzieć, że mój internet od PLUSa kosztuje BAGATELA 29 zł miesięcznie... ups.... sporo taniej niż Neo ;)

Autor edytował komentarz.
Pudel89   11 #61 01.01.2015 19:04

@djDziadek: Neostrada, T-Mobile i inni to koszt internetu + łącza
Ale istnieje to http://dropss.pl/
Niby Netia, ale nie płacisz za łącze. 59 zł w BSA lub 49 zł w LLU (centralka tepsy / uwolniona centralka netii). Prędkość do 20 mbit/s. W praktyce wszyscy wiemy, jak z tym jest i zależy to od odległości od centralki. Niestety technologia ADSL doskonała nie jest.
A Twój internet od Plusa to koszt z pakietem SmartDom także troszkę tego takiego cwaniakowania mogłeś pominąć :D

djDziadek   17 #62 02.01.2015 11:50

@Cukrowy Miś: Pięknie, pięknie - kilka "ale":
Czytałeś dokładnie regulamin? Oto dwie rzeczy ze strony, którą podałeś, które wziąłbym pod uwagę:
1. Wszelkie informacje znajdujące na niniejszych stronach WWW pod domeną netia.pl ("Strony Netii") zamieszczone są wyłącznie w celach ogólno-informacyjnych bez jakiejkolwiek gwarancji co do ich treści. Netia SA oraz jej podmioty stowarzyszone ("Netia") nie składa jakichkolwiek oświadczeń oraz nie udziela jakichkolwiek zapewnień co do dokładności, aktualności, zupełności czy też przydatności takich danych w jakimkolwiek celu.

#Jak widzisz, oferta ze strony jest niczym innym jak bełkotem marketingowym - nie możesz się na te informacje powołać w razie "krzywo" działających usług.

2. Prezentowana promocja internetu stacjonarnego Dropss dostępna jest w technologii LLU na łączu aktywnym.

#Jak możesz płacić opłatę za utrzymanie łącza, kiedy musisz posiadać AKTYWNE łącze (czyt telefon stacjonarny) - ups...

Po trzech latach walki z Netią na łączu TPsa - nauczyłem się czytać operatorskie slogany reklamowe.

Tak, cena którą podałem za internet mobilny w PLUS jest tak samo rzeczywista, jak cena 49 zł, za internet na łączu telefonicznym - jednak cena w PLUS i tak jest niższa ;)

  #63 15.09.2015 19:22

@Anonim (niezalogowany): Zniknie net.