Aktualizujemy aplikację w nowym Windows DevCenter

Wydanie aktualizacji aplikacji to spore wydarzenie dla każdego dewelopera. Niezliczone ilości godzin przesiedziane przed monitorem, kartką z notatkami, rozmowami z klientami czy testami w końcu mogą zaowocować stworzeniem poprawionej, nowej wersji oprogramowania.

Wychodzę z założenia, że proces pierwszej certyfikacji macie już za sobą i dziewicza wersja dostępna jest już w markecie.

Tworząc kolejne odsłony aplikacji na Universal Windows Platform, natknąć się można na pewne problemy i niejasności przy aktualizacji naszego programu poprzez DevCenter. Dodatkowo Microsoft niedawno wydał odświeżoną wersję testową centrum developerskiego, która doczekała się kilu nowości i ułatwień.

Zatem jak tego dokonać? Na co uważać?

Proces aktualizacji na początku wydaje się skomplikowany, ale szybko można się oswoić z tym zadaniem. Oto kilka porad, o czym pamiętać przy wypuszczaniu nowej wersji do marketu. Oczywiście przydadzą się one również w przypadku dodawanie pierwszej wersji aplikacji.


 • Aktualizacji dokonujemy na zakładce Submissions poprzez przycisk Update
  na wersji, która jest już w markecie.

  Wówczas po udanej certyfikacji nowa wersja zastąpi starszą.

 • Rozpoczęcie aktualizacji nie wycofuje i nie zmienia niczego w obecnie dostępnym wydaniu. Dopiero kliknięcie na przycisk Submit to the Store zablokuje zmiany i rozpocznie proces certyfikacji.
 • Podczas certyfikacji w każdej chwili można zaprzestać tego procesu, a także całkowicie usunąć aktualizację.
 • Pamiętaj, aby podać w opisie co wnosi nowa wersja (App description -> Release notes). Wydaje się to logiczne, ale sam Microsoft o tym zapomina i wypuszcza aktualizacje swoich apek bez tej informacji!

 • System, po dodaniu nowej wersji paczki, wyświetli komunikat, który porówna paczkę z aktualizacją, z jej obecną wersją w markecie. Szybko odnajdziemy, jakie systemy będą wspierane po certyfikacji.

 • Warto zweryfikować czy kryteria wiekowe nie powinny zostać zmienione (często niewinna opcja, jak np. pobieranie danych z sieci, nad którymi nie mamy wpływu, jak zdjęcia, mogą wymuszać podniesienie minimalnego wieku)
 • Jeśli dodamy nowy język w projekcie w Visual Studio to pamiętajmy o tym, że będzie on automatycznie wykryty jako kolejne pola do uzupełniania opisu.
 • Notes for certification to bardzo ważna zakładka, to tam przesyłamy informacje do testera naszego programu (jak. np. testowy login i hasło do aplikacji, bez których nie zalogujemy się do apki). W tym miejscu możemy poinformować osobę o zmianach dokonanych przez nas, jakie były wymagane w celu poprawnej finalizacji certyfikacji (np. aktualizacja licencji w języku obcym dla testera)
 • Sam proces certyfikacji aktualizacji jest zawsze szybszy niż za pierwszym razem. Zależy to jednak też od ilości dokonanych zmian
 • Po pomyślnej certyfikacji jeszcze przez kilka godzin w markecie może być dostępna starsza wersja aplikacji

Mam nadzieję, że taki szybki poradnik przyda się osobom, które rozpoczynają swoją przygodę z Windows Dev Center.

DePesza dostępna jest w markecie Windows 10 (desktop i mobile). Bezpośredni link: DePesza.
Aktualne źródła można znaleźć na GitHub pod adresem:
https://github.com/djfoxer/dp.notification