Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Aplikacje OEM z Marketplace dla wszystkich urządzeń!

Tytuł wpisu może jest trochę niejasny, ale szybko wytłumaczę. Każdy producent smartphonów z Windows Phone na pokładzie, ma możliwość udostępnienia tylko dla swoich urządzeń, specjalnie przygotowanych aplikacji. Są to darmowe programy, które występują w Marketplace w dodatkowej kategorii, tylko dla urządzeń danego producenta.

Często są to aplikacje podobne do siebie, czy to edytor zdjęć, czy konfigurator połączeń. Zdążają się jednak perełki. Np. Nokia ma mapy offline (Nokia Mapy), czy nawigację (Nokia Nawigacja); LG posiada świetnie zrobione aplikacje z często używanymi małymi narzędziami (Toolbox, Winny Toolbox), czy program do robienia zdjęć panoramicznych; HTC dla swoich urządzeń ma m.in. HTC Hub, które pełni centrum dowodzenia; Samsung oferuje wyróżniający się na tle innych program do obróbki zdjęć (Photogram).

Mając jednakże smartfon, jesteśmy pozbawieni dostępu do aplikacji dostępnych dla innych urządzeń. Ale czy na pewno? Okazuje się, że jest sposób jak pobrać programy, które teoretycznie są zarezerwowane tylko dla urządzeń od konkretnego producenta!

Aplikacje OEM dla wszystkich

Jeden z użytkowników forum XDA Developers, znalazł sposób, jak można na dowolnym urządzeniu dostać się do aplikacji OEM. Pod tym linkiem znajdziecie wątek i niezbędne pliki do instalacji. Ale po kolei...

Jak uzyskać dostęp do ukrytych aplikacji OEM?

Wiemy jakie są ograniczenia, a zatem jak je objeść? Wystarczy urządzenie z Windows Phone odblokowane developersko, zainstalowany w systemie desktopowym Windows Phone 7 SDK i jakiś program do wrzucania plików xap na smartfona.

Wystarczy teraz z podanego źródła ściągnąć pliki xap i zainstalować wybrany plik w zależności od tego, do którego Marketplace chcemy się połączyć.

Po zainstalowaniu, jedynie co robimy, to uruchamiamy ponownie urządzenie. Po reboocie otrzymujemy nowy, wybrany Marketplace z unikalnymi aplikacjami.

Ograniczenia i uwagi

Są jednak ograniczenia. Jednorazowo można zainstalować tylko jeden, wybrany Marketplace. Oczywiście, po instalacji możemy zmienić Marketplace na inny i pobrać inne aplikacje.

Jeśli chcemy powrócić do oryginalnego Marketplace, wystarczy zainstalować wybrany plik xap.

Aktualizacje nieoryginalnych aplikacji OEM, mogą się pojawiać później, jednakże bez wgrania danego pliku xap, z którego pochodzi program, nie zaktualizujemy ich.

Niektóre aplikacje, nie będą działać na urządzeniach "nie oryginalnych" ze względów oczywistych (np. konfigurator ustawień sieciowych, czy połączeń ). Niestety, ale również niektóre programy, sprawdzają urządzenia na jakich są odpalane i nie pozwalają na odpalenie (dzieje się tak np. z Nokia Nawigacja). Mimo wszystko duża część aplikacji działa bez zarzutu!

Oto krótki przegląd jakie unikalne aplikacje, oferują poszczególni producenci dla swoich użytkowników.

Nokia

Nokia ma najkrótszy staż i ma też najmniejszą ilość unikalnych aplikacji OEM. Są tam jednak atrakcyjne kąski takie jak Nokia Mapy, czyli wersja map offline, czy nawigacja. Przegląd aplikacji, to ciekawy program do przejrzenia, najciekawszych aplikacji w Marketplace, działa wzorowo. O ile Mapy działają świetnie, o tyle nawigacja nie chce się uruchomić. Problem również występuje przy programie Nokia Muzyka. Oczywiście nie jest, aż tak źle. Są sztuczki, które pozwalają zmienić w rejestrze informacje o smartfonie. Dzięki czemu nasz WP7 może przedstawiać się jako Lumia 800...

Samsung

Samsung oferuje dość sporo aplikacji, kilka słowników, standardowo aplikacje do obróbki grafiki. Część aplikacji (jak np. Video Call) nie zainstaluje się na urządzeniach pozbawionych przedniej kamerki.

HTC

Marketplace HTC wyróżnia się świetnym Hubem (działa na "nieoryginalnych" urządzeniach!).

LG

LG ma bardzo ciekawy zbiór aplikacji, ze względu na to iż mam LG E900, nie jestem w stanie powiedzieć co działa, a co nie. Jeden z większych zbiorów aplikacji OEM.

Jeśli do tej pory patrzyliście z zazdrością na aplikacje OEM na innych urządzeniach, możecie już sprawdzić, czy przypadkiem nie można zainstalować ich na swoim smartfonie z Windows Phone. Polecam zajrzeć do każdego z Marketplace! 

oprogramowanie porady urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
kuhar   4 #1 02.03.2012 20:51

Tak trochę nie na temat: wiesz może co determinuje region konta na Marketplace? Tzn. niedługo dotrze do mnie telefon i mam wątpliwości, bo windows live id mam na USA, Xbox Live na Polskę (wcześniej też na USA) i zdaje się, że Zune przejęła region po XBL, a nie live id... Czy podczas pierwszego uruchomienia telefonu na nowym koncie mamy dostępny wybór regionu?

djfoxer   19 #2 02.03.2012 21:08

@kuhar
Podczas pierwszego uruchomienia proszony jesteś o podanie loginu i hasła do konta LiveId (nie można go już zmienić, chyba że zastosujesz hard reset). Wybór marketplace jest automatyczny w zależności od tego, gdzie przypisane jest aktualnie konto (do jakiego regionu).

patryk9200   8 #3 02.03.2012 21:31

@djfoxer dzięki za informacje, z pewnością przyda się taka wiedza w przyszłości ;-) Chociaż mam mieszane uczucia co do używania nielegalnie w ten sposób aplikacji =)

tomimaki   6 #4 03.03.2012 11:46

@patryk9200
Jak może być nielegalne używanie darmowej aplikacji sztucznie przypisanej do jednego producenta? :p

djfoxer   19 #5 03.03.2012 14:56

@patryk9200
Dlaczego nielegalnie? Aplikacje dostępne są za free, a to jest jedynie obejście blokady instalacji na urządzeniu. Nie widzę nic w tym złego.

Animatter   3 #6 03.03.2012 22:01

Dostałem od Nokii Lumię 710 i chetnie bym zobaczył tego huba od HTC w akcji u siebie, masz może jakiś link od czego zacząć?

djfoxer   19 #7 04.03.2012 10:26

@Animatter
Żeby móc się pobawić trzeba mieć odblokowany smartfon. Można to zrobić albo poprzez AppHuba (trzeba mieć tam konto płatne za $99 lub np. darmowe studenckie) lub za darmo korzystając z wykrytych itp. Niestety w przypadku Noki obecnie nie ma możliwości odblokowania urządzenia poza pierwszą możliwością (trik z Nokia Network Setup już nie działa). Polecam obserwować wątki na XDA Develoeprs: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1271963 , http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=20616855 . Możliwe, że w najbliższym czasie coś się ukaże, szczególnie, że Lumia bije rekordy sprzedaży.