Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Czy Windows Phone ma jeszcze szanse na sukces?

Zapewne wielu z Was już słyszało, iż Microsoft oficjalnie rozszerzył listę smartfonów, na których będzie można zainstalować wczesną wersję Windows 10. Oczywiście nie podano terminu kiedy zostanie udostępniony nowy build, ale wygląda na to, że będzie to w najbliższych tygodniach, a może nawet i przed Wielkanocą.

Temat Windows 10 na smartfony rozgrzewa wiele osób, a w szczególności obecnych użytkowników Windows Phone. Wielu z nich narzeka na wolny rozwój wersji testowej. Mobilne okienka o numerze 10, dostały zaledwie jednego builda, który zawierał wiele ciekawych zmian, ale również posiadał ogromną liczbę niedociągnięć i problemów wydajnościowych. Wszyscy liczyli na częste aktualizacje, jak w przypadku "dużego" Windows 10, ale tak się nie stało.

Zapowiadana druga wersja testowa ma być niedługo dostępna (oby było to coś więcej, niż można przeklinać w testowym SDK wypuszczonym kilka dni temu), ale fakt ten skłania do pewnych refleksji na temat przyszłości, jak i historii Windows Phone.

Windows 10: Microsoft uczy się na błędach

Redmond zapowiedziało, iż każda Lumia z Windows Phone 8.1 otrzyma aktualizację do nowego Windows 10. Temat aktualizacji dla pozostałych urządzeń jest kwestia otwartą. Cieszy to, iż nawet najtańsze urządzenia, jak popularny budżetowiec Lumia 520, dostaną możliwość przejścia na nowe okienka.

Nowi użytkownicy zapewne tylko przyklasną, ale pamiętajmy, że Microsoft nie ma wyjścia. Już dwa razy zablokował sztucznie aktualizację systemu mobilnego do nowej wersji, co doprowadziło do odpływu znacznej ilości użytkowników.

Brak aktualizacji Windows Mobile 6 do Windows Phone 7

Pierwszą dużą porażką w mobilnych okienkach był brak aktualizacji Windows Mobile 6 do wersji Windows Phone 7. Oba systemy działały na jądrze CE, a co więcej Microsoft pośrednio przez HTC potwierdzał, iż wybrane urządzenia z Windows Mobile otrzymają aktualizację do nowego systemu Windows Phone 7.

Oczywiście w ostatniej chwili ogłoszono, iż żadne urządzenia nie będą mogły przejść na najświeższe okienka. Tłumaczono się w różny sposób, ale wiemy, że nie było w tym wiele prawdy. Najgłośniejszym przypadkiem był tutaj model HTC HD2, który mimo wcześniejszych zapewnień nie otrzymał aktualizacji do Windows Phone 7. Blokada była sztuczna, co dobitnie pokazali pasjonaci z XDA, którzy szybko stworzyli port Windows Phone 7 na HTC HD2, który to działał wyśmienicie.
Microsoft tym krokiem zraził ku sobie wielu użytkowników. Sztuczne blokowanie aktualizacji miało napędzić sprzedaż nowych urządzeń, ale finalnie wynik był odwrotny od zamierzonego. Oczywiście przyczynił się do tego również sam Windows Phone 7, który od strony interfejsu i możliwości był zupełnie innym systemem, który nie wzbudzał wśród użytkowników pozytywnych opinii. Można jednak tutaj tłumaczyć Microsoft, iż zmiana filozofii sposobu użytkowania (nowy interfejs, zwany wówczas Metro), stworzyła zupełnie nową linię sprzętu przenośnego. Można to jeszcze wybaczyć, ale kolejny fail pociągną już sobą znacznie większe konsekwencje...

Brak aktualizacji Windows Phone 7 do Windows Phone 8

Większość czytelników przypomina sobie wielkie oburzenie, gdy Microsoft zapowiedział Windows Phone 8, jednocześnie informując, iż stare smartfony nie otrzymają wsparcia do nowego systemu.

Wówczas, jako fanboy Windows Phone, tłumaczyłem sobie (i innym! :D ) taki ruch przejściem na nowe jądro (z CE na NT) czy tym, iż Microsoft nie miał czasu na optymalizację systemu pod starsze procesory.

Z perspektywy czasu widzę jednak, że był to niesamowicie duży błąd. Mimo, iż faktycznie system przeszedł na nowe jądro NT, nie usprawiedliwiało to Microsoftu. System Windows Phone 8 był tworzony od nowa, ale brak wsparcia dla starszych procesorów wynikał jedynie z braku czasu lub lenistwa. Nowe jądro mogło spokojnie współpracować ze starszymi procesorami, ale oczywiście Microsoft liczył na to, że użytkownicy bez mrugnięcia okiem kupią nowe smartfony i przesiada się na Windows Phone 8.

Tak się jednak nie stało. Wielu użytkowników, którzy kupili smartfony z Windows Phone 7, czuli się zawiedzeni brakiem aktualizacji do wersji 8. Nie osłodziła tego nawet aktualizacja do Windows Phone 7.8 dodająca głownie... szerokie kafelki. Wielu z nich zdecydowało, iż Windows Phone 7 będzie ich ostatnim systemem mobilnym z okienkami od Microsoftu.

Szczególnie ironicznie wyglądała wówczas reklama Lumii 900, pod hasłem Smartphone Beta Test is Over. Przedstawiała ona wówczas smartfon od Nokii, jako telefon, który jest dojrzałym urządzeniem z finalnym systemem, gotowym do użytkowania. Zaś chwilę później Microsoft ogłosił brak aktualizacji z linii 7. do 8...

Brak wsparcia dla starszych urządzeń był sztuczny, jak w przypadku Windows Mobile. XDA przygotowało również port Windows Phone 8, który działał na HTC HD2 (wolno, ale działał, pamiętajmy także, że HD2 był tworzony za czasów Windows Mobile!). Oczywiście, Microsoft mógł przygotować wsparcie dla starszych urządzeń np. tylko z 512 MB RAM (jak Lumia 900) i zoptymalizować system pod kątem tych smartfonów. Niech przykładem będzie tu... Android i ludzie z XDA. Na pierwszy smartfon z Androidem HTC G1 można wgrać Androida 4.x i działa on nawet nieźle (sprawdzałem), a HTC HD2 doczekał się nawet Androida 5! Różnice między Lumią 900, a Lumia 520 nie są wcale olbrzymie!

Windows Phone 7 był stanowczo zbyt młody, aby Microsoft mógł pozwolić sobie na odcięcie użytkowników od aktualizacji. Osoby, które zaufały nowemu systemowi, z obietnicą na dalszy rozwój, zostały z niczym.

Wystarczyło, aby Microsoft przygotował wsparcie dla starszych urządzeń (procesorów), a zapewne wielu użytkowników mogłoby wybrać platformę Windows Phone jako swój mobilny system. Wówczas obecni użytkownicy z chęcią rekomendowali by system innym, jako ten który dostaje zawsze aktualizacje, w przeciwieństwie do Androida. Nawet jeśli na starszych urządzeniach Windows Phone 8 działałby nie do końca płynnie, użytkownicy mieliby wybór. Zostać przy starszym smartfonie, a może kupić nowszy z Windows Phone 8.

Microsoft oczywiście wybrał najgorszą możliwość i pokazał środkowy palec użytkownikom Windows Phone 7. Aktualizacja, nawet na starsze urządzenia, nakręcałaby kupno nowych urządzeń. Zobaczmy, że podobnie jest w przypadku iPhone. Apple wydało aktualizację iOS 8 na starsze iPhone 4S i 5. Mimo, iż na 4S iOS8 nie chodzi rewelacyjnie płynnie, to użytkownik nie został z niczym. Co więcej, widzi on jakie zmiany dostarcza nowy OS i może zachęcić go to do wymiany słuchawki na nową. Co więcej, ludzie nadal kupują iPhone 4S, gdzie o Lumii 900 zdążyli już wszyscy zapomnieć...

Potwierdzona aktualizacja Windows Phone 8 do Windows 10

Z nowym Windows 10 na smartfony Microsoft nie popełnia trzeci raz tego samego błędu. Co więcej, najświeższy system będzie miał specjalnie zoptymalizowaną wersję (i możliwe, że okrojona delikatnie) pod najsłabsze smartfony. Microsoft nie może pozwolić sobie na błąd z brakiem ciągłości aktualizacji, gdyż Windows Phone zupełnie straciłby szanse na sukces, zarówno wśród nowych, jak i obecnych użytkowników.

Microsoft ma jeszcze jeden problem, który mam nadzieję rozwiąże wraz z premierą Windows 10 na smartfony. Otóż nowe aplikacje, jak Outlook, Office i inne rozwijane są na wszystkie mobilne platformy... oprócz Windows Phone. Oczywiście Microsoft obiecuje, że wraz z Windows 10, aplikacje staną się uniwersalne, ale premiera finalnego Windows 10 na smartfony planowana jest na koniec tego roku. Oby użytkownicy nie stracili cierpliwości, gdyż do końca roku Apple może wypuścić nowy system mobilny na iPhone, a Google przedstawi kolejną wersję Androida. Mam nadzieję, że wówczas Windows 10 na smartfony nie okaże się przestarzałym systemem, który będzie gwoździem do trumny dla smartfonów z mobilnymi okienkami...
Końcówka tekstu jest trochę posępna. Jednakże jako użytkownik Windows Phone od ponad 4 lat, który miał około 10 urządzeń z mobilnymi okienkami, wiem że Microsoft lubi zaskakiwać nas wszystkich i to nie zawsze pozytywnie! A historia pokazuje, że różnie bywa :)

Liczę szczerze na ogromny sukces Windows 10 na urządzeniach mobilnych i zakończę ten tekst w stylu starego Amigowca: Windows Phone rulezzzzz! :)

 

windows oprogramowanie urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #1 28.03.2015 17:43

Mam dokładnie te same odczucia, dokładnie te same :(

Semtex   19 #2 28.03.2015 17:49

@djfoxer
Przestałeś być fanboyem WP? :D

Co do treści, też mam mieszane uczucia, ale chyba pozostanę
z WP, na powrót do Andka mnie nie ciągnie.
Nadal jestem na Lumi 800, czas na przesiadkę :)

Autor edytował komentarz.
djfoxer   19 #3 28.03.2015 17:55

@Pangrys: Ten wpis za mną chodził od dłuższego czasu. Zaś dziś na grupie FB była dość burzliwa dyskusja o tym. Wiele osób ma podobne zdanie.

@semtex: Nadal jestem fanem WP, ale z bagażem doświadczeń i z bardziej obiektywnym spojrzeniem na ogólną sytuację WP :)
A co do L800, no nie chcę nic mówić, ale już DAAAAWNO powinieneś zmienić na coś nowego :) :P Ceny są mega atrakcje obecnie, zarówno wśród nowych, jak i starych urządzeń.

Kuragari91   12 #4 28.03.2015 17:58

Tekst prawdziwy zasługujący na pochwałę. Krytyka powinna być poparta argumentami. Do tego teraz wraz z wyjściem WM10, sporo użytkowników WP8 ma wrażenie, jak by MS chciał przerwać swój koncept i stworzyć system, z całkowicie inną filozofią, z którą nie musza się zgadzać. Skutkiem takich działań, może być znalezienie nowych użytkowników i utrata starych. Ja sam się zastanawiam, czy przypadkiem nie pomyśleć, o produkcie Apple, no chyba, że wraz z nowym systemem, będą wielkie zmiany i nowe funkcje, których nie dostane u konkurencji.

Autor edytował komentarz.
Semtex   19 #5 28.03.2015 18:02

@djfoxer: Co to znaczy "dawno zmienić"? Skoro działa i robi to dobrze to dlaczego zmieniać? :P

Budniu   1 #6 28.03.2015 18:14

Jako jeden z uczestników dyskusji na FB podzielam w pełni opinię autora. Jak dla mnie to jesień 2015 kiedy mamy dostać oficjalną wersję W10 to stanowczo za późno. Przecież w Google i Apple nie pracują debile i nie będą czekali w marazmie na to co zrobi M$. Sądzę, że w podobnym czasie co premiera W10 i Apple i Google wydadzą UPD swoich systemów i nie będą mydlili oczu userom jakąś pre pre pre alphą - bo czym innym jest obecny W10TP ? Jak pojawią się nowe wersje systemów na ww. platformy okaże się, że M$ ze swoimi rozwiązaniami w W10, jest znowu w tyle, a patrząc wstecz, wydanie kolejnej wersji systemu zajmie im następne dwa lata, przez które konkurencja wyda po dwie swoje aktualizacje.
Używam WPX od samego jego początku tj. od preNoDo, prowadzę blog tematyczny - co wskazuje na moje zainteresowanie tą platformą, jednak biorąc pod uwagę tempo w jakim obecnie M$ ją rozwija oraz kierunki, które obiera sądzę, że w przyszłym roku już nie będę musiał płacić za przedłużenie subskrypcji mojej domeny, bo zwyczajnie nie będzie tym systemem zainteresowania i nie będzie o czym pisać.
IMO na koniec - źródłem problemów jest pazerność M$ i chęć zagarnięcia całego tortu - zakup Nokii - a tak się nie da. Dopóki Nokia "opiekowała" się swoimi produktami, śmiało wszystkim polecałem ich urządzenia z WP. Od chwili gdy M$ wykupił tę część Nokii wszystko stanęło w miejscu i odbywa się tak, jak dla użytkowników HTC czy Huawei za czasów Nokii - wszyscy są skazani na łaskę M$, co wygląda, jak wygląda.

Autor edytował komentarz.
duffee   11 #7 28.03.2015 18:36

windows tak, ale po debiucie windows 10 , bedzie popularny

xomo_pl   24 #8 28.03.2015 18:37

niestety ale proces rozwoju systemów w Microsofcie nie od wczoraj jest ślamazarny - ma to owszem swoje zalety jak choćby dopracowanie tego co już wypuszczają ale ma też wady- szczególnie, że WP był upośledzony jeśli chodzi o funkcjonalność a gonienie konkurencji trwało o wiele za długo... pewnie inaczej by wyglądało gdyby to czym było 8.1 wyszło w czasie wydania wersji 7 czy 7.5... ale wyszło jak zwykle za późno.. teraz też W10 dla smartfonów nie zapowiada się w żaden sposób interesująco - nie ma tu nic rewolucyjnego, ciekawego (jak na razie ale jak znam MS to zmian do końca już nie będzie za wiele)... apple wprowadziło ciekawe continuity, Google ma swoje bajery a tu trochę bieda z nędzą pogłębiona przez brak pewności czy można czekać na aktualizację wnoszącą coś nowego bo nigdy nie wiadomo czy MS ją wyda czy nie :D

Axles   18 #9 28.03.2015 18:54

Powiem tak, Windows Phone znam jedynie z telefonu matki, którego miałem okazję chwilę używać, jest to dla mnie bardzo specyficzny system i to co w Androidzie mam od ręki, tam muszę szukać, kombinować, a oficjalne aplikacje są często gorzej niż średnie. Niemniej jednak czekam na Windows 10 by zobaczyć co z tego wyniknie i jak to się będzie miało do pulpitowego Windowsa, wtedy może nawet zmienię telefon a wraz z nim system z Andka na Windę.

dthlfwp   7 #10 28.03.2015 19:10

Nie zapominaj o Windows 8.1 RT. Jako posiadacz Lumii 2520, która to miała premiere mniej więcej rok temu, czuję się trochę oszukany. Zwłaszcza, że MS jeszcze cłkiem niedawno zapewnial, że nie porzuci RT.

  #11 28.03.2015 19:20

Czyli wszystkie trolle od 2 lat miały rację? ;-D

mordzio   15 #12 28.03.2015 19:22

Windows Phone miał szanse na sukces, pytanie raczej powinno brzmieć- czy WP ma jeszcze szanse się utrzymać na rynku? Moim zdaniem nawet aktualizacja do wersji 10 niewiele zmieni w tym temacie.
Android rulezzzzz! :)

Hrustus   8 #13 28.03.2015 19:40

WP nie ma szans na cokolwiek mając za swojego Ojca firmę, która sama już nie wie co chce z nim robić i zajmuje się nim jak sobie o nim przypomni raz na jakiś czas. Chwilami mam wrażenie jakby WP robiło kilka zespołów, które się ze sobą nie komunikują i losowo dochodzą do głosu. Brakuje konsekwencji i zdecydowania w działaniu, albo niech robią coś na 100% albo niech nie robią tego wcale bo wychodzi właśnie tak jak teraz wygląda WP.

Autor edytował komentarz.
msnet   22 #14 28.03.2015 20:07

Używam Wndows Phone od dwóch lat i obecnie nie widzę dla tego systemu żadnej alternatywy, więc mam nadzieję, że Windows 10 spełni moje oczekiwania, bo jakoś nie mam ochoty na Androida. A na "Ogryzka" szkoda mi pieniędzy.

Frankfurterium   10 #15 28.03.2015 20:25

Właśnie próbuję sobie przypomnieć chociaż jedną znaną mi osobę, która na co dzień używałaby telefonu z microsoftowym systemem. Komputery - ok, tablet też się jakiś znajdzie, ale że telefon...

sgj   12 #16 28.03.2015 21:01

@"Oba systemy działały na jądrze CF"

Na czym takim?

AlbatrosZippa   14 #17 28.03.2015 21:31

System Windows Phone ma sukces, ale w tanich urządzeniach. W porównaniu do Androida jest płynny. Nie wyobrażam nowego sprzętu z Android Lolipop na 1,5 GHz i 512mb ram. Android by się "obraził", albo nie był by używalny. Windows Phone działa w tej specyfikacji jak szalony. Wiele moich znajomych używa urządzeń opartych na WP.

  #18 28.03.2015 21:36

@sgj: "Na czym takim?" Autorowi chodziło zapewne o jądro CE

AntyHaker   23 #19 28.03.2015 21:37

A ja mam nadzieję, że nie odniesie spektakularnego sukcesu - niech rośnie w siłę i się umacnia, ale nic poza tym. Ewentualny sukces tylko wyhamuje jego rozwój.

  #20 28.03.2015 21:44

@Frankfurterium: U mnie na studiach połowa roku ma telefony z WP i to zarówno te tańsze jak i ze średniej i wyższej półki. Mnie ten system mocno rozczarował i moim następnym smartfonem na pewno nie będzie smartfon z WP na pokładzie. Android też nieszczególnie mi pasuje, więc chyba dam szanse Ubuntu Phone. Recenzje tego systemu, jakie czytałem, są w większości przychylne, a z ilością aplikacji podobno nie jest źle i ma ich szybko przybywać. Jeżeli chodzi o powód chęci rozstania z WP, to nie jest to ilość aplikacji, bo nie potrzebuję ich dużo i korzystam z kilkunastu podstawowych, które pewnie też są dostępne na mobilny system Ubuntu. WP jest dla mnie zbyt ograniczony, a poza tym po aktualizacji już nie działa tak szybko i stabilnie jak kiedyś. Bardzo często powtarzają się epizody drenażu baterii, gdzie potrafi mi w kilka godzin zeżreć 80% i to jeszcze w tym czasie telefon nie jest w użyciu, włączony jest tryb oszczędzania baterii i powyłączane transmisje. Hard reset albo nie pomaga w ogóle, albo pomaga na krótką metę. wiele aplikacji jest fatalnej jakości i mają problemy ze stabilnością i wiele także jest nieaktualizowanych od dawna. Wydaje mi się, że Ubuntu Phone mimo dużo słabszego zaplecza finansowego będzie się rozwijał prężnie, przynajmniej jeżeli chodzi o liczbę aplikacji. Społeczność jest bardzo entuzjastyczna i widać, że kipi energią i chęcią uczestniczenia w rozwoju systemu. Mam wrażenie, że MS sam zwątpił w sukces WP i zaniedbuje go, a mobilne Ubuntu będzie napędzane dość szybko przez falę entuzjazmu, no ale to się jeszcze zobaczy. Jak już za jakiś czas zostanę użytkownikiem tego systemu, to chętnie napiszę na DP jego recenzję oczami zwykłego użytkownika, nie zajmującego się zawodowo na co dzień technologiami. Myśl , że się nie rozczaruję.

adi0922   12 #21 28.03.2015 21:54

OMG! L520! Aaaaa! Nie wierzę. BRAWO DLA MS! <3

Scheiwar   9 #22 28.03.2015 22:23

Kibicuję temu systemowi. Mimo że niegdyś byłem przeciwnikiem WP postanowiłem jednak po 2 telefonach z androidem kupić jednak coś z okienkami. Byłem zmęczony użeraniem się z niedorobionymi romami na samsunga galaxy s advance. Albo zostaję z mulącym, oficjalnym androidem 4.1 z touchwizem, albo przesiadam się na CM11 który okazał się niesamowitym wampirem energetycznym (czasami brał 1% baterii na minutę!). Dochodziło oczywiście dość popularne zjawisko w androidzie - mulenie systemu po dłuższym czasie użytkowania. Mimo że spokojnie można mnie nazwać linuksiarzem (na codzień używam debiana, windowsa odpalam rzadko) kupiłem MS lumia 532. System w porównaniu do andka zapierdziela aż miło. Ma wszystko czego potrzebuję. No i cieszę się w końcu że nie muszę instalować nieoficjalnych romów które robi chyba Pan Heniu na swoim warsztacie. Uważam jednak że telefony z WP 7 nie miały szans na sukces. Były zbyt ograniczone. Każdy tel. z wp7 miał niemalże ten sam procesor, ta sama rozdzielczość 480x800, brak slotu na kartę pamięci. Sam system na początku (wersja 7.0) to był niesamowity gniot. Chyba nawet wtedy iOS był mniej ograniczony.

Autor edytował komentarz.
Deliryk   11 #23 28.03.2015 22:31

Wiara, że zmiana numerka systemu operacyjnego na telefonie w cudowny sposób wpłynie na sukces sprzedażowy ...
Apple zostawiło z tyłu konkurencję pierwszym iphonem mimo jego (patrząc z dzisiejszej perspektywy) marnych możliwości. Android dla większości ludzi jest oczywistym wyborem, bez znaczenia jaki ma numerek.
Tu naprawdę nie chodzi o możliwości, prędkość systemu (czy prędkość animacji maskujących powolność systemu), tylko umiejętność kreowania potrzeb nabywczych i przyzwyczajeń klientów.
A tu M$ nic nie zrobił, więc niezależnie jaki będzie nowy windows to ja większych sukcesów nie wróżę.

  #24 28.03.2015 23:00

Ten system microsoftu jest po prostu bardzo brzydki i to jest jedna z glownych przyczyn jego kleski, bo tak trzeba to nazwac po ilosci wpakowanych pieniedzy w reklame. IOS tez ma animacje pozorujace szybkosc otwierania aplikacji, ale tam to chociaz wyglada niezle.

sgj   12 #25 28.03.2015 23:07

@das78 (niezalogowany):

No ja się domyślam, tylko że taki zapis się pojawia w dwóch miejscach, co już nie jest literówką.

mesho   8 #26 28.03.2015 23:10

I ja także kibicuje WP. Co prawda dziesiątka nie wywróci branży smartphoneów do góry nogami, ale coś bujnie, w budżetowcach na pewno.
Mam L635 drugi miesiąc i jestem zadowolony, jak na pierwszy dotykowy telefon jest spoko.

KyRol   19 #27 28.03.2015 23:28

@Scheiwar: Czego się nie robi aby zareklamować wp... Fakt użytkowania jakiegokolwiek systemu na co dzień nie robi z Ciebie doświadczonego użytkownika. Poza tym zakup słuchawki z wp to strzał w stopę przy codziennym użytkowaniu systemów linuksowych na desktopie. Jest to niewygodne i nieporęczne mając do wyboru choćby taką Nokię N9 z Meego Harmattan.

Nokia zanim podpisała pakt z m$ była naprawdę dynamiczną korporacją w stylu Europejskim. Tu nie było miejsca na czczą gadkę i obiecanki-cacanki, tylko było działanie. W planach Nokii już za czasów N9 były aparaty o ogromnych rozdzielczościach i ładowarki indukcyjne. Niestety wszystko zaczęło się od zwolnienia całego Research Teamu, więc jak w dalszej perspektywie miało być dobrze? Elop dorwał się do władzy i zniszczył wszystko. Na szczęście skończyło się na sprzedaniu działu mobilnego i użyczeniu patentów. Nokia chce wrócić do gry bez dziwnych układów z m$ - wystarczy spojrzeć na ich eksperymenty z tabletami.

A wp jest zacofane o lata świetlne. Mówię to w całkiem pragmatycznym tonie. Widzę do dzisiaj dodawane "feature killery", które N9 miała wcześniej. Oczywiście nigdy nie rzucę się na nic z wp bo z perspektywy moich potrzeb jest to bez sensu. Osobiście na dzisiaj użytkuję N9tkę, która staniała do śmiesznej kwoty. Ma aparat 8MGPX, wyświetlacz amoled o dość dużym zagęszczeniu pikseli i rozdzielczości dziś nie robiącej szału. SoC też już na dzisiaj nie robi szału, pamięci RAM 1GB ale smartfon swoje robi i wbrew pozorom nie zestarzał się do tego stopnia aby był kompletnie nieużywalnym. Akurat w N9 aplikacje, procesy i usługi mają śmiesznie niski narzut przy takich zasobach.

Społeczność bez względu na okoliczności do dzisiaj wokół N9 szarżuje;) Z wrażenia kupiłem dwie na zapas do czasu premiery czegoś porządnego z systemem Sailfish 2.0, Tizenem lub Ubuntu Phone. Nie trzeba do szczęścia Androida ani wp - naprawdę. Po co przeć na szkło za nowościami?

A z aplikacjami mobilnymi też trzeba uważać aby nie wepchać się w vendor lock-in. Ludzie nakupują aplikacji bez opamiętania, a później będzie szkoda wydanych pieniędzy przy zmianie systemu. Jak narazie dowolna zmiana telefonu z systemem i możliwość korzystania z już zakupionych aplikacji jest zapowiedziana pomiędzy Ubuntu Touch, Sailfish OS i Firefox OS. Co prawda o Tizenie nic się nie mówi, ale tam apki są oparte również o Qt/HTML5+CSS3, więc wysoce prawdopodobnym jest brak problemów i tu.

Autor edytował komentarz.
tertualiana   8 #28 28.03.2015 23:35

Z WP na mobile jest jak z Linuksem na desktopie i tak samo jak tam nic nie zmieni układu sił aż do następnego przesilenia (czegoś na miarę pierwszych iPhone).
Tak czy tak należy się cieszyć że na rynku mobilnym mamy względną konkurencję.

szynszyl1337   4 #29 28.03.2015 23:40

Ja odnoszę wrażenie, że może i Bill Gates był dobrym prezesem swego czasu, ale pod koniec swojej pracy popełniał trochę błędów i mimo wszystko teraz podchodzę do M$ z uśmiechem na ustach i cieszę się jak mój telefon działa świetnie w porównaniu do jakiegoś urządzenia z androidem za kwotę 2x większą. (mam L920 i mam nadzieję, że to nie będzie moja ostatnia lumia lub urządzenie z WP)

  #30 28.03.2015 23:43

Zaklinanie rzeczywistości sezon 5, episod 01 Zombi straszy

bassrockers   7 #31 28.03.2015 23:43

@semtex: kurde ja tez, a tak ten system mi się podobał na początku. Miałem HTC Mozart, super telefon. Dobre aluminiowe wykończenie, przyzwoita bateria ale 3 aktualizacje i brak wsparcia uśmierciły telefon po niecałym roku. Sztuczne uśmiercanie przez Microsoft starszych modeli wcale nie jest dobrym posunięciem. Dobrym przykładem jest tu właśnie HTC HD 2. Jaki stary telefon a jak szybko chodzi pod Androidem 5. Miałem w rękach i jestem pod wrażeniem.

maew   7 #32 29.03.2015 00:17

Korzystam z WP na Lumii 630 i w sumie jestem zadowolony tyle o ile. Na pewno bardziej mi się podoba niż Android, ale tak naprawdę chciałbym mieć coś innego, Sailfisha, Tizena albo Ubuntu. Zarówno MS jak i Google to zbyt pazerne sępy na nasze dane i nie wiem jak można być fanbojem jednego czy drugiego.

Autor edytował komentarz.
Semtex   19 #33 29.03.2015 00:25

@bassrockers: Wiesz, mi się nadal podoba (WP), działa szybko i sprawnie, czego o Andku powiedzieć nie można, dobra można, na sprzęcie za 2K zł ;) WP działa na lowendach i highendach tak samo dobrze :)

Autor edytował komentarz.
Jusko   14 #34 29.03.2015 01:03

@AlbatrosZippa #17: z Androidem Lizakiem, nie jest już tak źle.

Moto G 1Gen (Andr. 5.0.2), sprawdzam właśnie zużycie pamięci: "System... 176MB pamięci RAM".

W porównaniu do KitKata i poprzednich wersji, zużycie pamięci spadło. Co nie zmienia faktu, że na kiepskie dwurdzeniówki z 512MB RAM, najlepsza jest seria 4.2 (dobrze zresztą wspierana przez deweloperów).

Autor edytował komentarz.
djfoxer   19 #35 29.03.2015 01:04

@semtex: I tu masz rację. Nie każdy musi ma smartfonie kompilować jądro czy zarządzać monitoringiem domowym ;) Tylko, że mając WP7 jednak ilość aplikacji jest znacznie mniejsza niż na WP8, no i nie masz "Chemii w żywności" :P

@Kuragari91: Mam podobne wrażenie, ostatnie screeny modułu Kontakty z W10 przypominają niemalże w całości kontakty z Androida. Dodamy do tego hamburger menu i w wersji 11 systemu nie odróżnimy WP od Androida. Może przesadzam trochę, ale ta droga wydaje się chybiona, aby kopiować material design wszędzie.

@Budniu: MS chce iść drogą na skróty. Zakup Nokii, klonowanie Androida (interfejs w W10), stąd też często wychodzą niespójności. A domeny jeszcze nie sprzedawaj ;)

AlbatrosZippa   14 #36 29.03.2015 01:05

@Jusko: Mam zgrozę po moim tablecie z 4.2.2 (Który sam się zepsuł. Pękł digitizer pod czas ładowania) i ten proces System Android który wysysał litrami baterię i 40% pamięci ram.
Lizaka ma F60 mojej mamy i nie ciągnie pamięci ram jak odkurzacz i baterii nie wypija litrami jak alkoholik

Autor edytował komentarz.
  #37 29.03.2015 01:13

W obecnych czasach nie da się tak potwornie ślamazarnie rozwijać jakichkolwiek rozwiązań, zwłaszcza na rynku urządzeń mobilnych.
Skala ich używania jest ogromna, oczekiwania również, a Microsoft zachowuje się jakby wymyślał koło na nowo i modlił się miesiącami nad byle pierdołą.

Tak się nie da, bo masa ludzi zniechęca się do ich urządzeń mobilnych z WP.
Mając całe zaplecze deweloperów idzie im to jak po grudzie.
Nokia będąc takim mikrusem w stosunku do Microsoftu stale zaskakiwała i oferowała przemyślane i świeże rozwiązania.
A Microsoft z takim potencjałem jest flegmatyczny i ociężały.

Microsoft babrze się z tym już do tego stopnia, że wielu zaczyna już odpuszczać i decyduje się na kupno urządzenia, które nie ma nic wspólnego z Windows Phone mimo początkowego zainteresowania ich telefonami.

To co robi Microsoft przypomina mi sytuację z systemem Samsung BADA.
Samsung wyprodukował całkiem udane urządzenia ( WAVE), ale po tym jak zaczął rozwijać się Android, Samsung postanowił olać BADĘ, a tym samym olać nabywców telefonów z tym systemem.
Rozwój BADY przebiegał tak samo ociężale jak WP.

Mam w domu Samsunga Note II, Lumię 630, Samsung WAVE I.

Użytkowo najwięcej pożytku mam z Note II z racji aplikacji, których potrzebuję.
Po zapoznaniu się z WP 8.1 i jego całą paletą wad i niedoróbek, mimo dobrej wydajności, przestałem jakoś specjalnie psioczyć na Androida, zresztą nigdy z Andkiem nie miałem problemu, ale ja nie robię śmietnika z telefonu.
Mam trochę wrażenie, że modne stało się narzekanie na Androida, a przemilczane są wady WP.
Jest jednak wiele cech WP, które mi się podobają, ale drugie tyle, których nie toleruję. Część z nich ulegnie poprawieniu w WP10, ale jednej nie da sie nigdy usunąć, sztywnej polityki Microsoftu.
Jaką decyzję podjąłbym obecnie w kwestii wybrania systemu mobilnego?
Raczej byłby to Android.
Planowałem kupić sobie Lumię 640 XL, ale po zapoznaniu się z WP na 630, odpuściłem.
Rozwój zbyt wolny, ograniczenie w zakresie dostępu aplikacji, niepewność co wywinie Microsoft.

Po doświadczeniach z Samsungową BADĄ mam zasadę, że nigdy nie wchodzę w platformę nieustabilizowaną na rynku z w miarę pewną przyszłością.

Windows Phone to jest być albo nie być Microsoftu. Jeśli to spierniczą to się pogrążą na tym rynku i spalą mosty związane z rynkiem urządzeń mobilnych. Zaufanie w tym segmencie trudno odbudować.
Jeśli ktoś potrzebuje urządzenia prostego, z możliwością sprawdzenia poczty, blokowaniem niechcianych rozmówców, przeglądarką itd. To taka niskobudżetowa lumia nie jest złym wyborem, jednak jesli oczekuje od smartfona trochę więcej, czyli tego do czego stworzony został smartfon, to może nie być dobrym wyborem WP, przynajmniej na chwilę obecną.

djfoxer   19 #38 29.03.2015 01:17

@xomo_pl: MS ma takie wahania "nastrojów" ;) Czasem zaprezentują jakiś ciekawy pomysł, aby go potem pogrzebać. Tyle się mówiło o animacjach na ekranie blokady i nagle cisza. Jedna apka, nie aktualizowana od dłuższego czasu i wygląda na to, że MS porzucił pomysł i zajął się czym innym.

@Axles: Myślę, że warto będzie dać szansę W10 Mobile, jak MS niczego nie zepsuje i system wyjdzie szybko, może być to spory hit :)

@dthlfwp: Windows RT, no tak... nie tylko ja o nim zapomniałem, ale i MS. Ewidentnie MS w połowie drogi uznał, że zostawi użytkowników na lodzie i zarzuci system. Ciekawe co będzie z nim dalej po primerze W10. Poza tym L2520 wyglądało całkiem ładnie.

@mordzio Nie jest tak źle. MS zrobiła kilka złych ruchów i teraz raczej nie ma mowy, że coś zepsuje (chyba, że już będzie mocno chciał). W10 mimo dziwnego "hamburgera" może dużo zyskać poprzez wspólne aplikacje na wiele urządzeń. Android i iOS są jeszcze daleko przed WP, ale za WP nie ma już nic. BB sam nie wierzy w swoje smartfony, FOS za kilka lat będzie oferował możliwościowi Androida 2.2, Tizen chyba nie wyjdzie poza Chiny, a Sailfish no to wiadomo, prócz nas na DP, mało kto o nim słyszał ;)

djfoxer   19 #39 29.03.2015 01:20

@Hrustus: Tam jest jeszcze ciekawiej. Bo niektóre zespoły tworzące aplikacje np. Office, to chyba zupełnie zapomniały o istnieniu WP.

@msnet: A widziałeś, że w rozszerzonej liście urządzeń wspieranych przez W10 TP nie ma L1520. WTF? Coś wiesz więcej, skąd ten brak?

@Frankfurterium Oj, sporo mam znajomych z WP, ale to chyba czysty przypadek, nie dobieramy przecież znajomych po systemach operacyjnych? ;) Prawda? Prawda? :P

djfoxer   19 #40 29.03.2015 01:28

@AntyHaker: I tak też można :) Ja liczę, że W10 Mobile stanie się na tyle popularny, aby MS przerzucił większe siły na dalszy i szybszy rozwój mobilnego systemu.

@Anonim: Czekam zatem na wpis o Ubuntu. Z apkami to może być nie tak kolorowo, FOS też miał mieć na starcie wiele softu w markecie, a nie do końca to wyszło.

@Scheiwar: Oj tak WP7.0 był systemem, który teraz mógłby się znaleźć w programie Technical Preview. Brak opcji kopiuj/wklej, brak przełączania się między aplikacjami (trzeba było zamykać apki, aby wrócić do uruchomionej wcześniej). Widać było, iż MS wydał ten system szybko, aby cokolwiek wydać na rynek po zamknięciu projektu WM.

djfoxer   19 #41 29.03.2015 01:37

@Deliryk: MS wyskoczył z interfejsem Modern, swego czasu, i wraz z nim wróciła moda na ascetyczne GUI itp. to duży sukces. Z drugiej strony Redmond obecnie nie może się zdecydować czy iść dalej drogą Modern/Metro czy kopiować konkurencję. I tak oto może zostać w tyle, czekając na ruch pozostałych graczy na rynku.

@sgj Literóweczka spowodowana tym, że cały czas po głowie chodził mi .NET Compact Framework, gdyż na WM swego czasu robiłem apkę B2B w pracy :P

@KyRol Jejjj, serio N9? Nikt tego już nie używa :) Meego już RIP :P Ale faktycznie, do pierwszej trójki jest sporo alternatyw, o których piszesz. Problem jest tylko taki, że nie wiadomo, który system z tych mniejszych przetrwa za rok czy dwa. Np. taki FOS nie wygląda by miał zagościć na rynku mobilnym dłużej.

djfoxer   19 #42 29.03.2015 01:42

@tertualiana: Może takim prześnieniem będzie W10? :)

@bassrockers Az głupio napisać, ale faktycznie niektóre te customowe ROMy na XDA czynią cuda, szkoda, że trzeba samemu grzebać się w tym, aby znaleźć przyzwoity soft. Ten domyślny na Androidzie jest zazwyczaj spuchnięty przez soft od producenta tel.

@maew Z Sailfishem, Tizenem czy Ubuntu jest problem taki, że można być w 100% pewnym czy system przetrwa za rok czy dwa. Samsung ogólnie ma problemy, aby wydać własny OS, Bada wyszła im całkiem nieźle, sami uśmiercili ten system.

StarterX4   11 #43 29.03.2015 01:58

Coś czuję że ponownie zdarzą się gapy, przy zarówno Win10 jak i WP10 :D Microsoft to wie jak pomóc wzbić się konkurencji ^^
Ktoś coś o Andku? przecież mamy jeszcze CyanogenMod'a :P
Co do innych systemów (już poza głównym [^UP^] tematem) -
SailfishOS = Porażka,
FirefoxOS = Porażka (Sprzedawany w za słabych urządzeniach, i sam system nie brzmi zachęcająco),
Blackberry OS = Popularność zanikła/nikt go już nie używa,
Tizen = Mimo dużej popularności, brak sprzedawanych z nim urządzeń,
Ubuntu Touch = Czekamy na premierę.

Co tam było jeszcze...

Autor edytował komentarz.
KyRol   19 #44 29.03.2015 03:05

@djfoxer: No jak dotąd takie przeciętne Aquarisy z Ubuntu Touch schodzą jak ciepłe bułeczki, a Androidem BQ jak dotąd nie nabrało sobie rozgłosu ani nie przysporzyło popytu na taką skalę. Mamy za sobą drugą turę flash sale. A Firefox OS? Będzie rozwijał się powoli ale pewnie. Narzędzia deweloperskie dojrzewają w przeglądarce desktopowej również z myślą o FF OS.

Poza tym jeśli Silk https://hacks.mozilla.org/2015/01/project-silk/ znajdzie się w głównej gałęzi rozwojowej tego mobilnego systemu to jeszcze nie jeden malkontent może się zdziwić. Kwestia przyszłości samego Firefox OS z resztą jest drugoplanowa. Mając Sailfish, Tizen czy Ubuntu Touch, a nawet moją leciwą N9 z MeeGo Harmattan jestem w stanie otwierać same aplikacje z tego systemu - wszakże są to najzwyklejsze aplikacje webowe HTML5/CSS3...

No i zmartwienie o to który system przetrwa rok czy dwa jest nieco niezasadne. Czy uważasz, że takiemu Markowi z Canonical brakuje kasy skoro sobie podróżuje w kosmos? Czy zapowiada się aby Fundacja Mozilli miała zniknąć za rok? W ich przypadku, stworzenie mobilnego systemu stanowi niewielki koszt, znaczna część rozwiązań implementowana jest wszak w desktopowym browserze. Czy uważasz, że Samsungowi zabraknie kasy, skoro jest wiodącym producentem SoCów i układów pamięci? Im marzy się od dawna uniezależnienie od Google i m$. No i czy można mówić o niepowodzeniu startupu, którego projekt przewyższył oczekiwania co do popytu kilka razy jeśli nie kilkunastokrotnie?

MeeGo Harmattan R.I.P.? Eee... patrząc na to co się dzieję w tym światku nie odnoszę takiego wrażenia. To raczej m$ przy premierach wp powinien zamiast imprez zainicjować wiece pogrzebowe - sam przyznajesz we wpisie;)

Autor edytował komentarz.
tertualiana   8 #45 29.03.2015 06:57

@djfoxer:
Przesilenie musi być technologiczne (np. dostępność realnej interakcji komendami głosowymi) nie softwareowe (vide case iPhone)

MS ma tyle szans na próbowanie ile ma kasy. Za którymś razem być może uda im się wskoczyć na 10-15% rynku globalnego, ale na rewolucje w stylu iPhone raczej bym nie liczył.

Rynek desktopowy też wygrał system, który ma znacznie więcej wad niż zalet poza jedną - dostępnością aplikacji (i VisualStudio)

dawidsab   9 #46 29.03.2015 07:44

Miejmy nadzieję, że "Windows Phone" jeszcze osiągnie sukces i wyjdzie na prostą.

  #47 29.03.2015 07:45

nie ma bo nie ma nawet normalnych raportów sms, co mam w telefonie sprzed 10 lat

tertualiana   8 #48 29.03.2015 07:48

@dawidsab: ale tylko jeśli będą konkurencyjni (nie kasą i patentami), jeśli nie to niech zdychają

przemo_li   11 #49 29.03.2015 07:58

Windows Phone ciągle jest zintegorwany ze Skype.

Co kończy dywagacje nt. ewentualnego sukcesu WinP.

PS. Można nażekać, że WinP nie był zgodny z WinM... Ale kogo to obchodziło? O_O MS miało wtedy 12 procent. Nokia? Ponad 30%. WinP nie był zgodny z Symbianem i to było jednym z głównych powodów porażki.

Autor edytował komentarz.
  #50 29.03.2015 07:59

Moim zdaniem największym problemem dla WP była całkowita klęska Windows 8.x na PC. System był powszechnie hejtowany w każdym artykule w każdym portalu, gazecie oraz TV. Wszędzie był przekaz "Windows 8.x jest trudny w użyciu bo nie ma przycisku Start". I to właśnie klęska Windows 8.x na PC była powodem dla którego ludzie niechętnie patrzyli na telefony z Windows Phone 8.x a deweloperzy nie chcieli pisać aplikacji które od roku przecież są już uniwersalne. Brak aplikacji, niechęć społeczeństwa, negatywne oceny w prasie i portalach oraz miliony hejterów nienawidzących MS zrobiły swoje.


Czy Windows 10 na telefonie ma szanse na sukces? Sam w sobie absolutnie NIE. System ten może odnieść sukces tylko i wyłącznie wtedy jeżeli zmieni się nastawienie społeczne do całej rodziny Windows 10 na PC. Tylko jeżeli ludzie polubią system Windows 10 na komputerach to jest możliwość że zaczną także przychylnym okiem patrzeć także na Windows 10 na telefonach. No i od tego zależy także zainteresowanie deweloperów. By zaczęli oni pisać aplikacje uniwersalne na Windows 10 to system ten musi najpierw stać się popularny. Nie ma najmniejszej szansy na to by stał się on popularny na telefonach sam z siebie.


W ciągu najbliższego roku będzie wiadomo czy Windows 10 stanie się popularny czy podzieli los Windows 8. Kluczowa będzie tu rola jaką na odegrać DirectX 12. Jak wiadomo biblioteka ta ma być dużo szybsza niż kilkuletnie już biblioteki DirectX 11. W ubiegłym tygodniu pojawił się nowy 3DMark z obsługa DX12 i okazało się że w nowych testach karty graficzne mogą obsługiwać ponad 10x więcej obiektów 3D. Dla twórców aplikacji jest to największa zmiana od premiery 3DFx która odbyła się 18 lat temu. Problem w tym że DX11 z DX12 w zasadzie nic nie łączy poza nazwą a więc ekonomicznie niemożliwe jest napisanie gry która wspierałaby oba interfejsy programistyczne jednocześnie. Deweloper musiałby napisać praktycznie dwie osobne gry z całkowicie innym wyglądem oraz innym poziomem detali. Jak więc łatwo się domyślić nikt nie będzie korzystać z DX12 do czasu aż nie pojawią się użytkownicy z Windows 10. Najlepiej pokazuje to przykład Wiedźmina 3 który na obsługę DX11 oraz bardzo wysokie wymagania sprzętowe. Deweloper zapowiedział że mógłby dodać obsługę DX12 która obniżyłaby wymagania gry ale zrobi to tylko i wyłącznie wtedy jeżeli Windows 10 okaże się popularny. Jeżeli system nie będzie popularny do nie będą robili patcha z obsługą DX12 bo szkoda będzie im na to pieniędzy. Pojawia się więc problem kury i jajka. By Windows 10 stał się popularny to muszą pojawić się gry na DirectX 12... ale gier takich nie będzie jeżeli wcześniej system nie będzie popularny. A więc może się okazać że W10 oraz DirectX 12 zwyczajnie nigdy nie zostaną przez deweloperów użyte. Albo zostaną użyte dopiero za kilka lat.


Tak więc oczy wszystkich deweloperów będą skierowane na statystyki popularności Windows 10 na PC. Tylko jeżeli system ten w ciągu kolejnych 2 lat odniesie sukces na PC to można mieć nadzieję na ożywienie sytuacji w Windows Store. Ale dzieli nas od tego jeszcze długi okres postu. Bo realnie patrząc przed 2017r nie ma szans na popularyzację Windows 10 na PC bo użytkownicy PC są zwykle niechętni nowościom. A tym samym deweloperzy nie będą mogli korzystać z nowych API bo Windows 7 ich nie obsługuje. I koło się zamyka.

  #51 29.03.2015 08:09

Nigdy nie ma pewności czy obietnica zostanie dotrzymana, szczególnie sądząc po zachowaniu z przeszłości.

Magic_coin   2 #52 29.03.2015 09:49

Tyle piszecie o wyglądzie systemu i aktualizacjach, a zapomnieliście o najważniejszym... o aplikacjach. Gdyby aplikacji... deweloperów piszących aplikacje było więcej tak jak w przypadku androida to system mógłby zajmować trzecie ba nawet drugie, a może i pierwsze miejsce w rankingu OS. Mi osobiście brakuje kilku aplikacji z androida i gier. Tak nie ukrywajmy smartphone dziś to pożeracz czasu w momencie nudy (np. kolejka pod dziekanatem :D).

Miałem okazję pobawić się urządzeniami z WP 8.1 i jest to całkiem fajny system. Do wyglądu da się przyzwyczaić, i ta szybkość na L520... nie wiarygodne. Jestem posiadaczem HTC HD2 i na wielu androidowych romach... prawie na wszystkich telefon niemiłosiernie muli (w porównaniu do WP), do tego stopnia że jak ktoś do mnie dzwoni to ekran włącza się z opóźnieniem i zamiast pokazać nazwę kontaktu widzę sam numer (mam w książce tel). Wiem to oznaka że czas zmienić rom, ale mnie to już nudzi... Niech mi ktoś powie, że 512 RAM to za mało... Android to opasła krowa i tyle.

Coś mnie dziś wena twórcza chwyciła xD

Autor edytował komentarz.
msnet   22 #53 29.03.2015 10:06

@djfoxer: "A widziałeś, że w rozszerzonej liście urządzeń wspieranych przez W10 TP nie ma L1520." - przecież Lumia 1520 jest na tej liście (trzecia pozycja od góry) :)

  #54 29.03.2015 10:42

@Magic_coin: " Mi osobiście brakuje kilku aplikacji z androida i gier"

Wszystko będzie zależało od tego czy Windows 10 zyska popularność na PC. Jeżeli zyska to pojawią się aplikacje w Windows Store... jeżeli nie zyska to aplikacji nie będzie. Windows 8 na PC się nie przebił i mało kto go używał a tym samym aplikacji nikomu nie opłacało się pisać oraz aktualizować. Szczególnie że na PC były one niewygodne z uwagi na pracę na pełnym ekranie. W przypadku Windows 10 aplikacje działają w oknach a więc niczym nie różnią się dla użytkowników od dowolnych innych aplikacji. Z jedną różnicą jaką jest brak działania na Windows 7. By komuś opłacało się pisanie takich aplikacji to użytkownicy muszą wcześniej zrobić aktualizację do Windows 10. Problem w tym jak przekonać ludzi na PC by zrobili darmową aktualizację do nowszej wersji która powszechnie jest krytykowana za brzydkie ikony. Dla wielu użytkowników na PC wygląd ikon ma większe znaczenie niż rozwiązania takie jak DirectX12, Cortana lub Spartan. Jeżeli ktoś nie jest zainteresowany grami to nie potrzebuje DirectX 12, asystent Cortana będzie dostępny tylko w kilku krajach a przeglądarka każdemu jest obojętna. A to oznacza że wiele osób nigdy nie zdecyduje się na migrację i pozostanie na Windows 7. A tym samym deweloperzy nie będą pisali aplikacji uniwersalnych ani nie będą korzystali z DX12 bo będą chcieli by ich programy działały na Windows 7.

Przekonanie ludzi by zainstalowali Windows 10 będzie najtrudniejszym zadaniem w historii MS. Dobitnie pokazała to porażka Windows 8. A jeżeli MS nie wymyśli jakiegoś sposobu by przekonać ludzi do migracji na Windows 10 to wszystkie nowe mechanizmy oraz API zostaną zupełnie zignorowane przez deweloperów. A to będzie oznaczało powolną śmierć Windows Store, DX12, oraz całego ekosystemu Windows 10

Hrustus   8 #55 29.03.2015 10:48

@djfoxer: no ja o tym wspomniałem właśnie z myślą o strzale w stopę z aktualizacją Office ;)

Co do znajomych z WP - w bliskim otoczeniu dwie koleżanki posiadają jakieś tam Lumie i obydwie są zadowolone płynnością. Tylko płynnością. W trochę dalszym znalazłoby się około 10-12 osób i chyba żadna z nich nie odrzuciłaby propozycji zamiany WP na Androida/iOS.

Microsoft powinien bardziej agresywnie walczyć o te kolejne % na rynku smartfonów (może nawet nie tyle o kolejne co utrzymać ten poziom co teraz, bo o tendencji wzrostowej ciężko tutaj mówić). W głównej mierze mam na myśli poprawę stęchlizny zalegającej w Windows Store. Nie wiem czy to Microsoft tak utrudnia życie developerom czy sami developerzy po prostu olewają WP?

  #56 29.03.2015 10:57

@KyRol: N9 to przeżytek...

  #57 29.03.2015 11:22

Generalnie jestem zadowolony z Lumia 1520 i cieszy mnie że kupiłem stosowny smartfon który z pewnością dostanie upgrade do W10

Śmiać mi się chce tylko z trolli co wiecznie marudzą na MS a nigdy kolesie nie wydali więcej niż 500 zł na telefon ale żądają nie wiadomo czego :D

Pozdrawia Nazir

  #58 29.03.2015 11:31

Co chwilę czytam na tym portalu wpisy typu: "Czy Windows Phone ma jeszcze szanse na sukces?", "Czy Windows Phone dogoni jeszcze androida", "Czy Windows Phone ma szansę konkurować z iOS", "Czy Microsoft ma jeszcze szansę na rynku urządzeń mobilnych". I tak dalej i tak dalej. Skoro co chwila pojawiają się wpisy tego rodzaju to znaczy, że z systemem Microsoftu jest źle i będzie pewnie jeszcze gorzej. Co prawda mnie to nie smuci bo od dawna używam androida. Lubię grzebać w telefonie oraz potrafię skonfigurować system pod siebie tak aby służył mi bezproblemowo przez wiele miesięcy (dopóki mi się nie znudzi:). Oczywiście im więcej alternatyw dla przeciętnego zjadacza chleba tym lepiej. Jednak gdy widzę moich kumpli narzekających co chwilę na swoje nokie z windowsem to nie żałuję ani chwili, że kupiłem chinola i mogłem go dopasować pod siebie w każdym calu.

józeek   6 #59 29.03.2015 11:53

@Budniu: No dobrze ale co z tego że Google pokaże nowa wersję Andka wcześniej? Skoro od premiery Lolipopa minęło już sporo czasu a jego udział w rynku jest nadal mizerny po producenci nie spieszą się z udostępnieniem aktualizacji na telefony użytkownik.

funbooster   8 #60 29.03.2015 12:04

Rok temu jeszcze byłem użytkownikiem Windows Phone 7.8 (Lumia 800), ale kiedy MS postanowił zbanować Skype dla systemów starszych niż WinPhone 8.x , wróciłem do androida, nie żałuje tego wyboru. Microsoft ma kawał dobrego systemu, ale nadal gdzieś stoją w miejscu jeśli chodzi o aplikacje i jeszcze takie numery z brakiem dostępu dla aplikacji skype...

krychu921   8 #61 29.03.2015 12:13

Mam dokładnie te same odczucia.
WP jest dobrym systemem; ale fakt faktem, jest sporo w tyle za Androidem czy iOS. Sklep ma wiele ciekawych i przydatnych appek, aczkolwiek jest też sporo aplikacji/śmieci (typowe reklamiarze i bezużyteczne gnioty). Sam system rozwija się w zbyt wolnym tempie aby powalczyć o rynek mobilny, do tego trzeba dodać fakt, że M$ już sam nie wie w którą stronę ma rozwijać swój mobilny system... Nie zmienia to faktu, że czekam z niecierpliwością na WP10.
PS Pisze to użytkownik L520. :D

Autor edytował komentarz.
rradek   10 #62 29.03.2015 12:43

Głupi Polak po szkodzie, który dał się nabrać na marketing Microsoftu.
Na szczęście był to tylko mały odsetek tych Polaków, reszta myśli i nie kupuję badziewnych Lumii.

moh3r   11 #63 29.03.2015 12:44

@StarterX4: Na temat SailfishOS i FirefoxOS wypowiadasz się na podstawie własnych doświadczeń? Miałeś kiedykolwiek w dłoni telefon z którymś z tych systemów?

Ubuntu Touch miało już premierę.

@KyRol: N9 jest bardzo dobrym telefonem i nadal bije na głowę nowsze modele, ale pomimo wsparcia społeczności Meego się starzeje (testowałeś Nemo, jest używalne?). Muszę potestować przeglądarkę w N9 pod kątem ostatnich błędów w implementacjach TLS-a.

Autor edytował komentarz.
Dragonk   9 #64 29.03.2015 13:29

@KyRol: Używałem Sailfisha 1.1.2.16 na swoim Nexusie 4 oraz Ubuntu Touch (stable i testowe). Całkiem nie dawno.
O ile ten drugi jest według mnie trochę nie wygodny, o tyle ten pierwszy jest genialny. Nawet klawiatura w Sailfishu była przyjemna (o ile wcześniej nie wyobrażałem sobie braku swype).
W Ubuntu aplikacje uruchamiają się chwilę i wg mnie są nie wygodne. W Sailfishu zaś są bugi z kodowaniem i dekodowaniem wideo. Więc aktualnie czekam na 2.0, bo ma być użyty tam gstreamer1.x (aktualnie jest 0.10). Gstreamer1.4 jest w Ubuntu i nie miałem tam żadnych problemów z wideo.

Co do samych aplikacji w Ubuntu brakowało mi aplikacji do komunikowania się za pomocą FB - tylko webapp. Żadnego messengera ani komunikatora XMPP nie znalazłem. Choć już nie długo wbudowana w Sailfishu obsługa FB po XMPP zniknie (FB rezygnuje z kompatybilności niestety).

Autor edytował komentarz.
adi0922   12 #65 29.03.2015 13:49

@djfoxer: ?? L1520 jest na tej liście :) Przejrzyj dokładnie

Triniti888   5 #66 29.03.2015 14:00

@rradek: Hłe hłe.

  #67 29.03.2015 14:03

Co wy gadacie.W androidzie macie cos odrazu a w Windows Phone teezba szukac??To wszystko jest wyssane z palca tak samo jak mala ikisc aplikacji czy gordza jakość.Apki na wp wyglądają lepiej.

Enzo69   7 #68 29.03.2015 14:04

@Axles: Powiem tak, Windows Phone znam jedynie z telefonu matki, którego miałem okazję chwilę używać, jest to dla mnie bardzo specyficzny system i "to co w Androidzie mam od ręki, tam muszę szukać, kombinować, a oficjalne aplikacje są często gorzej niż średnie".

No i ten końcowy tekst obnażył cała prawdę o WP. Teraz Siedzę na Androidzie wczesniej na WP i jest to niebo a ziemia - lepsze apki i w ogole . Nie polecam WP. W WP irytuje powolny jego rozwój jak tu piszecie - to przykry fakt.

Autor edytował komentarz.
Magic_coin   2 #69 29.03.2015 14:05

@Anonim
"Wszystko będzie zależało od tego czy Windows 10 zyska popularność na PC."

Chyba nie zrozumiałeś mej wypowiedzi. Porównuje Windows PHONE do androida. Nie win 7 do win 10 czy win 8.

Twa wypowiedź owszem jest logiczna i się z nią również zgadzam, lecz ni jak nie odnosi się do mej wypowiedzi.

Co do przekonania ludzi do produktów M$... popatrz na popularność L520. Tutaj bardziej chodzi o przekonanie deweloperów piszących aplikacje. Jak aplikacje będą to i użytkownicy się znajdą.

t_bujo   2 #70 29.03.2015 14:06

Ostatnio sam się zastanawiałem czy nie kupić lumii 830 albo 930 a to tylko dlatego że moja N9 już trochę przeszła(połamane zaczepy na sima). Ale chyba nadal zostanę przy niej wymienię tylko obudowę. Szczerze powiedziawszy po zakosztowaniu meego jakoś nic innego tak fajnie sie nie obsługuje. Na chwilę obecna brakuje mi tylko aktualnych map i działającego w 100% facebooka. W każdym razie poczekam do premiery 10 i się wtedy zastanowię.

kidddi   8 #71 29.03.2015 14:30

@rradek: to chyba jestem głupi bo nie zamierzam sie przenosic na inny system to czego potrzebuje jest fb messenger jakdojade nawigacja pogoda . Przynajmniej tel od ponad roku ani razu mi sie nie zawiesił i tez niezamulił podczas odbierania tel co zdarzało mi sie bardzo czessto na robociku 4.4 i w cale nie tanich modelach

  #72 29.03.2015 14:44

@Magic_coin: "Jak aplikacje będą to i użytkownicy się znajdą"

Ale tak jak napisałem - aplikacji nie będzie. Nie będzie ich tak długo aż jakiś system z serii Windows 10 nie odniesie sukcesu. Na sukces WP10 nikt nie czeka, Xbox One także nie jest na tyle popularny by wypromować aplikacje uniwersalne. Jedyną nadzieją dla MS jest Windows 10 na PC. Jeżeli także ten system nie odniesie sukcesu to aplikacje uniwersalne nigdy nie powstaną. Bo nie będzie użytkowników którzy potencjalnie mogliby je kupić co zwróciłoby deweloperom koszty ich napisania.

Dlatego sukces WP10 jest mocno uzależniony od tego czy Windows 10 na PC okaże się sukcesem czy sromotną porażką. Kilka lat temu każdy oczekiwał że sukcesem będzie Windows 8 ale ja wiadomo tak się nie stało. Dziś znacznie trudniej znaleźć optymistę który powiedziałby że Windows 10 będzie sukcesem. Bo ostatnie lata pokazały że użytkownicy PC nie należą do osób goniących za nowościami. I żadnym DX12, Cortaną lub Spartanem się ich nie przekona by porzucili Windows 7. Duża część osób w dalszym ciągu używa XP i nie dała się przekonać ani na migracje na Vistę, ani na Windows 7 ani na Windows 8

  #73 29.03.2015 14:50

Na szczęście, te problemy mnie nie dotyczą. Nie należę do pokolenia, które bez połączenia z Internetem zapomina o potrzebie oddychania i korzystania z toalety, a bez GPS-u nie trafi z parkingu do chałupy (o ile w ogóle ją rozpozna, bez porównania z fotką, zrobioną wcześniej smartfonem i umieszczoną na Facebook'u). Mam trzy klasyczne telefony (bo starych nie wyrzucam, póki działają i mogą się przydać), których używam do TELEFONOWANIA i - ewentualnie, choć tego nie znoszę - esemesowania. Resztę moich 'mobilnych' potrzeb załatwiają tablet i (do rzeczy poważniejszych) laptop. Do 'ciężkiej pracy' mam stacjonarnego PC-ta. Szczerze współczuję ludziom, którzy - jak autor wpisu - czują przymus wymiany 10 smartfonów w ciągu 4 lat. Ja skarpetki zmieniam rzadziej (O.K., to był żart..., chociaż...;). Ale muszę przyznać jedno: Cywilizacja odnotowała kolejny epokowy sukces i doczekaliśmy wreszcie zwycięstwa marketingu nad rozumem, za co wszystkim producentom całego tego zbędnego szrotu należy się co najmniej nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii.
P.S.
Uprzedzając ewentualne (inteligentne) złośliwości, przyznaję: ja również jestem, w jakimś stopniu, żałosną ofiarą tego stanu rzeczy, ale bronię się, jak mogę...

maew   7 #74 29.03.2015 14:52

Niestety największą wadą WP jest jego niska popularność i brak wiary programistów aplikacji w jego rozwój. Czasem przeczytam o jakiejś ciekawej aplikacji ale pod koniec artykułu ogarnia mnie przygnębienie jak widzę informację - "dostępne na iOS i Androida". I to jest niestety gwóźdź do trumny tego systemu, który sam w sobie nie jest zły.

Autor edytował komentarz.
Szadzio   7 #75 29.03.2015 15:41

Przesiadłem się niedawno z Windows Phone na Androida. Może przeleję swoję historię i doświadczenia na bloga, ale póki co...

Byłem wielkim zwolennikiem WP. Kupując Lumię 820 wszyscy pukali się w głowę pytając mnie czy oszalałem wydając taką sumę pieniędzy na coś tak nieznanego. Jako "świadomy technologiczne" użytkownik doskonale wiedziałem w co się pcham. Sprawny, szybki, prosty system zaaplikowany do wytrzymałego i nieźle wykonanego urządzenia z piekielnie dobrą optyką, która po przeszło dwóch latach na rynku nadal nie znajduje sobie równych. Niestety, ale stagnacja platformy zmusiła mnie do przesiadki na Androida, który w przeciwieństwie do Microsoftowego tworu nie jest omijany szerokim łukiem przez programistów. Windows Phone ma swoją rzeszę naprawdę wiernych i zgranych fanów. Społeczności może pozazdrościć reszta platform. Niestety tylko drobny ułamek wszystkich zapaleńców dokłada swoją cegiełkę do rozwoju Windows Store i bazy aplikacji. Dlatego przesiadłem się na Xperię Z1 Compact, mam urządzenie, któremu DLNA nie jest obce, mogę ją spersonalizować w każdym najmniejszym calu (ilość ustawień początkowo przytłacza). Szkoda mi tylko aparatu... 20,7 Mpx Exmor RS for Mobile ledwo dorównuje "ósemce" od Carla Zeissa.

Wszechstronny   3 #76 29.03.2015 15:47

@Anonim (niezalogowany):

A co ma piernik do wiatraka?
Nijak się kwota za zakup telefonu nie przekłada na analizę i zarzuty względem Microsoftu i ich systemu oraz rozwojowej ociężałości.

Śmiać to mi się chce z takich głębokich przemyśleń, że nie wolno marudzić gdy nie wywali się absurdalnej kwoty za urządzenie, które starzeje się w porażającym tempie.
Dla mnie wydawanie na telefon kwot liczonych w tysiącach złotych to przy obecnej technologii frajerstwo i absurd i nie ma tutaj znaczenia zamożność.

I należy przede wszystkim rozróżnić czym są oczekiwania względem systemu, a czym oczekiwania sprzętowe. Śmiech uzasadniony byłby gdyby oczekiwano cudów w urządzeniu za 500zł, które technicznie nie jest w stanie sprostać tym oczekiwaniom. natomiast tutaj dyskusja dotyczy systemu, a nie samego sprzętu. A często czytając teksty widzę jak urządzenie za 400-500zł poddaje się ocenie według kryteriów jakie stosuje się do urządzeń za np. 2000zł. To jest idiotyzm i mocno podważa sens takich testów.

AntyHaker   23 #77 29.03.2015 17:01

@djfoxer: Siły przerzucił na Win10 Mobile, dlatego WP8.1 jakby się zatrzymał - jeśli o to Ci chodzi :D

Agent NWO   7 #78 29.03.2015 17:20

"Czy Windows Phone ma jeszcze szanse na sukces?"
Nie ma.

djfoxer   19 #79 29.03.2015 17:22

@KyRol: A widzisz, nawet nie widziałem, że MeeGo jeszcze żyje :) Kojarzyłem go tylko z N9 i odstawieniem telefonu na półkę. Dobrze jest się czegoś dowiedzieć. Faktycznie może nie ma co się martwić o to kto zostanie za dwa lata no placu boju, tylko co będzie oferował za dwa lata. O FOS, Ubuntu czy Tizenie jak na razie w głównym nurcie IT tylko od czasu do czasu jakieś mało znaczące informacje się pojawiają. Pytanie jest czy nie oferują te systemy nic wartościowego dla klienta, czy mają słabą siłę przebicia? Np. sam z chęcią bym pobawił się nowym Tizenem, ale nawet nie ma gdzie :/

@tertualiana: Może takim przesileniem dla WP będzie mocna integracja z desktopowym W10, który ma monopol na rynku. Część osób może mimo woli zakupić W10M, jako "przedłużenie" desktopu :) Kto wie.

@przemo_li Skype na WP to opcja. Możesz odinstalować Skype i nie będzie śladu po nim :)

  #80 29.03.2015 17:37

@Wszechstronny: Jak by było cię stać to byś kupił drogi sprzęt. Koniec kropka. Więc nie pisz, że ktoś kogo stać to jest frajerem. To tak samo jakby ktoś napisał, że nie masz to znaczy, że jesteś nieudacznikiem.

djfoxer   19 #81 29.03.2015 17:38

@Hrustus: MS ułatwia życie deweloperom jak tylko można, ale niestety rynek dla niektórych firm jest zbyt mały, aby zainwestować czas i pieniądze w wersje na WP. Może z W10 coś się zmieni. Co więcej, nawet MS czeka z Officem, Outlookiem na W10, więc tym bardziej zewnętrzne firmy czekają na rozwój wydarzeń ;)

@funbooster MS chce całkowicie "wybić" użytkowników Wp7, aby całkowicie odciąć się i zapomnieć o tym systemie.

@msnet @adi0922 A nie zauważyłem, thx :)

@AntyHaker Mam na myśli sytuację, gdy W10M stanie się popularne i ludzie rzucą się na smartfony z W10M, a wówczas i MS więcej sił skupi na rozwój W10M :)

Magic_coin   2 #82 29.03.2015 18:02

@Anonim (niezalogowany): Nie ma aplikacji nie ma userów, nie ma userów nie ma aplikacji i kółko się zamyka. Co do PC to się w 100% zgodzę, żadne metro pochodne ścierwo się nie przyjmie bo użytkownicy są konserwatywni. Ja też jestem konserwą :D M$ musi pójść po rozum do głowy i rozdzielić desktop od urządzeń mobilnych, bo tworzenie takiego "ekosystemu" nie ma sensu. Kafle w telefonie OK, kafle na PC NIE, kafle w łazience OK xD

Co do zainteresowania to nie masz racji, zainteresowanie jest tanimi smartphonami. Jest od groma użytkowników choćby takiej lumi 520, a aplikacji i deweloperów mało.

Problemem jest to że deweloperzy piszą i pod telefon i pod PC, a zbyt na aplikacje jest głównie na smartphonach.

Autor edytował komentarz.
  #83 29.03.2015 18:36

@Magic_coin: "Nie ma aplikacji nie ma userów, nie ma userów nie ma aplikacji i kółko się zamyka. Co do PC to się w 100% zgodzę, żadne metro pochodne ścierwo się nie przyjmie bo użytkownicy są konserwatywni. Ja też jestem konserwą"

I dlatego właśnie nikt nie będzie pisał ani aplikacji metro ani gier w DirectX 12. Bo to się nie będzie opłacało. Nie ma gier napisanych w DX12 to nie ma powodu by instalować Windows 10. Nie ma użytkowników Windows 10 to nie ma sensu pisać gier w nowej wersji DirectX oraz aplikacji metro. Wszystkie gry dalej będą pisane w DX11 tak by działały w Windows 7 który będzie popularny jeszcze przez wiele lat. Koło się zamyka i nikt nie pisze aplikacji metro oraz DX12 bo nie ma ich kto kupować

Bucic   9 #84 29.03.2015 19:10

@rradek: Polska jest krajem, gdzie WP osiągnął najwyższą popularność, rzędu 20+%. I nie mówcie, że to sprawa wciskania WP przez sprzedawców, bo większość z nich nie wie, jak wywołać wybór numeru do dzwonienia. Popularność ta nie zdąży spaść znacznie do premiery WP10, nawet gdyby źle się działo. Więc WP10 w Polsce będzie miał dobry start, daleki od określenia"od zera".

Nie wyobrażam sobie powrotu do burdelu na kółkach, jakim jest Android. Tym bardziej dotyczy to moich mniej kumatych znajomych, którzy nie wiedzą, co to jest np. CPU governor.

Nie widzę dla WP żadnej alternatywy posiadającej jego główne zalety. Gdyby ktoś mnie jednak zmusił, to prędzej wybrałbym mułka z Firefox OS albo sprowadziłbym sobie telefon z Sailfish OS.

Darthnorbe   13 #85 29.03.2015 20:03

@Anonim (niezalogowany): Ale po co ma kupować drogi sprzęt tylko dlatego że jest drogi? Skoro ten tani oferuje mu to samo co ten drogi??
Debilizmem jest właśnie kupowanie najdroższych rzeczy dla szpanu.

moh3r   11 #86 29.03.2015 20:03

@Bucic: Tizen może się stać dobrą alternatywą dla WP na low-endzie.

@Darthnorbe: +1. To, że ktoś nie ma się flagowca nie oznacza, że go nie stać. Niektórzy potrzebują prostego systemu, który nie wchodzi użytkownikowi w drogę - taki jest właśnie WP.

Autor edytował komentarz.
Bucic   9 #87 29.03.2015 20:12

@moh3r: Ja bym raczej liczył na inwestycje Mozilli w ROMy Firefox OS dla istniejących telefonów z innymi systemami. Czekanie, aż producenci zrobią nowe telefony do debiutującego systemu to czysta durnota.

moh3r   11 #88 29.03.2015 20:18

@Bucic: To by było dobre posunięcie, ale wątpie że się uda. Co do Tizena to stoi przecież za nim Samsung, więc nie jest to bezdomny system liczący na czyjąś łaskę.

Autor edytował komentarz.
Bucic   9 #89 29.03.2015 20:44

@moh3r: Tizen to system na papierze. Normalnie nie miałoby to dużego znaczenia, gdyby nie fakt, że ten stan trwa już latami. Z Ubuntu Phone są już przynajmniej produkty na rynku.

moh3r   11 #90 29.03.2015 21:16

@Bucic: Z Tizenem też jest przynajmniej jeden telefon :)

Autor edytował komentarz.
  #91 29.03.2015 21:30

@Bucic: WP może osiągnął nieco popularności ale to tylko dlatego, że ludzie byli przyzwyczajeni do Nokii no i był dość mocno wciskany przez operatorów, tzn. za grosze.

Bucic   9 #92 29.03.2015 21:41

@moh3r: :)

Słowo do malkontentów jeszcze. Zarówno WP 8.1 jak i WP 10 wprowadzają ważne zmiany zupełnie zmieniające wygodę użytkowania i dostępne funkcje. To nie wina MS, że dziennikarze umieszczają"Nowe kolory tła w WP!" jako nagłówki :)

Błędy MS:
ZA WOL-NO! Niech przykładem będzie Office dla WP. Pie€%€ abandonware, z OneNote na czele! Kiedyś nawet zacząłem szukać dokumentacji do tego, bo myślałem, że może są jakieś ukryte menu! Stażysta zrobił im te aplikacje w "wizardzie" 4 lata temu i już tak zostało...

Do tego MS powinien usuwać nieaktualizowane lub bardzo niskiej jakości aplikacje wielkich graczy, których STAĆ na opracowanie porządnych programów!

  #93 29.03.2015 21:56

@Darthnorbe:
Debilizmem jest marudzenie na WP8.1 gdy mi tam niczego nie brakuje a Lumia 1520 z ekranem 6 cali to inna bajka niż badziewie za 500 zł. bez LTE , bez większej pamięci i ekranu FHD

Nexus5 i inne poszły w odstawkę u mnie z jakiegoś merytorycznego powodu a nie jarania się bo jest android i syf

Pozdrawia Nazir

  #94 29.03.2015 22:52

Ten artykul, to stypa po windows phone?

  #95 29.03.2015 23:48

WP na zawsze pozostanie systemem niszowym. Bo do niczego się nie nadaje. Krzyki fanbojów nic tu nie zmienią ani nie pomogą

KyRol   19 #96 30.03.2015 00:57

@djfoxer: Zasadniczo myślałem, że tylko prości ludzie wyobrażają sobie powstawanie stabilnego i używalnego systemu operacyjnego w rok, ale okazało się, że jestem w błędzie. Nie napiszę tego w kontekście konkretnego przypadku, ale w DPNŻ nawet padły już słowa nieprzychylne w kierunku FF OS, a system operacyjny to zbiór niejednokrotnie szalenie rozbudowanych komponentów zależnych od siebie.

Wypracowanie solidnego systemu, stabilnego, mającego cechy potencjalnie pożądane przez użytkowników nie jest łatwe ani tym bardziej szybkie. Desktopowa winda przy ogromnych zasobach finansowych i udziałe 3rd parties (np. IBM maczał palce w jądrze nt, także to nie była czysta zasługa m$ jeśli chodzi o osiąganie stabilności na jakimś tam poziomie) potrzebowała co najmniej dwóch dekad.

Osobiście dla mnie śmieszną fanaberią są oczekiwania, że w rok czy dwa cud się ziści z FF OS, Sailfishem czy Ubuntu Touch. Nokia przed wypracowaniem MeeGo Harmattan miała za sobą kilka pomniejszych projektów, gdzie niektóre po drodze nawet nie ujrzały światła dziennego. Nie zmienia to faktu, że temat systemu operacyjnego opartego na Linuksie w Nokii do urządzeń przenośnych był wałkowany co najmniej dekadę. Nie wszyscy nowi gracze na poletku mobilnych systemów mogą się równać potencjałem kadrowym i zasobowym z Nokią. Proste są wnioski zatem, że na nowy mobilny system operacyjny, który stanie się mainstreamowym hitem trzeba jednak poczekać. I to nie wiadomo jak długo.

Autor edytował komentarz.
KyRol   19 #97 30.03.2015 01:16

@Anonim (niezalogowany): winda to przeżytek. Ludzie tego systemu mają dość, chcą czegoś świeżego.

KyRol   19 #98 30.03.2015 01:24

@Dragonk: No, kto ma warsztat w pisaniu aplikacji może się dorobić. Ja tam nie marudzę i korzystam z tego co daje fabryka. A jak czegoś potrzebuję - sięgam po SDK i sam załatwiam sprawę. Tak jest dla mnie prościej i wygodniej, żaden autor aplikacji nie wyjdzie na przeciw indywidualnym potrzebom każdego z użytkowników.

AntyHaker   23 #99 30.03.2015 01:30

@djfoxer: 1. To nie możliwe.
2. To się raczej wyklucza - po co się rozwijać, skoro i tak ma się masę użytkowników? Patrz na Androida sprzed WP i patrz teraz.

  #100 30.03.2015 02:10

"Już dwa razy zablokował sztucznie aktualizację"

Autor artykulu jest ignorantem. Jemu chyba naprawde sie wydaje ze na telefonach system instaluje sie tak jak na pecentach, kilkajac 'dalej'. Zal.

KyRol   19 #101 30.03.2015 02:50

@moh3r: Nie, nie testowałem, ale mam zamiar zainstalować port Sailfisha i nie wiem kiedy to zrobię. Notorycznie mi brakuje czasu.
https://www.youtube.com/watch?v=8gN8LBNJn30
http://wiki.maemo.org/Sailfish

Autor edytował komentarz.
Bucic   9 #102 30.03.2015 02:54

@łan tu tri (niezalogowany): Jasne...

Magic_coin   2 #103 30.03.2015 08:14

@Anonim (niezalogowany): Dlatego M$ łącząc na silę desktop z telefonami strzela sobie w stopę. Gdyby na WP było aplikacji od groma, a M$ dał by wtedy możliwość odpalania aplikacji na desktop to by się przyjęło. Niby to samo... ale najpierw trzeba przyciągnąć userów aplikacjami, a nie deweloperów userami.

djfoxer   19 #104 30.03.2015 08:42

@KyRol: Wszyscy o tym wiedzą, szczególnie użytkownicy Widnows Phone 7.0. Pierwsza wersja była tak prosta, że nawet kopiuj/wklej nie miała :) MS nie mógł dłużej czekać i musiał wydać to co miał, gdyż jeszcze rok czekania sprawiłby, że WP zapewne miałby jeszcze większe problemy z wejściem na rynek niż miał wtedy.

Wówczas pamiętam, że hejterzy WP najgłośniej krzyczeli, że MS wypuścili takiego klocka. A teraz jak FOS, Ubuntu Phone, Sailfish czy Tizen ciągle mają trudności na różnych modułach, to to już jest normą i krytykować tego nie można ;) :P Ot taka mała dwulicowość i niekonsekwencja, przyznaj ;)

AntyHa@AntyHaker na pewno szybko nie będzie miał problemu "po co się rozwijać, skoro i tak ma się masę użytkowników?" :)

@Anonim
"Ten artykul, to stypa po windows phone?" - jeszcze poczekajmy :) Na razie to sucha analiza faktów ;)

Autor edytował komentarz.
prap   4 #105 30.03.2015 09:49

@Jusko: Zainstalowałem Lizaka na mojej Moto G 1 Gen i bardzo tego żałuję. Co prawda Lizak ma parę fajnych ficzerów, ale na KitKacie telefon był przynajmniej stabilny, a teraz co chwila coś mi się sypie. Niestety nie ma powrotu.

MrMoon   7 #106 30.03.2015 10:05

Ja jeszcze czekam z moją aktualną Lumią na finalną wersję Windows 10, czekam mając nikłą nadzieję że zostanę pozytywnie zaskoczony. Bardziej prawdopodobny jest powrót do rodziny nexus. Wiekowy galaxy nexus (wizualnie w idealnym stanie) przekazałem żonie i działa do tej pory świetnie, możliwościami miażdży moją 1020kę, którą musiałem niedawno "formatować do fabrycznych" bo zwyczajnie muliła (a podobno nie muli). Największy dramat to baza aplikacji, zresztą same firmowe apki nie grzeszą podejściem zdroworozsądkowym. Taki fabryczny mail, nie ma funkcji zaznacz wszystkie, a jak już zaznaczę to nie mam na pod palcem funkcji oznacz jako przeczytane, muszę rozwinąć menu by wybrać ta opcję, pomimo tego że standardowo widok składa się z dwóch ikon, kasuj i przenieś i miejsca na przynajmniej 3 dodatkowe. Zerowe opcje dopasowania do własnych potrzeb. Kochaj mnie taką jaką mnie M$ stworzył i tyle. Taka przykładowa aplikacja pinterest, jej możliwości, wygląd i działanie pod androidem i iOS bajka, pod WP ... DRAMAT!

Rozwój platformy widać, ale jest to żółwie tempo i raczej konkurencja ucieka. Jak na wstępie napisałem, mam nadzieje i z tą nadzieją pewnie poczekam do win 10, jeżeli nie będzie efektu WOW (nawet takie malutkiego) to będzie to moje definitywnie ostatnie urządzenie z WP.

przemo188   8 #107 30.03.2015 10:19

@semtex: Sprawdź jak działa Android na sprzęcie za 1500 zeta typu ONEPLUS. Taniej niż porządna Lumia, niesamowicie więcej możliwości i szybciej. Nie porównuj flagowych modeli Lumii za 2k do flagowców Samsunga, LG, Sony czy HTC, którzy każą sobe płacić za bóg wie co - flagowce za 3k to jakaś kpina z klienta. Ten kto kupuje za taką kwotę fony jest albo głupi albo nie ma co z kasą zrobić. Realna wartość smartfona, który wymienisz po dwóch latach to własnie te 1500 zeta.

Evil Rabbi   7 #108 30.03.2015 11:00

Ten poroniony system nie ma żadnych szans na jaki-kolwiek sukces. Miał on największą szansę w czasie premiery 8.0, kiedy to majkrosoft naobiecywał jaka ta ósemka niby będzie super i wszyscy się dali nabrać. Nie mówie tu o fanbojach którzy łykną byle co ze znaczkiem ms, ale o użytkownikach smartfonów ogólnie, a przede wszystkim tych, co używają fonów appla oraz flagowców z androidem. Pytanie, czy wp 8.0. mógł konkurować z topowym modelem samsunga, z custom romem, z rootem, zoptymalizowanym na maxa, czy z Nexusem? Nie, nie mógł. Ni dorostał nawet do pięt. Więc jaką on może mieć teraz szanse na sukces? Może istnieć jedynie jako ciekawostka. Nawet gdyby ms otworzył kod wp i dał do modyfikacji wszystkim chętnym - to myśle że nic by to nie zmieniło.

Jusko   14 #109 30.03.2015 11:06

@prap #105: Może zrób factory reset - niestety problemów nie mam, stąd nie wiem co jest komplikacją. Też Moto G.

Ja cieszę się z prawie 100MB wolnego więcej RAM. Na KitKacie musiałem walczyć o niego i karty w przeglądarce co otwarcie się przeładowywały. Teraz w większości nie muszą.

Autor edytował komentarz.
prap   4 #110 30.03.2015 11:33

@Jusko: No własnie zrobiłem factory reseta przed instalacją Lizaka. Kolega z pracy również narzeka na upgrade. Mam nadzieję, że 5.1 pojawi się w miarę szybko i pomoże.

$orn   7 #111 30.03.2015 11:37

Moim zdaniem Windows na telefony to bardzo dobry produkt, który cechuje się przede wszystkim płynnością działania (zwłaszcza przy modelach z niższej półki cenowej) oraz łatwością obsługi. Wyznacznikiem tego są miedzy innymi moi rodzice, którzy są totalnie a techniczni. Załapali działanie telefonu bardzo szybko. Teraz są zadowoleni. Wcześniej mieli telefony z Androidem to nie radzili sobie zbyt z obsługą tych urządzeń. Bawiłem się wszystkimi systemami. Najbardziej przypadły mi go gustu BlackBerry OS i właśnie Windows.

moh3r   11 #112 30.03.2015 11:38

@$orn: Dokładnie, moja mama nie radziła sobie z androidem, a z WP radzi sobie lepiej niż się spodziewałem.

Jusko   14 #113 30.03.2015 12:15

@prap #110: Może jest jakiś odsetek nieudanych aktualizacji. Factory przyda się jeszcze po instalacji, albo jak coś ogólnie idzie nie tak ;-)

Poważnie - też mam Moto G 1gen i brak problemów ze stabilnością. Jak w powiedzeniu adminów: "u mnie działa". Telefon na ART działa szybciej, bateria nieco dłużej trzyma, wreszcie działa tryb oszczędzania energii, a Material Design nie oglądam zbyt często bo najwyżej w dialerze.

Na 5.1 czekałbym z dozą rezerwy. Wersja 1gen jest już trochę na rynku i *jeśli* dostaniemy 5.1, to będzie max dla tego telefonu (bo ile mogą wspierać pierwszą generację, jak jest dawno druga). W ostateczności zawsze zostaje root i custom romy, jeśli ktoś lubi takie zabawy.

Autor edytował komentarz.
moh3r   11 #114 30.03.2015 12:20

@Jusko: To było by absurdalne, kto o zdrowych zmysłach oferuje wsparcie dla telefonu, który ma już prawie 1,5 roku.

Jusko   14 #115 30.03.2015 12:31

@moh3r #114: Moją teorią spiskową i tak było, że Motorola celowo chyba przeciąga aktualizację do Androida 5, aby puścić ją w końcu i powiedzieć: "to ostatnia aktualizacja, wsparcie się zakończyło" :-)

Z jednej strony 1,5 roku to nadal "prawie nówka" dla urządzeń elektronicznych. Dla smartfonów to jednak niemal wieczność. Śmieszne jest, że w świecie Androida trzeba co chwilę kupować nowy telefon dla najnowszej wersji systemu :-/ Są custom romy, ale to już dodatkowa zabawa.

Dlatego zastanawiam się nad Windows Phone od następnego telefonu. Fakt, odczułbym mniejszy ekosystem, ale jest za to klarowna polityka aktualizacji. Co prawda najbardziej chciałbym kupić BlackBerry Classic lub Passport, bo nienawidzę czystych dotykowców, ale ta cena... ;-P

Autor edytował komentarz.
prap   4 #116 30.03.2015 13:01

No ja na razie się przemęczę. Nie jest tak, że ciągle wszystko nie działa, ale mam po prostu więcej problemów niż przed aktualizacją, Teraz tylko czekam aż mi padnie moja Motka, bo inaczej żona mi nie podpisze wniosku o nowy telefon :) Jak już padnie, to biorę BB10. Żona ma Lumię 720 i sam system bardziej mi się podoba niż Android.

mirekk   5 #117 30.03.2015 13:06

Może gdybym dostał za darmo telefon, pobawił się przez kilka miesięcy, przyzwyczaił i, być może, przekonał, to bym wszedł w ten system. Ale jak mam wydać te parę setek na telefon plus dokupić wersje aplikacji androidowych na WP (te które są) to mi się nie chce...

Darthnorbe   13 #118 30.03.2015 13:18

@mirekk: Tak wszystko Ci za darmo dadzą, tak.
Jezes co za myślenie socjalistyczne, ale cały kraj tak myśli.

mirekk   5 #119 30.03.2015 14:43

@Darthnorbe: Nie, tak naprawdę nie chcę nic za darmo, bo za darmo dostaje się tylko szajs. To była metafora. Uwaga, tłumaczę: dla kogoś kto już wsiąkł w system (w moim wypadku Android) zmiana na inny system wiąże się z wysokim progiem wejścia (koszty plus zmiana przyzwyczajeń) nie gwarantując ostatecznej satysfakcji. Innymi słowy jeśli ktoś już zainwestował w inny system i jest z niego zadowolony to raczej nie przesiądzie się na WP. Wiec szanse na sukces systemu WP są, ale moim zdaniem małe. Dziękuję bardzo za uwagę i pozdrawiam :).

Autor edytował komentarz.
  #120 30.03.2015 15:05

Też dałem szanse WP przy 8.1 ale nie zdał.

Na WP nie ma nawet tak podstawowych aplikacji jak aplikacja operatora do sprawdzania stanu konta i dostępnych promocji. Na aplikacje do obsługi rachunku bankowego też nie ma szans.

"A ja mam nadzieję, że nie odniesie spektakularnego sukcesu - niech rośnie w siłę i się umacnia, ale nic poza tym. Ewentualny sukces tylko wyhamuje jego rozwój."

Najgłupsza rzecz jaką tu przeczytałem. Po co Microsoft miałby rozwijać dalej WP jeśli nie będzie popularny? To już widać jak Microsoft dba o zaplecze swoich aplikacji na Androida i iOS. Przecież będzie jeszcze gorzej jak nie będzie miał tych 10% na świecie. Co z tego że w Polsce jest 20% jak wszystkie usługi Microsoftu są traktowane w Polsce jakby to Polska była krajem trzeciego świata.

Darthnorbe   13 #121 30.03.2015 15:06

@mirekk: Ja tam miałem telefony z androidem, wm, teraz mam WP i jakoś żyje, zmieniać się da i nie ma problemu, problem jest tylko w myśleniu.

prap   4 #122 30.03.2015 16:17

@Darthnorbe: No już be przesady. Jeśli ktoś utopił kilka stówek w Google Play to nie będzie mu łatwo się przesiąść.

  #123 30.03.2015 16:36

@mirekk: Ja bym jeszcze dużo dodał. Mimo gdyby ktoś miał dużo płatnych aplikacji na Androidzie i próbował się przesiąść na WP to nie ma tak że będzie miał wszystkie te aplikacja, choćby był skłonny za nie zapłacić. Po prostu WP w sklepie leży. Co innego iOS, no ale z tego systemu się przenosić na WP czy Androida jak się nakupowało muzyki i aplikacji to chyba jeszcze gorszy pomysł ;-)

Darthnorbe   13 #124 30.03.2015 17:00

@prap: Dobrze powiedziane "utopił"
Bo nie rozumiem jak można tyle kasy wydać na jakieś aplikacje na telefon.
M$ o tyle dobry że rozdawał swego czasu 100zł na aplikacje i to wystarcza w zupełności.

  #125 30.03.2015 17:08

@Darthnorbe: Nie wiesz bo używasz sytemu na którym nie ma aplikacji. Sorry.

prap   4 #126 30.03.2015 17:17

@Darthnorbe: Komu rozdał temu rozdał. Mojej żonie nie rozdał, więc nie ma co jej wystarczać w zupełności.

  #127 30.03.2015 17:20

"Co do zainteresowania to nie masz racji, zainteresowanie jest tanimi smartphonami. Jest od groma użytkowników choćby takiej lumi 520, a aplikacji i deweloperów mało."

Ale gdzie ich jest od groma? W Polsce, w indiach gdzie tak szumnie wkraczają? To tylko dwa kraje. Statystyka światowa jest jak jest. Jest 2-3%. A to mało.

Mk13   16 #128 30.03.2015 17:24

Jak WP padnie, to biorę BlackBerry. Jak BlackBerry padnie, to wezmę coś innego, Jollę może. A jak wszystko już padnie pod ciężarem tego gównianego duopolu to ostatecznie wezmę iPhona. Wszystko będzie lepsze od androida - matka mnie od tygodnia molestuje że jej aktualizacja w Moto G popsuła telefon. A myślałem że jak się pozbędę androida to już mnie nie będzie wkurzał.

Autor edytował komentarz.
Darthnorbe   13 #129 30.03.2015 17:28

@prap: Tak samo jak mi google, nic nie dało a jeszcze chcą brać więc nie ma mi co wystarczyć w zupełności.

prap   4 #130 30.03.2015 17:36

@Darthnorbe: No też widzi kolega chyba, że 100zł od MS nie ma znaczenia. Przy czym moja żona ma Lumię, a kolega zdaje się nie posiada telefonu z Androidem.

A ludzie kupują sobie aplikacje i nie wiem co w tym zdrożnego, zależy jak się korzysta z telefonu czy też tabletu. I jak ktoś sobie kupił parę aplikacji na Androida to na WP już nie skorzysta, nawet jeśli to ta sama appka, i może kolega zaklinać rzeczywistość, ale jest to niewątpliwie bariera i to dość wymierna.

Darthnorbe   13 #131 30.03.2015 17:47

@prap: Możesz zaoszczędzić na tańszej lumii w stosunku do androidów i wychodzi na jedno :P

  #132 30.03.2015 17:58

"zakończę ten tekst w stylu starego Amigowca: Windows Phone rulezzzzz! :)"

Stary amigowiec to w życiu nie wziąłby tego badziewia od M$ do ręki. Pod żadną postacią. Nie umniejszaj amigowej braci.

AntyHaker   23 #133 30.03.2015 19:03

@djfoxer: Ano nie będzie mieć i to mnie właśnie cieszy - nie potrzebuję procentów, którymi się gimnazjaliści "jarają". Mi wystarczy, że będą go rozwijać, choćby miał 1% udziałów rynkowych.

przemo_li   11 #134 30.03.2015 22:07

@djfoxer:
A kogo to interesuje O_O

Skype w Win(P) to wieczna uraza dla operatorów komurkowych....
A to oni sprzedają telefony i na pewno nie będą liczyli na to, że użytkownicy odinstalują Skype...

(Zresztą to jest dobry program. Po co go odinstalowywać? On po prostu koliduje z zyskami operatorów sieci...)

  #135 30.03.2015 23:26

Microsoft zrobi najlepszy system mobilny. To nie ulega wątpliwości. Serio. W tym samym czasie Apple zrobi najlepszą marżę w historii świata a Google przejmie największą ilość klientów. Będą normalnie tańczyć ze szczęścia w tym M$ nad nowymi słuchawkami i laptopami, których nikt nie kupił.

bassrockers   7 #136 31.03.2015 01:10

@semtex: no nie mów że działa płynnie tylko na sprzętach za 2K. Tutaj jest bolączka dzisiejszych czasów. Ten kto ma kasę na reklamę w mediach ten potrafi się dobrze wypromować i sprzedać nawet najdroższy szajs. A dobrym przykładem są smartfony Lenovo (które u nas niestety nie są oficjalnie w sprzedaży), a za mała kasę mamy dobry kombajn. Ja na przykład nie kupie Xperii od Sony, dość że drogie to jeszcze brak wsparcia już po 4-6 miesiącach. Sony wypina się na swoich klientów szybciej niż kot na właściciela po zjedzeniu karmy. Fakt WP działa ładnie szybko, no ale brak dobrego softu np. klawiatury z swype w dzisiejszych czasach to lekkie przegięcie.

bassrockers   7 #137 31.03.2015 01:12

@djfoxer: fakt niektórzy producenci przeginają z softem dedykowanym. Lg i Sony to jeszcze może nie tak bardzo ale Samsung potrafi tyle badziewia napchać na telefon że zaraz po pierwszym włączeniu już zaczyna zamulać.

Darthnorbe   13 #138 31.03.2015 01:20

@bassrockers: Kiedy usunęli z WP klawiaturę typu swype?

kidddi   8 #139 31.03.2015 03:48

@damianglu (niezalogowany): mam apke playa mam apke banku fb messengera pare gierek z androida wiec o czym ty piszesz ^^ wp to chyba widziałes tylko w internecie ^^

kidddi   8 #140 31.03.2015 03:52

@bassrockers: hahahahha swype jest od wp 8 widać jak wiele wiesz o wp ....

prap   4 #141 31.03.2015 11:21

@kidddi: Dopiero od 8.1

que_pasa   9 #142 31.03.2015 12:19

Próbowałem dać szansę WP, nie udało się. Nie żeby był tam zaraz jakiś strasznie zły, może po prostu nie jest dla mnie. Microsoft brakiem aplikacji sam sobie strzela w kolano. Stać ich na to by zmotywować developerów na pisanie softu.

kidddi   8 #143 31.03.2015 15:26

@prap: to pokazuje jak ludzie korzystali z wp a już wydają opinie ^^

Wszechstronny   3 #144 31.03.2015 16:34

@Anonim (niezalogowany):

Widzisz ale właśnie mnie stać. I świadomie nie dokonuję takiego wyboru. Jakim prawem zakwalifikowałeś mnie w ten sposób?
To bardzo płytka analiza, gdzie komuś w łepetynie nie mieści się fakt, że można mieć sensowny status finansowy ale świadomie nie kupując absurdalnie drogich sprzętów gdzie cena jest nieadekwatna do tego co oferują.

Nie znoszę takiej kwalifikacji jak zastosowałeś, jest to niesmaczne.
Koniec kropka? Jaki koniec, człowieku nie znasz mnie, a pozwoliłeś sobie na zaszufladkowanie!

Jest frajerem, bo frajerstwo nie wynika z tego za ile kupuje, tylko co kupuje w przełożeniu na tą kwotę i co za tą kwotą stoi.

Jakbyś sensownie zarabiał to byś zrozumiał te proste mechanizmy, że właśnie wówczas szanuje się swoje pieniądze i nie nabiera się na ten cukierkowy, słodziutki marketing.

Budniu   1 #145 31.03.2015 19:17

@dthlfwp: Racja - ruch z RT to już było faktycznie poniżej krytyki - te wszystkie L2520 i Surface 2 ... poszłyyyyy w pis..... ;-( szkoda i sprzętów i ich użytkowników. Szczerze współczuję i mówię to bez żadnej ironii.

Budniu   1 #146 31.03.2015 19:34

@djfoxer: pomyłeczka - L1520 jest na liście, brak natomiast L930 ;-)
http://blogs.windows.com/bloggingwindows/2015/03/27/a-quick-update-on-windows-10.../

bassrockers   7 #147 01.04.2015 00:03

@kidddi: nie mówiłem tu o WP8 tylko o początkach WP. I tak jak napisał PRAP od 8.1. Wcale nie muszę dużo wiedzieć o WP ten system dokona żywota jak Windows Mobile. Słabe wsparcie i sztuczne uśmiercanie starszych modeli zrobi swoje. Nie mówiąc już o ograniczeniach programistycznych które nakłada Microsoft. To że dodali Swype kilka lat po tym jak był wydany na Andka nie robi z niego rewolucyjnego systemu.

Autor edytował komentarz.
dthlfwp   7 #148 02.04.2015 13:40

@Budniu: Zwłaszcza, że w Lumii 2520 siedzi Snapdragon 800, w Surface 2 - Tegra 4, czyli nadal całkiem wydajne układy.
WP7 przynajmniej było przez jakiś czas wspierane - a w przypadku RT 8.1 to już totalna olewka.

RokoRok   3 #149 12.04.2015 15:25

WP zginie.Tak jak inne świetnie platformy i też niekoniecznie...
Po prostu mijają czasy tego oprogramowania ;d

djfoxer   19 #150 12.04.2015 21:01

@RokoRok: Powiem szczerze, że po tym co zaprezentował Microsoft w Windows 10 Mobile TP, to różnie może być. O ile jestem fanboyem WP, to W10M TP, na obecną chwilę wygląda... słabo. Wiem, że to jest TP, ale niektóre elementy, jak chociażby Kontakty, czy ten nieszczęsny hamburger menu nie wróży nic dobrego, chyba że będzie inaczej, obym się mylił...