Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

DIODA 2012 - 28 dni później

Dioda się zakończyła. Wreszcie. Nie oszukujmy się, pięć tygodni ciężko byłoby wytrwać z wzmożoną czujnością. Cztery tygodnie to optymalny czas trwania tego typu konkursu, chociaż końcówka była już lekko męcząca. Nie był to jednak bardzo wytężony okres, określiłbym go raczej, jako czas podwyższonej czujności. Dzięki kilku pomocom, można było praktycznie w spokoju spędzić te 28 dni z diodą, bez żmudnego oczekiwania na zapalenie się "słoneczka". Oto kilka moich uwag jak poradziłem sobie w te cztery, zakręcone tygodnie. Zapraszam do lektury.

Analiza diody

W odróżnieniu od Diody 2010, w tym roku było dużo prościej. Nie trzeba było pisać skryptu, aby móc wykryć moment zapalenia się diody. Dostawaliśmy na pocztę od Redakcji maile, z informacją o tym, że "już za chwilę, za momencik, szybciutko, siadajcie drodzy przy monitorach" :D Ale po kolei.

O tym jak dioda była skonstruowana pisał już aeroflyluby. Sprytnie zrobione przykrywanie obrazka z diodą za pomocą cssów, drugim obrazkiem też z diodą (zapaloną, w razie potrzeby). Zgłębiać się nie trzeba było, gdyż w tej edycji dioda wysyłała powiadomienia.

Były narzekania, na to iż na diodzie wyrośli "snajperzy", którzy polowali na nagrody dzienne. Zaś system powiadomień mailowych, tylko ich zachęcał do działania. Przypomnieć jednak muszę, iż dwa lata temu, prócz zapalonej diody, nie było żadnych innych oznak pojawienia się pytania. Wówczas było naprawdę ciężko. Oczywiście pojawiły się zarzuty, że ludzie piszą skrypty i naginają zasady konkursu. Myślę, że nie ma złotego środka. W tym roku Redakcja postąpiła słusznie wysyłając alerty na pocztę, dzięki temu każdy miał szanse wygrać jakąś nagrodę. W następnej edycji widziałbym tylko większą ilość punktów, za pytania specjalne. Rozwiązanie zadania o wyższym stopniu trudności, powinno być odpowiednio nagradzane.

Jednakże, mimo ułatwienia w postaci alertu na pocztę, jak można było zwiększyć swoje szanse na wygraną i jednocześnie żyć godnie ;) ?

Powiadomienia sms

Aby nie sprawdzać poczty co kilka minut, a przez to nie rozładować baterii i/lub wyzerować konta na komórce, można było ustawić alert sms. Underface przypomniał jak można wymusić wysyłanie smsów z konta Gmail. Niestety, w moim testowym przypadku smsy przychodziły z opóźnieniem rzędu ok. 10-15 minut, a także jak się później okazało, sięgały one nawet kilkudziesięciu godzin. Taki system odpadał, musiałem mieć coś pewniejszego i szybszego.

Z pomocą przyszło konto na poczcie wp.pl. Otóż jest tam opcja powiadamiania o przychodzącej poczcie za pomocą smsów. Jest to moduł płatny, ale skuteczny i pewny. Opóźnienia w tym przypadku były minimalne i wynosiły ok. 1-3 min. Pakiet 30 smsów kosztował 4,00 zł z VAT, idealnie na czas trwania konkursu.

Usługa powiadomień sms na wp.pl, posiada całkiem rozbudowany filtr, który ułatwia stworzenie reguł. Kilka kliknięć i mamy gotowy moduł przygotowany z myślą o diodzie.

Odpadało zatem żmudnie czekanie na diodę. Wystarczyło wydać 4zł z VAT i aktywować usługę na wp.pl. Jeszcze tylko jakiś głośny dzwonek i można pójść pograć w siatkę, czy wyjść na przysłowiowy sok jabłkowy ;) Niech ktoś mi powie, że trzeba było być no-lifem, aby osiągnąć coś w diodzie !! ;)

Mobilny internet

Wszystko pięknie, ale był jeszcze jeden problem. Otóż nie zawsze po otrzymaniu smsa, można było zasiąść przed komputerem/laptopem i odpowiedzieć na pytanie. Czy to w komunikacji miejskiej, czy u znajomych, którzy żyją "w jaskini" bez dostępu do internetu - musiałem jakoś w każdy z tych miejsc, w razie potrzeby, mieć dostęp do sieci.

Na początek pomyślałem o Aero2, jednakże nie wszędzie był wystarczający zasięg, a szybkość łącza również pozostawiała wiele do życzenia. Dzięki poradnikowi mordzia i kilku jego podpowiedziom (dziękuję!) wybrałem Orange Free na kartę (5zł za starter) i kupiłem pakiet 1GB. To było, aż nadto, ale nie musiałem martwić się o limity itp.

Zakup był strzałem w dziesiątkę. Szybkość na 3G jest naprawdę zadowalająca. Wiele osób narzekało, iż nie dało się przepisać captchy poniżej 20 sekund. Z tym zestawem nie było takich problemów. Pomimo małego ekranu i klawiatury ekranowej, dwa razy, zakupiony starter uchronił mnie przed stratą cennych punktów. Dioda zastała mnie wówczas w ogólnie pojętych środkach komunikacji :)

Do następnej Diody!

Opisane usługi były jedynie małymi pomocami. Najważniejsze to oczywiście odpowiedzieć poprawnie na pytania. A te, jak wiemy, były często podchwytliwe i miały drugie, lub trzecie dno.

Spędzony czas z tą edycją diody uważam, za udany. Nauczyłem się trochę PowerShella i dowiedziałem się kilku nowości o Windows Server 2012. Mam nadzieję, że kolejna dioda nie ukaże się za szybko, gdyż mogłaby się nam znudzić (dwa lata to w sam raz :D).

Dziękuję za możliwość wzięcia udziału w diodzie. Pozdrawiam wszystkich, którzy czynnie brali udział w diodzie i nie zrażali się niepowodzeniami. Ściskam Top10, a w szczególności mordzia i max1910 za zażartą i pełną emocji walkę od początku konkursu!

Wymienię jeszcze ukaszu, który może po wygraniu Lumi 800 zacznie udzielać się częściej na portalu (ma już 1 komentarz! wooow :D).

Do następnej Diody!

Na koniec kilka wykresów:

Pojawienie się diody

Opis (godziny pochodzą z alertów jakie wysyłane były na pocztę):Popołudnie: 12:00 - 18:00Wieczór: 18:00 - 24:00Noc: 24:00 - 06:00Ranek: 06:00 - 12:00

Czas odpowiedzi

Czas brałem ze zdobytych punktów i zaokrąglałem w górę (750 punktów (max) - 1 minuta, 749 - 2 minuty, itd.) Średni czas odpowiedzi to: 14.5 minuty. Przez dane odstające (pierwsze pytanie specjalne i przedostatnie, wycofane) nie jest ona zbyt miarodajna. Wiarygodniejsza w tym przypadku jest mediana wynosząca 7 minut.

Jak widać najwięcej czasu spędziłem na zadaniach specjalnych (niebieskie słupki). Za pierwsze zadanie specjalne dostałem najmniej punktów (nie wiadomo czego można było się spodziewać, tematyka serwerowa to jednak nie mój konik :P ).

Ciekawe są również czasy z zadań z 22.09 (zielony) i 29.09 (żółty). Otóż w pierwszym przypadku, była to sobota i każdy spodziewał się pytania specjalnego. Na początku wydawało mi się podejrzane, że pytanie jest takie proste (pytanie otwarte, sugerowało, że jest to zadanie specjalne). Szukałem jakiegoś drugiego dnia... oczywiście nie było takiego :P Czas jednak przez to słabszy .

W drugim przypadku, było to słynne pytanie z ilością dostępnych maszyn wirtualnych. Różnice pomiędzy technetem, forum i oficjalną dokumentacją spowodowały wydłużenie czasu odpowiedzi. Oczywiście wstrzemięźliwość się opłaciła.
 

porady hobby inne

Komentarze

0 nowych
  #1 10.10.2012 16:32

Hehe, jeszcze raz gratulacje :P

Ja zrobiłem przekierowanie na pocztę z orange ale powiadomienia przychodziły raz dobrze, raz po kilku godzinach - ogólnie to nawet jak dostałem powiadomienie, to czasami kapnąłem się po godzinie, że dioda się świeci. A po tygodniowej absencji spowodowanej wczasami dałem sobie spokój i próbowałem już tylko ustrzelić na chybił/trafił nagrodę dnia :)

mordzio   15 #2 10.10.2012 17:09

Nic dodać nic ująć, świetne podsumowanie. Również korzystałem z powiadomień wp.pl, chociaż i tam zdarzały się lagi.
Z jednej strony tym razem było łatwiej, odpadała niepewność kiedy pojawi się dioda i czy budzik zadziała prawidłowo tym razem ;) Z drugiej strony pytania był na wyższym poziomie niż dwa lata temu. Najbardziej stresujące były pytania specjalne i szukanie drugiego dna i trzeciego dna, oczywiście po wyjaśnieniach Docenta wszystko wydawało się proste i logiczne;)

Faktycznie walka była bardzo zażartą ;) Zabrakło mi tylko 16 minut do obrony tytułu lidera, może następnym razem się uda.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #3 10.10.2012 17:10

Ja już gratulowałem ale co tam. Gratki jeszcze raz :) A tak na marginesie od jakich godzin w Twoim wykresie "tortowym" zaczynają i kończą się pory tj. Wieczór i Noc? :)

Autor edytował komentarz.
mordzio   15 #4 10.10.2012 17:12

@DjLeo
Masz racje, dioda raz pojawiła się kilka minut po północy a drugi raz pojawiła się o 3 w nocy.
djfoxer jak to liczyłeś?:P

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #5 10.10.2012 17:45

To ja się muszę przyznać, że używałem programu Mail Alert dla Androida który co określony czas sprawdzał pocztę (ja ustawiłem co minutę aby nie katować baterii). Program na tyle genialny, ze można było zdefiniować dowolną reakcje na określony mail. Na przykład głośny dźwięk. Dzięki niemu udało mi się w nocy wstać i odpowiedzieć na pytanie. Program nigdy mnie nie zawiódł. No i zawsze wiedziałem, że dany alert dotyczy wyłącznie diody.

Autor edytował komentarz.
przemor25   14 #6 10.10.2012 18:53

Mnie moja aplikacja Hotmail na Andka zawiodła tylko raz (w sobotę trzeciego tygodnia konkursu - słynne już 4000 VM :D). Były powiadomienia, ale pewnie kosztem zwiększonego poziomu trudności, no i Docent tym razem układał pytania i zadania specjalne :) Dla mnie czasowo konkurs ułożył się idealnie, pierwsze zajęcia w szkole zacząłem dzień po zakończeniu diody więc nic mi nie przeszkadzało w aktywnym braniu w konkursie (no prawie nic) ;)
Pozdrawiam wszystkich Diodowiczów!

dioda4ever!

wojtekadams   19 #7 10.10.2012 19:03

tablet juz dostałeś :> ? mam nadzieję że się pochwalisz na blogu :P

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #8 10.10.2012 20:02

Czyli nie było to aż takie skomplikowane, aby wiedzieć kiedy dioda się pojawia. No Ok a jak z odpowiedziami, strzały czy wszystko wiedziałeś?

max1910   8 #9 10.10.2012 20:29

Też korzystałem z poczty wp i nie zawiodła mnie podczas konkursu. Byłem zdziwiony, że gmail nie ma takiej funkcjonalności.
@redakcja: Mam nadzieje, że redakcja udostępni inne dane nt. konkursu min. ile osób zmieniło maila przed konkursem.

WODZU   18 #10 10.10.2012 21:49

Ja bodaj dwa razy odpowiadałem przez smartfon i internet mobilny w Plusie. Problemem okazała się jednak Opera Mobile. która mimo mieszczenia się w czasie 20 sek. i wyłączonej opcji Turbo, za żadne skarby nie chciała przepuścić przez Captcha. Rozwiązaniem okazała się systemowa przeglądarka wbudowana w mój smartfon.
Jeszcze raz gratuluję zwycięzcom, wszystkim nagrodzonym i głównej gwieździe całego wydarzenia, czyli djfoxerowi :)

Over   9 #11 10.10.2012 21:56

Mnie dioda najczęściej zaskakiwała jaka byłem u klienta i niemogłem z przyczyn technicznych odpowiedziec w czasie którym bym chciał no ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło :)

djfoxer   19 #12 10.10.2012 22:40

@gowain
Dzięki. Tobie również gratuluje, bo mimo wszystko, z tego co zauważyłem zdobyłeś nagrodę dzienną :)

@mordzio
Za rok się odegrasz :D A powiadomienia sms z wp.pl tylko raz mnie zawiodło, w nocy. Jednakże z tego co zauważyłem, możliwe, że w filtrze źle zapisało godziny, w których ma być wysyłany sms.

@DjLeo
Już wam mówię :) Otóż liczyłem nie kiedy zapaliła się dioda, ale kiedy przyszedł alert z powiadomieniem. Opisy przekładają się na następujące godziny:
Popołudnie: 12:00 - 18:00
Wieczór: 18:00 - 24:00
Noc: 24:00 - 06:00
Ranek: 06:00 - 12:00
Pamiętacie też, że często bywało tak, że przychodził alert, iż za 20 minut ma pojawić się dioda, a zapalała się np. w ciągu 5-7min. Stąd już nie chciałem wymyślać fikcyjnych godzin. Poza tym, od momentu odebrania powiadomienia, zaczynało się czekanie/czuwanie ;)

@wojtekadams
Oczywiście :) Jak tylko dojdzie. Nie wiem tylko kiedy dojdzie, gdyż z mego prywatnego "śledztwa" :D, wynika, że będzie dobrze jak dojdzie do końca listopada :P

@Shaki81
Nie było strzałów. W większości to szyba analiza danych znalezionych w sieci. Jak pisałem, końcówka dała nieźle w kość, gdyż nie było miejsca na odpowiadanie na czuja. Ewidentny przykład to 4000 MV vs 8000 MV.

@max1910
Też liczę na jakieś ciekawe staty. Nawet taka błahostka, jak % ilość zwiększenia się ruchu po zapaleniu diody ;)

@WODZU
Dzięki :) Aż z ciekawości sprawdzę jak wygląda spraw captchy na Emulatorze Opery Mobile.

@Overclocker
A może klient też grał w diodę? ;)

djfoxer   19 #13 10.10.2012 22:45

@WODZU
Na emulatorze wygląda, że jest ok.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #14 11.10.2012 00:15

@djfoxer

Moim zdaniem masz błąd w statsach bo raz zdarzyło się iż powiadomienie miało miejsce przed północą a sama dioda pojawiła się po północy. Dokładnie w 4 dniu. Myślę, że w tym przypadku powinieneś wyjątkowo zaliczyć ją na poczet nocy a nie wieczoru. Dlaczego? Ano dlatego, że były dwa alerty w tym samym dniu i taka sytuacja miała miejsce tylko raz. Co w ogólnym rozrachunku powoduję, że w nocy były 2 diody a nie jedna.

EDIT: wypociłem swoje własne podsumowanie statystyk diody myślę, że jest w miarę dokładne zapraszam http://bit.ly/OpPvCo

Autor edytował komentarz.
djfoxer   19 #15 11.10.2012 08:01

@DjLeo
Rozsądnie mówisz :) Jak będę miał dostęp do źródeł to poprawie to :)

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #16 11.10.2012 08:48

@djfoxer

U nas się mówi: "Dobrze gada, trza mu polać" :) :) :)

djfoxer   19 #17 11.10.2012 09:22

@DjLeo
Wiem do czego "pijesz" :P

Axles   18 #18 11.10.2012 10:54

Fajny wpis, zawsze mnie interesują wszelakie statystyki :) Szkoda, że nie zamieściłeś twoich statystyk czyli średni czas odpowiedzi, najlepszy, najgorszy. Które pytanie sprawiło ci najwięcej kłopotów (być może tte na które najpóźniej odpowiedziałeś). No i czy miałeś sytuację w której musiałeś strzelać np. w jedno z dwóch możliwych prawidłowych odpowiedzi :) Myślę, że też ciekawe byłaby informacja czy może stworzyłeś z kimś team i próbowaliście razem czy w pełni samowystarczalny byłeś :P
Odpowiedzi te mogłyby pomóc przygotować się na ewentualną przyszłą diodę, bo wiadomo jak to jest podczas trwania konkursu mało kto chcę zdradzić swoją 'taktykę' dopiero po ludzie się otwierają.

Edit: Ano i zapomniałbym :) nie wiem czy już zwycięzcom gratulowałem, jak tak to dobrze, a jak nie to wielkie gratki :)

Autor edytował komentarz.
underface   14 #19 11.10.2012 12:19

dzięki za wspomnienie mojego poradnika - faktycznie w 3 i 4 tyg zabawy smsy przychodziły dość późno. Raz sms przyszedł zaraz po północy gdy dioda zapaliła się w godzinach popołudniowy (pewnie jakieś przesilenie). Najlepiej cały mechanizm działał w 1 i początkiem drugiego tygodnia, zanim wszyscy diodo-hunterzy zaczęli stosować tą metodę;p

djfoxer   19 #20 11.10.2012 12:23

@Axles
Dzięki.
Z tymi statystykami to ciekawy pomysł, dziś wrzucę wykresy :)
Ze strzelaniem to raczej nie było nigdy tak, że na oślep coś zaznaczałem. Jeśli coś, to tylko były momenty, gdy nie byłem pewien odpowiedzi i wybierałem coś co było pewniejsze. Ale zawsze był research w google ;)

@underface
Może te smsy to ktoś ręcznie w google klepał :P

Autor edytował komentarz.
Axles   18 #21 11.10.2012 15:30

No to niezłego robota tam masz zaprzęgniętego do pracy że takie czasy miałeś :P
Dzięki za wykres z czasami odpowiedzi.

MaXDemage   19 #22 11.10.2012 19:50

No to wreszcie wypadało by powiedzieć - gratulacje djfoxer :D
Naprawdę kawał dobrej i uczciwej roboty ;D

djfoxer   19 #23 11.10.2012 21:02

@Axles
Dodałem wykres. Dzięki za pomysł :)
Oczywiście był team, grupa trzymająca diodę ;)Razem dyskutowaliśmy o aktualnym pytaniu, ale też o wcześniejszych. Forma seminarium ;)

@MaxDemage
Dzięki Maksiu :D