Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

DP PostTagger - wtyczka do Chrome tagująca wpisy na blogu dobrychprogramów

Oto jest, długo oczekiwana (czyż, nie?) wtyczka do Chrome, która taguje wpisy, oczekujące do wejścia na stronę główną.

Czym jest DP PostTagger i jak działa?

DP PostTagger to wtyczka do Chroma (mego autorstwa - djfoxer © 2012 :P ), która otagowuje (oznakowuje) wpisy na blogu. Jednakże, nie sprawdza ona każdy wpis, ale tylko te, które są w dziale oczekujących na wejście na stronę główną (zakładka "pozostałe").

W tym dziale pojawiają się wpisy, które jeszcze nie zdążyły być przeanalizowane przez Redakcję lub te, które nie nadawały się na główną. Nazwać to można "wylęgarnią", czy "wykopaliskiem". Zatem są tam przyszłe teksty, które znajdziemy w wyróżnionych i takie, które nic nie wnoszą, a jedynie marnują czas Czytelników.

Otóż dla Was, czyli dla Czytelników bloga dobrychprogramów, powstała wtyczka DP PostTagger! Jej głównym zadaniem jest otagowanie wpisów w zakładce "pozostałe", które mogę być potencjalnym traceniem czasu. Do oznakowania wpisów posłużyłem się kilkoma parametrami, które są w pełni konfigurowane z poziomu opcji wtyczki.

Wtyczka dla każdego wpisu w zakładce "pozostałe" dodaje tagi, które omówione zostaną w następnym punkcie. Wystrczy kliknąć na link "pozostałe", by DP PostTagger rozpoczął działanie. Każdy wpis jest analizowany oddzielnie i asynchronicznie. Analiza trwa w tle, nie zakłócając normalnej pracy. Jeśli jakiś warunek jest spełniony dla danego wpisu, otrzymuje on oznakowanie.

Wtyczka DP PostTagger posiada moduł auto-aktualizacyjny!

Sposób tagowania

Sposób tagowania obejmuje kilka, konfigurowalnych w ustawieniach DP PostTaggera, parametrów. Ich wybór był propozycją Waszą, czyli blogerów na portalu. Nie będę uzasadniał wyboru konkretnych parametrów, które tagują wpisy, ale przejdę do omawiania jakie metody zostały zaimplementowane. Wyjaśnienie wyboru tych, a nie innych współczynników tagowania nie ma sensu, gdyż są raczej logiczne.

Liczba dni po rejestracji

Pierwszym oznaczeniem jest liczba dni, jaka upłynęła od rejestracji. Jeśli liczba jest mniejsza niż ustawiona w opcjach (domyślnie 60), wówczas pojawi się zielone pole z informacją, ile upłynęło czasu od powstania konta.

Liczba wpisów

Tag (kolor żółty) z ilością wpisów na blogu, który pojawia się, jeśli liczba wpisów jest poniżej zadanej w ustawieniach wtyczki (domyślnie - 6).

Liczba komentarzy

Kolejne oznaczenie to ilość komentarzy dodanych na portalu przez autora wpisu. Jeśli liczba jest mniejsza niż ustawiona w opcjach (domyślnie 30), wówczas pojawi się niebieskie pole z informacją, ile autor dodał komentarzy na portalu.

Liczba znaków we wpisie

W opcjach można ustawić minimalną liczbę akceptowalnych znaków, jakie powinien zawierać wpis. Jeśli ilość znaków nie przekracza ustalonej liczby (domyślnie 1200), wówczas pojawi się pomarańczowy znacznik "Uwaga na wpis!".

"Zakazane" słowa w tytule wpisów

Ostatnią opcją jest możliwość dodania słów w tytule wpisu, które będą uznawane za "niebezpieczne". Mogą być to również części słów. Domyślnie są to słowa "wita" (ze względu n to, iż takie słowo klucz, będzie pasowało do słów: witam, witajcie) i "cześć". Można rozszerzyć słownik o inne słowa poprzez opcje wtyczki. Jeśli słowo klucz zostanie wyłapane w tytule, wpis zostaje otagowany pomarańczowym znacznikiem "Uwaga na wpis!".

Opcje

Wszystkie wymienione powyżej metody tagowania można łatwo dostosować do swoich potrzeb w ustawieniach wtyczki.

Po zmianach należy zapisać nowe ustawienia poprzez wciśnięcie przycisku "Zapisz opcje".

Instalacja

Z racji tego, iż nie posiadam (jeszcze? :P ) konta w Chrome Web Store, nie można zainstalować jej poprzez sklep Google Chroma. Nie ma jednak co rozpłaczać, gdyż instalacja jest dziecinnie prosta i zajmie kilka sekund. Oto co należy zrobić:

  • otwieramy okno z rozszerzeniami: "kluczyk" -> "Narzędzia" -> "Rozszerzenia" lub wpisujemy w nowym oknie: chrome://chrome/extensions/
  • wchodzimy na stronę z wtyczką http://www.djfoxer.pl/DPPostTagger/DPPostTagger.crx
  • pojawi się ostrzeżenie, iż wtyczka jest spoza Chrome Web Store, klikamy OK
  • pomimo tego, wtyczka zapisała się na dysku, odnajdujemy ją (np. poprzez "Pokaż w folderze")
  • wystarczy teraz przeciągnąć plik DPPostTagger do otwartego okna "Rozszerzenia" w Chrome, aby ją zainstalować

Od tej pory wtyczka będzie aktywna na stronie http://www.dobreprogramy.pl/Blog.html, po przejściu na zakładkę "pozostałe".

Podsumowanie

Mam nadzieję, że wtyczka będzie z chęcią przez Was używana. Liczę na odzew z waszej strony odnośnie DP PostTaggera. Mile widziane będą opinie i sugestie. Przyjemnego czytania blogów na dobrychprogramach:) 

oprogramowanie internet porady

Komentarze

0 nowych
  #1 13.08.2012 18:17

Haha, gratulacje :) Że też Ci się chciało - to teraz musisz wprowadzić mikropłatności :P

Jeszcze by się przydała w opcjach możliwość zaznaczenia, żeby nie wyświetlał w ogóle takich wpisów :) Ale tylko jako opcja

Autor edytował komentarz.
djfoxer   19 #2 13.08.2012 18:26

@gowain
Mikro płatności - dobre :P Może nawet jakieś konto premium ;)

Usuwanie potencjalnych wpisów byłoby ryzykowne. Można wówczas ominąć wpis krótki, ale treściwy lub osoby z małym stażem. Myślałem jeszcze o zaciemnieniu takich wpisów albo o przeniesieniu ich na sam dół listy. Zobaczę jak to się dalej rozwinie :)

Autor edytował komentarz.
djfoxer   19 #3 13.08.2012 18:29

Myślałem też o funkcjonalności typu blacklist i whitelist. Nie wiem tylko, czy by się ot sprawdziło.

Poza tym miałem możliwość zobaczenia jak się pisze wtyczki do Chroma :D

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #4 13.08.2012 18:35

No to szczun za trud włożony w stworzenie tej wtyczki. A czy masz w planach takie cuś do innych przeglądarek?
Wiem, że się czepiam :)

Ave5   8 #5 13.08.2012 19:17

djfoxer nie zwalnia tempa, tylko patrzeć jak stworzy własną przeglądarkę, system i kto wie co jeszcze ;P

AdrianSasquatch   9 #6 13.08.2012 19:56

Mam na to tylko jedno słowo- EPICKIE! ;D
Ten wpis nie tylko powinien wylądować na stronie głównej, ale także w aktualnościach i ewentualnie powinien być wyświetlany u góry strony z blogami ;) Naprawdę świetna robota ;)
Szkoda, że używam Opery...

Autor edytował komentarz.
MiszczuOfWorld   2 #7 13.08.2012 20:57

Zrób wpis o tworzeniu dodatków do Chrome.

Axles   18 #8 13.08.2012 21:05

Chciało by się rzec zajefajna sprawa. Biorę się za testowanie :) Gratki Fox i dzięki.

"W opcjach można ustawić minimalną liczbę akceptowalnych znaków, jakie powinien zawierać wpis. Jeśli ilość znaków nie przekracza ustalonej liczby (domyślnie 1200), wówczas pojawi się pomarańczowy znacznik "Uwaga na wpis!"."
Przydało by się taż maksymalna liczba znaków :P ja nie lubię czytać wpisów porównywalnych do średniej wielkości ksiażki :]

Edit: A dlaczego niektórych nie 'sprawdziło' czy to specjalny zabieg czy u mnie akurat to wina ustawionych parametrów ? http://screenshooter.net/6821117/ipjxvim

Edit2: A ok chyba czaję, to oblicza te parametry tylko, które ustaliliśmy a ponad te ignoruje, logiczne :]

Edit3: (to już ostatni :P) chyba znalazłem małego buga, po kliknięciu na 'pokaż więcej' wraca nas do strony 'popularne' i później kliknięcie na 'pozostałe' nic nie daje tzn. nie analizuje blogów. Dopiero by znów analizowało trzeba kliknać na głównej 'ikonce' Blogi.

Autor edytował komentarz.
mordzio   15 #9 13.08.2012 22:01

Będzie wersja dla Opery ?:)

Semtex   19 #10 13.08.2012 22:12

Lol, takie trochę kontrowersyjne :P

Łukash   10 #11 13.08.2012 22:15

Fajne ,szacun za prace ,ale to całe blogowanie zaczyna być trochę nie zdrowe ,i kojarzyć mi się zaczyna z jakąś sektą :D

Autor edytował komentarz.
Semtex   19 #12 13.08.2012 22:18

@Łukash

hahah, Forum über alles :D

Łukash   10 #13 13.08.2012 22:20

@semtex exactly ;) A ogólnie life über alles ;)

underface   14 #14 13.08.2012 22:46

w sumie faktycznie przydała by się wersja dla Operki oraz jakiś poradnik napisany przystępnym językiem jak takie coś stworzyć w chromie

djfoxer   19 #15 14.08.2012 10:02

To tak po kolei :D

1. Wtyczka jest epicka (dobre :P ) i raczej ma być fajnym bajerem, niż jakimś jednoznacznym wyznacznikiem jakości wpisu :) Dlatego też nie usuwa ona żadnego wpisu, tylko dodaje tagi. Nie stara się ona dyskryminować jakiś określonych wpisów, a jedynie podaje suche fakty i dla blogerów ze stażem, może być ciekawą pomocą w szybkiej analizie wpisów. Czy nawet dla Redakcji :P A co :D

2. Wersja na inne przeglądarki i Operę (:P) nie jest wykluczona. Muszę tylko zobaczyć, gdzie szybciej będzie się robić tego typu wtyczki i gdzie łatwiej będzie przenieść kod.

3. Wpis o tworzeniu wtyczek pod Chrome jest w planach :)

4. Dzięki Axles za testy :) Wtyczka działa tylko, gdy jest na stronie http://www.dobreprogramy.pl/Blog.html stąd nie działa na innych podstronach. Postaram się to naprawić. Dzięki :)

Autor edytował komentarz.
Banan   10 #16 14.08.2012 14:59

Zainstalowana, wielkie dzięki!

  #17 14.08.2012 21:14

Ale na co od razu z jquery wyjeżdżać

djfoxer   19 #18 15.08.2012 13:25

@misin
A dlaczego nie? wtf? :P

alucosoftware   7 #19 15.08.2012 14:28

@djfoxer
Brawa za wtyczkę :)

  #20 15.08.2012 15:00

Ponieważ akurat w tym konkretnym przypadku nie widzę jakichś specjalnych zalet jq nad "czystym" js.

djfoxer   19 #21 15.08.2012 18:53

@misin
Nawet w tym małym "projekcie" jq przyspieszyło znacząco pracę. Praca z czystym js to przeszłość
:)

oprych   14 #22 15.08.2012 20:05

z ciekawości? Masz możliwość sprawdzenia ile osób używa Twojej wtyczki? :P

djfoxer   19 #23 15.08.2012 22:14

@alucosoftware
THX :D

@oprych
Niestety nie :) Może coś w przyszłości dodam, żeby można było sprawdzić liczbę instalacji :) Jakieś eventy są dla instalacji wtyczek.

Autor edytował komentarz.
arlid   16 #24 16.08.2012 15:35

Ty niedługo całą przeglądarkę trzaśniesz :D Życzę powodzenia :)

W_tym_temaciE   5 #25 16.08.2012 17:10

Dzięki za wtyczkę, przydatna.
Zainstalowałem, ale na razie raczej piszę niż czytam, więc sprawdzę później.
BTW, czy ze względu na to, że jadę na Chromium mogą być jakieś bugi inne niż na Chrome?
Jakby co, poślę PW/napiszę w temacie.

Ufolec   13 #26 16.08.2012 22:50

Dzięki djfoxer za prezentację próbki możliwości wtyczki :) wraz z innymi czekam na dalszy jej rozwój, a już przede wszystkim na Twój wpis zawierający najważniejsze informacje i rady co do tego jak tworzyć własne rozszerzenia do Chrome :)

djfoxer   19 #27 17.08.2012 07:54

@arlid
Nieee, lepiej wykorzystać już coś co jest i to zmieniać ;) ;P

@W_tym_temaciE |
Nie powinno mieć raczej znaczenia, że używasz Chromium. Jak coś to pisz tutaj, jeśli coś znajdziesz.

@Ufolec
Na pewno coś będzie ;)

NRN   10 #28 24.08.2012 23:37

@djfoxer, dziwne, tego wpisu nie otagował ostrzeżeniem: http://www.dobreprogramy.pl/Witam-na-blogu,Blog,35752.html

djfoxer   19 #29 25.08.2012 00:49

@NRN
Dzięki za zwrócenie uwagi. Coś zmieniło się na stronie. Poszła już aktualizacja (0.4). Już taguje poprawnie.
Pozdrawiam.