Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Dysk SSD z Windows - konfiguracja

Wpis chcę zacząć od złożenia podziękowań na ręce Redakcji dobrychprogramów za wyróżnienie "bloger kwartału" i nagrodzenie dyskiem SSD (Kingston SSDNow V+100 96 GB - miodzio). Bardzo dziękuję za docenienie takiego szaraczka jak ja :) Mam nadzieję, że będę miał szansę się wyróżnić (i zasłużyć na wyróżnienie:P) oraz na to, aby zaskoczyć zarówno czytelników dobrychprogramów jak i Redakcję :)

Kingston SSDNow V+100 96 GB - to nie jest recenzja

Nie chce się powtarzać pisząc recenzję dysku SSD, którą zrobił już wcześniej Ave5 /pozdrawiam %) /. Różnica jest jedynie w większej pojemności.

Ten wpis chciałbym poświecić konfiguracji dysku pod Windowsami. Ze względu na to, iż charakterystyka SSD wymusza pewnie działa, które dla dysku HDD nie miałyby sensu, a nawet powodowałyby spadek wydajności. Zanim jednak przejdę do optymalizacji...

Krótko dodam kilka spostrzeżeń, odnośnie dysku SSD. Podczas zwykłem pracy, nie czuć przycięć i charakterystycznego dla dysków HDD, doczytywania danych, przy dużej fragmentacji. Laptop, w którym zmieniłem dysk na SSD wyraźnie dostał skrzydeł. A także to co jest ważne, praca stałą się przyjemniejsza dzięki temu, iż dysk SSD nie jest praktycznie słyszalny. Miłym plusem jest też również mniejszy pobór prądu. Obecnie cena poniżej 600zł za 96GB trochę jeszcze odstrasza. Jeśli owe dyski potanieją, można będzie spokojnie polecić je do pracy np. w urządzeniach przenośnych.

Dysk zmieniany był w czteroletnim laptopie z serii A200-1MD od Toshiby (Vista 32bit, Intel Core 2 Duo T5300, 2 GB RAM, zintegrowana grafika na chipsecie Intel 945).Stary dysk (HITACHI 160GB HTS541616J9SA0 5400 RPM) miał ranking wydajności dla dysku na poziomie ok. 4, zaś nowy Kingston SSDNow uzyskał dokładnie 5.9 punktu. Całkiem ładny wynik.

Jakby ktoś kiedyś zmieniał w tej serii dysk, to podpowiem, iż zaślepka A ukrywa stary dysk i tam właśnie należy wstawić nowy. W zaślepce B (aby otworzyć trzeba dość energicznie szarpnąć, zatrzaski siedzą bardzo mocno), wg instrukcji, również można umieścić dysk, jednakże, nie ma go do czego podłączyć... :)

Ok. To tyle odnośnie dysku Kingston SSDNow V+100 96 GB. Teraz najważniejsza treść tego wpisu, czyli jak skonfigurować dysk SSD, aby działał nam szybko i jak najdłużej.

Dysk SSD z Windows - konfiguracja (dlaczego?)

Dyski SSD składają się z komórek NAND flash. Każda z nich ma określoną żywotność. Ogólnie dostępne dyski mają żywotność komórek na poziomie 10 000 cykli. Obliczono (teoretycznie), że dla użytkownika, który dość mocno obciąża system operacjami odczytu/zapisu, dysko SSD starczy na ok 100 lat. Wydaje się to bardzo długo. Ale, pamiętajmy, że klasyczne dyski HDD mają żywotność o wiele dłuższą, a zdążają się pady już po kilku latach. Tym bardziej, należy Windows odpowiednio przygotować do pracy z SSD. Źle zoptymalizowany system może znacznie skrócić żywotność.

Dodatkowo warto pamiętać, że najbardziej mordercze dla SSD są operacje nadpisywania, które wykonują dwie operacje: usunięcie starych danych w komórce i zapis nowych danych. Dzięki technologiom takim jak Wear Leveling i TRIM, służącąm do równomiernego wykorzystania każdej z komórek NAND i zarządzania zapisem, żywotność dysku wzrasta.

Warto dlatego, we własnym zakresie, skonfigurować system pod SSD tak, aby ilość operacji była jak najmniejsza. Charakterystyka dysków powoduje również to, iż niektóre aplikacje nie mają racji bytu, a tylko skracają żywotność dysku SSD. Przykładowo programy do defragmentaryzacji należy dezaktywować, gdyż na dyskach SSD nie występuje fragmentaryzacja danych zmniejszająca czas dostępu (brak mechaniki dysku jak w przypadku HDD).

Dysk SSD z Windows - konfiguracja (do dzieła!)

(Windows 7 wykrywa automatycznie dysk SSD i część poniższych kroków powinna być już wykonana automatycznie)

Wyłączenie automatycznej defragmentaryzacji

Defragmentaryzację można nazwać zabójcą dysków SSD. Aby wyłączyć opcję, która automatycznie porządkuje dane, powinniśmy (na każdym z dysków) we Właściwościach wybrać zakładkę Narzędzia, a następnie przycisk Defragmentuj i Konfiguruj harmonogram. Odznaczamy checkbox Uruchom zgodnie z harmonogramem. Potwierdzamy przyciskiem Ok

Wyłączenie indeksowania plików

W dysku SSD, czas dostępu do plików jest stały, a zatem indeksowanie również nie ma sensu. Aby wyłączyć usługę należy:
kliknąć prawym na Komputer i wybrać Zarządzaj. Z drzewka po lewej wybieramy: Usługi i aplikacje a następnie Usługi, znajdujemy usługę Windows Search. Wybieramy właściwości i w nowo otwartym oknie ustawiamy typ uruchamiania na Wyłączony.

Wyłączenie Superfetch

Kolejnym narzędziem zbędnym i powodującym niepotrzebne operacje na dysku, jest usługa Superfetch do optymalizacji uruchamianych aplikacji podczas startu Windows. Aby ją wyłączyć ją należy podobnie jak wyżej wejść do usług i znaleźć usługę Wstępne ładowanie do pamięci, ją również należy wyłączyć.

To jeszcze nie jest koniec, aby pozbyć się "złej" usługi należy otworzyć Rejestr (uruchomić regedit.exe) i przejść do gałęzi:
HKEY_LOCAL_MACHINE -> System -> CurrentControlset -> Control -> Session Manager -> Memory Management -> PrefetchParameters.
W tym miejscu po prawej stronie dla parametrów:
EnablePrefetcher
EnableSuperfetch
EnableBootTrace (jeśli jest)
ustawiamy wartość 0 (zero).

Wyłączenie opróżnienia buforowania zapisu

Aby przejść do kolejnego kroku otwieramy Menedżer urządzeń poprzez kliknięcie prawym klawiszem myszy na Komputer, wybieramy Menedżer urządzeń.
W otwartym oknie z drzewka wybieramy Stacje dysków i nasz dysk SSD. W oknie otwieramy Właściwości i przechodzimy na zakładkę Zasady. Tam zaznaczamy oba checkboxy: Włącz buforowanie... i Wyłącz opróżnianie.... Potwierdzamy klikając przycisk Ok.

Włączenie TRIM (tylko Windows 7)

Aby upewnić się, iż Windows 7 aktywował TRIM musimy skorzystać z wiersza poleceń (uruchomić cmd.exe). W konsoli wpisujemy:

fsutil.exe behavior query DisableDeleteNotify

Jeśli wartość ustawiona jest na zero, mamy pewność, że TRIM działa, w przeciwnym wypadku uruchamiamy go wpisując:

fsutil.exe behavior set DisableDeleteNotify 0

Przesunięcie sektora startowego (tylko Windows XP)

Podczas tworzenia partycji systemowej pod XP, system źle dobiera początek klastra NTFS, który znajdzie się pośrodku stron SSD. Aby temu zapobiec należy ściągnąć program Diskpart (w wersji 6+). Uruchamiamy program diskpart.exe i w konsoli wpisujemy:

sprawdzamy, który z naszych dysków jest SSD (jeśli mamy tylko SSD będzie on miał nr 1)

list disk

Wybieramy dysk SSD

select disk 1

UWAGA! Czyścimy dysk!

clean

create partition primary align=1024
active
format fs=ntfs quick
exit

Nasza partycja jest gotowa na obsłużenie dysku SSD bezproblemowo.

Tryb hardcore

Jeśli chcecie maksymalnie zminimalizować zapis/odczyt na nowym dysku SSD, warto skorzystać z poniższych wskazówek.

Wyłączenie Hibernacji

Jeśli nie będzie to przeszkadzać, można wyłączyć Hibernację. Uruchamiamy wiersz poleceń (cmd.exe) i wpisujemy:

powercfg.exe -h off

Pamięć wirtualna

W tym momencie mamy dwie drogi.

Pierwsza, dla osób tylko z jednym dyskiem (oczywiście SSD): jeśli komputer ma więcej pamięci RAM niż 4GB (Vista) można pokusić się o wyłączenie pamięci wirtualnej (osobiście nie polecam tego, gdyż może czasem mocno spowolnić system).
Otwieramy Właściwości systemu, przechodzimy na zakładkę Zaawansowane i w polu Wydajność wybieramy Ustawienia. W nowo otwartym oknie przemieszczamy się na zakładkę Zaawansowane i klikamy na Zmień. W oknie Pamięć wirtualna: odznaczamy checkbox Automatycznie zarządzaj rozmiarem... i dla każdego dysku zaznaczamy Bez pliku stronicowania. Zatwierdzamy całość przyciskiem Ok

Druga ścieżka dla osób, które prócz systemowego dysku SSD mają jeszcze klasyczny dysk HDD. W tym przypadku pamięć wirtualną warto przenieść na dysk HDD. A zatem podobnie jak wcześniej przechodzimy do okna Pamięć wirtualna i odznaczamy checkbox Automatycznie zarządzaj rozmiarem.... Teraz możemy wybrać dysk HDD i zaznaczyć Rozmiar niestandardowy wpisując w obu polach rozmiar pamięci RAM przemnożony przez 1.5.

Zmienne środowiskowe

Całkiem niegłupim pomysłem jest przeniesienie folderów typu Temp na dysk HDD (jeśli takowy jest). Otwieramy Właściwości systemu, przechodzimy na zakładkę Zaawansowane i wybieramy Zmienne środowiskowe. W otwartym oknie w zmiennych użytkownika i systemowych przenosimy zmienne typu TEMP i TMP na dysk HDD.

Włączenie trybu AHCI

Warto na koniec, wspomnieć o możliwości włączenia trybu AHCI (Advanced Host Controller Interface) dla dysku SSD, w celu optymalizacji zarządzania dyskiem. W tym celu w BIOSIe w Integrated Peripherals ustawiamy tryb na AHCI. Warto to zrobić przed instalacją systemu.

Podsumowanie

Liczę na to, że mały poradnik, o tym jak zoptymalizować dysk SSD pod Windowsem, okaże się przydatny i pozwoli pracować dla waszych dysków SSD przez wiele pięknych lat ;)

Dziękuję i Pozdrawiam 

windows sprzęt porady

Komentarze

0 nowych
StawikPiast   11 #1 10.11.2011 22:22

Z dwoma punktami kompletnie sie nie zgadzam
"Wyłączenie indeksowania plików
Wyłączenie Superfetch"

Pozostawienie tego nie spowoduje spadku zywotnosci (to jest tylko odczyt) a znacznie przyspieszy prace komputera. Indeksowanie pomoze ci wyszukiwac informacje a superfetch szybciej uruchamiac programy (RAM i tak jest szybszy od SSD). Te operacje to tylko spowolnienie pracy komputera.

djgrzenio   9 #2 10.11.2011 22:39

wpis spoko. ale indexowania nie trzeba wylaczac, a baze indexera mozna przewalic na drugi dysk :)

djgrzenio   9 #3 10.11.2011 22:43

a i uzupelniajac twoj wpis dodam iz gdzies natrafilem ze w przypadku chipsetu (kompa) intels zaleca sie stosowanei microsoftowego sterownika ahci a nie inteloskiego (intelinf)

  #4 10.11.2011 22:44

1. Wyłączenie Superfetch to błąd - SSD jest szybki, ale i tak wolniejszy niż RAM.

2. Wyłączenie opróżnienia buforowania zapisu - przyrost niemalże niezauważalny a znacznie zwiększamy ryzyko utraty danych.

3. Pamięć wirtualna - jeżeli mamy sporo RAMu (np. 3+ GB) to warto ustawić na sztywno coś małego, tylko po to aby programy korzystały które MUSZĄ mieć swapa. Ja mam na sztywno wbite 512 MB - problemów nie ma, na więcej szkoda miejsca :)

djfoxer   19 #5 11.11.2011 00:17

Nie chcę tutaj negować żadnego z poglądów, szczególnie że temat jest dość świeży. Napiszę czemu wspomniałem we wpisie o wyłączeniu superfetch i indeksowaniu.

1. Superfetch jest wyłączane automatycznie przez Windows 7, jeśli wykryje obecność dysku SSD, jako partycji systemowej. Również na forum OCZ, osoby z działu technicznego zalecały wyłączenie tej opcji. Dodatkowo Intel w swoim FAQu do dysków SSD sugeruje, aby wyłączyć usługę (Intel® SSD New Users Guide : http://download.intel.com/support/ssdc/hpssd/sb/newusersguide.pdf). A zatem wyłączenie Superfetch wg mnie nie podlega dyskusji. Skoro zarówno MS zaleca jak i producenci dysków SSD to należy im wierzyć. Zatem nie uważam wyłączenia Superfetch za błąd, ale wręcz za wymóg. Chyba każdy się z tym zgodzi?

2. Indeksowanie to inny temat. Indeksowanie to nie tylko odczyt plików do indeksacji, ale i zapis do bazy gdzie przechowywane są informacje. Jednakże faktycznie nie ma tam aż tylu operacji zapisu. Zdania są tu podzielone (czytałem forum OCZ i Kingstona), uznałem, iż mimo wszystko warto o tym wspomnieć. Szczególnie, jak napisał djgrzenio, plik bazy z indeksami można przenieść na dysk HDD i będziemy mieli spokój.

Ciekawy rozwiązaniem jest 3. punkt w komentarzu lukasamd, to kompromis pomiędzy wyłączeniem swapu, a zostawieniem go na pastwę losu. Interesujące, z chęcią przetestuje :)

djfoxer   19 #6 11.11.2011 00:21

@Zbigniew2003
Autokorekta w Chrome widocznie zrobiła mi psikusa ;)

  #7 11.11.2011 10:21

@djfoxer:
Z tego co kiedyś wyczytałem to wynikało, że Windows 7 sam wyłącza następujące usługi po wykryciu SSD (lub gdy indeks wydajności dla dysku jest większy niż 6.5 [acz to niepewne]):
- indeksowanie
- defragmentacja
- superfetch

W tym tygodniu instalowałem Windows 7 x64 SP1 a mam Cruciala M4 128GB - dysk szybszy od Kingstona (wiem, bo Kingstona miałem). Indeks wydajności wskazuje 7.7, a mimo to system żadnej z tych usług nie wyłączył.
Sam więc nie wiem co mam o tym myśleć. Indeksowanie wyłączam, bo uznaję to za zbędne (mało używam szukajki a jak już muszę to jest dostatecznie szybka), ale superfetch zostawiam - zresztą na sevenforums zalecają jego zostawienie w spokoju po swoich wewnętrznych testach.

Ave5   8 #8 11.11.2011 12:35

Broń Boże nie narzekam, ale nie rozumiem czemu dostałeś 96 a ja 64 :/

Wolfgar   7 #9 11.11.2011 12:45

@Ave5 - Takie akurat dostali od producenta?

Semtex   19 #10 11.11.2011 12:46

Superfetch może ale nie musi zostać wyłączony, system sam zoptymalizuje jego pracę, to samo tyczy się "optimaize on boot" Windows 7 wyłącza tę usługę z automatu co można sprawdzić w rejestrze.

Co do defragmentacji, wystarczy sprawdzić listę dysków, Windows 7 nie pokazuje SSD na owej liście ;)

flaszer   10 #11 11.11.2011 13:52

Ciekawy wpis, gratuluję również nagrody i przyśpieszenia Visty ;)

@Ave5
Oczywiście, wcale nie narzekasz :]

sla17   7 #12 11.11.2011 15:04

Fajny dysk, sam planuję za kilka miesięcy kupić coś takiego, gdyby jeszcze to w RAID0 podłączyć to już w ogóle ;D

command-dos   18 #13 14.11.2011 10:02

Oczywiście wszystko co jest pod "Tryb hardcore", należałoby dodać, że operacje te spowodują spadek wydajności, jeśli ktoś kupił dysk ssd z myślą o tym, a nie o jego oszczędzaniu. Gratulacje - przydałby mi się taki, nawet połowę mniejszy wystarczyłby. Od HZ jadę z pendrivea - zgadnij jakiego? ;)

januszek   22 #14 14.11.2011 10:40

Ja jestem zwolennikiem używania systemowego SSD i drugiego HDD na dane (oraz zmienne systemowe, katalog users etc). Jak to zrobić opisałem na blagu. U kogoś innego było już także o tym jak wykorzystać miejsce po napędzie optycznym na drugi hdd w laptopie :)

djfoxer   19 #15 14.11.2011 17:21

@command-dos
No powiedz, bo nie zgadnę chyba sam :P

  #16 14.11.2011 17:44

Witam. Nie mam jeszcze dysku ssd, ale indeksowania nie wyłączyłbym ze względu na wyszukiwanie elementów w microsoft office outlook 2007/2010, którego używam.

Axles   18 #17 16.11.2011 13:57

Bardzo fajny poradnik, może skorzystam kiedyś jak nabędę SSD.
Mam pytanie z innej beczki, jak wygląda sprawa gwarancji dla dysków SSD, wiem że dyski mają zapasową pulę, ale więc co i jak można reklamować w takich dyskach?

djfoxer   19 #18 16.11.2011 18:51

@Axles
Ta zapasowa pula służy do zwiększenia żywotności dysku i używana jest przez architekturę dysku SSD. Raczej nie wpływa to na reklamację. Reklamować można ze względu np. na brak efektów w porównaniu do tego co obiecywał producent. Dużo problemów było (jest?) z dyska mi SSD z OCZ (http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Podsumowanie-4074/strona/15218.html). Gwarancja średnio jest na 3 lata (również Kingstone), ale np. Intel daje 5 lat gwarancji, a Patriot 10 lat. Na to też warto uwagę zwrócić kupując dysk SSD.

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #19 17.01.2012 15:09

Niedawno i ja zkupiłem dysk SSD. Do tej pory korzystałem z Linuxa, ale dziś zainstalowałem Win7 i poradnik bardzo się przydał. djfoxer - wielkie dzięki. Mam nadzieje, że zastosowanie się do Twoich wskazówek przedłuży żywotność dysku.

djfoxer   19 #20 17.01.2012 21:52

@Shaki81
Ciesze się, że wpis się przydał :)

  #21 18.01.2012 08:42

A jakie zmienić ustawienia w Bios i Win7 aby chodził szybciej bo różnica w pieniądzach jest spora a w prędkości się zbytnio nie czuje no może na teście

djfoxer   19 #22 18.01.2012 18:07

Dla Win7 nie musisz wiele ustawiać. W sumie system sam wszystko zrobi. Warto sprawdzić czy jest TRIM ustawiony oraz włączyć w Biosie AHCI. Opis masz powyżej.

Jeśli chodzi o wydajność. Zależy do czego używasz. Ja na prywatnym laptopie mam Visual Studio Express i różnice są. Nie jakieś olbrzymie, ale da się odczuć. W normalnej pracy, czyli pakiet Office, www, nie ma aż takich dużych różnic pomiędzy SSD a HDD.

  #23 19.01.2012 14:27

A niby skąd wziąć Diskpart (w wersji 6+)? w xp mam wersję 5.xxx i wszystkie uaktualnienia.

djfoxer   19 #24 19.01.2012 19:18

@autorus
Niestety trzeba wziąć od kogoś kto ma vistę lub 7.

  #25 21.02.2012 18:13

Panowie, czy jest możliwość choćby sprawdzenia przesunięcie sektora startowego na już zainstalowanym Win XP? A w razie czego, czy można to zrobić bez czyszczenia całego dysku? Będę wdzięczny za info.

  #27 23.02.2012 12:05

Dzięki za podpowiedź. Widzę jednak, że nie uda mi się obejść tematu bez świeżej instalki Windowsa. Trudno, nie pierwszy i pewnie nie ostatni raz - za to z mojego Cruciala M4 SSD jestem bardzo zadowolony :-)

  #28 23.04.2012 00:51

Da się obejść bez wielkiego problemu temet wyrównywania partycji i nie potrzeba reinstalować systemu ani Recovery! Najprościej (niezawodnie!) pobrać obraz ISO systemu Parted Magic. Wypalić na płycie i z niej zabootować kompa. Następnie za pomocą narzędzia gparted skopiować partycję systemową na SSD zostawiając 1MiB pustego miejsca na początku dysku i w opcji kopiowania ustawienie wyrównywania do MiB (tak jest w najnowszej wersji PM ustawione domyślnie). Wtedy partycja będzie prawidłowo wyrównana. Za pomocą Parted Magic można też zrobić łatwo dodatkowe wyrównane partycje na SSD oprócz systemowej. Oczywiście SSD musimy mieć podłączony do komputera z którego kopiujemy system a najszybciej ta operacja pójdzie po łaczu SATA choć przez przenośną obudowę USB też OK. Nie polecam wynalazku Paragon Partition Alignment Tool bo pięknie potrafi zmielić zawartość partycji a ilość błędów wykrytych przez chkdsk jest porażająca (wszystko co opisuję przerobiłem na Crucialu M4 i chodzi pięknie, niestety Paragona też próbowałem i potem secure erase było grane :-] ).

djfoxer   19 #29 23.04.2012 22:40

@cassandra
Dzięki za info. To dla chcących trochę zaryzykować jest ciekawa alternatywa. Pozdrawiam.

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #30 30.07.2012 22:31

I zaś wróciłem do tego wpisu. Kolejny dysk SSD w rodzinie i zaś Twój tekst pomógł w konfiguracji nowej zabawki. Jeszcze raz dzięki djfoxer !!!

djfoxer   19 #31 31.07.2012 12:03

@Shaki81
Ciesze się, pozdrawiam :)

  #32 08.09.2012 13:57

Posiadam ssd i macierz Raid 0. Po włączeniu w Biosie trybu AHCI macierz jest nie widoczna w win 7. Czy tryby da sie ustawić osobno dla ssd i hdd?

djfoxer   19 #33 11.09.2012 19:30

@KAffar
Wygląda na to, że albo masz raid0 albo AHCI.

  #34 08.02.2013 08:13

Witam
Ja mam problem który jest opisywany bez przerwy na różnych stronach i próbuję się przygotować do niego zanim to nastąpi a pewnie tak będzie.
Za kilka dni bedę mieć swój SSD. Minus jest taki iż nie ma oprogramowania zastępującego funkcję TRiM wbudowaną w dysk a chcę zainstalować nowy Windows XP na który mam licencję na swoim SSD. TRiM opróżnia nieużywane bloki pamięci aby XP nie musiał tego robić podczas chęci zapisu na tym obszaże co spowolni wydajność dysku. Wiem że w XP TRiM nie będzie działać oraz że mój SSD nie ma innych wbudowanych funkcji typu Garbage Collection działających pod XP ale wiem że wiele dysków SSD jak np OCZ posiadają aplikacje do ręcznego kasowania o różnorakich nazwach jak "OCZ wipe tool" itd. Czy ktoś mógłby mi polecić jakiś program który by opróżniał nieużywane bloki dysku SSD po ręcznym uruchomieniu takiej aplikacji????

kamil940715   8 #35 12.09.2014 12:51

U mnie po 1-2 dniach w7 sam przestawil usluge "Wstepne ladowanie do pamieci" w tryb reczny.

XAN33   1 #36 16.12.2014 13:48

Witam, posiadam hp pavilion dv 6625ew i win 8 włożyłem dysk ssd samsung evo. Problem jest taki iż w biosie nie ma możliwości włączenia trybu AHCI. Czy jest na to jakiś sposób i czy ma to jakieś większe znaczenie w jakim trybie teraz się znajduje?

  #37 24.03.2015 20:12

"To jeszcze nie jest koniec, aby pozbyć się "złej" usługi należy otworzyć Rejestr (uruchomić regedit.exe) i przejść do gałęzi:HKEY_LOCAL_MACHINE -> System -> CurrentControlset -> Control -> Session -> Manager -> Memory Management -> PrefetchParameters."

powinno być -> Session Manager ->

djfoxer   19 #38 28.03.2015 17:41

@Breneka (niezalogowany): Dziękuję za zwrócenie uwagi :)