Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Fakty i mity o Windows Phone

W jednym z komentarzy na portalu, WODZU podał link do blogu, ze zbiorem kilkudziesięciu (dokładnie 75) bolączek jakie ma Windows Phone wg autora strony. Po przejrzeniu kilku z nich, okazało się, że część z nich jest faktycznie prawdą. Jednakże, dużo z tych "żali" jest albo pisana na siłę, albo nie ma nic wspólnego z faktami.

Część osób zapomniała, iż Windows Phone nie ma nic wspólnego z kierunkiem w jakim idzie Android. Windows Phone jest umiejscowiony w segmencie razem z iPhonem, stąd mają one wiele wspólnych rozwiązań (i ograniczeń). To nie Windows Mobile, w którym można było robić niemalże wszystko. Niektóre zarzuty, nie biorą pod uwagę tego założenia.

Postanowiłem, skomentować te punkty (pisownia oryginalna) i umieścić je na blogu (źródło pytań nie ma znaczenia, a odpowiedzi nie mają konkretnego adresata). Odpowiedzi starałem się pisać w miarę rzetelne. Jeśli, gdzieś jest błąd/niespójność lub można coś dodać, proszę gorąco o zwrócenie uwagi. Zapraszam do lektury i wyrażenia swojej opinii.

Ze względu na premierę Windows Phone 8 i Windows Phone 7.8, wpis został zaktualizowany. Tam, gdzie zaszły zmiany względem nowej wersji systemu dodałem odpowiednie komentarze.

1. Brak prawdziwego multitaskingu. Po wyjściu z programu jest on wyłączany. Najbardziej okrutnie to widać w przypadku różnego rodzaju komunikatorów.

Nie jest to multitasking znany choćby z systemów desktopowych. Windows Phone "hibernuje" aplikację. Jednakże nie jest tak, że nic nie może działać w tle. Otóż w tle mogą działać tzw. agenci, uruchamiani co 30 minut na jakiś krótki okres czasu (idealne do np. aplikacji pogodowych). Istnieją również agenci, uruchamiani przy określonych warunkach (połączenie z WiFi, ładowanie itp.), do działań związanych np. z synchronizacją. To nie koniec, możemy użyć gotowych agentów wyspecjalizowanych do odtwarzania muzyki lub transferu plików działających w tle i nie mających tych ograniczeń (więcej w tym linku). Jeśli chodzi o komunikatory, to ewidentnie jest to nietrafiony przykład! Otóż istnieją notyfikacje typu push, które nie wymagają nawet otwartej aplikacji. Np. komunikator Pogaduszki lub GG nie muszą być włączone, aby odbierać wiadomości w tle. Jeśli przyjdzie do nas wiadomość, otrzymamy informację na ekranie głównym. Oczywiście, nic nie dzieje się bez naszej zgody. Lista aplikacji działających w tle dostępna jest w ustawieniach. Nie ma tu miejsca na ukrycie działania jakiejś aplikacji. Wszystko jest jasne i klarowne.

2. Brak trybu pamięci masowej. Sorry.
3. Brak obsługi kart pamięci. W ten sposób też nie prześlesz plików.

Tryb pamięci masowej można uruchomić poprzez prostą aplikację (jeden przycisk "aktywuj") USB Storage Enabler. Co innego, że taki tryb w obecnych czasach jest mało przydatny. Pendrive 16GB można kupić za 30zł. Większość z nas ma dostęp do sieci, wrzucenie plików poprzez np. SkyDrive jest naprawdę szybkie i wygodne.

Windows Phone 8

WP8 posiada tryb pamięci masowej.

4. Brak menadżerów plików.

Windows Phone nie jest Androidem. Każda aplikacja pracuje w izolowanym środowisku, nie współdzieląc z sobą większości plików (poza np. zdjęciami umieszonymi w "Zdjęcia"). Dzięki czemu nie ma śmieci po odinstalowaniu programu, a także bezpieczeństwo stoi na znacznie wyższym, niedostępnym dla Androida poziomie. W takim przypadku menadżer plików nie ma zbytnio sensu. Każda aplikacja jest integralną częścią, a wspólne pliki przechowywane są jawne w hubbie (zdjęcia, muzyka). Zawsze można przesłać pliki do chmury, jak np. SkyDrive.

Jednakże dla urządzeń odblokowanych jest rewelacyjna aplikacja WP7 Root Tools z m.in. menadżerem plików i edytorem rejestru.

Windows Phone 8.1 WP8.1 posiada menadżerów plików.

5. Potrzebujesz Zune, żeby przesyłać pliki jednak Zune tylko przesyła zdjęcia, filmy i muzykę. Inne rodzaje plików musisz sobie chyba wysłać na maila, żeby mieć je na swoim telefonie.

Pliki przesyłać można spokojnie poprzez SkyDrive, który jest ściśle zintegrowany z systemem jak nigdzie indziej.

Windows Phone 8

Zune nie jest już potrzebne dla WP8 (patrz punkt 3.).

6. W tej chwili jest ograniczony do właściwie jednej rozdzielczości.

Zgadza się. I to jest piękne. Developerzy tworząc aplikację wiedzą jakiej rozdzielczości się spodziewać i mają ułatwione zadanie. Jeśli chodzi o użytkowników końcowych, to nie powinno oni mieć jakiś zastrzeżeń. 800x480 nawet na ekranach 4,3" wygląda świetnie. Zmieni się to jednak z premierą WP8, gdzie możliwe, że będą nowe rozdzielczości. Zobaczymy, jak będzie wyglądać to wówczas.

Windows Phone 8

Nowy system występuje w trzech rozdzielczościach: WVGA (480 x 800) obecna , WXGA (1280 x 768) i 720p (1280 x 720).

7. Wyszukiwanie głosowe w tej chwili to tylko Bing (wszyscy wiemy jak on dobrze działa).

"wszyscy wiemy jak on dobrze działa" - tak, a jak? ;) Nie jest wcale tak źle, co innego, że nie używam tego zbytnio, a Wy (pytanie do tych co mają WP, a nie do tych co widzieli reklamę w tv :P )?

Windows Phone 8.1 WP8.1 - dodaje rewelacyjną Cortanę, asystentkę mowy!

Windows Phone 8

Nowy system dodaje możliwość wydawania poleceń w języku polskim oraz został ulepszony.

8. Brak jakiegokolwiek sposobu do podłączenia się do jakiegokolwiek VPN-a. (I to ma być telefon biznesowy?)

Jest w Windows Phone 8.1.

9. Brak możliwości nagrywania rozmów (na prawdę telefon biznesowy?)

Brak. Ci z Bridgestone Australia to jacyś dziwni są, że wzięli Lumię 800 jako urządzenie flotowe.

10. Brak możliwości blokowania niechcianych połączeń.

Dodano w Windows Phone 8.

11. Nie zsynchronizujesz maili bezpośrednio z komputerem bez wysyłania ich do chmury microsoftu.

Z tego co mi wiadomo, maile synchronizowane są poprzez konto, na którym się synchronizuje.

12. System całkowicie zamknięty. Nigdy nie wiesz co tam siedzi w środku i czy przypadkiem nie ma jakichś furtek dla FBI/CIA.

O tak. Nigdy nie wiadomo :P Ale zaraz, czy to nie Android szpiegował użytkowników poprzez punkty WiFi? :P

13. Brak możliwości zmiany wielkości czcionki systemowej.

Tak, ale w jakim celu? Wielkość jest ustalona poprzez założenia interfejsu Metro, dzięki czemu wszystko jest czytelne i nawet osoby starsze nie będą miały problemów z użytkowaniem.

Windows Phone 8

Dodano możliwość zmiany rozmiaru czcionki.

14. Brak możliwości zmiany nazwy obrazków i zdjęć przy pomocy telefonu!

Taaa. Ale które pliki? System pliki trzyma lokalnie i na SkyDrive. Na SkyDrive zmieniać nazwy można. Na dysku lokalnym, system plików jest ukryty i zdjęcia/filmy/muzykę przesyła się poprzez Zune, podczas synchronizacji. Po co tam są jakieś customizowane nazwy plików? Dla plików Office nazwy można zmieniać lokalnie.

15. Nie możesz zmienić kraju dla twojego Windows Live ID po ustawieniu.

Cóż, to już problem nie związany z Windows Phone, ale ogólnie z kontem Live ID. Podobnie oczywiście jest dla użytkowników X360, ale również Sony Vita ma ograniczenia dla kont (chociaż nie jest to analogiczne jak w Live ID, ale pokazuje, że ten "trend" jest globalny, czy to dobrze, czy źle to już inna sprawa)

Aktualizacja

Od jakiegoś czasu można już mieniać kraj dla Live ID.

16. Wygaszacz ekranu jest kompletnie czarny i nie może nic wyświetlać. (np Zegarek albo powiadomienia)

Ktoś nie zrozumiał jak to działa. Nie ma wygaszacza ekranu jak w desktopie. To urządzenie mobilne i jest blokada ekranu. Po zablokowaniu ekranu jest widoczna godzina, data, powiadomienia odnośnie poczty, sms, nieodebranych połączeń, wydarzeń z kalendarza. Co więcej, na odblokowanych urządzeniach można zainstalować Lock Widgets. Wówczas na ekranie tym mogą pojawić się: pogoda, RSSy, tapety pobierane co jakiś czas z Binga i inne.

Windows Phone 8 dodaje Glance Screen, gdzie można wyświetlać tapety, powiadomienia, pogodę i inne na zablokowanym, wyłączonym ekranie.

17. Brak możliwości przesyłania dźwięku do większości systemów audio w samochodach. Brak obsługi Bluetooth rSAP

Brak.

18. Brak możliwości przesyłania dźwięku z filmów video do innych urządzeń przy pomocy bluetooth. Brak obsługi bluetooth A2DP.

Windows Phone wspiera A2DP (Profile Bluetooth obsługiwane przez telefon Windows Phone).

19. Brak możliwości zaszyfrowania systemu plików. Jeżeli ktoś Ci ukradnie telefon to ma pełen dostęp do twoich plików!

Chyba na Androidzie ;) To na Andku wszystko jest jak na tacy (usb storage mode, oł yeah :P ) W WP aplikacje działają w izolowanym środowisku i nie współdzielą one bezpośrednio swoich plików. Co więcej system plików nie jest dostępny po podłączeniu do komputera. Jeśli doda się do tego blokadę ekranu na hasło, to wówczas nawet nie zsynchronizuje się plików poprzez Zune! Nie ma mowy o jakimś prostym dostępie do danych! Jeśli chce się więcej, w Markeplace są aplikacje do zabezpieczania plików na hasło. Nieźle co? ;)

Ale to jeszcze nie wszystko. Otóż Windows Phone, w razie zgubienia urządzenia oferuje z poziomu www: zablokowanie urządzenia, wymazanie danych, lokalizację telefonu, włączenie głośnego dzwonka, wyświetlenie komunikatu (Odnajdywanie utraconego telefonu). I jak? ;)

20. Brak możliwości korzystania z klawiatury Bluetooth
21. Brak możliwości korzystania z klawiatury USB

Tak i myszki też nie podłączy się do Windows Phone :)

22. Bardzo niewiele możliwości dostosowania telefonu do pod siebie.

Mając jednak odblokowany telefon można zdziałać cuda. A standardowo jest skromnie, ale stylowo ;)

Windows Phone 7.8

Dodano 3 rozmiary kafelków oraz nowy ekran blokady, który pobiera tapety bezpośrednio z BInga, nowe kolory motywów.

Windows Phone 8

Dodano 3 rozmiary kafelków, nowy ekran blokady, który pobiera tapety bezpośrednio z BInga, nowe kolory motywów, każda aplikacja może wrzucać własne elementy na ekran blokady, wiele zmian w UI.

23. Prawdopodobnie nie będzie możliwości zaktualizowania do WP8. (plotki w różnych serwisach technologicznych)

O tak, dobrze, że ktoś ma 100% informacje. Nikt nie wie jeszcze jak to będzie, ale wszystko wskazuje na to, że jednak będzie aktualizacja. No cóż ;)

Windows Phone 7.8

Dla systemu z linii 7.x przygotowano aktualizację 7.8.

24. Pasek z stanem baterii, siłą sygnału, nazwą operatora itp nie jest stale widoczny.

To jest świetny pomysł i szybko można się przyzwyczaić i zrozumieć "filozofię". Stan błyskawicznie sprawdza się, poprzez delikatne przeciągnięcie palcem po górnej krawędzi ekranu. Co więcej, jeśli np. urządzenie łączy się poprzez WiFi, zmiana stanu jest pokazywana na pasku, podobnie np. gdy jest słaba bateria. Raz użyjesz i nie będziesz chciał niczego innego ;) :P

Windows Phone 8.1 - ukryty :)

25. Brak możliwości zamknięcia aplikacji innego niż naciśnięcia przycisku „HOME” który przenosi nas na sam początek do 1 ekranu.

Ohh, ktoś tu chyba ze zdjęć zna WP ;) Przyciskiem "Home" (rozumiem, że chodzi o "Windows") aplikacje nie są zamykane, ale zostają uśpione w tle. Zamyka się je poprzez przycisk "Wstecz".

Windows Phone 8.1 - można przeciągnąć palcem w dół i zamknąć tak apkę (w menadżerze zadań).

26. Bardzo małe czcionki w wiadomościach (czcionek nie można zmieniać) są bardzo trudne do przeczytania dla starszych osób.

Wcale nie są małe, skoro dużo osób narzeka, że są za duże... ;)

Windows Phone 8

Dodano możliwość zmiany rozmiaru czcionki.

27. Brak możliwości tworzenia i zapisywania playlist na telefonie.

A jednak można! Na telefonie (poprzez Zune można - to chyba oczywiste) jest możliwość stworzenia playlisty, opis: Tworzenie listy odtwarzania.

28. Brak możliwości przeszukiwania twojej kolekcji muzyki na telefonie.

Jest za to, na liście wykonawców/albumów/utworów, możliwość przejścia do piosenek poprzez litery alfabetu (jak na liście aplikacji).

29. Playlista nie może być edytowane w trakcie odtwarzania.

Można patrzy wyżej.

30. Brak możliwości wyłączenia odtwarzacza muzyki, możesz tylko zapauzować. Odtwarzacz muzyki pozostanie na ekranie blokowania aż do uruchomienia ponownie telefonu. Trzeba bardzo uważać, żeby przypadkiem nie włączyć muzyki np podczas spotkania. (telefon biznesowy?)

Dość mocne powiązanie z Zune daje o sobie znać. Faktycznie może być to przeszkadzać i dlatego powstałą mała apka Stop the Music! i po problemie ;)

31. Brak możliwości przewijania filmów czy piosenek poprzez naciśnięcie na odpowiednie miejsce na pasku postępu.

W Zune tak. Jednakże, przyciski do przewijania działają jak trzeba.

32. Kontakty online i offline są pomieszane ze sobą. Brak jakiejkolwiek możliwości do filtrowania!

"wiadomości" (przewiń poziomo) "dostępni" - lista dostępnych :) Czy może być prościej?

33. Brak możliwości zapisania kopii roboczych smsów!

Nie ma, ale czy naprawdę ktoś tego używa? :P

34. Przycisk wyszukiwania przy wybieraniu numeru nie wyszukuje numerów do wybrania ale przeszukuje historię ostatnich połączeń.

Może temu, że jest się w oknie "historia", a nie "kontakty"? :P

35. Wiadomości mogą być tylko usuwane jedna po jednej albo cały wątek.

Dokładnie tak jest.

Windows Phone 8

Można usuwać całość lub pojedynczo albo po całym wątku.

36. Brak możliwości wybrania kilku zdjęc do usunięcia , wysłania albo zuploadowania. Muszą być dodawane jedna po jednej.

Dokładnie tak jest (chyba, że usuwa się cały album).

Windows Phone 8

Funkcja została dodana.

37. Brak jakichkolwiek szczegółów na temat zdjęć takich jak data czy czas zrobienia, rozmiar.

Zdjęcia przeglądać można m.in. w menu, gdzie są one porozmieszczane wg. konkretnych dat stworzenia. Istnieje w Marketplace aplikacja Photo Info, która wyciąga ze zdjęcia wszelkie informacje.

38. Programy są zawsze pogrupowane alfabetycznie. Brak możliwości grupowania np po kategorii.

Taka opcja jest najbardziej intuicyjna, ale po odblokowaniu telefonu, można grupować w foldery poprzez aplikację Folders.

39. Kalendarz nie ma trybu do pokazywania tygodnia i widok miesięczny nie można zoomować.

Windows Phone 8.1 kalendarz przeszedł metamorfozę i dodano wiele ciekawych i nowych opcji.

40. Brak live wallpapers.

Dokładnie tak jest.

Windows Phone 7.8

Tapety Bing (pobierane automatycznie).

Windows Phone 8

Jest coś zupełnie innego, a mianowicie tapety Bing (pobierane automatycznie) i możliwość instalacji aplikacji przeznaczonych do podmiany treści na ekranie blokady.

41. Brak jakichkolwiek innych klawiatur (takich jak Swype, nie wyobrażam sobie pisania bez tego)

Windows Phone 8.1 - jest Swype!

42. Brak obsługi flashplayera

Po co? Jest obsługa HTML5!

43. Brak obsługi programów napisanych w javie

Pffff :D A na Androidzie nie ma natywnego .NETa ;)

44. Brak możliwości tworzenia screenshotów!

Po odblokowaniu: Screen Capturer.

Windows Phone 8

Już jest.

45. Brak możliwości automatycznego zmieniania tapet

Po odblokowaniu: Lock Widgets m.in. tapety pobierane z Binga, pogoda, RSSy i inne.

Windows Phone 7.8

Dodano tapety z Binga.

Windows Phone 8

Już jest (tapety Bing), a nawet więcej (aplikacje do wrzucania własnego contentu na ekran)!

46. Brak możliwości interakcji ze sprzętem przez programistów. Przez to wiele ciekawych programów nigdy nie powstanie.

Kwestia czasu, WP7 Root Tools SDK się rozkręca ;)

Windows Phone 8

Dodanie tworzenia aplikacji w C++, czy DirectX.

47. Brak equalizera dla odtwarzacza muzyki Zune.

Zgadza się.

Windows Phone 8

Jest np. w Nokiach.

48. Brak możliwości zliczania ilości pobranych danych pakietowych

Nokia posiada aplikację Nokia Counters (Nokia liczniki), która tym się zajmuje.

Windows Phone 8

Dodano aplikację Data Sense to liczenia danych pakietowych.

49. Internet Explorer nie ma możliwości pobierania plików czy przeglądania stron w trybie offline

Na szybkiego znalazłem Offline Browser, pewnie coś darmowego też jest.

50. Brak jakichkolwiek innych przeglądarek niż Internet Explorer!

Nie oszukujmy się, mobilna wersja IE jest świetna! Czego jej brakuje? :)
Jest ich bardzo wiele: Nokia Xpress, UC Broswer i inne.

51. Przyciski przyciszania/podgłośniania nie mogą być używane do zoomowania przy robieniu zdjęć.

Yyyy? A dlaczego miałoby to tak działać?

52. Nie można otworzyć plików zip czy rar wysłanych jako załącznik maila.

Windows Phone wspiera w pełni spakowane pliki ZIP.

53. Nie można wysyłać czy otwierać filmów video wysłanych przez MMS.

Można już, jak najbardziej.

54. OfficeMobile ma znacznie mniej możliwości niż zewnętrzne programy takie jak SMartOffice, QuickOffice czy Polaris. Wstyd.

I jeszcze mniej niż desktopowy Office :) Mobilny Office spełnia swoje zadanie: edycja dokumentów. Nikt nie będzie pisał pracy mgr w nim :)

55. Czas wysłania emaila nie uwzględnia roku.

W formacie daty nie wyświetla (aby było więcej miejsca przypuszczam), ale uwzględnia rok.

56. Różne aplikacje są dostępne dla różnych krajów.

Taka polityka. Developer wrzuca aplikację, tam gdzie chce. Jeśli ktoś nie chce by była ona ściągana poza jakimiś regionami, to cóż na to poradzimy? Nie ma ich jednak dużo.

57. Nie wszystkie możliwości są dostępne dla osób spoza USA.

Rozumiem, że np. Bing. Co ciekawe, żeby mieć dostęp do tych rzeczy nie trzeba zmieniać języka telefonu. Wystarczy mienić język wyszukiwarki. Tylko tyle!

58. Jedna możliwość kontroli głośności dla dzwonków, powiadomień czy alarmów.

Dokładnie. Ma to swoje plusy i minusy.

Windows Phone 8.1 - zmieniono. System i multimedia mają oddzielne paski głośności :)

59. Wifi rozłącza nas z internetem kiedy ekran się wyłącza. Po wyłączeniu ekranu twój telefon zaczyna korzystać z 3G!

Poważnie?! :P Rozłączenie z WiFi, gdy ekran jest wyłączony jest spowodowane oszczędzaniem baterii. Inaczej można byłoby rozładować słuchawkę bardzo szybko. W WP wiemy co się dzieje. Nie ma możliwości, że w tle, bez wiedzy użytkownika coś się ściągnie. Co do 3G, jeśli jest włączone 3G to przejdzie na 3G, ale można 3G normalnie wyłączyć (szok! :P ).

Jednakże w Marketplace dostępna jest malutka aplikacja Keep Alive, która, gdy działa w tle, podtrzymuje wifi nawet po wyłączeniu ekranu.

Windows Phone 8

Aktualizacja Portico wprowadza pobieranie danych przez WiFi przy wygaszonym ekranie.

60. Możesz wpisać tylko 1 numer telefonu komórkowego dla każdego kontaktu.

Tak jest. Ale tu chodzi tylko o typ. Jeśli ktoś zechce, to do jednego kontaktu dodaje ile zapragnie nr. Można traktować to jako nr główny (np. do wysyłania smsów).

61. Nie możesz wysyłać MMSów bez włączonego internetu.

MMSy wysyłane są poprzez 3G.

62. Telefony nie mogą być ładowane kiedy wyłączone.

Jeśli zaczniemy ładować wyłączony telefon, wówczas (jeśli pozwala na to bateria) zostaje on uruchomiony. Chyba tak to powinno działać? :)

63. Telefon musi być podłączony do ładowarki, żeby móc go synchronizować bezprzewodowo. To mnie najbardziej śmieszy. Microsoft ma inną definicję słowa bezprzewodowo.

Opcja automatycznej, bezprzewodowej (bez podłączenia urządzenia do komputera) synchronizacji zostaje uruchomiona, gdy tylko podłączy się urządzenie do ładowania na dłużej niż 10 min. To jest w 100% idioto odporne. Robi się to automatycznie, ale dzięki temu wymogowi, gdy zapomni się o synchronizacji, nie będzie niemiłego zaskoczenia, "że w domu telefon trzyma krócej".

64. Ogromne czcionki w niektórych miejscach marnują tylko przestrzeń.

A wcześniej, że czcionka za mała? :) Nie dogodzisz wszystkim ;)

65. Brak możliwości przesyłania plików przy pomocy bluetooth.

Jak ludzie bez tego, żyją?! :P

Windows Phone 7.8

Lumie mogą już wysyłać/obierać pliki przez BT.

Windows Phone 8

Taka opcja jest już w standardzie.

66. Brak możliwości rozdzielenia historii połączeń na połączenia nieodebrane, odebrane, wybrane, ostatnie itp.

Nieodebrane wydzielone są innym kolorem, reszta ma stosowny opis.

67. Nie pokazuje czasu połączenia w ostatnich połączeniach.

Faktycznie, nie zauważyłem tego. Widocznie, można funkcjonować bez tego.

Windows Phone 8.1 - pokazuje :)

68. Nie możemy backupować ani SMSów ani historii połączeń.

Po odblokowaniu: SMSBackup.

Windows Phone 8

Można robić backup na SkyDrive.

69. Nie można wysyłać kontaktów jako wizytówki csv.

Wizytówki nie działały u mnie, czasem nawet pomiędzy dwoma Nokiami :P Zarządzać zaś kontaktami można poprzez konto @live.com, gdzie siedzą wszystkie dane.

70. Brak możliwości wyświetlania długich nazw w nazwach piosenek lub filmów (są ucinane!).

Ale są za to duże :P

71. System nie zmiejsza głośności powiadomień przy słuchaniu muzyki na słuchawkach. Niekiedy przychodzący SMS może nam rozwalić bębenki.

A kto tak głośno słucha muzyki? :) Ale faktycznie to powinno być jakoś zmieniane.

72. Brak obsługi Silverlight.

To tak jak z Flashem. Jest HTML5, czego chcieć więcej? :)

73. Wbudowane zdjęcia w emaile nie pobierają się.

Yhh. Jak to się nie widziało nigdy WP i przetacza się czyjeś opinie to tak bywa. W Windows Phone rozwiązane jest to wzorowo. Ze względu na to, żeby nikt nie narzekał, że maile same ściągają "wbudowane" duże zdjęcia, nie są one automatycznie pobierane. Jeśli ktoś jednak chce pobrać załączone w kodzie HTML zdjęcia (najczęściej jest tak w reklamach!), wystarczy dotknąć link na dole maila: "Pobierz wiadomość i zdjęcia z Internetu (około: podany_rozmair_do_ściągnięcia)". Świetne, czyż nie? :)

74. Brak możliwości przeglądania stron przy pomocy proxy.

Podłączając się do sieci jest możliwość wyboru proxy. Więc problem z głowy. Co więcej, każdy kto chce pracować w trybie incognito, może ściągnąć np. darmową przeglądarkę UC Browser.

Windows Phone 8 - dodano proxy do WiFi

75. Brak możliwości korzystania z sieci Tora.

Może ktoś przeportuje Tora na WP. Tylko, ile ludzi z tego korzysta na urządzeniach mobilnych?

[AKTUALIZACJA]
Zmiany po Microsoft Windows Phone Summit

Nie chcę by zaginęło to wśród odpowiedzi. Oto co się zmieniło w poszczególnych punktach po Microsoft Windows Phone Summit:

1. Brak prawdziwego multitaskingu. Po wyjściu z programu jest on wyłączany. Najbardziej okrutnie to widać w przypadku różnego rodzaju komunikatorów.

W nowym Windows Phone 8 ma być poprawiony multitasking. Każda aplikacja będzie mogła działać w tle. Na prezentacji pokazano nowe funkcjonalności jakie dostępne będą w API dla procesów działających w tle: VoIP i geolokalizacja.

2. Brak trybu pamięci masowej. Sorry.
3. Brak obsługi kart pamięci. W ten sposób też nie prześlesz plików.

WP8 ma wspierać karty rozszerzeń microSD.

6. W tej chwili jest ograniczony do właściwie jednej rozdzielczości.

Rozdzielczości wpierane przez WP8: WVGA (480 x 800), WXGA (1280 x 768) i 720p (1280 x 720).

19. Brak możliwości zaszyfrowania systemu plików. Jeżeli ktoś Ci ukradnie telefon to ma pełen dostęp do twoich plików!

W nowej wersji mobilnych okienek będzie dostępne: szyfrowanie danych (Bitlocker), secure boot, dostęp do systemu mobilnego z poziomu desktopu.

20. Brak możliwości korzystania z klawiatury Bluetooth
21. Brak możliwości korzystania z klawiatury USB

Nowe zmiany i większa integracja z Win8/RT, zapewne spowodują szersze wsparcie dla urządzeń podłączach przez BT.

23. Prawdopodobnie nie będzie możliwości zaktualizowania do WP8. (plotki w różnych serwisach technologicznych)

Już wiemy, że urządzenia z WP 7.5 otrzymają wersję "legacy" 7.8. Na 7.8 nie uruchomimy aplikacja pisanych tylko dla WP8, zaś WP8 wspierać ma aplikacje z linii 7.x. Aktualizacja do 7.8 ma być dostępna dla wszystkich urządzeń z 7.5, bez względu na operatora. Więcej szczegółów zapewne poznamy wkrótce.

46. Brak możliwości interakcji ze sprzętem przez programistów. Przez to wiele ciekawych programów nigdy nie powstanie.

Na Windows Phone 8 możliwe będzie pisanie aplikacji m.in. w natywnym kodzie C/C++. Szykuje się pełne wsparcie DirectX, silników fizycznych i innych.

65. Brak możliwości przesyłania plików przy pomocy bluetooth.

Najprawdopodobniej pod naciskami Nokii, zostanie to w jakimś stopniu wprowadzone w WP8.

69. Nie można wysyłać kontaktów jako wizytówki csv.

Na dzień dzisiejszy Nokia, dla swoich aktualnych urządzeń oferować będzie Contact Share: "Wysyłaj i odbieraj wizytówki za pośrednictwem wiadomości tekstowych."

Oczywiście to nie wszystkie zmiany, a jedynie to co zmieniło się w odpowiedziach do poszczególnych punktów po prezentacji.

W skrócie przedstawione zmiany na konferencji:

 • wsparcie dla procesorów wielordzeniowych
 • rozdzielczości ekranów: WVGA (480 x 800) obecna , WXGA (1280 x 768) i 720p (1280 x 720).
 • wsparcie dla kart microSD
 • nowy Internet Explorer 10 + filtr antyphishingowy
 • wsparcie dla C/C++.
 • NFC + Wallet Hub
 • głęboka integracja ze Skypem
 • szyfrowanie (Bitlocker) i secure boot
 • Nokia Maps dla wszystkich urządzeń z WP8
 • nowy ekran startowy
 • każdy WP z 18 miesiącami wsparcia
 • więcej funkcji biznesowych
 • WP7.5 aktualizowany tylko do wersji WP7.8
 • ulepszony multitasking
 •  

  oprogramowanie porady urządzenia mobilne

  Komentarze

  0 nowych
    #1 19.06.2012 19:31

  Brawo!
  Szczerze mówiąc na taki właśnie wpis czekałem. WP7 jest ciekawym systemem, ale bardzo zarośniętym mitami. Jestem ciekawy, ale nie wiem czy interfejs nie będzie wadził swoją ubogością.
  PS: Czy na WP są emulatory popularniejszych konsol(SNES, GBA, Megadrive)?

  Vanshei   16 #2 19.06.2012 19:50

  jako że posiadam słuchawkę z WP 7 to też odpowiem na kilka pytań z listy po swojemu ;)
  7. ja nie korzystam i nie potrzebuje, jak większość ZU zapewne ;)
  9. czasem by się skorzystało z nagrywania.
  10. powinna być taka opcja.
  20, 21. po co to podłączać w ogóle ?
  22. WP z założenia miał być prosty, czytelny i taki jest, dla reszty zostaje root.
  24. mnie również tak bardziej odpowiada, po co zaśmiecać ekran .
  27. ja zawsze korzystam z losowego odtwarzania lub wybieram album danego artysty.
  30, 31 a przydało by się w standardzie :)
  50. mobilnego lisa chętnie bym zainstalował choc IE nic nie brakuje, chyba ;)
  65. nie pamiętam kiedy ostatnio z tego korzystałem ;p 6-7 lat temu ? ;D
  75. no to mnie zabiło jak ktoś chce być aż tak anonimowy to niech się zabunkruje i odetnie od świata ;D

  A co do reszty to zgadzam się z Tobą całkowicie.

  Jak widać wszystkim się nie dogodzi i zawsze ktoś coś wymyśli byle by pokazać że jednak dany system/sprzęt ma jakieś wady.

  Pozdrawiam wszystkich normalnych userów dla których sprzęt/system nie jest miłością życia ;)

    #3 19.06.2012 20:06

  Co do pkt 1 i powiadomień push. Jak to dokładnie działa? Świetny przykład to ostatnia aplikacja GG - nie ma na liście aplikacji działających w tle nic od niej, a jednak pushe działają wyśmienicie. Jak to jest realizowane? Czy to nie korzysta czasem z serwera MS, który po jakimś czasie po prostu "wypycha" to na telefony? Coś takiego mi się obiło o uszy...

  Pkt 59 - to nie zawsze tak działa. Czasami wystarczy jakiś katalizator, aby np. w domu, bez włączonej transmisji po GSM działa synchronizacja poczty co określony czas, bez ruszania telefonu i bez jego ładowania. Sam jeszcze nie jestem pewien co - czasami jakiś kafelek z live title (np. "ja"), lub też agent w tle typu pogodynka. Nie udało mi się jak do tej pory ustalić, co dokładnie za to odpowiada, no ale działa i baterii nie zajeżdża.

  arekman5   9 #4 19.06.2012 20:37

  Hmm... widzę że ten system ma wiele niedoróbek... Może kiedyś na niego się przeżucie jednak wiele problemów opisanych wyżej musi zostać wyeliminowanych. W przeciwieństwie do niektórych mnie te kafelki nie zniechęcają, jednak jak już wspomniałem takich niedoróbek po prostu być nie może!

  kamil_w   11 #5 19.06.2012 20:46

  Nie ze wszystkimi Twoimi argumentami się zgadzam, ale to nie ma znaczenia. Mi się wygodnie używa Androida i dobrze mi z tym. Tobie dobrze używa się Windows Phone i dobrze ci z tym. Ja tu problemu nie widzę. ;)
  Trochę przykre jest to, że obecnie wszystkomogące telefony w większości wypadków trafiają do rąk osób, które kompletnie nie wiedzą jak się używa urządzenia, którego są posiadaczami i biadolą na prawo i lewo jaki to ich telefon jest taki czy owaki. Przyznać muszę również, że z lekkim politowaniem patrzę na takie osoby jak np. moja siostra, która kupiła Samsunga Galaxy S2 i cieszy się, że może na nim pogadać z kotkiem, pieskiem, żyrafą i Bóg wie czym jeszcze (są takie aplikacje w sklepie Google Play). A przecież ten telefon ma tak wielkie możliwości! Ale cóż - rynek otwarty jest dla każdego i nikomu nie zabroni się wydawać mnóstwa pieniędzy na rzeczy, których nabywca nie potrafi używać.

    #6 19.06.2012 21:37

  Pomocny wpis, coraz bardziej zaczynam się przekonywać do kupna telefonu z WP7. :-)
  Swoją drogą interfejs WP7 podoba mi się z powodu swojej prostoty i tego, że nie trzeba się dużo bawić z personalizacją (nie lubię tego). Mimo, iż wielu rzeczy brak, system jest ciekawą propozycją. Nie lubię gdy mam miliard funkcji, które prawdopodobnie nigdy nie zostaną przeze mnie wykorzystane, albo nawet odkryte. Dziękuję za wpis i pozdrawiam. :-)
  @Vanshei
  Dołączam się do pozdrowień.

  freeq52   8 #7 19.06.2012 22:32

  Dla mnie takie zarzuty to durnota... Do każdego systemu można stworzyć pewną listę, gdzie pewnemu gronu użytkowników nie będzie pasowała cześć rzeczy. To jest norma, przecież każdy z nas jest inny, mamy inne potrzeby i oczekiwania. Nic nie jest idealne, wszystko ma swoje wady i zalety. Jednemu pasuje X, drugiemu Y, więc korzystajmy, bo przecież mamy wybór! Właśnie - JEST WYBÓR. Więc wybierajmy co dla nas lepsze i tyle.
  Co do wpisu, jak i zarzutów i odpowiedzi - WP to jeszcze młody system. Nie można oczekiwać, że wszystko pojawi się ot tak. Dajmy trochę czasu, może coś się jeszcze z tego wykluje, bo idea nie jest najgorsza, a na końcowe wykonanie przyjdzie nam jeszcze poczekać :)

  djfoxer   19 #8 19.06.2012 22:53

  @X.A.N.
  Jest świetny darmowy emulator NES vNESLight ( http://www.windowsphone.com/en-GB/apps/3d8e51b8-1884-4aa7-bb2c-2eda47745a27 ), do GBA jest Purple Cherry, ale płatny ( http://www.windowsphone.com/pl-PL/apps/97ce48a0-2241-456f-b4ef-da74d60ddeb9 ), aczkolwiek widziałem wątek na XDA, że ktoś robi darmowy :D Jest z czego wybierać;)

  @Vanshei
  Masz może odblokowany telefon? Na XDA jest dostępny plik XAP, z aplikacją do blokowania rozmów, niektórym działa: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1345970

  @lukasamd
  Jesli chodzi o push, jest tak jak mówisz : http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ff402558(v=vs.92).aspx
  Punkt 59. będąc w sieci, odpalany jest agent pewnie (rozumiem, że z wifi).

  @arekman5, freeq52
  poczekajmy na WP8 ;)

  @kamil_w
  Często osoby, które używają telefonu do dzwonienia, smsów i do rozmów z pieskami ;) przy zakupie dużą uwagę zwracają na parametry typu wielordzeniowy procesor, dużo ramu, a tak naprawdę nigdy nie wykorzystują tego.

  Autor edytował komentarz.
  WODZU   18 #9 19.06.2012 23:04

  Dziękuję djfoxer za ten wpis na blogu i pracę jaką w to włożyłeś :) Naświetlił mi bardzo dobrze temat WP. Niestety niektóre niedociągnięcia w systemie są dla mnie nieakceptowalne i będę musiał zaczekać aż coś się w tej kwestii zmieni. Nie chodzi tu o to, że jestem fanatykiem, czy "zakochanym w systemie". Android pod wieloma względami również mi nie odpowiada, ale tych "przeciw" jest mniej niż "za" i przy moim wykorzystaniu telefonu mogę się z nimi pogodzić. Nie skreślam WP, ale poczekam aż dojrzeje. Wśród komentarzy widzę stwierdzenia typu "ja tego nie używam, więc po co to komu". Nie, to nie jest żaden argument. Dla admin nie jest ważna obsługa profili kolorystycznych przez system na którym pracuje, a dla grafika wsparcie dla wirtualizacji. Nie oznacza to jednak, że obie technologie są zbędne.
  Myślę, że wpis djfoxera stanie się popularny również na innych stronach poświęconych zagadnieniom związanym ze smartfonami, bo wiele wyjaśnia zainteresowanym wyborem systemu na tego typu urządzenia.

  Autor edytował komentarz.
  sgj   12 #10 19.06.2012 23:42

  "18. Brak możliwości przesyłania dźwięku z filmów video do innych urządzeń przy pomocy bluetooth. Brak obsługi bluetooth A2DP.

  Po co, skoro jest DLNA?"

  To prześlij przez DLNA dzwięk do bezprzewodowych sterefonicznych słuchawek...

    #11 20.06.2012 04:48

  Wpis jest super, ale do pewnych punktów podszedłeś zbyt "fanbojowsko". To, że Ty z czegoś nie korzystasz, to nie znaczy, że jest to nie potrzebne nikomu.

  Moje uwagi:
  3. Karty pamięci to nie jest tylko problem wrzucania plików. Ja bym nawet wytrzymał z tą metodą po Zune, ale co z tego jak mi w Lumii 710 brakuje miejsca na komplet muzyki (lubię mieć sporo, a po co nosić osobny odtwarzacz, jak już jeden klocek w kieszeni mam). Można na SkyDrive, ale jak jadę na rowerze, czy idę gdzieś z dala od cywilizacji, to Internetu w wiaderku sobie nie przyniosę :> Po prostu byłoby jednak miło, jakby obsługę kart SD zrobili inaczej, a sloty byłyby powszechnie montowane (w mojej Lumii nie mam). Nie pochlastam się przez to, ale szkoda.

  7/57. Rozumiem intencje MS, ale jednak opcja zmiany domyślnej szukajki z Binga na Google byłaby przydatna i rozwiązała niektóre problemy osób narzekających na Binga.

  17/18. sgj wyżej wyjaśnił, dodam że po prostu są urządzenia, co DLNA nie mają, jak już się takie ma i istnieje powszechna technologia, za pomocą której można byłoby to mieć połączone, no to szkoda, że się nie da. To, że Tobie się nie przydaje nie znaczy, że nikomu. IMHO słuszna uwaga.

  23. Ktoś rzucił, że nie wie, ale chyba nie będzie, a Ty odpowiadasz: nie wiem, ale chyba będzie. Zalatuje fanbojstwem. Ani on, ani Ty nie wiecie i ręki za to uciąć sobie nie dacie, bo nigdy nie wiadomo, kto bez ręki będzie śmigać po mieście :> Może być też tak, że jedni dostaną, inni nie, a wśród tych innych jedni załapią się na jakieś nieoficjale, inni nie.

  24. To mnie zaskoczyło, bo od niepamiętnych czasów zawsze to miałem, nawet w cegłofonach. Przychodzi XXI wiek i zamiast być wygodniej trzeba machać paluchem, żeby sprawdzić tą przeklętą baterię. Tu uwaga: tak - jak jest słaba, to się wyświetla, ale jak mam uderzyć w trasę na pół dnia i będę mieć przed wyjściem jeszcze niby OK, a tu się okaże, że jednak nie za bardzo - no jednak zajrzeć trzeba. Dla mnie - brak.

  42. Bez jaj :> HTML5 jest fajny, nie drainuje baterii, ale działa nadal kiepsko. Chodzenie po YouTube na WP to mordęga.

  51. Wygoda + przyzwyczajenie. Tak miałem od czasów SE C902. Idzie się przestawić na dotykowy plus i minus, ale jak na razie w sytuacjach typu koncert z telefonem na rękach wyciągniętych w górę nie przekonało mnie to.

  65. No ja korzystałem pod C902 często - wymieniając się plikami z Nokią kumpla. Teraz jakbym chciał się wymienić, to on musi zrzucić na PC, ja muszę zapuścić Zune... Z czynności trwającej pół minuty robi się zabawa na pół godziny. A co gorsze - obydwaj mamy teraz Nokie: wystarczy inny system i dwie słuchawki tego samego producenta nie mają jak ze sobą wygodnie gadać.

  Uwaga ogólna do "po odblokowaniu": nie każdy ma w planach wgryzanie się w meandry telefonu, a z samym procesem też różnie bywa i nie zawsze jest łatwy, nie każdy zrobi to sam. Dlatego uwagi przynajmniej dla jakiejś grupy będą słuszne/będą przeszkodami. Szczęście w nieszczęściu, że nie są to jakieś katastrofy, ale dość specyficzne sprawy jak screenshoty. W normalnym użytkowaniu zwykle nieprzydatne.

  Samego fona mam od niedawna - jeśli ktoś ma pomysły na moje uwagi powyżej (bo może o czymś nie wiem), to proszę o info.

  Reszta punktów to 100% racja, a niektóre uwagi są faktycznie z tyłka wyjęte, przykładowo 62 - nawet stary C902 się odpalał częściowo, zupełnie normalne, dzięki temu tel ma kontrolę kiedy bateria jest na full. Czcionki to jakieś czepialstwo, 12 - paranoja - jak się gość boi FBI, to pozostaje mu wykopać bunkier i się tam schować. Jak odpali słuchawkę na Androidzie, to Google będzie mieć o nim w kilka minut więcej info niż sam wie o sobie :)

  djfoxer   19 #12 20.06.2012 08:06

  @sgj
  To Ciebie zaskoczę, otóż można się połączyć przez Bluetooth. Okazało się, że A2DP jest też wspierane, dodałem do wpisu link: http://support.microsoft.com/kb/2449475 Dzięki :)

  djfoxer   19 #13 20.06.2012 08:11

  @WODZU
  Ja dziękuję, za podrzucenie pomysłu :) Mam nadzieję, że może wpis zmieni się po premierze Windows Phone 8 i przekona również i Ciebie, że można spróbować pobawić się z Windows Phone. A czy mógłbyś podać, który punkt najbardziej dyskwalifikuje w Twoich oczach WP?

  budda86   9 #14 20.06.2012 08:43

  Bardzo dobry wpis, ale hejterów i tak nie przekonasz. Dla mnie osobiście największym problemem jest brak Swype'a (to drugi największy wynalazek ludzkości, zaraz po popcornie do mikrofalówki) i konieczność odblokowania telefonu, żeby zainstalować ciekawsze aplikacje.

  djfoxer   19 #15 20.06.2012 09:19

  @bohateiro
  Starałem się pisać w miarę obiektywnie, ale wiadomo, że takie wpisy zawsze będą jakąś subiektywną oceną. Dzięki za swoją opinie, dorzucę tylko:

  17/18. - jest A2DP, zmieniłem opis. Więc nie jest, źle :)

  23. - dokładnie, nikt nie wie i nie dowiemy się pewnie szybko, tym bardziej taki zarzut nic nie wnosi

  24. - myślę, że to kwestia przyzwyczajenia i osobistych upodobań

  42. - Zobacz, że iOS też jest baz tego dobrodziejstwa i jakoś im się żyje ;) Polecam Tobie do YT: PrimeTube ( http://www.windowsphone.com/en-US/apps/1e92b202-f13b-4af4-94ff-a35caaa258c0 ) świetna aplikacja, ostatnio dużo w niej zmienili  Ciekawą inicjatywą MS jest Feature Suggestions for Windows Phone - UserVoice http://windowsphone.uservoice.com gdzie można dodać i głosować na elementy jakie powinny zostać dodane do Windows Phone.

  Autor edytował komentarz.
  gowain   21 #16 20.06.2012 10:24

  @djfoxer ja mam tylko pytanko co do UC Browser... działa Ci to stabilnie? Jak mogę Cię prosić to wejdź np. na http://www.tvn24.pl i przejdź kilka podstron. Mi zaraz wywala "out of memory", chwile podziała, język zmienia się na chiński i po kolejnej chwili aplikacja się sama zamyka...

  Co do wpisu, to tak to jest, koło WP narosło dużo mitów, poniekąd przez to, że system jest od MS... a jak dla mnie na prawdę kawał dobrego softu :)

  WODZU   18 #17 20.06.2012 10:34

  @djfoxer
  Również mam nadzieję, że WP rozwinie się w dobrym kierunku, bo z desktopowych systemów MS byłem zadowolony (z wyłączeniem Windows Me i Vista).
  W obecnej postaci WP najbardziej przeszkadza mi kulejące podejście do multimediów. Często używam smartonu jako odtwarzacza muzyki i filmów (taki substytut telewizora którego nie posiadam w swoim pokoju). Zarządzanie listą odtwarzania jak czytam jest możliwe, ale jeśli chodzi o zarządzanie większą ilością utworów, jest równie niewygodne jak Winamp pod Androidem, zmuszając do dość zagmatwanej klikologii.

  Punkt 2 i 3 - szkoda, często używam smartfonu jako pendrivea, zwłaszcza że przy obecnej standaryzacji microUSB większość ludzi ma odpowiedni kabelek. Ale OK, nie będę o to kruszył kopii (nawet zapasowej ;)

  Punkt 5 - hmmm, najbardziej chyba cieszą się z tego dostawcy internetu bezprzewodowego

  Punkt 9 - niestety przydałoby się nagrywanie, bo często mam do czynienia z ludźmi, którzy później wypierają się tego co powiedzieli, a przez telefon obiecują cuda

  Punkt 10 - bat na codziennie dzwoniące ze swoimi ofertami firmy windykacyjne, ubezpieczeniowe, banki, sieci komórkowe...

  Punkt 24 - jestem otwarty na nowe rozwiązania, ale niestety nie wiem jak to wygląda, więc wstrzymam się z opinią do czasu, gdy będzie mi dane sprawdzić to "organoleptycznie"

  Punkty 27-31 opisałem na początku.

  Punkt 34 - czy wyszukiwarka w oknie kontaktów przeszukuje wszystkie treści przypisane danemu kontaktowi? (np. notatki, nazwę firmy, datę urodzenia, e-mail, wszystkie przypisane nr telefonów)

  Punkt 35 - to samo drażni mnie w Androidzie

  Punkty 36 i 37 - niestety często robię zdjęcia podczas rozpoznania u klienta i sprawdzam później kiedy zdjęcia były robione

  Punkt 39 - dla mnie to spore utrudnienie, intensywnie wykorzystuję kalendarz, a właściwie zginąłbym bez niego :)

  Punkt 42 - ten temat jest dyskusyjny. Dobrze że jest obsługa nowych technologii, ale Flash jeszcze bardzo długo będzie miał się dobrze, wziąwszy pod uwagę jego popularność i dostępne narzędzia do tworzenia w tej technologii

  Punkt 48 - w naszym kraju i przy naszych cenach dostępu do internetu po przekroczeniu limitu przypadłość bardzo znacząca

  Punkt 52 - ja przeboleję, ale nie wiem jak inni użytkownicy

  Punkt 53 - rozumiem że to wstydliwe przeoczenie i szybko zostanie poprawione

  Punkt 55 - a da się wyszukiwać maile wg roku?

  Punkt 58 - wg mnie to bardziej minus niż plus, budzik i połączenia przychodzące mam ustawione najgłośniej, smsy, mmsy najciszej, a przypomnienia średnio. Ale to wg mnie :)

  Punkt 59 - czyli gdy np. pobieram duży załącznik do maila przez Wi-Fi lub jakąś aktualizację, lub coś synchronizuję, to telefon ma cały czas włączony ekran czy w momencie przejścia w uśpienie zacznie korzystać z 3G? Jeśli tak jest to znów - ok, ale nie w Polsce, nie przy naszych cenach dostępu do internetu i nie w połączeniu z punktem 48

  Punkt 60 - czyli można dodać więcej numerów, ale nie są one nazwane np. domowy, praca, praca komórkowy, praca fax?

  Punkt 61 - czyli nie ma oddzielnego profilu połączeń dla MMSów jak to jest w większości smartfonów, gdzie można wyłączyć dostęp do internetu, pozostawiając możliwość wysyłania MMSów?

  Punkt 62 - niestety wydłuża to proces ładowania

  Punkt 63 - wolałbym móc decydować co w sprawie synchronizacji dzieje się automatycznie, a co nie, zwłaszcza jeśli zrobię sobie burdel w telefonie i jedynym ratunkiem będzie niezsynchronizowana jeszcze kopia danych na zewnętrznym nośniku (czy to on-line, czy off-line)

  Punkt 65 - tu znów mamy kwestię podejścia i tego czym dysponują osoby z którymi chcemy się wymieniać danymi

  Punkt 67 - trochę szkoda, zwłaszcza że operatorzy zasypują nas ofertami gdzie z dokładnością aptekarza wydzielają nam w ich mniemaniu bardzo cenne i "darmowe" minuty

  Punkt 69 - jak by nie patrzeć, na większości telefonów od biedy da się taki plik podejrzeć i wyłuskać z niego np. nr telefonu

  Punkt 70 - może okazać się to kłopotliwe, gdy mamy kilkanaście utworów tego samego wykonawcy i widzimy jego nazwę, a tytuł już się nie mieści. Podobnie np. z serialami, gdzie nazwa, a właściwie nr epizodu, zmienia się na samym końcu

  Punkt 71 - biedny ten, który słucha ciszej nagranych utworów i postanowi wzmocnić je regulatorem głośności

  Co do opcji dostępnych po odblokowaniu telefonu, to wszystko OK, pod warunkiem, że nie grozi to utratą gwarancji. Androida do swoich potrzeb i za pomocą dodatkowych aplikacji udało mi się dostosować bez rootowania smartfonu.
  Opisałem tu punkty, które w moim przypadku dyskwalifikują system lub bardzo utrudniają wygodne korzystanie. Z pozostałymi punktami jestem w stanie się pogodzić lub nie maja dla mnie znaczenia. Kluczem w tym komentarzu jest "w moim przypadku". Zaczekam co MS pokaże w nowej odsłonie systemu i szczerze mówiąc liczę na poprawę, bo system zapowiada się ciekawie.

  Autor edytował komentarz.
  gowain   21 #18 20.06.2012 11:07

  52. Nie można otworzyć plików zip czy rar wysłanych jako załącznik maila.

  Zipy można jak najbardziej, z rarami jest gorzej :)

  Semtex   19 #19 20.06.2012 11:08

  Wiecie co, myślę że słuchawkę z WP na pokładzie trzeba kupić całkowicie świadomie, przed jej zakupem musisz być doinformowany na temat jej wad/zalet, długo się zastanawiałem, czytałem, DjFoxer między innymi dzięki Tobie zdecydowałem się na WP, bylem świadom zalet i wad tego systemu, jestem zadowolonym Userem Windows Phone 7.5 ;)

  gowain   21 #20 20.06.2012 11:11

  @semtex no najgorsze jest to, jak taki człowieczek miał wcześniej Androida, to teraz chce, żeby wszystko było tak samo w WP... pytanie po co zmieniał system :) Jakby się przesiadł z iPhone na WP, to nie sądzę, że aż taka byłaby różnica :)

  Semtex   19 #21 20.06.2012 11:14

  @gowain
  Robiłem przesiadkę z Andka, używałem go przez ponad dwa lata... :)

  gowain   21 #22 20.06.2012 11:26

  No tak, ale sam napisałeś, że nie oczekiwałeś tego samego po WP, co po Androidzie - i tutaj jest ta różnica :)

  djfoxer   19 #23 20.06.2012 11:26

  @gowain
  UC Browser nie używałem zbyt dużo, ale nie zdarzyło mi się zawiesić go. TVN24 działa, jak dużo wyklikujesz linków, że wywala się w kosmos?

  52. - faktycznie! :) Dzięki, już zmieniłem :)

  @semtex
  Ciesze się, że moje wpisy były przydatne :) Staram się na tyle ile mogę robić to obiektywnie :) Jaki model masz ?

  Świadomy wybór jest najważniejszy. Warto przed przesiadką czy to na WP, iPhona, czy Andka zapoznać się z "filozofią" nowego systemu, żeby nie mieć później pretensji w sumie tylko do samych siebie.

  gowain   21 #24 20.06.2012 11:31

  @djfoxer, po przejściu do jakiejkolwiek podstrony już się wysypuje - dziwna sprawa, spróbuję przeinstalować może :P

  gowain   21 #25 20.06.2012 11:31

  Dodam, że to tak po aktualizacji, bodajże z 2.1 na 2.2 tak się zaczęło dziać - więc może aktualizacja nabruździła coś :P

  Semtex   19 #26 20.06.2012 11:32

  @djfoxer

  Mam Lumie 800 i lubię Ją :D

  @goawin
  Hmm, no fakt nie oczekiwałem, zmieniłem nastawienie jeszcze przed decyzją, poszedłem do marketu i trochę się "pobawiłem" wybraną słuchawką, to ostatecznie przesądziło o wyborze WP :)

  WODZU   18 #27 20.06.2012 11:36

  @gowain | 20.06.2012 11:11
  Np. taki człowieczek jak ja chciałby przesiąść się na inny system, bo go Android wkurza. Nie chcę żeby WP był taki jak Android, bo inaczej nie szukałbym alternatywy. Chcę żeby był lepszy. "No to możesz sobie chcieć" ktoś napisze. OK, jeśli nie da mi tego czego chcę, to będę szukał dalej.
  BTW - komentarze na DP można już edytować, więc nie ma potrzeby pisania jednego pod drugim ;)

  djfoxer   19 #28 20.06.2012 12:06

  @WODZU
  Wygodnie listy można tworzyć bezpośrednio w Zune, to tak tylko na marginesie.

  Punkt 52 - jak zauważył gowain, wspiera ZIP (już zmieniłem w tym punkcie)

  Punkt 55 - sortowanie jest pełno tekstowe po mailach (nie po dacie)

  Punkt 58 - można zainstalować np. MyRingtone2SMS by djfoxer :P ( http://www.dobreprogramy.pl/djfoxer/MyRingtoneSMS--kolejne-szlify,33537.html ) i zmieniać głośność dowolnie :) (na odblokowane urządzenia)

  Punkt 59 - wyłączasz 3G w ustawieniach i już, nic nie będzie ściągane

  Punkt 60 - dokładnie tak

  Punkt 61 - tak

  Punkt 69 - nr można skopiować i wkleić do smsa ;)

  Punkt 70 - to zależy, zobacz jak to mniej więcej wygląda: http://mobiputing.com/wp-content/uploads/2011/06/mango-zune.jpg , jak tagi są ok to ciężko byłoby to zapchać

  Nie jest, aż tak strasznie źle jak mogłoby wyglądać, oczywiście nic na siłę, zobaczymy co pokaże się z WP8.

  Autor edytował komentarz.
  djfoxer   19 #29 20.06.2012 12:14

  Rozszerzyłem punkt "19.Brak możliwości zaszyfrowania systemu plików. Jeżeli ktoś Ci ukradnie telefon to ma pełen dostęp do twoich plików!" o informacje odnośnie usługi "Odnajdywanie utraconego telefonu" http://www.microsoft.com/windowsphone/pl-PL/howto/wp7/basics/find-a-lost-phone.aspx Usługa robi wrażenie ;)

  Pr0cesja   4 #30 20.06.2012 12:15

  59. Najnowszy iPhone ma opcje wyłaczenia 3G :) http://postimage.org/image/tkts63xo9/

  Semtex   19 #31 20.06.2012 12:25

  @djfoxer

  Ta usługa odnajdywania telefonu jest trochę dziwna :P
  Testowałem ją trochę, nie zawsze działa :D jeżeli użyjesz bezpośrednio komendy "Lokalizuj", znalazłem na to sposób, po użyciu "Włącz dzwonek" i po tym użyjemy "Lokalizuj" dostaniemy dosyć dokładny wynik...

  Opcji blokowania i wymazania jeszcze nie testowałem (z wiadomych przyczyn :D )

    #32 20.06.2012 12:28

  A mnie ten art zupełnie nie przekonuje. Odpieranie większości punktów polega na odpowiedziach mocno subiektywnych albo wręcz sarkastycznych. Najmniej przekonywujące są odpowiedzi oparte o "ja tego nie używam, więc to jest nie potrzebne/da się bez tego żyć" lub "nie ma/nie działa, ale to jest właśnie właściwe rozwiązanie".
  Być może bardziej by do mnie przekonał, gdybym nie używał WP, ani innych rozbudowanych systemów dla smartfonów. Po męczarniach ze służbowym WM 6 i 6.5 miałem nadzieję, że MS wprowadzi rewolucję na miarę zapowiedzi, jednak z WP 7.5 mocno się rozczarowałem. Z jednej strony jest spory krok do przodu i dostaje się rozbudowany system, z drugiej nadal daleko za konkurencją i ograniczony tak bardzo (wieloma nawet drobnymi elementami, typu przesyłanie plików via BT), że osobiście nie widzę uzasadnienia dla takiego systemu. Do obsługi funkcji telefonu to za dużo, do smart!-fona na miarę roku 2012 zdecydowanie za mało.

  djfoxer   19 #33 20.06.2012 12:28

  @Pr0cesja
  Faktycznie, wersja iOS 5.0 nie miała, a w 5.1 pojawił się ponownie wyłącznik 3G. Dzięki.

  WODZU   18 #34 20.06.2012 12:34

  @djfoxer
  Jak napisałeś, nie jest aż tak strasznie źle jak mogłoby wyglądać :) Zwłaszcza jeśli więcej ludzi na Twój wzór (MyRingtonw2SMS) wyeliminuje część problemów za pomocą dodatkowego softu. Coraz bardziej przekonuję się ku WP.

  mktos   11 #35 20.06.2012 14:35

  37. "There is an app for that" ;-) Np. "Photo Info". I jeszcze pełne dane z EXIF-a potrafi pokazać.
  47. Equalizer jest w HTC Mozart (działa tylko ze słuchawkami i jest dość ubogi, swoją drogą)

  Niektóre z tych "zarzutów" są bez sensu, inne są niestety sensowne. Dzisiaj WP Summit, czekamy na WP8 :-)

  mktos   11 #37 20.06.2012 16:26

  @semtex: Pewne przecieki mówią jedno, inne przecieki mówią co innego. Istnieje szansa, że coś na WP Summit zostanie powiedziane.

  Ciężko powiedzieć. Z jednej strony brak update dla WP7 będzie absolutnym samobójstwem dla Microsoftu i ich obietnic. Z drugiej - widzę sens, że chcą się skupić na nowszym sprzęcie. Podejrzewam, że wersja gdzie WP7 dostaje update do okrojonej wersji WP8 jest prawdopodobna.

    #38 20.06.2012 16:31

  Przede wszystkim - WIRUSY (dla niewtajemniczonych jest to specjalność systemów z rodziny Windows). O ile na laptopie i PC nie ma wyjścia (nie da się obejść bez Windows będąc studentem), to na komórce nigdy w życiu nic od Microsoftu.

  Po co jest komórka? Ano, do DZWONIENIA oraz SMS-owania! Ewentualnie do robienia zdjęć. Telefon za 200-300 zł w zupełności spełnia te funkcje.

  Semtex   19 #39 20.06.2012 16:33

  @mktos

  Wiesz, jeżeli highendowe słuchawki nie dostaną WP8 to będzie spory fail i strzał w stopę dla MS, coś w słowach pracownika T-mobile musi być, bo 900 jest niedostępna w DE (mieszkam tu), dzisiejsza konferencja sporo wyjaśni mam nadzieję ...

  BTW> Na Stronie MS wisi nowa łata dla WP 7.5 jednak jeszcze jest niedostępna w Zune...

    #40 20.06.2012 16:47

  @R1a1a7L
  A wiesz co to praca w izolowanym środowisku?

    #41 20.06.2012 17:04

  WP to cofnięcie się do epoki kamienia łupanego. Ja już znam takie sposoby zwiększania bezpieczeństwa, polegające na zabieraniu funkcjonalności buhahah. Nie chcesz mieć dziecka? Nie uprawiaj seksu...

  djfoxer   19 #42 20.06.2012 17:35

  @xm
  Tekst zawsze będzie subiektywny, mniej lub bardziej. Czasem dawałem komentarze tego typu, co przytoczyłeś, aby pokazać, iż funkcjonalności, które są "tak niezbędne", często nie są używane już. Są reliktem dawnych czasów lub przyzwyczajeniem z innych systemów, z inną filozofią. Zarzut odnośnie BT, to już był tyle razy przytaczany, że aż szkoda ciągle to samo mówić. Poza tym, nie są to jakieś ogromne bolączki. Czyż nie?

  @mktos
  Dzięki za Photo Info, już dodałem do wpisu :) O Equalizerze nie chciałem pisać, gdyż jednak taka funkcja powinna być w Zune.

  @semtex
  Pewnie niedługo się dowiemy, czekamy :) A co do aktualizacji, to słynne "Tango", zobaczymy kto otrzyma tą aktualizację, a kto objedzie się smakiem.

  @R1a1a7
  Trochę widać, że ktoś nie w temacie. Jak wspomniał lukasamd, aplikację pracują w izolowanym środowisku, tutaj nie ma miejsca na wirusy, dodatkowo każda aplikacja przed wrzuceniem do Marketplace jest sprawdzana. Twój komentarz chyba nie pod tym wpisem co trzeba ;)

  djfoxer   19 #43 20.06.2012 17:48

  @poweroverwhelming
  No jasne:) Zobacz jak świetnie działa to na iOSie. Warto barć dobre i sprawdzone wzorce.

  Semtex   19 #44 20.06.2012 18:53

  Fajne te nowe kafle :D

  mktos   11 #45 20.06.2012 19:15

  Z ostatniej chwili: Nie będzie update do pełnego WP8 dla obecnych urządzeń, będzie WP 7.8 z elementami wziętymi z WP8. W zasadzie co będzie, a czego nie to niewiele wiadomo ;-)

  Semtex   19 #46 20.06.2012 19:29

  Myślę że sam MS nie wie co będzie w 7.8 :P

    #47 20.06.2012 19:34

  @djfoxer:
  Jakiś czas temu w jednej z kanadyjskich sieci wydano broszurkę z informacją o testach tango na E900 :)

  djfoxer   19 #48 20.06.2012 19:47

  @semtex, mktos
  Po zakończeniu Microsoft Windows Phone Summit uzupełnię opis o to co nowego zmieni się w danych punktach.

  @lukasamd
  Telus Canada. Mieli wydać dziś, może po konferencji ;)

  Semtex   19 #49 20.06.2012 19:50

  @djfoxer

  Dodaj to może w formie erraty, będzie lepiej widoczne, nie trzeba będzie przekopać się przez cały tekst na nowo :D

  Semtex   19 #50 20.06.2012 19:50

  @djfoxer

  Dodaj to może w formie erraty, będzie lepiej widoczne, nie trzeba będzie przekopać się przez cały tekst na nowo :D

  EDIT.
  Niech ktoś proszę zgłosi ten koment moderacji, dubel mi wyszedł, coś mi portal szwankuje...

  Autor edytował komentarz.
  djfoxer   19 #51 20.06.2012 19:52

  @semtex
  Dobry pomysł, ale nie wiem czy się dziś wyrobię. Dobrze, mimo wszystko, że dziś meczu nie ma :P

  Ależ ile nowości! :) Wow! Chyba Anrdoid i iPhone już powinni się bać... :)  Autor edytował komentarz.
    #52 20.06.2012 20:08

  Co to za system, w przypadku którego ludzie pytają się czy są czy nie ma poszczególnych funkcjonalności? To mi przypomina czasy, kiedy jeszcze nie było systemów w telefonach.

  Dziwię się, że ktoś płaci, żeby mieć coś takiego(!).

  WODZU   18 #53 20.06.2012 20:19

  Jeśli nikt nie chce być zaskoczony możliwością lub brakiem aktualizacji, powinien podejść do tego tak jak ja :) Jeśli kupuję sprzęt, to musi być wyposażony w software jakiego oczekuję "out of box". Nie będzie rozczarowania, jeśli zostaniemy olani przez producenta softu czy firmware'u. Dawno temu, gdy wchodziły do powszechnego użytku odtwarzacze MP3, kupiłem wynalazek zwany DIVA, podekscytowany obietnicami producenta co do wydania (wkrótce) nowej wersji firmware z obsługa WMA i MP3Pro. Jak łatwo się domyślić nigdy się tego nie doczekałem.
  Reasumując - chcecie smartfonu z Windows Phone 8? Kupcie smartfon z Windows Phone 8, a nie z obietnicą aktualizacji.

  Autor edytował komentarz.
  gowain   21 #54 20.06.2012 20:24

  Podejrzewam, że w WP7.8 będzie integracja ze Skypem, IE 10 i nowy ekran kafelkowy (choć gdzieś już czytałem, że nie wszystkie telefony go dostaną)... zobaczymy, czuję się jakby zawiedziony trochę :P

    #55 20.06.2012 20:32
  4lpha   10 #56 20.06.2012 20:34

  Jestem nieco rozczarowany. Na dniach miałem kupować nowy telefon. Wstrzymam się i poczekam na WP8. Może rozwiąże część problemów, które dyskwalifikują telefon.
  Dzięki za ten wpis, bo wyrzuciłbym do śmieci równowartość Lumii 710 w gotówce.

  1. OK, jak dla mnie może być.

  2 & 3. "Mało przydatny"? Nie każdy korzysta z Windows ;) Protokół komunikacji komputer-telefon może sprawiać problemy Ubuntu, z którego obecnie korzystam, o czym napisałeś w mailu do mnie.

  4. Gdy Android do jakiejś funkcjonalności potrzebuje roota - miesza się go z gnojem. Tutaj wszystko w porządku, tak ma być. Dla mnie zwykłe ograniczanie użytkownika na siłę. Na to ewentualnie mogę przymknąć oko.

  5. SkyDrive średnio integruje mi się z Ubuntu, a nie uśmiecha mi się wisieć non-stop na odpalonej przeglądarce z webową wersją SkyDrive.

  6. Mogę przełknąć. Nie taka zła rozdzielczość, choć ogranicza producentów, przez co konkurent Galaxy Note z WP7 nie powstanie.

  7. Nie wiem jak działa - nie wypowiadam się. I tak bym korzystał z tego raz na kwartał.

  8. Oby. Rzadko korzystam, ale jednak.

  9. Nie korzystam.

  10. Kiepsko. Zawsze mam włączone blokowanie niektórych numerów.

  11. Racja. Pisał to ktoś, kto średnio zna się na rzeczy.

  12. Źródło? Możliwe jest to tylko w przypadku stock ROMów od producentów/operatorów, którzy nie dostarczają kodu. Żaden problem, gdy korzysta się z jedynych oficjalnych telefonów z Androidem, czyli Nexusów.

  13. Nie korzystam, ale zawsze jakieś ograniczenie.

  14. Porażka, po to mam smartfon, by móc na nim wszystko zrobić. Rozumiem, że słuchawki z WP7 to feature phones?

  15. Minus, ale dla Live ID, nie WP7.

  16. Nie narzekam.

  17. Dyskwalifikacja. Wykorzystuję.

  18. Nie wykorzystuję.

  19. Porażka, straszna porażka. Wątpię, by ktoś kto kradnie biznesmenowi telefon próbował go synchronizować przez Zune'a. Po to jest szyfrowanie plików. Ja szyfruję profilaktycznie.

  20. Za mysz mały minus.

  22. Kolejna porażka, bo system dla mnie musi być "highly customizable". I powtórzę to co wyżej, jeśli telefon z Androidem wymaga roota, to miesza się go z gnojem. Tutaj wszystko gra...

  23. Mam to gdzieś. Dla mnie liczy się "as-is", to jest stan, kiedy kupuję telefon. A że WP7 troszkę ubogi to pozostaje trzymać kciuki za aktualizację.

  24. Spoko, mi się podoba. W Androidzie też tak się da i przez jakiś czas korzystałem.

  25. Koko spoko, może być.

  26. Moim zdaniem rozmiar w sam raz, choć minus, że nie można zmienić.

  27. Niezbyt intuicyjne i wygodne, czyż nie?

  28. Może być.

  29. Koko spoko.

  30. Poważna wada systemu. Dobrze chociaż, że jest apka, ale telefon powinien to za mnie robić.

  31. Poważna wada. Co mi po przyciskach, skoro pasek postępu jest po prostu wygodniejszy i szybszy?

  32. Nie wiem, nie wypowiadam się.

  33. Ja używam. Przydatne, gdy przejeżdża się przez miejscowości, gdzie mamy problem z zasięgiem. Wbrew pozorom trochę ich jeszcze w Polsce jest...

  34. OK, rozumiem.

  35. Mały minus.

  36. Bardzo duży minus. Często robię wiele zdjęć telefonem i wybieram te najlepsze.

  37. Spory minus. Często sprawdzam ekspozycję, by wiedzieć jakie miejsca lepiej fotografować np. na krótkim czasie.

  38. Po odblokowaniu telefonu... Mały minus, bo często segreguję aplikacje alfabetycznie.

  39. Ujdzie.

  40. Nawet ujdzie, bo zżerają baterię.

  41. Minus, korzystam ze Swype i innego sposobu wprowadzania znaków na telefonie sobie nie wyobrażam.

  42. Gdyby tak wszystkie strony korzystały z HTML5, a Flash był jedynie echem przeszłości... Minus.

  43. Może być, poza tym... Od kiedy .NET jest natywny?

  44. Po odblokowaniu... mnie nie zadowala.

  45. Po odblokowaniu... to co wyżej.

  46. Po odblokowaniu... to co wyżej.

  47. Spory minus.

  48. Wielki minus.

  49. Takie funkcje powinny już być w systemie. Jako tako mogę przeboleć.

  50. "Czego jej brakuje? :)" Brakuje swobody wyboru. Nie muszę korzystać z czegoś lepszego, może chcę korzystać z czegoś innego? Jeśli mam dobry samochód sportowy to mam nigdy nie zasiąść za kierownicą motocykla?

  51. To logiczne... Mały minus.

  52. Ja najczęściej wykorzystuję 7z. Mam się przestawiać tylko dla telefonu?

  53. Minus, bo często dostaję krótkie filmiki przesłane MMSem.

  54. Bierz pod uwagę, że istnieją urządzenia takie jak genialny Galaxy Note, na którym taka praca to nie katorga. Poza tym, zawsze zrobisz więcej.

  55. Może być, byleby dało się sprawdzić.

  56. Może być...

  57. Uważam Bing za wyszukiwarkę na poziomie poniżej przeciętnego, toteż i tak bym z niej nie korzystał.

  58. Widzę same minusy. Jeśli chcę ściszyć muzykę oznacza to, że nie usłyszę jeśli ktoś do mnie dzwoni.

  59. W Androidzie można to regulować, co bardzo przydaje się podczas aktualizacji, dzięki czemu telefon można zostawić i się nim nie przejmować (i budzić go co chwilę, by wireless się nie wyłączyło). Tutaj jesteśmy pozostawieni bez wyboru. A co jeśli ściągam jakiś większy plik?

  60. Minus.

  61. Proste, jasne i logiczne. Tak jest na każdym telefonie.

  62. Porażka. Często wyłączam telefon na noc i zostawiam go z ładowarką.

  63. Rozumiem, że dla Microsoftu jestem 100% idiotą... Aha.

  64. Powiem szczerze, że mi się design WP7 tak ogólnie podoba, więc się nie przyczepię.

  65. Często korzystam wraz ze znajomymi, by przesyłać skany/zdjęcia różnych materiałów. Do tego świetnie działa z NFC.

  66. W porządku.

  67. W moim przypadku spory minus, ale wolę nie tłumaczyć po co mi czas połączenia ;)

  68. Po odblokowaniu... mnie nie zadowala.

  69. Są wizytówki csv? Nie ma.

  70. Może być, tak jak wcześniej napisałem, podoba mi się design WP7.

  71. Powinno być...

  72. To technologia Microsoftu, a skoro sam Microsoft jest niespójny i ich urządzenia nie obsługują ich technologii, to widzę tutaj niezły bajzel. Minus w przypadku deweloperów aplikacji wykorzystujących Silverlight, tak często wiernych firmie z Redmond. Mnie nie dotyczy.

  73. Mi pasuje.

  74. A przez 3G też można? Jeśli nie, to lipa.

  75. Ja korzystam do 4chana (nie, nie umieszczam/oglądam tam żadnej pornografii).

  Podsumowując - telefony z Windows Phone 7 mają funkcjonalność podobną do tych feature phone'ów wyposażonych w S40. Albo i mniejszą...
  Tak czy inaczej, jeśli nie wiemy co to Bluetooth, posiadamy zainstalowanego Windows na PC, a mass storage device mode nas straszy, to można brać.
  Poza tym, WP7 ma wymagania większe od Androida, dzięki czemu np. HTC Wildfire S, który działa bardzo sprawnie, możemy nabyć taniej nawet od najsłabszego fona z WP7, to jest Lumii 610.

    #57 20.06.2012 21:02

  Chyba 23 się właśnie wyjaśnił: zapewne za moment będzie info na dobrych, ale: http://www.neowin.net/news/windows-phone-8-not-coming-to-current-devices-but

  WP8 nie będzie dostępny na obecne słuchawki, wyjdzie tylko WP 7.8. Aplikacje pod WP7 będą chodzić na WP8, aplikacje na WP8 nie będą chodzić na WP7.

  Trochę lipton ajs ti... Aczkolwiek nie czuję się jakoś strasznie zaskoczony, obawiałem się tego i miałem to na uwadze przy zakupie słuchawki. Może jakieś nieoficjalne kompilacje polecą? Się zobaczy. Albo MS zmieni jeszcze decyzję...

  Dzięki za tip z YouTube, muszę jeszcze pobuszować po Marketplace, jest tam nieco apek dodających przydatne bajery lub ułatwiających życie ;)

  4lpha   10 #58 20.06.2012 21:41

  Właśnie wyczytałem na Czipie, że telefony z Windows Phone 7 nie dostaną WP8. Oficjalna wiadomość od MS. Będzie aktualizacja 7.8.

    #59 20.06.2012 23:02

  @djfoxer
  I tu dochodzimy do tego cudownego miejsca, gdzie okazuje się, że ocena powinna być zależna od kontekstu, np zastosowania, czy dokładniej - przypadki użycia. Idąc użytym przykładem - przesyłanie plików przez BT - dla mnie telefon bez tej funkcji odpada z miejsca. To, że ktoś może się bez tego obyć jest dla mojej oceny zupełnie bez znaczenia. Ja nie chcę być niewolnikiem ograniczeń technologii, jeżeli nie ma takiej konieczności - jeżeli dany system/telefon/samochód/cokolwiek poprzez swoje ograniczenia zmusza mnie, nie tyle zmiany przyzwyczajeń, co poszukiwania/wykorzystywania gorszych w mojej opinii rozwiązań, to nie przestawiam się w tok myślenia, że tak jest widocznie lepiej i ktoś inny lepiej ode mnie wie czego potrzebuję. Jeżeli przeciętnemu użytkownikowi jest to obojętne, to nie wiem czy jest on w stanie świadomie wybrać odpowiedni telefon.

  Semtex   19 #60 20.06.2012 23:23

  Znamy nową nazwę kodową dla WP 7.8 : "Prosthesis"
  Filmik z działającym 7.8 na Lumi 900: http://www.youtube.com/watch?v=FyjtllCRw0M&feature=player_embedded

  gowain   21 #61 21.06.2012 00:33

  Tak bez echa, nie wiem czy to dzisiaj się pojawiło, ale dosyć fajne rzeczy są na stronie Nokii, odnośnie aktualnego update'u:

  http://www.nokia.com/pl-pl/pomoc/software-update-for-nokia-lumia/

  M.in. fajne aplikacje do zdjęć.

  pitee8   1 #62 21.06.2012 00:40

  Chyba bardziej konfigurowalnym systemem był Windows Mobile 6.5 ? Jak dla mnie ma katastrofalne braki, z których bardzo często korzystam na swoim Galaxy. Aczkolwiek interfejs METRO jest bardzo przejrzysty i miły dla oka. Dużym plusem jest również płynność działania, jednak okupione jest to zamkniętą strukturą systemu.

  gowain   21 #63 21.06.2012 00:48

  Już wiem dlaczego ekran z WP8 wydaje mi się większy... zniknęła strzałeczka po prawej. Tak w ogóle nigdzie nie zauważyłem, żeby była pokazana lista aplikacji... czy tam się cokolwiek zmienia? Przydały by się foldery :)

  TomTar   7 #64 21.06.2012 02:03

  Nie uważam żeby MS nabił kogoś w butelkę i olał użytkowników. Aktualizacja będzie dostosowana do teraźniejszych słuchawek. Będzie to Apollo w wersji 7.8 zoptymalizowany do obecnych telefonów.
  Poza tym co niektórzy przywołują do tablicy Apple. Ciekawy jestem czy IOS 6 będzie wydany np. na iphone 3G lub 3GS. Do tej pory Apple wydawało IOS 5, 5.01 czy 5.1.1. I jakie on wielkie zmiany wprowadzał?
  Dopiero IOS 6 będzie rewolucyjny i wprowadzi duże zmiany. Ja osobiście jestem zadowolony, a gdyby MS miał olać użytkowników to nawet nie wydalby WP 7.8.
  Także czekam na Windows Phone 7.8 dla mojej Lumii 800.

  WODZU   18 #65 21.06.2012 08:31

  @semtex
  "Znamy nową nazwę kodową dla WP 7.8 : "Prosthesis" "

  Piszesz poważnie czy to jest żart? :)

  @gowain
  " http://www.nokia.com/pl-pl/pomoc/software-update-for-nokia-lumia/ "

  "Odwróć, aby wyciszyć
  Wycisz połączenia przychodzące, odwracając telefon ekranem w dół."

  Wygląda na to, że MS w ramach aktualizacji zapewnił NOKII to, co sama już sobie kiedyś wymyśliła, np. w modelu 5530 ExpressMusic :)

  Autor edytował komentarz.
  Semtex   19 #66 21.06.2012 08:58

  @Wodzu

  Żartuję oczywiście :D

  Tylko tak mi się to trochę skojarzyło z protezą :D :P

  gowain   21 #67 21.06.2012 10:16

  @Wodzu funkcja, która będzie domyślnie w systemie, chyba tylko co niektóre nakładki na androida ją mają, w innych przypadkach trzeba instalować aplikacje... Ale to i tak najmniej ciekawa funkcja, choć przydatna. Ja jestem ciekaw tych narzędzi do robienia zdjęć - ciekawie się to prezentuje :)

    #68 21.06.2012 12:43

  Never more Windows Phone !!! No updates LG E900 > WP8 !!!! Kupuję iOS !!!

  djfoxer   19 #69 21.06.2012 14:10

  Mając urządzenia, które mają 1-1.5 roku doczekamy się WP7.8. Myślę, że to w miarę uczciwe. Chociaż, nie mówię tego z pełnym przekonaniem, gdyż:

  - nie wiemy co będzie w WP7.8, z jakich funkcjonalności zostanie on obcięty w stosunku do WP8

  - brak możliwości uruchamiania aplikacji pisanych na WP8

  - będzie to ostatnia "większa" aktualizacja dla linii 7.x

  Najgorzej mają posiadacze np. Lumii 900, czy Titana II. Niedawno kupili nowy sprzęt i dowiedzieli się wczoraj, że ich słuchawki, nie dostaną WP8. To jest lekko chore.

  Jedyny plus to taki, że ostatnie urządzenia, z Lumią 900 na czele, będzie można niedługo kupić w naprawdę niskich cenach.

  Mimo wszystko, z punkty widzenia marketingowego MS strzelił sobie w stopę. Brak aktualizacji do WP8, spowoduje zastój na rynku Windows Phone, do póki nie wyjdą urządzenia z WP8. Nikt nie będzie chciał kupować telefonów z WP7.5, wiedząc, że czeka ich "softwareowa śmierć". Jeśli WP8 ma wyjść na jesień, to ciekawe, czy do tego czasu udział WP nie zacznie gwałtownie spadać. Co też stanie się np. za rok z Marketplace dla aplikacji z linii 7.x? Co więcej MS mówi, o 18sto miesięcznym okresie wsparcia dla nowych urządzeń, a ile będzie wynosił dla starych w takim razie?

  WODZU   18 #70 21.06.2012 14:29

  @djfoxer
  "Najgorzej mają posiadacze np. Lumii 900, czy Titana II. Niedawno kupili nowy sprzęt i dowiedzieli się wczoraj, że ich słuchawki, nie dostaną WP8. To jest lekko chore."

  Nie, to nie jest chore. Tzn. z punktu widzenia użytkownika jest, ale z punktu widzenia korporacji to najprostszy sposób zmuszenia go do wywalenia kolejnej kasy :) Ja cierpliwie poczekam :)

  TomTar   7 #71 21.06.2012 15:11

  @djfoxer
  A od kiedy WP 7 jest na rynku? Od 2010 roku. Najpierw WP7, potem aktualizacja do 7.5, natępnie Tango i teraz nadchodzi aktualizacja do 7.8. Mamy 2012 czyli wparcie jest długie. Ja nie czuje się zawiedziony.

  djfoxer   19 #72 21.06.2012 15:31

  @WODZU
  Tak pomyśli większość osób (słusznie!) i pytanie jest, co będzie z liczbą użytkowników WP do premiery WP8 w Q4 2012?

  @TomTar
  Ja również nie czuję się zawiedziony, wręcz przeciwnie, mimo braku informacji o WP7.8 jestem całkiem usatysfakcjonowany. LG E900 w dniu premiery WP8 będzie miało dwa lata, więc czas najwyższy na zmianę. A WP 7.8 pozwoli poczuć smak WP8 i łagodnie przejść na coś nowego z WP8. Ale postawmy się w sytuacji użytkowników Lumii 900...

  TomTar   7 #73 21.06.2012 16:06

  @djfoxer
  Niby tak, ale, większość ludzi kupuje telefony u operatora bo są tańsze. Związujesz się umową na dwa lata, a po 2 latach wymieniasz słuchawkę na WP8. Nawet jakbym miał L900 to nie czułbym się zawiedziony. Poza tym duża ilość osób w ogóle tak naprawdę nie przykłada do tego wagi jaki mają system.

  WODZU   18 #74 21.06.2012 16:24

  @djfoxer
  Tak jak pisałem pod newsem na głównej - wydaje mi się że MS chce obniżyć wartość Nokii, kupić ją i klepać telefony pod własną marką.

  gowain   21 #75 21.06.2012 21:06

  @djfoxer, @TomTar - tak co do LG E900 to się zgadza, ale co mają powiedzieć skuszeni przez operatorów ludzie, którzy kupili tydzień, dwa tygodnie temu np. świeżutką Lumie 900? Już nie tak wesoło :P

  Semtex   19 #76 21.06.2012 23:12

  Jest głos Noki w tej sprawie http://www.theverge.com/2012/6/21/3105359/nokia-kevin-shields-lumia-interview-wi...

  Jakoś ciężko mi się odnieść do tych słów...

  djfoxer   19 #77 22.06.2012 08:24

  @TomTar , @WODZU, @gowain, @semtex
  Wydaje mi się, że wszystko będzie zależało od tego co będzie w WP8, a jakich funkcjonalności zabraknie w WP7.8. Jeśli okaże się, że dla "common users" nie będzie większej różnicy w działaniu (nowy ekran startowy to obowiązek w W7.8) to nie powinno być dużego bólu. Również ciekawe co będzie pierwsze WP7.8, czy WP8? Poza tym MS jeszcze bardziej pokazał, że Nokia jest zależna od niego. Jestem dobrej myśli, oby nie było tylko bolączek z aktualizacją do WP7.8.

  Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #78 22.06.2012 21:52

  @WODZU
  Jeśli jedziesz na HZ to gotów jestem by Ci udostępnić mojego Mozarta na jeden dzień byś obiektywnie stwierdził czy tenWP jest taki straszy jak go malują :)

  kwiartur   4 #79 24.06.2012 20:29

  Bardzo fajny wpis ;)

  djfoxer   19 #80 25.06.2012 08:12

  Cieszę się, że wpis się przydał :)

    #81 25.06.2012 11:55

  Dzieki za wpis. Utwierdziles mnie w przekonaniu, zeby omijac WP szerokim lukiem ;-)

  Inventer89   6 #82 25.06.2012 14:13

  Super wpis :)

  jaredj   11 #83 25.06.2012 15:47

  Oj wiele komentarzy jest bardzo tendencyjnych. Nie podchodzisz obiektywnie do postawionej tezy, pytasz - a czy ktoś tego używa? A skąd masz informację, że nie używa? Ty nie używasz - i to ma znaczyć, że wszyscy?
  Potem piszesz w kilku komentarzach, że to i tamto będzie w W8 - no i co z tego jeśli istniejących telefonów z WP7.5 (potem 7.8) nigdy nie uaktualnisz do 8 i z tego powodu żadnej aplikacji pisanej pod ósemkę nie uruchomisz na jakimkolwiek istniejącym obecnie windows fonie? Taka polityka MS uważam załatwia aktualną sprzedaż a później będzie jeszcze gorzej, kiedy już ludzie poznają możliwości WP8 a na rynku będzie sporo 7.5
  Niemniej ciekawy wpis i wiele rzeczy pewnie wyjaśnia. ale przebija się Twoja niechęć do andków.
  No ale to Twój blog, masz prawo pisać co Ci się podoba....

  djfoxer   19 #84 25.06.2012 17:26

  @jaredj
  Dzięki za ciekawy komentarz. Wiadomo, że w 100% nie da się napisać obiektywnie. Odpowiedzi "kto tego używa" były zaledwie w 2-3 miejscach na 75 punktów, całkiem nieźle myślę ;) Powoływanie się zaś na WP8 to raczej tylko w celach informacyjnych, gdyż tak naprawdę nadal nie wiemy, co będzie dokładnie w WP8, czy WP7.8. Co do niechęci do Adnka, to nie tak :) Chciałem zwrócić uwagę, na to, iż WP linii 7.x nie jest funkcjonalnie zbliżony do Androida, a raczej do iOSa, więc to raczej takie małe uszczypliwości odnośnie braków wysuwanych z perspektywy Androida :)

  djfoxer   19 #85 25.06.2012 17:27

  @Heniu_Heni, @Inventer89
  Każdemu wpis przydaje się na jakiś sposób, super :)

  SweetDreams   10 #86 25.06.2012 17:29

  Dobry wpis, po przeczytaniu stwierdzam, że sporo wad całkowicie przekreśla dla mnie telefon z WP

    #87 25.06.2012 19:03

  Czy lg e900 dostanie aktualizację do windows phone 7.8?

  djfoxer   19 #88 25.06.2012 22:39

  @mati989
  Teoretycznie tak, wszystkie modele powinny otrzymać aktualizację do WP7.8, ale 100% pewności nie można mieć nigdy.

  WODZU   18 #89 26.06.2012 22:39

  @Pangrys
  Dziękuję bardzo, ale nie ma potrzeby na aż tak długo :) Niemniej jednak chętne zerknę na ten wynalazek, bo na Zlocie oczywiście będę :)

  djfoxer   19 #90 27.06.2012 08:44

  @WODZU
  A może ktoś będzie miał Lumię 900. I zawsze możesz na moim LG E900 przejrzeć jakieś undergroundowe aplikacje ;)

  WODZU   18 #91 27.06.2012 15:26

  @djfoxer
  Chętnie, zwłaszcza że jak widzę jesteś mocno zorientowany w temacie :)

    #92 02.07.2012 11:42

  Większość wad autor pozamieniał w fitchery.
  "24. Pasek z stanem baterii, siłą sygnału, nazwą operatora itp nie jest stale widoczny.
  To jest świetny pomysł i szybko można się przyzwyczaić i zrozumieć "filozofię"."

  Ta jasne, błagam Cię nie zaklinaj rzeczywistości.

  "23. Prawdopodobnie nie będzie możliwości zaktualizowania do WP8. (plotki w różnych serwisach technologicznych)
  O tak, dobrze, że ktoś ma 100% informacje. Nikt nie wie jeszcze jak to będzie, ale wszystko wskazuje na to, że jednak będzie aktualizacja. No cóż ;)"

  Nie, nie będzie. MS zajął już oficjalną pozycję w tej sprawie. Kolejne zaklinanie rzeczywistości.

  "8. Brak jakiegokolwiek sposobu do podłączenia się do jakiegokolwiek VPN-a. (I to ma być telefon biznesowy?)
  Zgadza się, nie ma. Ma być w Windows Phone 8."

  Zacytuję użytkownika @xia "Użytkownicy Linuksa ciągle mówią o tym co będą mieli, podczas gdy użytkownicy Windowsa to już mają".

  "19. Brak możliwości zaszyfrowania systemu plików. Jeżeli ktoś Ci ukradnie telefon to ma pełen dostęp do twoich plików!
  Chyba na Androidzie ;) To na Andku wszystko jest jak na tacy (usb storage mode, oł yeah :P )"

  Żeby w Andku podłączyć się do kompa musisz to potwierdzić na swoim telefonie, gdy masz zablokowany ekran na hasło nic nie zrobisz. Więc nie trolluj błagam, bo od tego bagna, które napisałeś zachciało mi się rzygać.

  "12. System całkowicie zamknięty. Nigdy nie wiesz co tam siedzi w środku i czy przypadkiem nie ma jakichś furtek dla FBI/CIA.
  O tak. Nigdy nie wiadomo :P Ale zaraz, czy to nie Android szpiegował użytkowników poprzez punkty WiFi? :P"

  Tak faktycznie, zapomniałem, że US Army cholernie są potrzebne punkty dostępowe WiFi... Gdzie Ty żyjesz człowieku, nie wiesz jak działa USA? Stuxnet, flame? A jak się dostał na Irańskie kompy nikt nie wie, a może przez aktualizację MSu, tak samo jak wielu podłapało tą drogą niechcianego Skypa? A kto to teraz udowodni? Ten co mógł dostał szmal do mordy, a ten, kto nie dał się kupić odpoczywa na wieki, cisza i spokój. Ci mordercy, przestępcy, gwałciciele, wszyscy oni co za karę, albo podczas ucieczki przed prawem emigrowali do USA stworzyli naród, który mieszka nie na swojej ziemi, a na ziemi należącej do Indian, jako rodowitemu narodowi. Dekolonizacja już dawno było, czemu USA wciąż istnieje? Indian, rodowity narów w rezerwatach pozamykali, niczym zwierzynę i na to jakoś nikt nie patrzy. Za 3000 ofiar w "domniemanym" akcie terrorystycznym na WTC rozpętali dwie wojny, które przyniosły setki tysięcy ofiar po obu stronach, teraz Libia, jutro Syria, a kiedy Iran? Wiodący ekonomista USA powiedział, że USA, żeby wyjść z 13 BILIONÓW $ długu potrzebuje wojny do 2013. Od tego państwa mam mieć system na kompie? Podziękuję. Administracja każdego państwa to rzecz strategiczna, dlatego nie rozumiem co do dzisiaj robi w Polskiej administracji Windows. Niemcy sobie w Monachium poradzili, Rosjanie już siedzą na swoim Linuksie, to samo ChRL, a Polska wciąż "przyjaźń, sojucznik", w polityce nie ma przyjaciół, przy pierwszej lepszej okazji sprzedadzą jak Wlk. Brytania i Francja podczas IIWS, więc nie sugeruj swoimi wypowiedziami, że obawa przed zamkniętym systemem, to nie dorzeczność i szukanie "teorii spiskowych". Mam nadzieję, że odnośnie zamkniętych systemów sytuację przedstawiłem jasno.

  djfoxer   19 #93 02.07.2012 12:40

  @Savpether
  "Większość wad autor pozamieniał w fitchery." - myślę, że po prostu chodzi o inny sposób patrzenia (nie jest to bynajmniej to: http://www.nullpointer.at/wp-content/uploads/bug-feature.jpg :P )

  Pkt. 24 - uwierz, ze sprawdza się to rewelacyjnie!

  Pkt. 23 - nie no proszę, wpis był robiony przed Microsoft Windows Phone Summit, odpowiednia aktualizacja jest poniżej odpowiedzi

  Pkt. 19 - a jak masz kartę pamięci w Androidzie, to co wtedy Panie Mądry?

  Poza tym pisanie "Więc nie trolluj błagam, bo od tego bagna, które napisałeś zachciało mi się rzygać." tylko świadczy o Tobie. Zobacz, że różne są opinie i za i przeciw, ale nikt tak prostacko nie pisał jak Ty. Wybacz.

  Pkt. 12 - ok, może masz rację, ale równie dobrze nie powinniśmy korzystać z kart płatniczych, internetu i siedzieć w jaskiniach. A założyłbyś się, że Google w Androidzie nie szpieguje? GPS, WiFi, nie wiesz, czy nie zbierają danych o Twoim położeniu. Nie popadajmy w paranoje.

  Liczyłem z Twojej strony na normalną dyskusję, a nie komentarze o tym, czy chce Ci się rzygać czy nie. Pomyliłeś chyba portale.

    #94 02.07.2012 15:19

  "Pkt. 19 - a jak masz kartę pamięci w Androidzie, to co wtedy Panie Mądry?

  Poza tym pisanie "Więc nie trolluj błagam, bo od tego bagna, które napisałeś zachciało mi się rzygać." tylko świadczy o Tobie. Zobacz, że różne są opinie i za i przeciw, ale nikt tak prostacko nie pisał jak Ty. Wybacz. "

  Przepraszam, poniosło mnie przez Twoją ignorancję. W Windows Phone 8 też będą karty micro SD i? W obu urządzeniach będą karty micro sd, tylko, że w Andku mogę zaszyfrować pliki, a w WP nie.

  "Pkt. 23 - nie no proszę, wpis był robiony przed Microsoft Windows Phone Summit, odpowiednia aktualizacja jest poniżej odpowiedzi "

  Nie będzie aktualizacji do Windows Phone 8 dla obecnych Windows Phonów. To jest oficjalna pozycja Microsoft, a zmiany jakie wprowadza "aktualizacja" do Windows Phone 7.8 na pewno znasz - nie za wiele ich.

  "Pkt. 12 - ok, może masz rację, ale równie dobrze nie powinniśmy korzystać z kart płatniczych, internetu i siedzieć w jaskiniach. A założyłbyś się, że Google w Androidzie nie szpieguje? GPS, WiFi, nie wiesz, czy nie zbierają danych o Twoim położeniu. Nie popadajmy w paranoje. "

  Z kart płatniczych dlaczego? Czyżby moja karta płatnicza zawiera tajne informacje potrzebne Armii USA? A z internetu dlaczego? Skoro mam Linuksa i dobrze zabezpieczony system w czym problem? Gorzej jak "ktoś" trzyma władzę nad Twoim systemem, a Ty tego nie wierz, bo system jest zamknięty.

  "A założyłbyś się, że Google w Androidzie nie szpieguje?"

  Kod otwarty, do dzieła Panie mądry, udowodnij mi, że Google zbiera o mnie informacje dla armii i wywiadu USA :) A teraz spróbuj udowodnić to w WP ;)

  "GPS, WiFi, nie wiesz, czy nie zbierają danych o Twoim położeniu. Nie popadajmy w paranoje. "

  Jak już moje położenie jest im nie potrzebne, ale np. rozmieszczenie Rosyjskich satelitów wojskowych tak. Ja nie popadam w paranoje, to Ty jesteś zbyt lekkomyślny.

  djfoxer   19 #95 03.07.2012 08:45

  @Anonim (rozumiem, że Savpether )

  Pkt. 19
  O kartach microSD w WP8 nie wiadomo wiele, okazuje się, że będą to raczej magazynem danych i nie będzie można instalować tam aplikacji (a raczej jako źródło m.in. aplikacji np. w korporacjach).

  Pkt. 12
  Z kart płatniczych dowiedzieć się można, gdzie kupujesz, położenie, ile wydajesz, co kupujesz. Wiedząc co kupujesz można odgadnąć preferencje i spokojnie zebrać np. jakieś kompromitujące dane do szantażu ;) Trochę ubarwiłem, ale wiadomo w czym rzecz. A z drugiej strony, zobacz, dopiero po jakim czasie odkryto Carrier IQ, mimo otwartości systemu.

    #96 03.07.2012 12:33

  "Pkt. 19
  O kartach microSD w WP8 nie wiadomo wiele, okazuje się, że będą to raczej magazynem danych i nie będzie można instalować tam aplikacji (a raczej jako źródło m.in. aplikacji np. w korporacjach). "

  Ok, tylko w kwestiach bezpieczeństwa niczego to nie zmienia. Patrz, nie dawno czytałem artykuł o tym, że Pentagon migruje na nowy mobilny OS. Przed migracją mieli BlackBerry, obecnie rozważają TYLKO Androida lub iOS, przy czym tego drugiego mniej z uwagi na ostatnie wydarzenia.

  Wniosek jest prosto skoro Pentagon, dla którego głównym celem jest bezpieczeństwo danych stawia na Androida, a nie na WP, to Android jest bezpieczniejszy.

  "Pkt. 12
  Z kart płatniczych dowiedzieć się można, gdzie kupujesz, położenie, ile wydajesz, co kupujesz. Wiedząc co kupujesz można odgadnąć preferencje i spokojnie zebrać np. jakieś kompromitujące dane do szantażu ;) Trochę ubarwiłem, ale wiadomo w czym rzecz. A z drugiej strony, zobacz, dopiero po jakim czasie odkryto Carrier IQ, mimo otwartości systemu."

  Sęk w tym, że odkryto, co w przypadku WP jest nie realne. Oto chodzi. US Army już dawno postawiło na Linuksa, dlaczego? Bo otwarty, skalowalny i bezpieczny, taka prawda, że Windowsa nie da się zabezpieczyć tak by był równie bezpieczny co Linux. Moje słowa potwierdza komentarz US Navy w tej sprawie.

  Ok, kompromitujące dane, przykład? Prezerwatywy? Olejek do masażu erotycznego? Co jeszcze? Bo jeśli chodzisz do sex shopow kupować maski kota i bijesz się batem to kompromitacja Ci się należy, a najlepiej szpital psychiatryczny, bo to zboczenie :D Dla mnie argument z kartami płatniczymi odpada. Jeśli chodzi o wywiad to wiadomo, że do poważnych "zakupów" kart nie stosują, w kompach do "poważnych operacji" nie mają nawet trybu graficznego, wywiad to trochę inny świat. Prostszy.

  djfoxer   19 #97 03.07.2012 14:58

  @Savpether

  Pkt. 19
  Ok. Karta microSD w WP8 zapewne będzie również zabezpieczona, ze względu właśnie na możliwość wyjęcia jej i otwarcia jej gdzieś indziej. Szczególnie, że WP8 ma mieć dodatkowe, niedostępne w WP7.x zabezpieczenia szczególnie przydatne dla np. biznesu.

  Pkt. 12
  Hehehe, rozumiem do czego zmierzasz ;) Po prostu, jak ktoś ma coś do ukrycia to smsy będzie wysyłał przez jakieś tajne bramki czy co tam innego. Jak ma być to sms do znajomych z pytaniem "kiedy gramy w nogę?" to system z jakiego wyślemy nie ma znaczenia. A, że US Army postawiło na Androida, to super, ciekawe tylko czy wykryli wcześniej niż na XDA Dev Carrier IQ :P System bezpieczny w 100%? ;)

    #98 03.09.2012 00:44

  Tekst aż ocieka subiektywną oceną. Typowe fanbojstwo WP.

  Autor artykułu większość braków WP8 komentuje próbując wmówić czytelnikom, że tego nie potrzebują.

  djfoxer   19 #99 04.09.2012 09:21

  @GvS
  A jaki tekst w 100% obiektywny? Nie da się :)
  Napisanie wpisu kosztowało mnie to sporo pracy i starłem się opisać każde z zagadnień jak najbardziej rzetelnie. Jeśli widzisz jakąś nieścisłość napisz. Poza tym jest to tekst o WP7.x a nie o WP8...

    #100 04.09.2012 20:28

  1. Brak multitaskingu - Czyli nie wyślemy sobie smsa gdy w tle zipujemy zdjęcia albo przeglądarka ładuje settlersów online. Round robin - a co to je?

  2. Brak trybu pamięci masowej (bez hacków) - Czyli nie zgramy sobie u znajomego zdjęć z imprezy ani nie wgramy sobie u niego filmu, ani nie podłączymy do kina domowego naszej muzy.

  3. Brak uSD - Parafrazująć Billa Gates'a: "16GB starczy wszystkim, nie wyobrażam sobie.."

  4 i 14 Brak managera. - Nie usuniesz pliku, nie zmienisz jego nazwy, nie skopiujesz o ile nie pozwala na to tworząca je aplikacja. Powodzenia jak zacznie brakować miejsca na telefonie.

  5. SkyDrive - Potrzebujesz serwera w USA, pakietu danych i conajmniej zasięgu 3G żeby wysłać dokument do kumpla stojącego obok.

  6. Jedna rozdzielczość - Gdyby to chociaż była full HD. Kupisz kiedyś tablet 10" z WP będziesz miał pikselozę bo tak!

  7. Bing voice. A ja bym chciał coś co DZIAŁA w j. polskim, nie mogę sobie wybrać dostawcy usługi ?

  8. VPN. W sumie po co VPN w WP jak nie ma nawet managera plików już o SMB nie wspominając. Not so smart phone.

  9. Nagrywanie rozmów. Może jest chociaż apka do tego ?

  10. Filtr połączeń - bo lubimy odbierać wszystkie spam-rozmowy o wciskaniu kredytu i od naszej ex.

  11. Synchronizacja maili via chmura - bo M$ musi wiedzieć co masz w mailach.

  12. Backdoory - po co, przecież i tak wszystko co w telefonie to jest w chmurze/skyDrive microsoftu ;D

  13. Brak zmiany wielkości czcionki - no tak, to nie jest telefon dla starszych ludzi czy niedowidzących, ani dla tych co chcą sobie ją pomniejszyć by widzieć więcej.

  14. zob p 4.

  15. Zmiana kraju Live ID - no tak, bo w końcu Z Hiszpanii nie przeprowadzisz się do Brazylii, przecież tam mówią innym językiem, a nie zaraz..

  16. [punkt bez sensu, blokada jak w każdym innym systemie]

  17. Nie działa z twoim wypaśnym zestawem BT w samochodzie. Nie dość, że musi być w systemie zwykłej słuchawki, to jeszcze musisz miec certyfikowany zestaw z logo WP, bo tak!
  (nie działa np. z moją chińską słuchawką z Dealextreme)

  18. A2DP tylko certyfikowane. Problem jak wyżej, masz głośniczki na BT? Sprawdź czy mają certyfikat zgodności.

  19. Szyfrowanie - na WP7 nie istnieje, apki do hasłowania plików jedynie blokują dostęp na poziomie systemu.

  Na Andku masz masę algorytmów/apek do wyboru, nawet otwartoźródłowych. Mass storage jako argument przeciw bezpieczeństwu ? ROTFL!

  19-2. Wymazanie danych z poziomu www - pewnie słyszałeś, jak znanemu blogerowi żli ludzie wykasowali w ten sposób ajfona ;)

  Na Andku wprowadzasz numer z którym komunikuje się telefon po zmianie SIM i masz zdalną kontrolę bez pośrednictwa serwisów www.

  20/21. Brak BT HUD - Miłośnikom nie-ekranowych klawiatur mówimy stanowcze nie! Na andku to nawet pada z PS3 podłączysz.

  22. Brak dostosowywania wyglądu - "przecież wszyscy lubią różowy"

  23. Brak updejtu WP8 - marketingowa strategia rodem z Apple.

  24. Brak widocznego bezpośrednio stanu baterii, sygnału itp - OK to w sumie nie jakaś znacząca wada, ale "Keep it simple [,] stupid" jest dla WP nieznany.

  26. zob p 13.

  30. Zune włącza sam muzykę - lol, żeby do bezpiecznego uciszenia telefonu była potrzebna apka.

  31. Brak przewijania filmów paskiem, jedynie fast forward - "Słuchaj, widziałeś co zrobił BonJovi pod koniec koncertu, zaraz ci przewinę.."

  33. Brak kopii roboczych sms - zapomnisz, że miałeś do kogoś wysłać wiadomość.

  35. Usuwanie sms jeden po drugim - jakbyśmy chcieli zatrzymać tylko kilka ważnych smsów od starego znajomego/ex - to się musimy naklikać..

  36. Usuwanie/uploadowanie zdjęć jeden po drugim - "Słuchaj jak chcesz 100 zdjęć z koncertu to musimy gdzieś na godzinę usiąść"

  39. Brak widoku tygodnia w kalendarzu, zooma w miesięcznym (sieka jak masz dużo spotkań) - ok, już ustaliliśmy, ze nie jest to biznesowy system.

  41. Jedna jedyna klawiatura ekranowa - jak mundurki w szkole.

  42. BRAK FLASHPLAYERA - owszem dziś technologia na wymarciu ale biznesowy telefon który nie otworzy 10% stron w internecie ?

  44. Kolejny dowód na to, że trzeba stracić gwarancję [czyt jailbreak/rootowanie] by telefon był bardziej przydatny.

  50. "IE mobilne jest świetne" - poza tym, że jest najwolniejszą przeglądarką na referencyjnym sprzęcie i oszukuje test Acid 3 (niepoprawny render). Ale nie o to chodzi, chodzi o możliwość wyboru co kto lubi!!

  52. Obsługa tylko zip (i tylko w wersji deflate) - 7zip, rar czy choćby zip (bzip) podzielony na woluminy będzie orzechem nie do zgryzienia dla WP.

  53. Przez MMS nie wyślesz/odbierzesz filmu - zapomnij o elektronicznej niani, systemach alarmowych i filmikach z wakacji kumpli z pracy.

  56. "Ta aplikacja nie jest dostepna dla twojego regionu" - bo developer nawet nie wie gdzie twój kraj w Europie leży.

  57. patrz pkt 56 i 7

  58. Tylko jeden poziom głośności na wszystko - zapomnij o ustawieniu sobie cichego dzwonka gdy słuchasz AC/DC na maksa.

  59. Wifi rozłącza przy blokadzie ekranu - jak ściągasz coś większego to musisz non stop maziać ekran by się nie zblokował i nie zerwał transferu.. lol, powtórka błedu z openmoko.

  62. Ładowanie zawsze włącza telefon - bo w nocy też musimy przecież odbierać telefony.

  63. Bezprzewodowa synchronizacja tylko na kablu ;D - faktycznie ten telefon jest idiotoodporny, musi taki być.

  64. patrz pkt 13

  65. BRAK TRANSFERU PLIKÓW PRZEZ BT - bo jeszcze ktoś ci wirusa sprzeda ;D - zdjęcie do kumpla obok musisz niestety przesłać przez SkyDrive, w końcu to nie twój telefon tylko Microsoftu.

  66. Brak filtrowania rozmów na odebrane/nieodebrane/wybierane - chcesz zobaczyć kto wczoraj do ciebie dzwonił? musisz sie przescrollować przez wszystkie rozmowy i jeszcze czytać opisy.

  67. Brak czasu połączeń - nie wiesz czy cie operator nie wkręca z tą długością rozmowy w roamingu.

  68. Brak backupu sms - kolejna podstawowa funkcjonalność dostępna po "utracie gwarancji".

  70. Ucinanie nazw plików przy wyświetlaniu - "fajna piosenka, jaki to tytuł? .. nie wiem.."

  72. Brak obsługi silverlight w przeglądarce - microsoftowej odpowiedzi na flesza, strzał w stopę! A najlepsze jest to, że aplikacje są m.in. pisane pod silverlightem.


  Powyższe punkty deklasyfikują telefony z tym systemem jako telefon biznesowy, przenośną konsolę ba nawet jako smartfon (pkt. 1/2/42/65 - no qwa).

  WP7 i nawet zmiany "obiecywane" w WP8 czynią ten system mocno casualowy i co najwyżej ładnie wyglądający.

  25/27-29/32/34/37/38/40/43/45-49/51/54/55/60/61/69/71/73-75 [da się przełknąć / jest ok]

  djfoxer   19 #101 05.09.2012 09:06

  @GvS
  Miło, że tak obszernie skomentowałeś wybrane podpunkty. Nie będę komentował każdego z nich tylko, kilka, z którymi mogę polemizować ;) Część komentarzy odnośnie czy to SD, czy BT padła kilak razy wyrzej.

  1. W podanym przypadku występuje pełen multitasking. Możesz ładować w tle stronę www, przełączyć się na pisanie smsa, a następnie wrócić i mieć już załadowaną stronę. Ograniczenie jest tylko dla aplikacji pisanych przez developerów. Wszelkie moduły systemowe są w pełni wielozadaniowe. Co innego, że multitasking występuje (od 7.5) ale jest ograniczony (podobnie jak w iPhone). W tle może działać pobieranie plików, streaming muzyki itp.

  4. Są już apliakcjie do czyszczenia plików cache aplikacji.

  5. A mail? ;)

  6. Mylisz się. Nie będzie tabletów z WP. Będą tablety z W8()RT - pulpit Modern UI. Wracając do WP8, będą różne rozdzielczości, w tym HD.

  7. Hmm nie ma tego w dużym Windowsie, nie ma w iPhonie, narazie nie ma i w WP. Poczekajmy, może coś się zmieni.

  9. Tak. Np. Call Recorder.

  12. Nic samo się nie wrzuca :)

  15. To już problem związany bezpośrednio liveid, nie WP.

  19. Zależy jak napisana apka. Są takie co szyfrują a następnie zapisują do LocalStorage zabezpieczony plik.

  19-2. Dobrze, że WP to nie ajfon ;)

  20/21 Jak dla mnie klawiatura podpięta do smartfona to przerost formy nad treścią :P Ale ot moje zdanie :)

  30. Jak to sam włącza? :)

  42. Kto robi strony biznesowe w 100% we flashu? :P To taka mała złośliwość :P

  53. Można. Zmieniło się to z najnowszą aktualizacją. Zmienię to w tekście. Thx.

  56. Uwierz, że jest to rzadkością i często jest spowodowane np. tym, iż usługa nie jest aktywna w danym regionie (np. Netflix)

  59. Można to ominąć. W Marketplace jest aplikacja KeepAlive, która podtrzymuje aktyne połączenie dla systemu i aplikacji.

  72. Flash, silverlight - odchodzą w zapomnienie.

  Większość bolączek zostanie wyeliminowanych wraz z WP8. Poza tym, opisy do kilku punktów zmieniłem (53. 59.) gdyż wyszły nowe aplikacje, dodatki do systemu z aktualnej linii 7.x. Dzięki :)

  Autor edytował komentarz.
  Axles   18 #102 07.09.2012 10:37

  Zacny wpis djFoxer, widać spędziłeś dość czasu nad nim, ale opłacało się :) Nie posiadam Windows Phone i raczej posiadać nie będę, niestety przyzwyczajenie do Androida nie pozwala mi, do tego ograniczenia, które posiada każdy system, ale te z WP nie przełknąłbym. Podoba mi się też to, że forma wpisu jest neutralna, nie ma hejtowania i wychwalania, po prostu własna opinia poparta faktami.

  djfoxer   19 #103 08.09.2012 15:13

  @Axles
  Dzięki za miłe słowa :) Myślę jednak, że powinieneś zapoznać się z ofertą nowego Windows Phone 8, gdyż szykuje się ponadprzeciętny system :)

    #104 26.09.2012 10:51

  7. Wyszukiwanie głosowe w tej chwili to tylko Bing (wszyscy wiemy jak on dobrze działa).

  Działa :-). Klikam lupkę, i powiem szczerze że jestem zadowolony. Coraz lepiej zindeksowane polskie strony. Co prawda nie jest to dokładność google, ale daję radę. Wielki pozytyw w stosunku do Googla. Jeśli masz konto google i wpisujesz cokolwiek do wyszukiwania ten personalizuje wyniki po tym gdzie mieszkasz, historii przeglądania etc.

  Jakże miło nie mieć takich wyników w Bing. Dla mnie na plus.

    #105 26.09.2012 10:57

  17. Brak możliwości przesyłania dźwięku do większości systemów audio w samochodach. Brak obsługi Bluetooth rSAP
  Brak.

  A nie prawda. Np w modelach Audii.... :-)

    #106 06.10.2012 14:44

  chlopie jestes chyba fanboyem winphone i ci wspolczuje klapek na oczach bo jak czegos win nie ma to cisniesz na andka ale sie nie oszukujmy menu w winphone7,5 to totalna porazka jak dla mnie cukierkowe i pedalskie

  djfoxer   19 #107 06.10.2012 15:47

  @ivocru
  "cukierkowe i pedalskie" - dzięki za wyrażenie swojej głębokiej i jakże twórczej opinii ;)

    #108 20.10.2012 18:24

  69. Dla Nokii jest program Udostępnianie kontaktów. Działa jak należy. Lumia 610

  djfoxer   19 #109 22.10.2012 08:42

  @mi5iek
  Tak zgadza się, jest też kilka aplikacji do przesyłania kontaktów przez sms (m.in. vcard), czy nawet BT. Na dole jest notka o tym.

    #110 28.10.2012 23:02

  Nooooo....nareszcie ktoś napisał coś o czy ma pojecie. GRATULUJE AUTOROWI.

    #111 29.10.2012 07:46

  Fajny tekst, jednak czasem brakuję argumentacji - mi pasuje to innym też powinno (słaby argument). Pkt. 26 mi pasuje a inni mówią nawet że za duża, ja własnie chciałem powiększyc znajomemu bo bez okularów nie odczyta. Wszędzie wielka czcionka w sms mała ... Powinna być szansa zmiany na większą lub mniejszą. Tak jak w wielu kwestiach powinna być możliwość zmiany.

    #112 09.11.2012 14:55

  Dzień dobry
  Czy w telefonach z Windowsem 8 (a może już 7) istnieje możliwość sortowania plików mp3 po folderach? Dokładnie chodzi mi o audiobooki np. mam w folderze pliki nazwa1, nazwa 2, nazwa3 itd. Jeśli nie ma tego sam system może istnieje jakiś płatny player?

  djfoxer   19 #113 09.11.2012 19:15

  @Ipa Narea
  Co do WP8 to ciężko powiedzieć, w sumie nie było jeszcze pełnoprawnej premiery urządzeń na rynku. Mogę za to powiedzieć jak wygląda sytuacja na WP7. Otóż najszybciej zrobisz to poprzez Zune. Tworzysz nową playlistę i ustalasz kolejność w jakiej mają być odtwarzane utwory. Lub dodajesz grupę utworów do "albumu" i za pomocą tagów w Zune (nr ścieżki) ustalasz kolejność odtwarzania.

    #114 10.11.2012 09:32

  Dzień dobry
  Dziękuję za odpowiedź. Właśnie tego chciałem uniknąć. W playlisty można się bawić, ale to tylko niepotrzebna strata czasu. Szkoda a już miałem kupić Nokie 920 :(

  djfoxer   19 #115 10.11.2012 16:35

  @Ipa Narea
  W Noki 920 (WP8) może być to lepiej rozwiązane. Warto poczekać.

    #116 16.11.2012 13:04

  WP75 (lumia 610) to największy chłam jaki używałem do tej pory. Android milion razy lepszy i nie wciskajcie kitu, że jest inaczej - sorry za ostre słowa, ale po 2tyg. jestem lekko podirytowany tym niby porównywalnym z iOS systemem!

  djfoxer   19 #117 16.11.2012 13:52

  @antek33
  Lumia 610 to jest zupełnie inna bajka. Trochę w niektórych miejscami zbyt mocno przycięty system (np. limit kafelków na stronie startowej).

  Autor edytował komentarz.
    #118 07.12.2012 21:31

  te całe kafeki to jest dopiero kicha. Czytelny ekran? Czcionki wystarczająco duże? chyba w opisach funkcji. Jedna wielka tragedia tak jak i Lumia 800. Wracam na starego HTC po 2 tyg, mam dosyć a na dodatek dzisiaj zawiesił się głosnik. (tylko nie pisac że sie wyłączył) pomógł dopiero reset.
  Miłej zabawy z WP7 i nokia L800. Jak dla mnie dno (a kiedys miałem fajne NOKIE)

    #119 22.12.2012 13:03

  pkt 13 Brak możliwości zmiany wielkości czcionki systemowej.

  Tak, ale w jakim celu? Wielkość jest ustalona poprzez założenia interfejsu Metro, dzięki czemu wszystko jest czytelne i nawet osoby starsze nie będą miały problemów z użytkowaniem

  No to chłopie pojechałeś. Albo masz sokoli wzrok albo używasz systemu na 7 calach minimum. Ale nawet to nie zmieni faktu że niektóre czcionki są po prostu źle zaprojektowane. Przykładem są kontakty gdzie czcionka opisu pola jest duża a treść napisana czcionką mikroskopijną. Powinno być odwrotnie. Nie wspomnę o zbyt małej czcionce SMS-ów czy podpisach pod ikonami menu. Jeżeli ta czcionka nie jest dla Ciebie za mała to naprawdę gratuluję.

    #120 26.12.2012 19:52

  pkt 13 Brak możliwości zmiany wielkości czcionki systemowej.

  Tak, ale w jakim celu? Wielkość jest ustalona poprzez założenia interfejsu Metro, dzięki czemu wszystko jest czytelne i nawet osoby starsze nie będą miały problemów z użytkowaniem

  Jak można pisać takie głupoty, że wielkość czcionki jest wystarczająca. Dla wielu osób zmiana wielkości czcionki na wiekszą jest wręcz kluczowa, bo zwyczajnie nie da się użytkować tego telefonu - przynajmniej jesli chodzi o "Kontakty" i sms-y. Dziwi mnie polityka Nokii, bo sami sobie w ten sposób wyeliminowali rynek co najmniej powyżej 40-latków. Nawet osoby młode mają problem z odczytaniem napisów. Jak ktoś się wcześnie połapie, to nie kupi już tego telefonu. Ja już ten problem rozwiązałem - zmieniłem telefon i póki co, jesli Nokia nie rozwiąże tej sprawy, to nie dam się nabrać na żadną Lumię.

    #121 01.02.2013 15:15

  Pare dni temu kupilem Lumie 900 z WP 7.8, bo mozna ja teraz dostac w bardzo fajnych cenach i mimo ze pierwsze wrazenie bardzo fajne, telefon i system nazwalbym urzekającymi, to po krotkim uzytkowaniu zaczynaja wychodzic pewne braki, ktore sa dla mnie wrecz nie do zaakceptowania.

  1) Chodzi mi miedzy innymi o galerie zdjec. Przeczytalem chyba wszystkie recenzje Lumii 900 i polskie i angielskie i nigdzie nie bylo o tym problemie wzmianki, a jedyne co znalazlem to ten temat - http://forums.wpcentral.com/nokia-lumia-900/190482-weird-gallery-quirk-could-bla... - moj post to ten na dole. Problem dotyczy nie tylko fotek, ale kazdego zdjecia z neta w duzej rozdzialce, ktore zapiszemy na telefonie i przegladamy pozniej w galerii. Tak jak ten kolo pisze, otworzone fotki, czy tapety na pelnym ekranie przez systemową galerie, sa calkowicie poszarpane, a wystarczy zrobic nawet minimalnego zooma i wszystko zaczyna wygladac cacy.

  Bez kitu nie moglem uwierzyc, ze NIKT w żadnej recenzji tego nie wyłapał, az sie sam zaczalem zastanawiac czy to mi sie w oczach nie mieni, ale ten temat, ktory podalem potwierdza to co i ja zobaczylem odrazu. Jak to wyglada w WP 8.0 ?? Zrobili cos z tym ?

  2) Drugi temat dotyczy IE. Fajny, bardzo plynny i szybki, ale... bardzo, ale to bardzo brakuje mi opcji "Otworz w tle" i jakichs okienek jak w Operze na stronie startowej. Brak okienek jeszcze bym przebolal, ale bez "Otworz w tle", to ja juz praktycznie nie umiem pracować i nie rozumiem braku tej opcji. Tak wiem, ze jest "Otworz w nowym oknie", ale chore jest to, ze automatycznie jestesmy do niego przenoszeni. Ale najgorsze w tym wszystkim jest to, ze w Markecie nie ma zadnej rozsadnej alternatywy. Nokia Xpress dziala jak ostatnie padlo, widac ze to jakas beta, a druga bardzo popularna UC Browser, wywala przy wiekszych stronach "Out of memory" i sie zawiesza.

  3) Trzeci punkt jeszcze bez tych dwoch pierwszych, jakos bym przelknal, ale tak to jest to kolejny powod dla ktorego rozum podpowiada mi, zeby jednak zrezygnowac narazie z WP. Chodzi o okrutne utrudnienia przy wgrywaniu muzyki, zdjec czy ogolnie plikow. OK, rozumiem ze MS chcial zrobic jak Apple i wgrywamy przez Zune, niech to sobie bedzie, ale ludzie, zebym ja nawet glupiej MP3 nie mogl z Maila sciagnac ? Tak samo nie ma na Lumii 900 opcji sciagniecia MP3ek ze SkyDrive, mozna zrobic tylko i wylacznie sluchanie w locie, no smiech na sali.

  Tak wiec podsumowując, najbardziej irytuje mnie problem ostrosci w galerii, ktory jest dla mnie po prostu nie do zaakceptowania, przez to ten genialny ekran Lumii sie po prostu marnuje. Zune daje opcje przy wgrywaniu, zeby przerobic do rozdzielczosc odpowiedniej dla urzadzenia, ale to jest smiechu warta opcja, bo kroi po prostu rozdzialke zdjecia i jego jakosc, wiec to rozwiazanie jest totalnie nie do zaakceptowania. A fotek sciagnietych z neta, to juz nawet tym nie przerobimy przeciez.
  Ja rozumiem, ze to nie Android, ale moim zdaniem w pewnych tematach okroili po prostu az za bardzo. Wiele z tych rzeczy jestem w stanie zaakceptowac, czy tez przymknac oko, bo sam system jest bardzo przyjemny, ale te 3 opisane przeze mnie sprawy, niestety przekreslaja dla mnie narazie Lumie 900. Moze w WP 8.0 wyglada to inaczej, nie wiem, nie widzialem.
  Obecnie posiadam Wave 3 i po prostu wroce do niego, bo to fajny telefon, pierdyliona aplikacji nie ma, ale ma wszystko co mi jest potrzebne do sprawnego uzywania telefonu. A i odziwo jakosc wyjscia Audio jest lepsza jak w Lumii... Tak wiec serce mowi urzekajace WP i Lumia, ale rozum mowi zeby narazie odpuscic i posiedziec na Wave 3, ktory spelnia wszystko co mi jest potrzebne w telefonie... moze kiedys sprobuje jeszcze raz.

  djfoxer   19 #122 01.02.2013 18:37

  @Rumcajs997
  W Windows Phone 8 jest już tryb USB storage. Pliki multimediów wrzuca się bezpośrednio na urządzenie z Eksploratora plików. Problem z punktu 1. i 3. powinny zostać zatem częściowo wyeliminowane.

    #123 01.02.2013 20:56

  @Up

  Dzieki za odpowiedz. Nie wiem czy dobrze mnie zrozumiales z tym punktem "1", bo to ze wrzuce bezposrednio na fona przez USB Storage, to mi przeciez w tym temacie nic nie poprawi :) WP 7.8 (czy moze tylko Lumia 900 ??) najwidoczniej nie wygladza w ogole zdjecia, ktore normalnie ma rozdzielczosc znacznie wyzsza niz rozdzielczosc urządzenia, a ktore chcemy wyswietlic w galerii na full screenie, a zaczyna to robic dopiero przy nawet minimalnym zoomowaniu. Bo z obrazkami jest problem bez roznicy, czy to cos zapisanego z IE, czy zdjecie, czy cokolwiek jeszcze.

  Ale najdziwniejsze dla mnie jest to, ze nigdzie, w zadnej recenzji czy opiniach, ten temat sie nie pojawil, oprocz tego jednego, ktorego linka wkleilem w poprzednim poscie. Nawet na stronie, gdzie mozna zglaszac sugestie - http://windowsphone.uservoice.com/forums/101801-feature-suggestions - przewinely sie moze jakies 2 osoby dawno temu, ktore ten problem opisaly. Nie potrafie tego zrozumiec, bo dla mnie takie cos to praktycznie brak posiadania opcji przegladania zdjec, czy obrazkow z telefonu, bo przeciez nie bede zoomował delikatnie kazdego zdjecia z osobna, zeby zobaczyc jego normalna jakosc, a pozniej jeszcze odzoomowal, zeby przejsc do nastepnego zdjecia, bo na zoomie tego nie zrobie...

  Narazie niestety odpuszczam ta Lumie 900. Jak pisalem, telefon i system urzeka, szczegolnie pare ficzerów z Radio Mix (GENIALNE !!!) na czele, jego płynnosc i wyglad tez. No ale temat tej galerii to dla mnie jakies totalne nieporozumienie, bo dopasowanie zdjecia do ekranu z automatu i jego wygladzenie, to chyba nawet moj Samsung Avila pare lat temu posiadal... Ciekaw jestem jak to wyglada na WP 8.0 no i czy ktos inny kto ma Lumie 900 moglby potwierdzic moje spostrzeżenie w tej kwestii, bo moze to ja zwariowałem, jesli calemu swiatu to nie przeszkadza i tego nie zauwazyl ;)

  djfoxer   19 #124 02.02.2013 15:56

  @Rumcajs997
  Dziwne. Mam jeszcze Lumię 900 i sprawdziłem to o czym mówisz. Ściągnąłem na telefon jakieś duże zdjęcie ok 4000 x 2350. Po zapisaniu w galerii nie widać jakiś zniekształceń. Możesz podesłać mi jakiś przykładowy link do zdjęcia, które w galerii wyświetla Ci się poszarpane?

  Autor edytował komentarz.
    #125 02.02.2013 20:12

  http://www.eurovision.tv/img/upload/news/2009/Finland/Profile/WaldosPeople-01.jpg - na tym widac idealnie. Otworz link przez IE w Lumia 900, zapisz na telefon i otworz w galerii. Odrazu po otwarciu przez galerie WP na full screenie obraz bedzie okrutnie poszarpany, a wystarczy zrobic minimalnego zooma i wtedy wszystko zaczyna wygladac perfekcyjnie. Widze, ze problem wystepuje tylko ze screenami, czy zdjeciami w duzej rozdzielczosci, bo jakies 800x600, czy inne male rozdzialki problemu nie sprawiaja.

  No ale jak sprawdzilem obrazek z tego linka na Wave 3, to tam wyswietla na full screenie idealnie, a na Lumii dupa... Albo Lumia 900, albo WP 7.8 najwidoczniej nie wygladza zdjecia i nie dostosowuje automatycznie do rozdzialki urządzenia, w przypadku zdjecia w duzej rozdzielczosci, a zaczyna to robic dopier ona zoomie, bo na Wave 3 nie ma z tym zadnego problemu. Mam Lumie 900 z Plusa, ale z tego co widze, tylko tyle ze jest jakis link do strony Plusa w IE i tyle, wiec watpie, zeby to byl jakis blad brandu Plusa.

  djfoxer   19 #126 03.02.2013 15:30

  @Rumcajs997
  Faktycznie masz racje. Tylko, że to chyba zależne jest od proporcji obrazka. Dodam, że n WP8 nie ma już tego nieporządnego efektu.

    #127 03.02.2013 15:42

  @ UP

  Posprawdzalem troche fotek i widze, ze problem wystepuje na kazdej, bo po prostu chyba WP 7.8 nie ma opcji wygladzania na full screenie, ktora podejrzewam ze wycieli, zeby zachowac piekna plynnosc w galerii, ale to tylko moje przypuszczenie.

  Generalnie widze, ze wystepuje zasada "Im wyzsza rozdzielczosc, tym bardziej to widac". Na fotach 800x600 nie widac w ogole, bo sa po prostu za male. Sprawdzilem wiec FullHD i tu juz zaczyna to byc widoczne, ale jeszcze bez przesady, chociaz w pozycji poziomej telefonu, juz zaczyna doskwierac. No a im wyzsza rodzialka, tym tylko gorzej, a 3000 i 4000 to juz sam widziales. Widac to szczegolnie upierdliwie na zdjeciach z ludzmi, bo po prostu sylwetki sa okrutnie poszarpane.

  Czyli mowisz, ze na WP 8.0 tego juz napewno nie ma ? Masz jakis telefon na stanie, zeby to ewentualnie zobaczyc ? Bo jesli tam problem juz nie wystepuje, to wtedy powaznie sie zastanowie nad Lumią 820, chociaz szkoda mi tej 900tki... no ale co zrobic, taki ekran bez PenTile nie moze sie marnowac, a z takim babolem w galerii to dla mnie odpada niestety.

    #128 06.02.2013 20:43

  Wyjaśnienie autora dotyczące punktu 13 jest rewelacyjne.
  Ciekaw jestem w jakim wieku zmieni zdanie.

    #129 07.02.2013 10:25

  Punkt 26, są ludzie dla których czcionka jest za mała ja też się do nich zaliczam.
  Ale to nic autor uparcie twierdzi że "Wcale nie są małe, skoro dużo osób narzeka, że są za duże"

  Skoro jedni twierdzą że są za małe a inni że za duże to aż się prosi by dać możliwość zmiany rozmiaru w zależności od upodobań.

  djfoxer   19 #130 07.02.2013 11:16

  @Ybara
  Dlatego warto zainteresować się Windows Phone 8 :)

    #131 18.02.2013 14:16

  Jest jeden poważny problem z WP 7, 7.5. Nie ma możliwości ręcznego czyszczenia cache telefonu a co z za tym idzie bywa, że aplikacja nie funkcjonuje prawidłowo (gubi, blokuje menu etc).
  To największa klęska WP7. Pomijam odblokowywanie tela, czy zmianę ROM bo narusza to warunki gwarancji.

  djfoxer   19 #132 18.02.2013 17:50

  @cassius

  W ostateczności pomoże ponowna instalacja.

    #133 27.02.2013 20:57

  Brak rSAP używanego w wielu samochodach (Audi VW Skoda, ...) eliminuje ten system dla właścicieli tych samochodów, a szkoda bo lumie mogą się podobać.

    #134 08.03.2013 21:03

  Tak, jak niektórzy twierdzą że czcionka sms jest duża to tym dla których jest za mała tylko tak się wydaje. Niektóre opinie są śmieszne ktoś tu chyba ma klapki na oczach.

    #135 11.03.2013 22:20

  Kolego peha, czy koledze wydaje się, że telefony z WP są tylko dla ludzi z doskonałym wzrokiem ? Ja mam niewielką wadę wzroku (+1,5) i bez okularów nie jestem w stanie przeczytać numeru telefonu bądź też SMS-a. Śmieszny to jest komentarz kolegi (bez klapek na oczach...)

    #136 18.03.2013 14:04

  Aktualizowałem Lumie 800 do 7.8 poprzez Zune przez wymuszenie.
  Niestety nie jestem teraz w stanie wymusić dwóch (podobno) dostepnych poprawek.
  Czy ktoś otrzymał w smartfonie w Orange powiadomienie o poprawkach do WP 7.8?
  Czy komuś udało się zainstalować przez Zune poprawki WP 7.8 w Lumii 800?
  Czy możliwe jest blokowanie aktualizacji przez Orange?

  djfoxer   19 #137 19.03.2013 09:37

  @Entuzjasta New Tile
  Aktualizacje z Orange udostępniane są dość opornie (przykład - Lumia 610 NFC). Jeśli chcesz szybko i bezpiecznie wgrać poprawki dla 7.8, to polecam proste narzędzie od WindowsPhonehacker. Więcej w oddzielnym wpisie: http://www.dobreprogramy.pl/djfoxer/Windows-Phone--oficjalnie-dostepne-dla-wszys...

    #138 07.04.2013 23:02

  Wielkość czcionek jest dobra w WP7..? Autor chyba nigdy nie czytał SMS'ów na Lumi, ktoś wyjątkowo złośliwy projektował czcionki w WP. Tekst 4 no może 5pt a nagłówki 44 no może 45pt. Oczywiście że jedne za małe a drugie za duże, nie rozumiem sarkazmu autora.

  djfoxer   19 #139 08.04.2013 10:48

  @rolchg
  Problem jest. Szkoda, że nie został on rozwiązany z wersją 7.8. Oczywiście WP 8 ma już zmienny rozmiar czcionki.

    #140 25.10.2013 18:25

  Denerwuje mnie ten system na telefonie ojca.
  Nie moge nic zrobić bez Zuna (zresztą zamiast zgrywania tego co chcę, jest synchronizacja-> zgrywanie wszystkiego).
  W czasie ustawiania konta skydrive podałem swój e-mail, później chciałem podać ojca na koniec, ale NIE DA SIĘ bez powrócenia do ustawień początkowych telefonu!
  Zgrałem wszystkie kontakty, aby znowu je wgrać do komórki po wszystkim. Niby synchronizowałem zaraz przed resetem ustawień, ale niektóre kontakty przepadły. Nie wiem jak, nie wiem kiedy, ale kilka ważnych kontaktów "wyparowało". Ktoś mi powie moja wina. Ten system jest ZAWILY!!! Nie mam takiego wyczucia jak w Androidzie. Wale bezpieczeństwo, jak nie moge zrobić kilku podstawowych rzeczy na swoim telefonie!!!!!!!!!!!!!!!!!

    #141 25.10.2013 18:31

  Zbyt zawiłe działanie podstawowych rzeczy, jak zgrywanie zdjęć, filmów (be Zune nie da rady, zresztą synchronizuje wszystko, z pc na komorke nie moge łatwo wrzucać bez dodatkowego programu)
  Zgubiłem kilka kontaktów podczas powrotu do ustawień fabrycznych (konieczne do zmiany pierwszego adresu maila do usługi Skydrive)nie wiem jak, nie wiem kiedy. Intuicyjność tylko w podstawowym użytkowaniu. Im więcej grzebiesz, tym więcej problemów.
  Nabilbym na gwoździa, gdyby nie pieniądze ze sprzedaży.
  NIE POLECAM. BEZPIECZENSTWO TO NIE WSZYSTKO JAK ROZWALAM TO G........ O ŚCIANE

  djfoxer   19 #142 26.10.2013 18:30

  @Anonim
  Niestety Windows Phone 7 miał kulę u nogi w postaci Zune, dobrze że nie ma już tego w Windows Phone 8.

    #143 18.02.2015 12:43

  punkt 10 windows phone 8.1 jest ta funkcja dostepna

  djfoxer   19 #144 20.02.2015 22:48

  @kogel mogel (niezalogowany): Wpis zaktualizowano.

    #145 23.02.2015 10:20

  Żeby nie było artykuł fajny i zgadzam się z nim. A co do pobudek 1 artykułu (tego z internetu z linka od wodza) ludzie często nie są w stanie przeczytać instrukcji lub zajrzeć do internetu (aby się dowiedzieć) ale na wszystko odrazu psioczą ("przecież to ... bo nie ma opcji puszczania oczka" - problem człowieka w 21 wieku), a najbardziej mi się podoba jak idą do kogoś i proszą o pomoc, a jak się nie da (lub ktoś poprostu na tym się nie zna/nie wie) to im wciskają instrukcje stronę producenta i zmuszają do przeglądania (ale sami za Anielkę tego nie zrobią).

  "42. Brak obsługi flashplayera
  Po co? Jest obsługa HTML5!"
  Tak, oczywiście jest html5, youtube nawet przeszedł na nią, ale na youtube świat się nie kończy, zdarzają się strony gdzie faktycznie może być przydatny.

  "26. Bardzo małe czcionki w wiadomościach (czcionek nie można zmieniać) są bardzo trudne do przeczytania dla starszych osób.
  Wcale nie są małe, skoro dużo osób narzeka, że są za duże... ;)
  Windows Phone 8
  Dodano możliwość zmiany rozmiaru czcionki."
  Tutaj nie można generalizować "bo większość" - to jest wg. nie troszkę krótkowzrocznie, bo to jest kwestia tego, jaki kto ma wzrok, Pan czy ja dobrze sobie radzimy ale są ludzie z taką wadą wzroku, że okulary przypominają denka słoików (z całym szacunkiem - nie jest to przytyk). I odmawiać im komórek bo nadal widzą ale już nie tak dobrze? Fakt, że też są ludzie, którzy mają bardzo dobry wzrok, więc zmiana rozmiaru czcionki chyba jest dobra - bo każdy może dopasować do tego jaki ma wzrok. Przynajmniej ja tak myślę.

  "51. Przyciski przyciszania/podgłośniania nie mogą być używane do zoomowania przy robieniu zdjęć.
  Yyyy? A dlaczego miałoby to tak działać?"
  Parafrazująć Yyyy? A dlaczego to tak nie miałoby działać? Właśnie na nokiach tak można było robić aby przyciskiem od głosu zoomować zdjęcia. (pamiętam że tak było na nokiach z symbianem, a jeszcze przed chwilą tak dla pewności sprawdzałem na nokii 500 - z symbianem ale tutaj był ten "symbian Bella", sprawdziłbym na starszych ale niestety nie mam opcji).
  Więc są tutaj przyzwyczajenia "starszych" użytkowników, którzy wcześniej mieli nokie ale jeszcze te z symbianem.

  "62. Telefony nie mogą być ładowane kiedy wyłączone.
  Jeśli zaczniemy ładować wyłączony telefon, wówczas (jeśli pozwala na to bateria) zostaje on uruchomiony. Chyba tak to powinno działać? :)"
  I tutaj znów wchodzimy w rewiry użytkowników "starych nokii" (tych z symbianem) gdzie można było sobie podłączyć na noc do kontaktu aby naładować go i wyłączyć telefon (nie każdy ma telefon non stop włączony - zresztą przyznam, że rozumiem, jak patrzę na te hordy ludzi, które ciągle gapią się na szkło i nie mogą bez niego przeżyć to jest to trochę smutne - proszę sobie wyobrazić dłuższą awarię prądu dla x-latka który całe życie przesiedział na gronach, nk.pl, fb i innych - zginie w 5 minut bo nie trafi do sklepu lub szpitala).

  Farkas   12 #146 30.11.2015 00:25

  @djfoxer mam dość dziwny problem. Niespecjalnie przeszkadza, ale jest. Lumia 640 WP 8.1 - aplikacja "Muzyka" widzi mi normalnie muzykę, ale aplikacje "Pliki" oraz "Folders" już jej nie widzą tam, gdzie ją zgrałem. Po prostu folder "Muzyka" czy to na karcie, czy na telefonie jest pusty wg tych aplikacji, a w praktyce zawiera pliki mp3.

  Autor edytował komentarz.
    #147 15.01.2017 22:04

  Bardzo dobrze, że u nas wreszcie też można założyć działalność gospodarczą całkowicie przez internet, wiele to ułatwia, a przede wszystkim oszczędza sporo czasu. Więcej informacji na ten temat na https://www.ifirma.pl/uslugi-ksiegowe/darmowy-program-do-faktur/o-usludze