Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Mega statystyki - dobreprogramy w liczbach (2011 r.)

Z okazji końca roku 2011, a także ze względu na moją pasję związaną ze statystką, postanowiłem zebrać dane o wpisach, jakie Redakcja dobrychprogramów zamieszczała na stronie głównej (zarówno newsy jak i felietony).
Dodatkowo, ażeby uzupełnić dane o jeszcze ciekawsze informacje, z każdego wpisu wyciągnąłem wszystkie komentarze.

Cel: zebranie danych na rok 2011 odnośnie wszystkich wpisów Redkacji na stronie głównej (newsy i felietony) + komentarze do nich.

Pod każdym wykresem, przedstawiającym wyniki analizy, dodałem komentarz, z subiektywną oceną przedstawionych danych. Zapraszam do lektury i własnej interpretacji.

Wynik: dane pobrane ze strony głównej dobrychprogramów na rok 2011.
Ilość wpisów: 2 315, ilość komentarzy: 85 563.
Kolejny krok: analiza i ciekawe przedstawienie zebranych danych.

Dodam jeszcze tylko, iż zebrane dane są ogólnie dostępne, jako iż portal umożliwia swobodne przejrzenie archiwalnych wpisów i komentarzy.

Zapraszam zatem do lektury!

Wyniki

Wpisy - ogólne dane

W ciągu roku 2011 na stronie dobrychprogramów pojawiło się:

2 315 wpisów Redakcji

Średnio 6.3 wpisu na dzień

Średnio 193 wpisu na miesiąc

Najwięcej wpisów 2011.08.25 - 15

W ciągu roku, 12 dni było bez żadnych wpisów

Średnia liczba znaków: 1 649 (minimalna: 300, maksymalna: 6 473)

Ilość wpisów i komentarzy - miesięcznie

Wykres poniżej przedstawia wpisy z podziałem na datę powstania (miesiąc). Dodatkowo dodano do wykresu dane, odnośnie sumarycznej liczby komentarzy do każdego wpisu.

KomentarzNajwięcej wpisów powstało w marcu oraz w sierpniu i wrześniu. Jednakże szczyt ilości komentarzy przypada na marzec. W pozostałych dwóch miesiącach odnotowano tylko chwilową tendencję wzrostową. Możliwe, że początek roku szkolnego i "kampanii wrześniowej" uniemożliwił niektórym dodawanie komentarzy ;) Z drugiej strony w marcu ilość wpisów nie była najwyższa, a mimo tego komentarzy była dużo więcej niż zawsze.

Widać także, zarówno w ilości wpisów jak i komentarzy do nich, jak sezon świąteczny w grudniu rozleniwia wszystkich, oraz jak rozpoczęcie roku mobilizuje "do dalszej i systematycznej pracy" ;) Zaś lipiec to tzw. sezon ogórkowy - wpisów jak na lekarstwo.

Ilość wpisów i komentarzy - podział na dni tygodnia

Kolejny wykres, prezentuje kiedy w tygodniu dodawane były wpisy przez Redakcję, oraz jak wcześniej, suma komentarzy.

KomentarzNie ma zaskoczenia, iż wpisów najwięcej powstawało w środku tygodnia. Weekendy zaś owocowały już w mniejszą ilość newsów. Małym zaskoczeniem mogą być dane z poniedziałku. Wówczas powstawało najmniej wpisów. Świadczy to o tym, że w Redakcji też pracują ludzie i w poniedziałek nie jest łatwo zacząć pracę ;) Oczywiście wiadomo, iż w weekend ciekawych informacji jest mniej, więc można to zauważyć w ilości wpisów.

Ilość wpisów i komentarzy - podział godzinowy

Trzeci wykres odnosi się również do wpisów Redakcji (+ komentarze użytkowników), jednakże podzielono je ze względu na to, w której części dnia powstały. Wydzieliłem cztery części dnia (ranek, popołudnie, wieczór i noc).

KomentarzDane na wykresie prezentują kiedy najczęściej powstają wpisy w ciągu dnia. Godziny popołudniowe są najbardziej atrakcyjne. Najwięcej w świat wychodzi newsów i ciekawostek. Są one najświeższe (z rana mogą być newsy z dnia poprzedniego, zaś wieczorem i w nocy wpis może zostać niezauważony przez użytkowników - patrz niżej "kiedy najczęściej komentujemy wpisy").

Komentarze - ogólne dane

W ciągu roku 2011 na stronie dobrychprogramów dodano:

85 563 komentarzy

Średnio 37 komentarzy na wpis

Średnio 234 komentarzy na dzień

Średnio 10 komentarzy na godzinę

Najwięcej postów do jednego wpisu: 663

17 wpisów było bez komentarzy

Najdłuższy komentarz: 9 870 znaków

Średnia liczba znaków w komentarzu: 266

Godziny w jakich najchętniej użytkownicy dodają komentarze

Pierwszy wykres odnośnie komentarzy dodawanych przez użytkowników portalu. Podział godzinowy (co godzinę) ilości komentarzy.

KomentarzBardzo ciekawy wykres uświadamia nas o tym, iż kumulacja wpisów obejmuje godziny południowe (najwięcej między 13.00 a 16.00). Może to świadczyć o tym, iż osobami dodającymi komentarze są ludzie młodzi (wówczas są już po szkole, na studiach jest "okienko" lub mają seminarium ;P ) Także osoby w pracy mające dostęp do komputera, w tych godzinach powoli przygotowują się do kończenia ciężkiej pracy.

Jeśli mielibyśmy określać statystycznego użytkownika dobrychprogramów za pomocą tego wykresu, można zauważyć, iż śpi on około 8 godzin (od północy). Zaczyna zaglądać częściej tuż przed południem, aby skupić uwagę na portalu popołudniu. W godzinach wieczornych powoli stopuje dodawanie komentarzy. Warto zauważyć skok pomiędzy godzinami 22 a 24 oraz 24 a 01. To etap kiedy kończymy wizytę na portalu.

Dni w jakich najchętniej użytkownicy dodają komentarze

Drugim wykresem opisującym komentarze jest prezentacja w jakich dniach użytkownicy portalu dodają je do wpisów na dobrychprogramach.

KomentarzIlość komentarzy jest oczywiście proporcjonalna do ilości wpisów na stornie głównej. Jednakże dokładnie widać, iż środa, czwartek i piątek są dniami wzmożonego komentowania. Poniedziałek także jest dniem mniejszego zainteresowania dodawaniem własnych opinii do wpisów (a i wpisów oczywiście jest też mniej), nawet mniej niż w niedzielę!

Ilość procentowa komentarzy ze względu na typ użytkownika

Poniższy wykres obrazuje, kto (jaki typ użytkownika) dodaje komentarze pod wpisami. Wyodrębniono 3 typu: użytkownik zalogowany, użytkownik niezalogowany i Redakcja.

KomentarzJak można było się spodziewać, najwięcej wpisów dodają użytkownicy posiadający konto na portalu (aż 68%). Opinii od osób niezalogowanych, chcących wyrazić swoje zdanie, nie jest mało (31%). Zatem, Redakcja ma jeszcze o kogo walczyć, w celu podniesienia liczby użytkowników mających konta na dobrychprogramach. Jeśli mowa o Redakcji, dodali oni ok 1% wpisów (czyli stali raczej obok, niż czynnie uczestniczyli, w nieraz bardzo burzliwych, dyskusjach pod wpisami).

Ilość procentowa komentarzy autorstwa Redakcji

Ostatni wykres prezentuje, jak procentowo rozkładają się komentarze, na poszczególnych członków Redakcji.

Szybka analiza wykresu i wszystko jest jasne. Palmę pierwszeństwa dzierży Ryan. Ponad połowę mniej posiadają Krogulec i Xyrcon, zaś Docent, gniemirowski i tomick, mają ok 1/4 ilości komentarzy Ryana.

TOP 6 najaktywniejszych użytkowników - statystyki

W tym akapicie przedstawię TOP 6 użytkowników pod względem ilości dodawanych komentarzy. Ilość znaków w komentarzach liczona była bez znaków, które przypadały na adresy url.

KomentarzAnonimPierwsze miejsce i złoto przypadło Anonimowi :) czyli tym wszystkim, którym nie tylko nie chciało się zalogować, ale również wpisać swój nick. Ponownie pokazuje to, iż jeszcze jest sporo osób, które mogłyby zasilić grupę osób posiadających konto na portalu.

wolf94Drugie miejsce i srebrny medal dla wolf94. Ponad 1.5 tyś komentarzy robi wrażenie. Dodał komentarz co 1.5 wpisu na stronie głównej! Średnia długość komentarzy (351 znaków) jest dużo większa od średniej globalnej (266 znaków). Jako jedyny użytkownik z TOP 6, który najwięcej opinii dodawał w godzinach wieczornych (od 18.00 do 24.00).

KONTO USUNIĘTEOstatnie miejsce na podium dla osób, którym administracja usunęła konta. Cóż, świadczy to o tym, iż dzięki ludziom czuwającym nad portalem, nie mamy nadmiernego trolowania i komentarzy-śmieci. Niepokojące jest jednak to, iż ilość tych opinii, dodanych przez osoby, które naruszyły regulamin, jest aż duża. Średnia długość wpisu poniżej średniej globalnej, świadczyć może o poziomie tych wypowiedzi.

Kolejne trzy miejsca zajęły osoby, dobrze znane użytkownikom, często przebywającym na portalu dobreprogramy. U przemo_li i RaveStar warto zwrócić uwagę na średnią długość komentarzy, dużo ponad średnią globalną.

Jeśli ktoś wyrazi chęć, podobne statystyki mogę podać dla zainteresowanych osób w komentarzach.

Redakcja - statystyki

Ostatnie zebrane dane dotyczą Redaktorów, piszących wpisy na głównej stronie dobrychprogramów. Warto zaznaczyć, iż część wpisów ma kilku autorów.

Prym wśród redaktorów wiedzie mmaja z 867 wpisami (37%!), tuż za nim Xyrcon z 602 wpisami na stronie głównej (26%), zaś trzecie miejsce przypadło Nicolassowi z okrągła liczba 239 komentarzy (11%).

Zapraszam do zapoznania się ze szczegółowymi statystykami ("własnych komentarzy ogółem" to liczba wszystkich komentarzy pod wpisami na stronie głównej, zaś Redakcja to wpisy sygnowane przez całą Redakcję).

Na koniec

Kończąc te małe podsumowanie roku 2011 na dobrych programach, liczę na to, iż statystki przedstawione tu, kogoś zainteresują i skłonią do przedstawienia swojego zdania na temat zebranych danych. Może coś takiego warto będzie zrobić za rok i porównać? Liczę również na jakieś uwagi i propozycje.

Pozdrawiam.

Edit 06.01.12

Średnia długość wpisu - zestawienie miesięczne

Kpc21 zasugerował, iż warto byłoby dodać wykres pokazujący długość wpisu ze względu na miesiąc. A zatem proszę bardzo :)

KomentarzKpc21 miał przypuszczenia, iż długość wpisów ostatnio zaczęła rosnąć. Faktycznie średnia długość ostatnio delikatnie rosła i w grudniu była największa. 

inne

Komentarze

0 nowych
  #1 05.01.2012 23:03

Ilość wpisów i komentarzy - podział na dni tygodnia - piękna krzywa Gaussa ;p

4lpha   10 #2 05.01.2012 23:52

"Kończąc te małe podsumowanie"

Oj, malutkie.

lucas__   13 #3 06.01.2012 00:04

Jestem pod wrażeniem, świetny wpis

Mantarak   3 #4 06.01.2012 01:19

Robi wrażenie. Dobra robota i dodatkowo lekkostarwnie podana. Gratulacje.

Inventer89   6 #5 06.01.2012 11:25

Odnośnie komentarzy: trochę pomogły wpisy tomkab :D

Triniti888   5 #6 06.01.2012 11:43

W jaki programie robiłeś wykresy?

Inventer89   6 #7 06.01.2012 11:48

@Triniti888

Wygląda na Office 2010.

Vanshei   16 #8 06.01.2012 11:55

Wow, niezły zbiór danych.
Ile czasu zajęło Ci to wszystko ?

Ardziej   5 #9 06.01.2012 12:17

Szacun.

Banan   10 #10 06.01.2012 12:35

Heh. Gratuluję. Ja właśnie będę robił już 6 podsumowanie miesiąca na blogach. Tylko, że tym razem dojdzie jeszcze 2010 i 2011 rok! Tutaj jest zapowiedź http://www.dobreprogramy.pl/Banan/zapowiedzBlogi-na-dobrychprogramach-Grudzien-i... =)

djfoxer   19 #11 06.01.2012 12:40

@Triniti888
A dokładniej w Excelu 2007.

@Vanshei
Wiadomo, że nie robiłem tego ręcznie ;) Napisanie programiku do przelecenia wszystkich wpisów to ok. 20 min., zaś program zebrał wszystkie dane w ok. 35min. Najwięcej czasu zajęło stworzenie grafik i wykresów, ciężko mi było dobrać kolory, żeby nie były ani zbyt blade, ani zbyt jaskrawe ;)

Ave5   8 #12 06.01.2012 12:41

Szacun :)

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #13 06.01.2012 12:50

No stary szacun dla Ciebie za pracę jaką włożyłeś w ten wpis. Zastanawia mnie skąd wziąłeś te wszystkie dane bo raczej na piechotę to nie możliwe. Pozdrawiam.

djfoxer   19 #14 06.01.2012 13:00

@Shaki81
No jasne :) Mały programik zrobiłem, zobacz mój wcześniejszy komentarz :)

pilarek   5 #15 06.01.2012 13:05

A czemu mnie nie ma w rankingu? 1310 komentarzy mam, a zdechłe multi Scoobiego (MSFT) jest :D

djfoxer   19 #16 06.01.2012 13:12

@pilarek
Oj kolego ;)
Bo 1310 komentarzy masz od początku założenia konta:) A to jest podsumowanie roku 2011. Jeśli jesteś ciekaw, to w roku 2011 dodałeś "tylko" 542 komentarzy :)

pilarek   5 #17 06.01.2012 13:17

Rozumiem i dzięki za info :)

W tym roku się lepiej postaram.

Kpc21   10 #18 06.01.2012 13:30

Ciekawy jestem, jak wyglądałby wykres długości newsów ze względu na miesiąc. Zauważyłem, że ostatnio się wydłużyły - można by było sprawdzić, czy mam rację.

Cebula REDAKCJA  19 #19 06.01.2012 14:24

Brawo !
Przypuszczam, że niektóre dane choć teoretycznie łatwo dla nas dostępne, mogą skłonić nas w redakcji do refleksji :)

underface   14 #20 06.01.2012 15:00

mega podsumowanie;p
gratki za świetną robotę i włożoną pracę

djfoxer   19 #21 06.01.2012 15:05

Dzięki wszystkim za uznanie ;)

djfoxer   19 #22 06.01.2012 15:06

@Kpc21
Challenge accepted!!! :D
Zaraz dorzucę wykres :)

djfoxer   19 #23 06.01.2012 15:21

@Kpc21 |
Dodałem wykres: "Średnia długość wpisu - zestawienie miesięczne" (na samym końcu wpisu).

Wolfgar   7 #24 06.01.2012 15:26

@up - To wina Xyrcon. Grudzień był bogaty we wpisy kwiatka redakcji.

Airborn   8 #25 06.01.2012 15:55

Świetna sprawa :) Gratulacje za chęci ;)

Ryan   15 #26 06.01.2012 16:19

Dobre statsy, zgodnie z oczekiwaniami wyszedłem na redakcyjnego trola. ;)

XeonBloomfield   5 #27 06.01.2012 19:06

Gratuluje świetnego podsumowania!

Ostatni Mohikanin   27 #28 06.01.2012 21:36

Pod koniec zeszłego roku napisałem do Redakcji portalu maila z propozycją zrobienia właśnie statystyk dotyczących działalności portalu i użytkowników w roku 2011. Też lubię wszelkie zestawienia i statystyki. Odpowiedzi niestety nie otrzymałem żadnej - ani na tak, ani na nie. Djfoxer - konsultowałeś coś z Redakcją przed pojawieniem się Twoich statystyk? Redakcjo - mój mail w ogóle dotarł/został przeczytany?

Ostatni Mohikanin   27 #29 06.01.2012 21:43

djfoxer - sugerowałbym małe poprawki językowe ;)
"Średnio 10 komentarza na godzinę"
"Średnio 37 komentarza na wpis"
oraz parę byków w samym tekście
Ogólnie - niezła robota ;)

  #30 06.01.2012 23:01

Przydały by się statystyki mówiące o tym, o czym najczęściej ludzie pisali na blogach.

Scottie33   4 #31 06.01.2012 23:49

Jakim programem/skryptem to robiłeś? Chodzi mi o zastosowany język (Perl? Python?) Czy mógłbyś udostępnić źródła? :-) Albo chociaż początek (body) takiego skryptu?

djfoxer   19 #32 07.01.2012 00:24

@Ostatni Mohikanin
Nie wysyłałem nic do Redakcji, uznałem, że jeśli ktoś z Redakcji będzie miał przeciw na pewno się odezwą. Kiedyś miałem obawy odnośnie mego wpisu o diodzie i okazało się, że ktoś tam trzyma rękę na pulsie ;) Jeśli byłyby jakieś uwagi z pewnością dostałbym jakieś info.

@PavloAkaLogan
Zobaczymy co zrobi Banan, jeśli się okaże, że będzie można to jakoś rozszerzyć pewnie coś tam zrobię ;)

@Scottie33
Pisałem w C# :) Zwykły parser html.

Axles   18 #33 11.01.2012 10:58

No ładnie ładnie, postarałeś się Foxerze :] Wszystko, zgrabnie i przejrzyście.
Wniosków z tego można dużo wyciągnąć, ale jeden jest pewny - najwięcej wpisów z użytkowników mają trolle, jeden usunięty, drugi chyba ucichł :)
Pozdrawiam i dalszych ciekawych wpisów i komentarzy życzę.