Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Motorola Moto 360 2 generacji — recenzja na sportowo

Moto 360 jest ciekawym smartwatchem, który będzie kupowany jako "przedłużenie" smartfonu. Otrzymywanie SMSów, powiadomień, szybsza i łatwiejsza komunikacja z zewnętrznymi usługami. To i wiele więcej otrzymamy wraz z przygarnięciem zegarka od Motoroli.

Przekonajmy się jednak, jak Moto 360 sprawdzi się w roli zegarka sportowego. Jeśli wydajemy na sprzęt na nadgarstek prawie 1.5 tyś zł byłoby miło, jakby mógł on spełniać także rolę zegarka sportowego. Zapewne wielu nabywców z chęcią będzie monitorować swoje codziennie aktywności fizyczne wprost z nadgarstka.

Wyniki uzyskane w testowanym smartwatchu porównałem z Garminem 630 (zegarkiem sportowym, który również ma funkcje smartwatcha), aby mieć punkt odniesienia, a także dane wynikowe, które mógłbym później porównać i ocenić.

Co zatem otrzyma osoba, która będzie chciała czasem pobiegać, przejść się lub policzyć kalorie spalone w ciągu dnia? Sprawdźmy!

Wykonanie

Zanim przejdę do poszczególnych funkcji Moto 360 2, warto napisać kilka zdań o wykonaniu zegarka. Motorola pokazała klasę w tym modelu. Smartwatch prezentuje się bardzo okazale i wygląda jak prawdziwy gadżet klasy premium. Koperta wykonana jest wzorowo, a skórzany pasek jest bardzo przyjemny i co ważne, szybko wysycha! Dodatkowo pasek można błyskawicznie i bezproblemowo wymienić na inny. Sam ekran jest duży i czytelny, nawet na słońcu.

Jakość wykonania jest bardzo wysoka i mimo wszystkich bajerów w środku, zegarek nie jest ciężki.

Pulsometr

Moto 360 2 generacji został wyposażony w pulsometr. Pod kopertą znajduje się czujnik, który z nadgarstka odczyta nasze tętno. Oczywiście tego typu rozwiązania obarczone są błędami, ale nawet szanujące się firmy jak Garmin, mają w swojej ofercie zegarki z pulsometrem wbudowanym w urządzenie.

W celu sprawdzenia pulsometru w Moto 360, porównałem jego wyniki z opaską na klatkę piersiową od Garmin 630.

Różnica pomiędzy odczytami z Moto 360, a pasem od Garmina wahała się w okolicach 5-10%. Najwięcej różnic było w trakcie biegu, w stanie spoczynku, kiedy się nie ruszamy, odczyty z obu urządzeń można uznać za bardzo podobne. Co ciekawe nie trzeba wcale mieć mocno przyciśniętego zegarka, aby czujnik od Motoroli wykrywał tętno.

Różnice w odczycie nie są bardzo znaczące i pomimo delikatnie innych wyników za rozwiązaniem wbudowania pulsometru w zegarek przemawia niewątpliwie wygoda. Zintegrowany z obudową czujnik tętna w urządzenie sprawia, że cały czas możemy mierzyć swoje tętno, nie tylko podczas wysiłku fizycznego. Pas zakładany na klatkę piersiową na cały dzień jest już pójściem na kompromis stanowczo za daleko ;)

Krokomierz

Smartwatch od Motoroli posiada również wbudowany krokomierz. Nadaje się on idealnie do tego, aby w trakcie dnia nie zapomnieć o niezbędnym ruchu. Możemy ustawić minimalny limit kroków danego dnia, dzięki czemu łatwiej będziemy monitorowali naszą aktywność, a także mobilizowali się do poruszania się w ciągu całego dnia.

Tarcze na zegarku mogą również informować o postępach w osiągnięciu minimalnej ilości kroków. Takie małe osiągnięcia i dzienne limity niezmiernie wpływają pozytywnie na nasze chęci do aktywności fizycznej. Jestem przekonany, że jest to świetny motywator.

Jakość wyników krokomierza jest bardzo zbliżona do tego, co w tym samym czasie obliczył Garmin 630. Po spokojnym spacerze ilość kroków zanotowana przez Motorolę wynosiła ok. 5300, Garmin pokazał 5050. Na krótszych odcinkach różnica jest niezauważalna.

Bieganie w Moto 360 bez smartfonu?

Moto 360 jest przedłużeniem smartfona i mimo, że bez niego również może świetnie działać, to w takim przypadku będzie on ograniczony. Największym mankamentem jest brak GPS w samym zegarku, trochę dziwne jak na sprzęt kosztujący niemałe pieniądze. Czy jednak uda nam się zmierzyć bieganie tylko przy pomocy Moto 360? Czy ma to sens? Okazuje się, że tak! :)

Postanowiłem to zmierzyć i wybrałem się na bieganie z dwoma zegarkami. Moto 360 analizował dystans jedynie za pomocą krokomierza (w aplikacji ustawiona była opcja biegu wewnątrz budynku), zaś w Garminie uruchomiłem standardowy bieg z GPSem.

Jakie były wyniki? Zrobiłem delikatną przebieżkę na odległość 10 km. Moto 360 ze swoim krokomierzem po 5 km był "w tyle" jedynie ok. 400 m. Wydaje się to wynikiem całkiem niezłym, jak na tego typu metodę zliczającą odległość. Na koniec biegu różnica na niekorzyść Moto 360 wynosiła 1 km.

Jeśli ktoś chce pobiegać raz na jakiś czas na niewielkie dystanse i ma Moto 360, może spokojnie wybrać się z zegarkiem na krótkie przebieżki. Różnica pomiędzy wynikami nie jest na tyle duża, aby dyskwalifikować smartwatch od Motoroli jako urządzenie do mierzenia dystansu dla casuali :) Szkoda tylko tego braku GPS, oj szkoda.

Bieganie w Moto 360 ze smartfonem?

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby biegać z zegarkiem i telefonem. Wówczas zdajemy się na GPS w smartfonie, a na nadgarstku szybko sprawdzimy czas, tempo, tętno czy progres biegu. W takim wypadku na Moto 360 uruchamiamy aplikację, która łączy się z telefonem. Wówczas dokładność pomiaru i dostępne opcje są bardzo rozbudowane. Jeśli ktoś ćwiczył z telefonem, to na pewno opcja jakiegokolwiek wysiłku fizycznego dodatkowo z zegarkiem będzie niezmiernie interesująca.

Jakie aplikacje warto zatem zainstalować i z jakich korzystać? Oto lista...

Aplikacje na Android Wear

Wspominałem o mierzeniu pulsu, chodzeniu i bieganiu, ale nie wymieniałem jakie aplikacje warto zainstalować, to nie przypadek. Otóż... wcale nie trzeba nic instalować :)

Wraz z Moto 360 dostajemy aplikację od Motoroli, która całkiem nieźle monitoruje naszą aktywność fizyczną. Oczywiście to nie wszystko.

Moto Body

Smartwatch posiada już wbudowaną aplikację Moto Body. Można szybko zmierzyć puls, kroki, ilość spalonych kalorii czy zrobić krótką przebieżkę, nawet bez połączenia z telefonem!

Jeśli dodatkowo sparujemy urządzenie z telefonem, wówczas aplikacja wykorzysta GPS w smartfonie i dostaniemy szczegółową trasę naniesioną na mapę. Jednakże nawet bez tego zmierzymy bieg (na bieżni, ale też i na krótkiej przebieżce na świeżym powietrzu, patrz wyżej). Wówczas, podobnie jak na zegarkach sportowych, telefon przedstawiać będzie dystans biegu, tempo czy puls. Moto 360 poinformuje także o każdym przebiegniętym kilometrze.

Wyniki przesłane mogą być do aplikacji na smartfonie, wówczas sprawdzimy szczegółowe statystyki aktywności fizycznej na dużym ekranie.

Google Fit

Kolejna aplikacja warta uwagi to Google Fit. Jest ona znacznie bardziej zaawansowana niż Moto Body. Możemy nie tylko mierzyć dystans przebyty w trakcie chodzenia czy biegania, ale także analizować jazdę na rowerze czy ćwiczenia fizyczne jak pompki lub brzuszki.

Dużym plusem jest to, iż aplikacja dodaje do zegarka własną tarczę na której widnieją kroki. Stąd też szybko przejdźmy do szczegółów, gdzie zmierzymy tętno w danej chwili lub sprawdzimy aktywność fizyczną z ostatniego tygodnia.

Co wybrać?

Aplikacja Google Fit jest dość podobna do Moto Body, jednakże oprogramowanie od Google lub płatać figle.

Za Google Fit przemawia większa ilość ćwiczeń, aczkolwiek Moto Body jest aplikacją znacznie bardziej dopracowaną i przyjemniejszą w obsłudze. Dodatkowo lepiej radzi sobie z bieganiem bez smartfonu (czyli bez GPSu). Również Google Fit zaliczyło kilka razy dziwne skoki w przeliczaniu kroków. Na koniec testów częściej korzystałem z aplikacji od Motoroli, niż z odpowiednika od Googla.

Podsumowanie

Moto 360 w roli sportowego smartwacha sprawdza się nad wyraz dobrze. Pulsometr, jak na opcję wbudowaną w kopertę, jest świetną opcją do mierzenia ogólnego tętna. Nie liczmy na dokładność, jak w pasie na klatkę, ale nie tego się spodziewamy od pulsometrów na nadgarstek.

Ćwiczenia z Moto 360, jak i ogólny monitoring aktywności fizycznej bez połączenia z telefonem, bardzo mnie zaskoczył. Mierzenie kroków, bieg na bieżni, a nawet przebieżki na świeżym powietrzu (na krótkich dystansach) są jak najbardziej możliwe. Jeśli nie zależy nam na oznaczeniu trasy, to taka opcja sprawdzi się idealnie. Niestety, brak GPSu jest jednak odczuwalny i szkoda, że za takie pieniądze nie dostaliśmy wbudowanego moduły GPS. Może w 3 generacji urządzenia zostanie to dodane :)

Podłączając urządzenie pod smartfon, prócz powiadomień, otrzymamy także łączność z GPSem. Pozwoli to wówczas na jeszcze precyzyjniejsze obliczenie przebytego dystansu.

Jeszcze kilka zdań o baterii. Cóż, jeśli podłączymy Moto ze smartfonem to wytrzyma on cały dzień bez problemów. W przypadku, gdy odłączymy go od telefonu i sieci, wówczas ten czas wydłuży się do 3 dni. Jest to wynik porównywalny do innych tego typu urządzeń.

Wspomnieć muszę też o mierzeniu spalonych kalorii. Jak w każdych tego typu przypadkach, wynik jest różny, w zależności od aplikacji jakiej użyjemy. Pomimo, że oprogramowanie ma dostęp do przebytego dystansu i pulsu, to tego typu dane traktowałbym jako dość ogólne i z przymrożeniem oka ;)

Do mierzenia aktywności poleciłbym Moto Body. Jest to przemyślana aplikacja, szybka i niezawodna. Idealnie sprawdzi się z podłączonym telefon, jak i nawet bez niego. Czekam tylko, aż otrzymamy dodatkowe opcje jak np. jazda rowerem, aczkolwiek w tym przypadku można zmierzyć dystans przy pomocy konkurencji - Google Fit.

Moto 360 drugiej generacji jako zegarek sportowy nada się idealnie dla osób, które obok eleganckiego smartwatch chcą monitorować na bieżąco aktywność fizyczną. Jeśli dodatkowo, w ramach relaksu i zdrowia, biegają niewielkie dystanse, np. do 10 km, to z pewności z zakupu Moto 360 2. generacji będą zadowolone.
 

sprzęt oprogramowanie urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
pamix   7 #1 24.08.2016 18:12

Dwa zegarki jednocześnie. Musiało wyglądać to przekomicznie. Czego jednak nie robi się dla wyższych celów.

fiesta   15 #2 24.08.2016 20:11

Ponad 1300 PLN za szykowną zabawkę? Nie to nie dla mnie ...

  #3 24.08.2016 20:54

brak GPS za tę cenę to porażka

Sławomirk12   2 #4 24.08.2016 20:56

Brak GPS za tę cenę to porażka, a smatrtfon + smatwatch podczas biegania, to nieporozumienie, przecież wystarczy sam smartfon

mikolaj_s   15 #5 24.08.2016 21:20

Póki co wolę Garmina. Moto jest do tego za drogi, może jakby jednak miał ten GPS byłoby warto go kupić.
To raczej inny rodzaj sprzętu. Nie zastąpi ani zwykłego zegarka, ani jak tu widać sportowego.

T_K   5 #6 24.08.2016 21:40

Ta popatrzeć sobie mogę, ale chyba musiałbym sobie na nogę założyć.

Pieprzyć matkę naturę, obdarowała mnie bardzo małymi nadgarstkami i przedramieniem jak u 7 latka + morda jak u 15 latka, a człowiekowi już ponad 21 tyka na zegarku...
I te pieprzone uczucie, gdy jedziesz samochodem i każdy patrzy się jakby zobaczył gimbusa jadącego na nielegalu...

#gorzkieżale

Autor edytował komentarz w dniu: 24.08.2016 21:41
wieszak   11 #7 24.08.2016 21:42

@fiesta: Cena ścina z nóg.
Trzeba przyznać jednak, że ładny ten "zegarek"

  #8 25.08.2016 06:50

Panowie tylko zegarek od Motoroli nie jest konkurentem dla garmina, tylko dla Apple Watch oraz innych tego typu zegarków. Zegarek Apple i samsunga tez nie posiada wbudowanego GPS, warto byłoby porównać te modele ze sobą. Pytanie czy taki zegarek to zabawka, w mojej opini nie, gdyż nie musze za każdym razem wyjmować telefonu jak dostanę sms, czy ktos do mnie dzwoni, nie przeszkadza podczas pracy, do tego jest szykowany i elegancki

fiesta   15 #9 25.08.2016 07:32

@wieszak: dlatego napisałem "szykowna zabawka" :)

  #10 25.08.2016 08:28

@T_K: To sie wez za siebie. Ja mam zaraz 34, a czuje sie jak 20 latek. Pocwicz troche- uczciwie 6 miesiecy. Ja nigdy tak dobrze nie wygladalem jak dzis.

  #11 25.08.2016 09:13

Takie podstawowe pytanie, ile działa na jednym ładowaniu?

djfoxer   19 #12 25.08.2016 09:16

@pamix: Lans na dzielni ;)

@fiesta @mikolaj_s Cena jest niby wysoka, ale zegarek wygląda na prawdę zacnie i widać, że nie jest to tania zegarynka za 100 zł :)

lordjahu   22 #13 25.08.2016 09:50

Jakie czasy działania ?

WODZU   18 #14 25.08.2016 11:19

Na tym zdjęciu http://gallery.dpcdn.pl/imgc/UGC/75871/g_-_-x-_-_-_75871x20160822205709_0.jpg widać, że zegarek wyraźnie ściąga Cię na jedną stronę ;)

Autor edytował komentarz w dniu: 25.08.2016 11:19
AntyHaker   22 #15 25.08.2016 11:53

@fiesta: Szykowną? Nie wydaje mi się ^^ Brzydkie to jak noc.

  #16 25.08.2016 12:14

@AntyHaker: noc jest piękna.

AntyHaker   22 #17 25.08.2016 12:21

@Areh: Co kto lubi - ale fakt, noce również bywają piękne ^^

misiek440v2   7 #18 25.08.2016 12:25

dno, kolejna zabawka. Czekam na recenzje polar m600

misiek440v2   7 #19 25.08.2016 12:53

1km na 10km to masakryczna różnica

darek719   40 #20 25.08.2016 13:44

Solidna recenzja! :)
Zegarek bardzo fajny, mniej już sam licznik kroków motywował by do korzystania a to nie wszystkie atuty urządzenia. Minus cena... no i zapewne czas pracy na baterii (?)

mikolaj_s   15 #21 25.08.2016 14:09

@djfoxer: Pewnie. Zależy ile ktoś jest gotów wydać na taki gadżet :)

Pudel89   11 #22 25.08.2016 18:02

@djfoxer: Cena jest wysoka i to "na prawdę" :)
Rozumiem, że ważny jest styl, ważny jest wygląd. W końcu to zegarek ale skoro recenzja jest na "sportowo" to taki gadżet jest totalnie zbędny za aż taką cenę.
Używam Polara M400 i szczerze powiedziawszy gdybym szukał stylu wziąłbym pewnie Polara V800.
Dla mnie bieganie czy wysiłek z masą gadżetów przy tyłku jest nie bardzo a tutaj trzeba byłoby być masochistą i używać jeszcze telefonu :)

mordzio   15 #23 25.08.2016 18:37

@misiek440v2: Weź pod uwagę, że Moto360 nie ma wbudowanego modułu GPS.

T_K   5 #24 25.08.2016 22:57

@Anonim (niezalogowany): "To sie wez za siebie. Ja mam zaraz 34, a czuje sie jak 20 latek. Pocwicz troche- uczciwie 6 miesiecy. Ja nigdy tak dobrze nie wygladalem jak dzis."

Nie chce mi się, bo musiałbym zmienić dietę. Więcej jeść, ale to wymagałoby czasu żeby wątroby nie potrzebnie nie przeciążyć. Jedynie w tym roku zacząłem robić pompki, masy mięśniowej nie przybyło ale kondycja duża lepsza. Odczuwalna jeżdżąc rowerem albo biegnąć do monopolowego ;)

djfoxer   19 #25 26.08.2016 00:15

@lordjahu: @darek719: Z baterią jest bardzo różnie. Przy używaniu w połączeniu ze smartfonem wytrzymuje dzień. Czyli z rana oczepiam od ładowarki, wieczorem już krzyczy, że chce prądu. Jeśli jednak nie mamy podłączonego Moto 360 z telefonem, wówczas można chodzić z Moto nawet 3 dni!

djfoxer   19 #26 26.08.2016 00:19

@Pudel89: Moto 360 na pewno sprawdzi się u osób, które albo biegają nie na duże dystanse, i odległośc liczona krokomierzem im starcza. Ewentualnie będą nim zachwycone osoby i tak biegające zawsze z telefonem. A takich ludzi jest sporo, nawet jak w maratonach się biega, to widać, że są tacy zapaleńcy.

Co do stylu i V800, to nie przesadzajmy :P wygląda on paskudnie, jak zabawka z lat 90tych :P Daleko Polarowi do zegarków Garmina czy Suunto.

djfoxer   19 #27 26.08.2016 00:21

@misiek440v2: "1km na 10km to masakryczna różnica" - gdyż mierzono dystans tylko krokomierzem. Polar jest fajny, ale firma ma jeden problem, ich zegarki są paskudnie brzydkie w porównaniu do konkurencji :)

djfoxer   19 #28 26.08.2016 00:25

@Sławomirk12: "a smatrtfon + smatwatch podczas biegania, to nieporozumienie, przecież wystarczy sam smartfon" - ale nie do końca. Mając na ramieniu tel. nie zobaczysz żadnych danych o biegu, ani prędkości, tempa czy nawet pulsu. Sam smartfon jest spoko, jako rejestrator, do przejrzenie statystyk na koniec bieg, ale w trakcie nie będziesz ręki wyginał żeby coś tam ledwo dojrzeć :)

W@WODZUTo wiatr :P

misiek440v2   7 #29 26.08.2016 01:14

@djfoxer: bzdura, na ręce v800 wygląda ślicznie jeszcze wersja z dymionymi bokami. A co samego krokomierza jak by się postarali to by dokładniej pokazywał ale lepiej wprowadzić funkcje na odwal się. Wystarczyło zrobić kilka kalibracji (jakby była taka funkcja i przynajmniej na płaskim terenie ta odchyłka by się zmniejszyła). Footpody mają odchyłkę w granicach 2%. No i trzeba zaznaczyć że polar robi zegarki sportowe a nie zabawki dla gadżeciarzy z portali IT. W sumie najładniejsze zegarki sportowe to suunto dalej fenix później polar i na końcu brzydkie garminy z niższych półek :) . Oczywiście to rzecz gustu ale v800 mimo że na zdjęciach słabo wygląda to na ręce bardzo fajnie się prezentuje. Co do telfonu to on jest dokładneijszy niż to poskudctwo od moto, na maratonie to by ci wyszła odchyłka ponad 4km to jest 16-20minut. Powodzenia z takim sprzętem, to już więcej bym ze stopera odczytał niż z tego krokomierza. A bateria w v800 trzyma 30 dni

Autor edytował komentarz w dniu: 26.08.2016 01:21
misiek440v2   7 #30 26.08.2016 01:20

@djfoxer: a wracając co do telefonu to mając go na ramieniu poda Ci odpowiednie dane , choć do komfortu zegarka mu daleko. Wystarczy jak PAni do słuchawek podyktuje odpowiednie dane co kilometr puls średnie tempo i czas i będzie ot bardziej miarodajne niż wszelakie smart zegarki czy opaski

djfoxer   19 #31 26.08.2016 01:37

@misiek440v2: Nikt nie karze biegać z samym Moto 360 w maratonach, ale połączenie smartfon + zegarek (zegarek bez GPS) jest mega wygodne i nie trzeba czekać co kilometr na raport Pani z Endomondo :) Szczególnie przydatne jak chcesz monitorować cały czas tempo, a na pewno jak trzeba spr. tętno w danej chwili. Sam smartfon jest fajny, ale jak już pisałem, niewygodny w trackie biegu do monitoringu szczegółów biegu w każdej chwili. Oczywiście zegarek z GPS to już inna bajka :)

Co do to V800, to wybacz, ale nie wygląda on atrakcyjnie. Mam Garmin 630 i można z nim chodzić na co dzień. V800 przypomina mi trochę smartopaskę z aliexpress, ale to już indywidualne odczucia :P Stylistyka zegarków od Polara odrzuca :)

misiek440v2   7 #32 26.08.2016 01:47

@djfoxer: "Garmin 630"

no to widzisz mamy odmienne gusta twój Garmin wygląda jak zabawka z odpustu dla mnie. Za to v800 bardzo schludnie http://goo.gl/ptc1xm

Pudel89   11 #33 26.08.2016 08:53

@djfoxer: Kurde nie zgadzam się co do Moto 360 :)
Skoro na 10km robi przekłamanie 1km to nawet ten sposób nie jest ćwierć miarodajny. Zresztą jak sam mówisz, teraz ludzie biegają z telefonami i im to starcza :)
A co do V800 to faktycznie przykład z czapy ale taki Suunto Ambit3 już ciekawie wygląda, choć Kailash to dopiero coś :D

misiek440v2   7 #34 26.08.2016 10:28

@Pudel89: "Suunto Ambit3"

suunto ogólnie są ładne, choć nie wszytkie dobrze leżą na ręce. Swego czasu przymierzałem ambit 2 i 2s i ten model niższy dużo lepiej się prezentował mimo że to niższy model. 2 saphire był strasznie gruby i odstawał od ręki czego na zdjęciach w necie widać nie było

misiek440v2   7 #35 26.08.2016 10:32

zresztą takich zegarków i tak nie kupuje się dla wyglądu a dla funkcjonalności i taki v800 bije na głowę wspomnianą wyżej 630ke jeśli chodzi o trening

darek719   40 #36 26.08.2016 10:45

@djfoxer: Nie tak źle ale i tak mało :)

Sławomirk12   2 #37 26.08.2016 21:57

kiedyś wystarczyło mieć zegarek z lap memory, np. 30 (fajny był casio, nawet mam jeszcze - służył 22 lata), no i umiejętność zmierzenia tętna palpacyjnie, by trenować bieganie. Potem pulsar z opaską, która niestety uciska. Teraz trzeba mądrze rozważać między wyglądem, funkcjonalnością, sprawdzalnością pomiarów, no ceną, cieszą też bajery, jak GPS i automatyczny pomiar prędkości na 1 km. i inne wskazania, które z tego wynikają.
Moto nie ma GPS, ja osobiście zastanawiam się nad Samsungiem Gear S2, w wersji clasic, bo już tylko amatorskie bieganie, a i sprawi się dobrze przy garniturze, tylko cena mnie przeraża.

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.