Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Opera Mobile na Windows Phone

Windows Phone posiada jedyną słuszną przeglądarkę, czyli Internet Explorera w wersji mobilnej. Pomimo tego, iż IE na WP jest naprawdę świetną przeglądarką, każdy tęskni za czymś innym i lepszym. Tak powstał między innymi UC Browser, czyli alternatywna przeglądarka do internetu (polecam sprawdzić!). Oczywiście nadal brakowało "króla" przeglądarek mobilnych, czyli Opery. Ktoś postanowił wziąć sprawy w swoje ręce...

Opera Mobile na Windows Phone 7.5

Pod koniec 2011 roku na XDA-Developers pojawiła się Opera Mobile na Windows Phone. Był to tak naprawdę port z poczciwego Windows Mobile. Pamiętamy oczywiście, iż Windows Phone 7.x bazują w linii ciągłej na starym systemie mobilnym + środowisko uruchomieniowe w Silverlight. Ze względu na to, iż był to pliki exe z odpowiednią warstwą do otwarcia na naszym systemie, wymagane było posiadanie pełnego odblokowania. Na to mogły sobie pozwolić jedynie urządzenia z custom romem. Aż do teraz...

WP7 Root Tools 0.12 - uruchamianie natywnych aplikacji!

W tym tygodniu pojawiła się, wreszcie dług oczekiwana, aktualizacja do WP7 Root Tools 0.12. Prócz dodania kilku tweaków do systemu, instalacji certyfikatów i spolszczenia, otrzymujemy także... możliwość uruchamiania natywnych aplikacji (exe)!

Dzięki temu, bez podmiany romu, możemy poprzez WP7 Root Tools, "aktywować" aplikację i biblioteki, które będą działały w trybie natywnym. Jest to o tyle ważne, iż do tej pory wgranie custom romu nie było możliwe na wszystkich urządzeniach. Co więcej, nie zawsze proces był prosty, a i istniało ryzyko uszkodzenia sprzętu.

Obecnie wystarczy mieć odblokowanie interop i ściągnięte WP7 Root Tools 0.12. W przypadku Opera Mobile, należy pobrać z forum XDA plik OperaMobile10_ForAllUnlocks, zainstalować xap i nadać prawa roota. Dla tej ostatniej czynności, wystarczy w WP7 Root Tools wejść na zakładkę Uprawnienia i dla Opery aktywować przełącznik. W tym momencie zostaną przetworzone pliki wykonawcze i biblioteki aplikacji, aby mogły zostać uruchomione z podwyższonymi uprawnieniami (UWAGA! Proces może potrwać do kilku minut).

W taki oto prosty sposób dostaliśmy działającą Opera Mobile na Windows Phone, bez wgrywania custom romu. Co ciekawe, w przyszłości autor WP7 Root Tools, planuje dodać instalację sterowników m.in do przesyłania przez bluetooth.

Opera Mobile na Windows Phone - trochę ponarzekajmy

Początki bywają trudne i w tym przypadku jest podobnie. Ze względu na to, iż jest to port z Windows Mobile, otrzymujemy wersję zaledwie 10. Niestety czuć to.

Część stron nie wyświetla się do końca poprawnie. Na przykładzie witryny dobrychprogramów, można zauważyć problem z cssami (kolumny). Co więcej brak obsługi HTML5 sprawia, iż nie uświadczymy żadnych funkcji, jak choćby filmów osadzonych na stronach. Można również czasem zauważyć błędy w wyświetlaniu tabel, szczególnie widać to przy powiększeniu.

Będąc przy powiększeniu. Otóż ta wersja Opery nie obsługuje wielodotyku, a zatem "uszczypnięcia" nie pomniejszą/powiększą strony. Jedyna opcja to staromodne "stukanie" w stronę lub przycisk zoom.

Idąc dalej. Brak obracania obrazu, to już większa bolączka, choć podobno autor ma ją wyeliminować w nowej wersji. Z wad wymienię jeszcze to, iż nie posiadamy możliwości zmiany trybu pracy z wersji mobilnej na stacjonarną. Przez co, niektóre strony wyświetlane są w wersji pod komórki i nic nie możemy niestety z tym zrobić. Bolesne jest również brak cofania przy pomocy przycisku wstecz na obudowie. Niestety.

Na koniec jeszcze ciekawostka. Ta wersja Opery, ma tendencję do znikania... Niby istnieje w pamięci (ponownie otwarcie przywraca aplikację do wcześniejszego stanu), ale nie ma jej w procesach (rootkit? :P )

Opera Mobile na Windows Phone - a jednak są i małe plusy

Zacząłem od wad, ze względu na to, iż są najbardziej rzucające się w oczy. Port Opery ma jednak i sporo zalet. Warto na początek zaznaczyć, iż jest to w sumie pełni działająca Opera Mobile. O dziwo jest ona całkiem szybka, jak na tego typu aplikację. Pomimo problemów z zoomem, strony przegląda się całkiem przyjemnie. Nawet archaiczny interfejs (dwa paski na dole i góry ekranu) nie jest uciążliwy.

W "zestawie" dostajemy opcję, których próżno szukać w IE na Windows Phone. Mamy tu zatem wyszukiwanie po stronie, działające świetnie. Co jeszcze? Pobieranie plików, bez względu na typ (z możliwością wyboru miejsca pobrania). Dodatkowo możemy zapisywać w cacheu strony www i później przeglądać je offline. Kolejny miły dodatek z Opery.

Nadal jednak przeszkadza to, iż część stron ma problemy z wyświetlaniem kolumn. Nowa wersja WP7 Root Tools, pozwalająca uruchamiać aplikacje natywne, przyczyni się to zapewne do ulepszenia portu Opery. Teraz jeszcze więcej osób będzie w stanie zainstalować ją, a co za tym idzie, autor portu, będzie miał dla kogo tworzyć lepsze wersje. Jest jeszcze sporo do naprawienia, ale potencjał jest spory. Szkoda, tylko, że to ostatnia wersja Opery Mobile na Windows Mobile, a zatem samo renderowanie nic się zapewne nie zmieni.

Jednakże moc drzemiąca w WP7 Root Tools może nas jeszcze zaskoczyć i nie skończy się tylko na Operze, ale dostaniemy też inne porty z Windows Mobile. Szczególnie, że chodzą słuchy, iż WP7 Root Tools już jest testowany pod Windows Phone 8 (oparty jest o linię NT, a za tym idzie jeszcze więcej możliwości!). Obecnie Opera jest ciekawostką i próbą tego, co można wrzucić na Windows Phone, a o czym nigdy nie pomyśleliby twórcy systemu. Polecam sprawdzić jak zachowuje się port, jednej z popularniejszych przeglądarek mobilnych.

 

internet porady urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
arlid   16 #1 19.11.2012 17:43

Wygląda jak.. Opera xD Ciekawy wpis. Tak patrząc z dystansu (czasowo) to z WP chyba zawsze będzie zabawa :)

djfoxer   19 #2 19.11.2012 17:45

@arlid
Zabawa tylko dla tych co chcą się bawić, reszta ma działający system OOTB :P

mordzio   15 #3 19.11.2012 18:09

Prościej się nie da? Co to za smartfon bez Opery...

djfoxer   19 #4 19.11.2012 18:28

@mordzio
" Co to za smartfon bez Opery..." - windows phone ;)

Semtex   19 #5 19.11.2012 20:21

Ale żeby użyć Root Tools to trzeba mieć odblokowany developersko telefon, tak?

adiksw   3 #6 19.11.2012 20:43

@mordzo: Jest aplikacja od Nokii: Nokia Express, która działa na pewno nie gorzej niż Opera! Więc co to za telefon bez opery? Świetny, gdyż jest Nokia Express. Chociaż na razie to beta ale już blisko wersji finalnej chyba ;)

Semtex   19 #7 19.11.2012 20:50

@adiksw
Testuję ten wynalazek Noki i powiem Ci że daleka droga przed nimi do "stabilności" a o sukcesie nie wspominając :P Działa to opornie :)

xomo_pl   24 #8 19.11.2012 21:49

ciekawe kiedy (i czy w ogóle) doczekamy się opery na WP bez rootów itp...

  #9 19.11.2012 22:00

Raczej nie doczekamy. To po prostu bezpośrednio poza interesem Microsoftu aby dać możliwość instalowania czegoś innego. Słabnie im udział IE na komputerach, to chociaż na smartfonach chcą zostawić. Niby w WP8 jest już kod natywny, ale, z tego co słyszałem, rzeczy potrzebne do alternatywnej przeglądarki nadal są zablokowane.

djfoxer   19 #10 19.11.2012 22:34

@semtex
Musisz mieć jeszcze odblokowanie interop. Developerskie w tym przypadku to za mało.

A Nokia Express to ciekawy wynalazek, ale faktycznie bywają czasem dziwne zawieszki i zamiast strony zwracany jest kod błędu i nic więcej. Myślałem, żeby zrobić taki mały test przeglądarek na WP7.5: IE vs UC Browser vs Nokia Express vs Opera Mobile. Ktoś zainteresowany? :)

@lukasamd
Jest na to jednak pewien patent ;) Otóż w WP8 można pisać aplikacje na DirectX w C++. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby napisać przeglądarkę w C++ z XAMLem :)

xomo_pl   24 #11 19.11.2012 23:33

blokując niezależność twórców softu odcinają sobie raz tychże twórców a więc i programów mniej a dwa userów, którym to co domyślne nie starcza a nie chcą ingerować w system...

Jak dla mnie tak długo jak nie będzie opery na WP ten system jest stracony, nawet gdyby ie był świetny na WP- ja nie zamierzam sobie przypominać wszystkich haseł do stron jakiem mam w operze a dzięki synchronizacji mam je na wszystkich operach, tj: tablet, smartfon, laptop....

wojtekadams   19 #12 20.11.2012 11:21

Szczerze mówiąc mało się interesuje tematami związanymi z WP X i bardzo mnie zaskoczył twój wpis, że trzeba tak się nawojować, aby uruchomić jedną z podstawowych przeglądarek. Microsoft ciągle mnie zaskakuje i chyba nigdy to się nie zmieni ...

Bucic   9 #13 14.12.2012 21:13

IE w WP 7.5 działa tak dobrze, że nie tęskno mi nawet za funkcjami synchronizacji ulubionych i haseł! Prostota, funkcjonalność, szybkość. Brakuje mi tylko wyszukiwania na stronie, ale da się to zrobić pewną sztuczką. Wystarczy poszukać.