Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

PC powraca jako znacząca platforma do gier

Od dawna mówi się, że rynek gier na PC umiera. Zmierzch ery PC, co także wiąże się z końcem rynku rozrywkowego na przysłowiowych blaszakach, ogłaszany jest już od kilku lat. Czy jednak takie stwierdzenia, nie są zbyt wcześnie? Wygląda na to, iż może być wręcz odwrotnie. Otóż gry na PC odżyły i mają się coraz lepiej, co zauważyli producenci (niechętnie i po cichu!). W kilku punktach postaram się przedstawić subiektywną, wizję odrodzenia przemysłu rozrywkowego (gier) na komputerach osobistych.

Od czego zacząć, hmm, a zatem ktoś powiedział, że...

Piractwo na PC wynosi 95%?

Swego czasu wiele móiło się o tym, iż użytkownicy pecetów nie są chętni do kupowania gier. Szerokim echem odbiły się słowa prezesa Ubisoftu,Yves Guillemot, który powiedział, iż na PC piractwo może wynosić, aż 95%! Czy aby na pewno? Rynek PC jest ogromny i nie jest już tak łatwo jak kiedyś, sprzedać słabą grę licząc tylko na znany tytuł (patrz: E.T. the Extra-Terrestrial). A że można zarobić na rynku blaszaków i to sporo, niech przykładem będzie już osławione Diablo III, które w ciągu 24h sprzedało się w 3.5 milionach kopii! Warto przypomnieć również, iż pomimo spadającej liczby abonentów, World of Worldcraft, nadal posiada ogromne rzesze użytkowników płacących abonament (ponad 9 milionów graczy!). Kolejny przykład to Minecraft, który rozpoczynał od zera, nie był grą mainstreamową (AAA), a został kupiony przez ponad 6 milionów graczy.

Ubisoft biadoli, a wystarczy...

Iść za głosem graczy

Pomimo narzekań Ubisoftu i podważaniem sensu wypuszczania gier na PC, okazuje się, że nie jest chyba tak źle, a wręcz odwrotnie. Ubi narzekając na piractwo zupełnie zignorowało graczy. Zabezpieczania, które nie pozwalały uruchomić gry bez dostępu do sieci (nawet do zabawy offline), problemy z serwerami, przyczyniły się do niechęci jaka powstała wśród społeczności graczy. Wszystko w imię walki z piractwem?

Cóż, ten model nie mógł się przyjąć na dłuższą metę. Wielki Ubisoft, nagle zmiękł. Zapowiedziano zniesienie, tak uciążliwych dla graczy posiadających oryginalne oprogramowanie, zabezpieczeń DRM. Co więcej, wbrew wszelakim zapowiedziom Ubisoftu, gra I Am Alive, doczekała się portu na komputery osobiste. Pojedynczy przypadek? Oczywiście nie. Wszelkie koszty portu gry Alan Wake, zwróciły się po niecałych 48h od premiery. A zatem na PC nadal można zarobić! Wystarczy oferować atrakcyjny produkt, o dobre jakości, nie utrudniając życia dla odbiorców - graczy. Przypomnę, że gdy Bioware za zakończenie w Mass Effect 3, został totalnie "zjechany" przez branżę rozrywkową, by nie popaść w niełaskę, wydał darmowe DLC uzupełniające zakończenie - lepiej późno niż wcale.

Mając na uwadze rynek PC, nie można zapomnieć o ważnym graczu, otóż...

Steam staje się coraz mocniejszy

W roku 2011 sprzedaż poprzez Steam była o ponad 100% większa niż przed rokiem wcześniejszym. Wiele rankingów sprzedaży (np. na wiki) nie uwzględnia sprzedaży poprzez platformy cyfrowe, a przecież Steam to ponad 40 milionów zarejestrowanych użytkowników! Jeśli gdzieś, czytacie o słabnącym rynku PC, drastycznym spadku sprzedaży gier pudełkowych, warto pamiętać te statystyki odnośnie Steama.

Cyfrowy rynek PC, to nie tylko Steam, ale również wszelakie gry online (jak wymienione WoW), a przede wszystkim Free to play. Mikropłatności pozwalają zarobić na rozrywce online, a obecnie, to komputer stacjonarny przoduje w tej formie płatności. Co widać po wysypie wszelakich produkcji F2P na targach gier. Ghost Recon Online, Heros Online, Star Wars Online i wiele innych. To PC pozwala wydawcom zarobić na F2P.

Powrót PC, jako znaczącej platformy do gier, nie mógł się obyć bez zewnętrznej pomocy, to...

Konsole nakręcają rynek PC

Nie mam na myśli wszelakich portów gier (często exclusivów ), które obecnie częściej pojawiają się na komputerach stacjonarnych. Nawet jeśli posiadając PC, skazani jesteśmy na "nieskończony" upgrade, to jednak każdy (w mniejszym lub większym stopniu) ma szansę na rozbudowę własnego blaszaka. W sytuacjach ekstremalnych - wymianę.

Jednakże dzięki temu, rynek gier PC idzie do przodu. Szczególnie widać to na przykładzie grafiki, która już od dłuższego czasu jest niedostępna na obecnej generacji konsol. Nie oszukujmy się. Grafika jest w grach ważna (ale nie najważniejsza!). Tak było, jest i będzie. Wiadomo, że nie jest głównym miernikiem rozrywki, ale gdy oprawa cieszy oko, grywalność też może skoczyć o kilka punktów. Dla malkontentów, polecam serię Doom Starców Maćka Makuły, dla przypomnienia jak to było kiedyś :)

Wracając do tematu. Otóż NVIDIA już rok temu prognozowała, wzrost sprzedaży gier na PC i wzmocnienie znaczenia rynku na komputery osobiste. Łatwa modernizacja i dostęp do rozrywki, której konsole obecnej generacji nie mogą już zapewnić, powoduje powrót do znanych nam blaszaków. Co widzi nawet Ubisoft, który zupełnie zmienił podejście do rynku PC...

Tym pozytywnym akcentem kończę rozprawkę i liczę na Wasze opinie :) 

gry hobby inne

Komentarze

0 nowych
djDziadek   17 #1 11.09.2012 21:39

@djfoxer - skupiłeś się na "złym" Ubosofcie, jednak nie tylko oni wpadli we własna pułapkę, EA przez swojego BF-a i dziwną formę zabezpieczenia (tylko na piśmie) jaką jest Origin - to wtopa, zmiana regulaminu Steam, również nie jest jakąś specjalną spiralą służącą zwiększeniu sprzedaży, nie, to gracze,
po zachłyśnięciu się jakością gier na konsolach a później stagnacją na ich rynku, wracają do PC, ta sytuacja będzie się powtarzać, udowodnią to konsole nowej generacji, które jakiś czas po premierze znowu staną się "oklepane" i tak w kółko.
Widoki na erę post-PC wrócą, tak jak wraca odwieczny problem: co lepsze... konsola czy blaszak, MS czy Apple, te historie zawsze kołem się toczą...

AndrzejG   10 #2 12.09.2012 07:10

PC jako platformę do gier porzuciłem tak naprawdę tylko na rok (a to za sprawą Fallouta 3 i tak wymyślnych jego zabezpieczeń, że mimo posiadania oryginału, nie byłem w stanie gry uruchomić). Kupiłem w tym czasie konsolę, parę gier. Na komputerze zagościło Ubuntu i energooszczędna karta graficzna. Niestety Ubuntu pomimo całego roku użytkowania i prób przystosowania mnie zawiodło, więc gdy tylko miałem okazję zmieniłem najpierw kartę graficzną na lepszą a miesiąc później na blaszaku znowu zawitał windows.

Konsolę nadal posiadam - nawet dwie (xbox 360 elite i zepsutą (po zagraniu w 3 gry! A podobno to xboksy są awaryjne) PS3, której się nie bardzo opłaca naprawiać [trochę w tym mojej winy, bo nie miałem ochoty użerać się ze sprzedawcą w sprawie rękojmi, konsola padła dokładnie 3 dni po upływie okresu gwarancyjnego])

Gry na PC jestem skłonny kupować, ale tylko jeżeli nie mają tych chorych zabezpieczeń. Na Steamie kupuję, ale na premierę tam nigdy się nie załapię - jedynie promocje. W Polsce pudełkową wersję mam prawie o połowę tańszą (np. 99 - 130 zł a w Steam 40-50 euro). Poza tym, nie siedzę już przy grach jakoś specjalnie długo, bo po prostu jest to męczące i mało produktywne :P

PC od lat jest bezkonkurencyjne jeżeli idzie o koszty, modularność i łatwość serwisu. Będę miał w domu komputer tego typu tak długo, jak długo będzie można kupić części do niego :)
Wszystkie inne platformy są dobre, dopóki nie przyjdzie zapłacić za serwis (albo dowiedzieć się, że naprawa się nie opłaca albo jest niemożliwa i lepiej kupić nowe) albo dokupić jakieś akcesorium.

dansys80   4 #3 12.09.2012 10:20

Tylko sprzedaż blaszaków ciągle spada i nic nie zapowiada odwrócenia tego trendu

Semtex   19 #4 12.09.2012 10:27

IMO, blaszak lepiej nadaje się do gier, łatwiejszy upgrade bebechów w razie gdy zaczynają niedomagać, ewentualne możliwości OC, tańsze gry po premierze, większy wybór gier :)

mordzio   15 #5 12.09.2012 12:30

@semtex
Niekoniecznie, nowa gra=nowa karta :) Chociaż dla zapalonych graczy to nie jest problem.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #6 12.09.2012 20:26

Ostatnio zauważyłem, że PC znów mocno zyskuje na znaczeniu. Pokazały to chociażby takie gry jak Diablo 3 czy Skyrim. PC naprawdę mocno ostatnio zyskał.
Każdy mówi o piractwie, tylko nikt nie mówi, że powoli ono spada, twórcy coraz więcej zarabiają na grach, ciągle słyszy się o kolejnym pobitym rekordzie w liczbie sprzedanych kopii. Teraz przejdę do DRM, zabezpieczania utrudniają, życie tylko i wyłącznie uczciwym graczom, korzystającym z legalnych kopii. Osobo korzystające z piratów, nie dość, że nie muszą mieć ciągle płyty w napędzie to i ostatnio nie muszą mieć uruchomionych żadnych aplikacji działających w tle i nie muszą mieć stałego połączenia z internetem podczas grania. Dobrze słyszeć, że Ubisoft chcę zrezygnować z uciężliwych DRM.
U Twórców powinno też się liczyć podejście wobec graczy, jeśli producent mnie olewa to i ja jego też. Nigdy nie spotkałem się z tek cudownym podejście dla graczy jakie ma Cd Project RED, dzięki temu Wiedźmin 2 był jedyną, grą którą kupiłe w dniu premiery, bez żadnych czekań jak cena gry spadnie do ok.20 zł, lub będzie w jakieś gazecie. Mało tego Wieśka 2 zamówiłem już dawno przed premierą. Wiedźmin pierwszego kupiłem odrazy po wydaniu Edycji Rozszerzonej. Za Wieśka 2 w dniu premiery zpłaciłem poniżej 90 zł, a dostałem tyle w opakowaniu, co większość producentów daję w Edycjach Kolekcjonerskich, podobnie było z pierwszą częścią. Do tego CD Project RED nie porzucił gry po jej wydaniu, a ciągle ja ulepsza i daje nam wiele opcji, chociaż kopię gry online. Kupienie gry od REDów było dla mnie przyjemnością, nie żałuję za taki produkt, ani jednej zł.

abecede   2 #7 12.09.2012 22:35

"(a to za sprawą Fallouta 3 i tak wymyślnych jego zabezpieczeń, że mimo posiadania oryginału, nie byłem w stanie gry uruchomić)"

I właśnie od tego są cracki.

" konsola padła dokładnie 3 dni po upływie okresu gwarancyjnego"

Krótko mówiąc dałeś się wydoić na klasyczne podstarzanie produktu, taką "padniętą" konsole podobno da sie jeszcze "odblokować".

Autor edytował komentarz.
djfoxer   19 #8 13.09.2012 08:05

@djDziadek
Ubisoft ostatnio najbardziej podpadł stąd jest głównym bohaterem ;)
Zapewne jak wyjdzie nowa generacja konsol część osób powróci ponownie do konsol, chociaż wszytko będzie zelżeć od tego co będą one oferowały. Jeśli różnica w grafice będzie naprawdę duża (w porównaniu do obecnych konsol), wówczas historia ponownie zatoczy koło. Patrząc jednak np. na nową zabawkę Nintendo to w tym przypadku rewolucji nie będzie dużej.

@mordzio
Obecnie "dzięki" zastojowi w świecie konsol nie jest to już regułą.

@Scorpions.B, @AndrzejG
Miałem kiedyś ciekawą sytuację z Bioshockiem. Kupiłem grę kilka lat po premierze, okazało się, że należy ją zarejestrować online, inaczej nawet się nie zainstaluje. Jakie było moje zaskoczenie, gdy wyszło na jaw, że serwer uwierzytelniający został... wyłączony przez producenta.... Na szczęści wydał rodzaj aktywatora offline. Nie zmienia to faktu, że został niesmak, oraz pytanie co się stanie z częścią gier, których np. serwery zostaną wyłączone? Tak robi od jakiegoś czasu EA. Wyłącza serwery, dla "starszych" i mniej atrakcyjnych gier.

abecede   2 #9 13.09.2012 13:14

"Miałem kiedyś ciekawą sytuację z Bioshockiem. Kupiłem grę kilka lat po premierze, okazało się, że należy ją zarejestrować online, inaczej nawet się nie zainstaluje. Jakie było moje zaskoczenie, gdy wyszło na jaw, że serwer uwierzytelniający został... wyłączony przez producenta.... Na szczęści wydał rodzaj aktywatora offline."

jesteś pewien że ten aktywator to od producenta, a nie od np reloaded ?

Scorpions.B REDAKCJA  23 #10 13.09.2012 13:31

@djfoxer
I właśnie takimi praktykami producenci gier zniechęcają do kupowania oryginałów.

djfoxer   19 #11 13.09.2012 13:36

@abecede
Oczywiście od producenta, proszę oto link: https://support.securom.com/BioshockUnlock/

"Dear Bioshock Player,

Please accept our apologies. We are sorry you are having activation issues. These pages should help get you up-and-running as quickly as possible. (...)"

Autor edytował komentarz.
  #12 08.10.2012 18:40

Bardzo przemyślane słowa, przydadzą się mi twoje słowa. Też wydaje mi się, że PC jeszcze żyje i jeszscze długo nie umrze. Zaparszam na mojego bloga gdzie pokazuję gry na PC i pokazuję, że PC się mocno trzyma- http://headshot-owned.blogspot.com/