Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Rockbox - rewelacyjny firmware do przenośnych odtwarzaczy muzyki

Wgrywanie nieoficjalnych, alternatywnych firmwareów stało się rzeczą normalną i nikogo nie dziwi, że oprogramowanie wbudowane w urządzenie, zastępowane jest softem stworzonym poza firmą, która dostarczyła sprzęt. Routery, telefony komórkowe, odtwarzacze DVD, konsole, aparaty cyfrowe... wszędzie tam można wgrać niewspierany firmware, który często posiada dodatkowo możliwości, nieoferowane przez oryginalne oprogramowanie. W tym wpisie, postaram się przedstawić bardzo ciekawe oprogramowanie do przenośnych odtwarzaczy muzyki ( potocznie zwanymi mp3kami, czy mp4kami ) - Rockbox.

Rockbox

Wydaje się, że firmware do przenośnych odtwarzaczy muzyki, nie może oferować wielu nowych, ciekawych opcji. Tak też myślałem, przed wrzuceniem Rockboxa na moją MP3ke. To co udostępnia Rockboxa robi ogromne wrażenie. Poczynając od instalacji, poprzez konfigurację, aż do codziennego użytkowania - wszytki jest zrobione wzorowo i bardzo profesjonalnie. Mając odtwarzacz z Rockboxem, można dojść do wniosku, iż zamienił się on w mały komputerek, z ogromem opcji, niedostępnych nigdzie indziej.

Urządzenia kompatybilne z Rockbox

Rockbox jest ciągle rozwijany od 2001 roku. Obecnie, wersja stabilna może być zainstalowana na 32 najbardziej popularnych przenośnych odtwarzaczach muzyki. Kolejne 31 urządzeń jest w fazie developingu i w najbliższym czasie, można będzie się spodziewać wydania wersji stabilnych. Co ciekawe, trwają również prace nad przeniesieniem Rockboxa, na jeszcze większą ilość sprzętu. Na stronie, Twórcy udostępniają listę urządzeń (obecnie 63!), które są na etapie "rozkładania na czynniki pierwsze" i wstępnej analizy. Wszystkie urządzenia, na etapach, o których wspomniałem, dostępne są na stronie Rockbox Status on Various Targets.

Cieszy to, iż każde urządzenie ma oddzielną podstronę w formie "wiki", gdzie znajdziemy opis instalacji, wszelkie informacje o porcie, zdjęcia z rozkładania odtwarzaczy, porady, listy TODO, specyfikacje sprzętowe, porównania sprzętowe, dedykowane aplikacje... jest tego bardzo dużo i dla zainteresowanych, będzie to stanowić interesujące źródło wiedzy.

W praktyce

W kilku akapitach omówię działanie i moduły Rockboxa w wersji 3.11.2 na SanDisk Sansa Clip+. Na potrzeby wpisu przetestowałem działanie zarówno na ww. urządzeniu, ale także na emulatorze Sansy Clip+ i iPoda Color.

Instalacja

W większości alternatywnego oprogramowania, wgranie firmwareu wymaga bardziej zaawansowanej znajomości komputera/urządzenia. W przypadku Rockboxa, instalacja oprogramowania jest bardzo prosta i szybka. Sprowadza się ona do podłączenia urządzenia i odpalenia Rockbox Utility. Program sam potrafi wykryć urządzenie, a cała operacja sprowadza się do kliknięcia na "Kompletna instalacja". W ten sposób zainstalujemy pełną wersję firmwareu. W niektórych przypadkach będzie konieczność podania oryginalnego pliku z firmwarem (nie mogą być one rozpowszechniane, ze względu na licencje), co wiąże się jedynie z kliknięciem na link zaproponowany przez instalator.

Rockbox instaluje się obok oryginalnego oprogramowania. W każdej chwili można przełączyć się pomiędzy wersjami firmwareu lub usunąć nowy soft.

Pierwsze chwile z Rockboxem

Wszystkie wersje, bez względna na urządzenie na jakim się zainstaluje, wyglądają dość podobnie. Czy to iPad Color z kolorowym, dużym wyświetlaczem, czy Sansa Clip+ z dwukolorowym małym ekranem, funkcjonalności są niemalże identyczne.

Ekran jest czytelny, a opcje poukładane dość logicznie. Momentami można jednak się pogubić, a sterowanie nie zawsze jest w każdym podmenu identyczne. Na początek może trochę odstraszyć, ale jeśli damy mu szanse, dostaniemy potężne oprogramowanie do naszego malucha.

Ustawienie dźwięku

Możliwości konfiguracji dźwięku są bardzo duże, standardowo otrzymujemy

 • konfigurację: głośności/basów/tonów wysokich/balansu,
 • ustawienie kanałów (w tym karaoke!),
 • zmiana szerokości stereo,
 • crossfeed (mieszanie kanałów stereo), plus zmiana wzmocnienia głównego/skośnego, tłumienie tonów wysokich, ustawienie górnej częstotliwości granicznej,
 • korektor 5 pasmowy, możliwość wczytania kilku zdefiniowanych profili (wg. mnie te domyślne są świetne), wzmacnianie pasm, zaawansowane ustawienia filtrów pasmowych, górnoprzepustowych...
 • dithering - delikatne poprawienie dźwięku, faktycznie dźwięk wydaje się być lekko wyraźniejszy
 • ustawienie szybkości
 • kompresor - normalizacja dynamiki utworu
 • Odtwarzanie dźwięku

  Rockbox oferuje ogromną ilość wspieranych formatów plików: MPEG (MP3/MP2/MP1), Ogg Vorbis, MPEG-4 AAC, Musepack, AC3, WMA, Speex, Cook, ATRAC3, WavPack, FLAC, WavPack, Shorten, Apple Lossless, Monkey's Audio, TTA, Intel WAV, Apple AIFF. Odtwarza także formaty związane z grami, takie jak: ADX, SID, NSF, SAP, SPC, AY, GBS, HES, KSS, MOD, SGC, VGM, VGZ, Yamaha SMAF. Robi wrażenie.

  Już nie będę oczywiście wspominał o losowym odtwarzaniu, kilku opcjach powtarzania utworów, wielu możliwościach przewijania, ale warto wspomnieć np.

 • wsparcie dla Last.fm i plików CUE,
 • normalizacji głośności piosenek (ReplayGain),
 • płynnego odtwarzania (Gapless playback),
 • płynne przejście pomiędzy piosenkami (Crossfade),
 • detekcja odłączenia słuchawek (i np. włączenie pauzy),
 • party mode.
 • Oczywiście opcji jest jeszcze więcej...

  Nagrywanie dźwięku

  Oczywiście nie mogło obyć się bez nagrywania dźwięku. Rocbox i w tym nie zawiódł. Oferuje on możliwość zapisu do PCM Wave, AIFF, WavPack, MP3, wybór kanału, czy częstotliwości. Nagrane mogą być dźwięki z zewnątrz, za pomocą mikrofonu lub rejestrowane audycji z radia. Z ciekawszych rzeczy - istnieje opcja automatycznego dzielenia plików (po osiągnięciu określonego rozmiaru/długości), a także automatycznego wywoływania nagrywania! Można ustawić parametry dźwięku, przy jakich zapis rozpocznie się automatycznie.

  Wtyczki - Gry

  Wraz z nowym oprogramowaniem na nasz odtwarzacz, otrzymujemy zestaw gier. Jest ich całkiem sporo i każdy znajdzie coś dla siebie. Sterownia nie jest tak intuicyjne jak na PSP, ale daje radę :) Mamy zatem szachy, jednorękiego bandytę, karty, pong, sapera, reversi, węża, a nawet... DOOMA (działa też na Sansie :D )!!

  Wtyczki - aplikacje

  Kolejny zbiór wtyczek to aplikacje. Znajdziemy tu m.in. edytor tekstu (!), aplikację do strojenia gitary, stoper, kalkulator, alarm, kalendarz.... Pamiętacie nadal, że to "tylko" odtwarzacz mp3? :)

  Wtyczki - demonstracje

  Kilka dodatków, które pozwolą nam sprawdzić na co stać naszego "malucha" lub pomóc rozładować baterię. Mamy tu: animację ognia, fraktale, obiekty pseudo 3D i masę innych zapychaczy.

  Style

  Do każdego odtwarzacza, z poziomu Rockbox Utility, istnieje opcja pobrania styli. Ogólnie tematów jest bardzo dużo, w zależności od odtwarzacza. Instalacja sprowadza się do wybrania skórki z przeglądarki i kliknięcia na przycisk. Style są plikami XML, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby samemu stworzyć taką skórkę.

  Pozostałe opcje

  Oczywiście opcji jest jeszcze więcej, wymienię tylko te bardzie ciekawsze i unikatowe:

 • możliwość instalacji "syntezatora mowy", dzięki czemu Rockbox, będzie czytał menu wraz z przemieszczaniem się po nim!,
 • wyświetlanie aktualnej godziny,
 • wiele ustawień ekranu,
 • wiele języków,
 • odtwarzacz multimediów - obrazów i filmów,
 • wpisywanie tekstu alfabetem morse'a! (zamiast klawiatury ekranowej),
 • eksplorator plików,
 • robienie screenów.
 • Emulator

  Zanim wgramy Rockboxa na odtwarzacz, warto go przetestować. Twórcy dali nam emulatory aż 56 urządzeń, na których możemy "na sucho", sprawdzić jak nowe oprogramowanie będzie radziło sobie z naszym sprzętem (Rockbox simulator builds). Idealne np. przed zakupem, aby sprawdzić które wspierane urządzenie, najbardziej pasuje nam razem z Rockboxem.

  Na koniec

  Rockbox to alternatywny firmware z najwyższej półki i do tego darmowy. Opcji nie jest dużo, jest ich ogrom! Oprócz funkcji, które dostępne są w innych oprogramowaniach, znajdziemy tu wiele unikalnych opcji, które zachwycą nawet osoby nie będące melomanami (jak choćby syntezator mowy do przechodzenia po menu bez patrzenia na ekran), ale i pozwolą na jeszcze większą swobodę dzięki wsparciu dla niemalże wszystkich istniejących formatów audio (a i nawet dla video!). Warto chociażby odpalić emulator, aby przekonać się o olbrzymiej ilości funkcji, nie oferowanej nigdzie indziej. Będąc przy temacie emulatora, jeśli planujecie zakup przenośnego odtwarzacza muzycznego, polecam zapoznać się z listą wspieranych urządzeń i przetestować, jak działa "na sucho". A jak już mamy sprzęt na którym pójdzie Rockbox, wówczas wystarczy tylko zainstalować poprzez jedno kliknięcie przycisku. Prościej już nie może być.

  Oczywiście Rockbox to nie tylko same plusy, zaleta w postaci mnogości opcji, jest też wadą. Na początku można zagubić się w gąszczu opcji, a interface w głębszych ustawieniach nie zawsze bywa domyślny. Trzeba się przyzwyczaić.

  Twórcy na stronie udostępniają także potężną bazę wiedzy o dostępnych przenośnych odtwarzaczach. Parametry techniczne, porównania, opisy modułów, zdjęcia z rozkręcania urządzeń... ta wiedza jest na wyciągnięcie ręki i jest za darmo.

  Uważam, iż warto spróbować Rockboxa i przekonać się o jego potędze. Czas poświęcony na zaznajomienie się z oprogramowaniem nie będzie zmarnowany, a zyskamy dzięki temu ogrom możliwości. Moja Sansa Clip+ od kiedy podarowałem jej Rockboxa, dostała jakby nowe życie. Gorąco polecam :)

  Edit - bateria na Rockboxie

  Było kilka pytań odnośnie tego, jak bateria trzyma na nowym sofcie. Jeśli chodzi o Clip +, czas się wydłużył! Producent podaje max. czas w granicy 15h, zaś z Rockboxem, można osiągnąć nawet 17-18h.

  Dla zainteresowanych zapraszam na stronę http://www.rockbox.org/wiki/BatteryRuntime, gdzie podane są czasy pracy na baterii na różnych urządzeniach. Dodatkowo można zainstalować plugin do Rockboxa http://www.rockbox.org/wiki/PluginBatteryBenchmark, który pomaga w przetestowaniu baterii i zebraniu statystyk.  

  sprzęt oprogramowanie urządzenia mobilne

  Komentarze

  0 nowych
    #1 18.05.2012 07:44

  Bardzo doby wpis, wróże główną. Co do softu, wiedziałem o nim, ale żyłem w świadomości, że jest bardzo martwy. Jeżeli jest dostępny na mój mp3 to z pewnością ściągnę.

    #2 18.05.2012 09:01

  kompresor służy do normalizacji dynamiki utworu, a nie szybkości ;-)

  jack.8103   2 #3 18.05.2012 09:07

  Kawał dobrej roboty.

  ifun   3 #4 18.05.2012 09:14

  Bardzo dobry i użyteczny wpis!

    #5 18.05.2012 09:43

  z tą kompresją :) poza tym ciekawy art

  djfoxer   19 #6 18.05.2012 09:59

  @Zbigniew2003
  Dzięki za nominację ;) Można by Rockboxa wrzucić do bazy dobrychprogramów.


  @X.A.N.
  Rockbox rozwija się cały czas. Ostatnia stabilna wersja wyszła miesiąc temu. Zaś do repozytorium praktycznie każdego dnia commitowane są zmiany, więc jest jak najbardziej bardzo żywy i dynamicznie rozwijający się soft.

  @tagjezd
  Fakt :) Dzięki za zwrócenie uwagi :)

  adamo000   13 #7 18.05.2012 10:19

  Świetny wpis. Wiedziałem że coś takiego istnieje ale nie wiedziałem że ma aż takie możliwości!!
  Odkrycie miesiąca wg mnie.

  dulaman   2 #8 18.05.2012 10:19

  Rockbox ma też wersje na Android: Dobra alternatywa dla oryginalnego playera: http://www.rockbox.org/wiki/AndroidPort
  Dobra alternatywa dla oryginalnego playera.

  pawelllek   6 #9 18.05.2012 10:38

  Widzę, że WIndows dalej jest niesamowicie brzydki. bleee

  walker13150   4 #10 18.05.2012 14:23

  szkoda że nikt nie robi softu na urządzenia gdzie jego wymiana jest najbardziej potrzebna...

  ... wszelakie iboxy i inne szajsy :(

  kuba144   5 #11 18.05.2012 14:57

  No sam mam od zawsze na Sansie Fuze. Jest świetnie i właściwie jedyne do czego można się przyczepić to wygląd. Tak są motywy i ten jest super (http://themes.rockbox.org/index.php?themeid=1411&target=sansafuze) tylko czemu czcionka jeszcze nie ma AA? Menu też wygląda biednie.

  Ale to w zasadzie mały szczegół w porównaniu co dostaję w zamian :) Rockbox jest świetny

  meron11   4 #12 18.05.2012 14:59

  "Emulator iPad Color"

  Mam na sansie c240, polecam ;)

  trux   11 #13 18.05.2012 15:16

  djfoxer@
  Dzięki za tą publikację, dzięki temu więcej osób pozna to distro.

  Po raz pierwszy o Rockboxie usłyszałem w podcaście dla niewidomych, później kupiłem Sansę.
  System oferuje prawie nieograniczone możliwości w stosunku do oryginalnego firmware.

    #14 18.05.2012 15:55

  @djfoxer
  Jest jeszcze ipod linux. Niestety, chyba jest martwy, bo oficjalna strona nie działa. Daje link na wikipedie: http://pl.wikipedia.org/wiki/IPodLinux

  imeehow   5 #15 18.05.2012 16:23

  Ja także jestem zadowolonym użytkownikiem Clipa+ z Rockboxem. Polecam. Moja dziewczyna ma Fuze+ i wgrałem jej wersję rozwojową RB. Oryginalny firmware jest tam mocno kulawy, a Rockbox śmiga jakby to był czterordzeniowy i7 ;) chociaż jeszcze mu sporo brakuje do stabilności.

  aa.bb   8 #16 18.05.2012 16:33

  Prace nad tym firmware trwają już długo, mój odtwarzacz wyszedł już dawno, a ciągle nie ma dla niego pełnego wsparcia... dłużej czekać nie będę... poza tym, nie szkoda wam baterii na te wszystkie bajery?

  @trux
  "distro"?

  olmeca   13 #17 18.05.2012 17:33

  Używanie Sansy Clip bez Rock Boxa już sobie nie wyobrażam, akurat poszczęściło mi się, że dostałem od klolegi Sanse razem z tym bardzo przydatnym firmwarem.

  Ave5   8 #18 18.05.2012 19:00

  Jak szukałem alternatywnych metod uruchomienia iPoda pod pingwinem to natknąłem się na samą nazwę, ale ostatecznie odpuściłem. Z jednej strony trochę szkoda, bo sporo toto potrafi, a z drugiej wygląda paskudnie ;)

  Kolejny świetny wpis.

  Igloczek   8 #19 18.05.2012 21:08

  Dawno używam Rockbox'a na moim Clip+ - działa świetnie, możliwość korekty dźwięku bardzo się przydaje.

  A wygląd zawsze można dostosować :)

  Igloczek   8 #20 18.05.2012 21:10

  @aa.bb

  Bateria w Clip+ trzyma mi chyba dłużej na Rockboxie nawet :) Zresztą co za różnica - starcza na ponad 20h, wiec nie da się tego za szybko zużyć.

  imeehow   5 #21 18.05.2012 22:22

  @Igloczek z tymi "ponad 20h" to chyba trochę przesadziłeś, bo nawet w bazie Rockboxa nie ma takich wyników. 16-17h to chyba max jaki da się wyciągnąć. http://www.rockbox.org/wiki/SansaRuntime Ale rzeczywiście działa porównywalnie lub dłużej niż na oryginalnym sofcie.

  [c4d]   2 #22 18.05.2012 23:39

  Od wielu lat mam Rockboxa na sansie e250 i c250 i odkąd go zainstalowałem ani razu nie włączałem oryginalnego oprogramowania.

  Kiedyś jeszcze istniała alternatywa dla Rockboxa, która się chyba nazywała SansaLinux czy jakoś tak.

  Natomiast osoby, które nie chcą zmieniać oprogramowania a jedynie upiększyć to które jest polecam np. http://anythingbutipod.com/forum/showthread.php?t=10000

  tores1977   11 #23 18.05.2012 23:44

  Jak tylko odnajdę mojego iPoda to przetestuję, a co się tak będzie w szufladzie kurzył :p

    #24 19.05.2012 08:22

  Niestety ale nie działa na jednym z najlepszych i najpopularniejszych MP4: Creative ZEN ale wierzę żę już wkrótce i ten 'player' będzie już w pełni obsługiwany.

  Niemniej jednak dziękuję szanownemu Autorowi za genialny wpis i zgłaszam kandydaturę na wpis miesiąca, gorąco pozdrawiam :)

  Vanshei   16 #25 19.05.2012 10:49

  miałem Rockboxa wgranego na jednym z softów w Motoroli ROKR E8
  nie używałem go bo był niedopracowany, często zaliczał zwiechy i jego wygląd odstraszał :)

  Songokuu   15 #26 19.05.2012 14:37

  Rockbox 4 EVA :)

  Songokuu   15 #27 19.05.2012 14:38

  U mnie od lat działa na Sansa Fuze i Sansa e280, w zasadzie specjanie odtwarzacze kupione pod Rockbox'a. Polecam.
  Bardzo fajny wpis djfoxer.

  Songokuu   15 #28 19.05.2012 14:43

  @Ave5
  Wcale nie wygląda paskudnie, no może ta czcionka powinna być "zboldowana" sam mam inną i wygląda fajnie - Nimbus 12, jeśli dobrze pamiętam. A kiedyś to to wyglądało paskudnie, aż pojawiła się domyślna skórka Cabbie.

  Igloczek   8 #29 19.05.2012 15:27

  @imeehow - pomyliłem "ponad" z "prawie" :)

  djfoxer   19 #30 19.05.2012 17:12

  Faktycznie, w przypadku Sansy Clip+ bateria trzyma bardzo długo i zanim wyczerpie się, prędzej podłączę pod komputer by przerzucić dane, a przy okazji podładuje się bateria ;) Ciężko tu mówić o jakimś marnowaniu baterii na Rockboxa :) Chociaż trzeba przyznać, że oryginalny soft do Sansy Clip+ nie jest zły.

  Wygląda nie jest przesadnie rewelacyjny, ale dzięki minimalizacji interfejsu można było umieścić więcej opcji na jednym ekranie. W Rockboxie bardziej postawiono na funkcjonalność, niż na wygląd i wyszło im to całkiem dobrze.

    #31 19.05.2012 18:47

  witam ja mam pomysł ale nie wiem czy dobry np zbieranie linków np ktoś mi podaje link na gg ja wchodzę na jego link klikam w jego reklamy a on robi to samo jesli ktoś jest zainteresowany zapraszam to jest moje gg43178952

  aa.bb   8 #32 19.05.2012 19:04

  Z tą baterią to ciekawa sprawa... sądziłem że ściągać może ze dwa razy więcej. Poszukam jakiś dokładniejszych testów. A może ktoś już znalazł? Fajnie by było też poznać wpływ (lub jego brak) na dzwięk. Ale niestety tak jak pisałem - na mojego D2 porządny rockbox jeszcze nie wyszedł i pewnie nie wyjdzie, a oryginalny soft ma dużo (w pewnych kwestiach nawet więcej) do zaoferowania, więc nie widzę potrzeby. Na takim Clip i tym podobnych na pewno jest to pewnego rodzaju ulepszenie.

    #33 19.05.2012 22:04

  Z innych ciekawych funkcji - w niektórych odtwarzaczach skorzystanie z Rockboksa oznacza jednocześnie zapewnienie obsługi kart SDHC, nie tylko SD. Czyli tania Sansa nagle potrafi mieć 4 GB i więcej na karcie.

  djfoxer   19 #34 20.05.2012 11:36

  @aa.bb
  W przypadku Sansy Clip+ jest ciekawie. Producent podaje, iż max. czas słuchania to 15h, a testy na Rockboxie wskazują nawet 17-18h.

  Jeśli chcesz, na stronie Rockboxa jest dział poświęcony testom baterii na tym sofcie:
  http://www.rockbox.org/wiki/BatteryRuntime

  Istnieje nawet plugin do Rockboxa, pozwalający na pomoc w przetestowaniu baterii:
  http://www.rockbox.org/wiki/PluginBatteryBenchmark

    #35 20.05.2012 13:00

  Bardzo ładny wpis, jeden z najlepszych jakie czytałem, gratulacje dla Autora :)

  Co prawda, ta świetna aplikacja nie wspiera (jeszcze) mojego odtwarzacza Creative ZEN 4 i 16 GB ale sądzę że już wkrótce znajdzie się on na liście wspieranych urządzeń.

  Pozdrawiam :)

  W_tym_temaciE   5 #36 21.05.2012 00:08

  @CEN Fan
  Nie rozśmieszaj mnie.
  To coś, najlepszym odtwarzaczem?
  Nie ma startu, do urządzeń takich jak iRiver SPINN, czy Ipod'y.

    #37 21.05.2012 00:09

  Mój Cowon D2 który jest wielkości cegły :D świetnie działa z Rockboxem i miałem wymieniać ostatnio odtwarzacz bo ten jest trochę duży, ale brak Rockboxa podowuje że nie kupuje nic nowego, to jest świetna rzecz !

  filozof   11 #38 21.05.2012 00:25

  @Ave5 - miałem dokładnie to samo. Spróbowałem na moim iPad Nano, nie mogłem przyzwyczaić się do wyglądu, zrezygnowałem. Tym bardziej, że korzystam z odtwarzacza stosunkowo rzadko, więc nie potrzeba mi jakichś szczególnych możliwości. ;) Co nie świadczy o nieprzydatności tego projektu - wręcz przeciwnie! Bardzo go sobie cenię. Niech tylko pojawią się jakieś proste, przejrzyste skórki... :-)

    #39 21.05.2012 14:53

  @wtymtemacie
  proszę nie ośmieszaj się, koledzy mają rację, ZEN jest znakomity i ma świetny dźwięk, widać że nie znasz się za bardzo na tej tematyce, masz prawo lubić "to coś" czyli spinny i ipody gdyż może lubisz Apple ale nie wprowadzaj ludzi w błąd bo naprawdę ośmieszasz sie a przy okazji poprawiłeś mi humro :]

  djfoxer   19 #40 23.05.2012 22:55

  Nie ma co się kłócić, nic nie przebije intuicyjnej obsługi Creative Zen Stone! :D Bez ekranu można spokojnie obsługiwać odtwarzacz będący w kieszeni, gdyby nie to, że zgubiłem go kiedyś w Heliosie, pewnie do dziś by mi służył :)

    #41 23.05.2012 23:17

  A jak tam zużycie energii z nowym oprogramowaniem?
  Przydałby się Rockbox na odtwarzacze Pentagrama.
  Dzięki Djfoxer za szczegółowy opis!

  djfoxer   19 #42 24.05.2012 23:01

  @qwerty00000
  Zobacz mój wcześniejszy komentarz, będący odpowiedzią dla @aa.bb .

    #43 07.06.2012 17:18

  Zainstalowałem Rockbox'a na swojego Sandisk'a Sansa Clip+ 8GB i wszystko ładnie hula.
  Można polecić każdemu ten MEGA system bo raczej po głębszej analizie ciężko nazwać firmware'em coś tak rozbudowanego jak Rockbox.
  Zanim kupiłem Sansę nie wiedziałem jeszcze,że jest na nią taka wypasiona alternatywa dla oprogramowania producenta a tym bardziej jako miłośnik Open Source byłem mile zaskoczony znalezieniem Rockbox'a podczas googlowania informacji dotyczących Sansy ! ;]

    #44 05.09.2012 15:43

  Mam pytanie jak zablokować klawisze w sansa clip+ z rockboxem gdyż jak wciskam klawisz home wyskakuje tylko o tym czy chce losowe odtwarzanie lub zapętlanie.

  djfoxer   19 #45 06.09.2012 18:55

  @lolo100
  Wystarczy jednocześnie przycisnąć "SELECT" i "HOME".

    #46 13.03.2013 12:42

  A jak z głośnością po wgraniu Rockboxa? Oryginalne oprogramowanie gra bardzo cicho z dużymi słuchawkami. Jak to wygląda po zmianie oprogramowania?

  djfoxer   19 #47 13.03.2013 17:30

  @zuri
  Rockbox jest głośniejszy. Jednakże wcale nie trzeba wgrywać Rockboxa, aby mieć wyższą głośność. Otóż zapewne podczas pierwszego uruchomienia wybrałeś region "Europa". Na terenie UE maksymalna głośność jest zaniżana. Zatem wystarczy zresetować ustawienia i podczas pierwszego uruchomienia wybrać region inny niż Europa.

    #48 11.04.2013 16:19

  @djfoxer
  Jak to jest z innymi skórkami? Wtedy zużycie baterii jest większe?
  Czcionki można zmieniać wedle upodobań?

  djfoxer   19 #49 11.04.2013 20:13

  @neuroprzekaznik
  Wątpię by skórka w takim przypadku miały jakikolwiek widoczny wpływ na zużycie baterii.
  Czcionkę można zmieniać z poziomu menu, jak i w razie konieczności, dograć własną. Opcje dostosowania do własnych upodobań są bardzo duże.

    #50 15.07.2013 18:39

  Udało się! Zainstalowałem Rockbox-a na iPod Classic 160 GB 1-szej generacji (ten gruby). Instrukcja: http://www.head-fi.org/t/532426/ipod-classic-rockbox-its-happening. Skórki (nie wszystkie dobrze wyglądają): http://themes.rockbox.org/index.php?allthemes - wybierz Ordered by: LCD size i szukaj rozdzielczości 320x240. Dysk mam teraz w Fat 32, utwory na iPodzie mają swoje normalne nazwy - nie pozamieniane na niewiadomoco przez iTunes, mogę wreszcie słuchać FLACzki ... Poziom zadowolenia ze sprzętu osiągnął MAX możliwości. Dopasowanie dźwięku do moich preferencji - to dopiero rewelacja! Mnóstwo opcji! Polecam!

    #51 22.09.2013 15:55

  Bynajmniej nie polecam do sansy fuze plus robi błędy panel dotykowy szfiruje i nie idzie odinstalować rocboksa. Nie polecam tej Sansy Fuze +

    #52 25.09.2013 21:40

  wczoraj kupilem nowa sanse clip+ 4gb (limnoka wersja) zastanawialem sie nad w graniem RB ale mam taki problem: odtwarzam sobie utwor i chce zablokowac mp3 wciskajac /home/ (muzyka gra) pokazuje mi sie ze zablokowana normalnie kłodka (muzyka gra) ekran gasnie i jeszcze przez chwile muzyka gra jakies 5s i mp3 sie wylacza. po pauzie tez tak mialem ale pauza to pauza itu zadzialal oszczednosc energii ale zeby normanlnie nie moc zablokowac klawiszy? stad pytanie czy od razu odsylac na gwarancje poki jeszcze nic z softem nie grzebalem czy jakis soft powinien to zmienic?

  djfoxer   19 #53 29.09.2013 14:28

  @pytsds
  Na początek sprawdź czy masz najnowszą wersję oryginalnego softu. Jeśli tak, to spróbuj z RB, jeśli będziesz miał tan sam problem to wysyłaj na gwarancji.

    #54 13.05.2014 13:39

  Właśnie kupiłem sobie Sanse+ 4GB, mam pytanie do was, czy dźwięk się polepszył w jakimś stopniu po wgraniu RB, chodzi o jakość dźwięku ??? bo właśnie się zastanawiam czy wgrać, bo oryginalne EQ w Sansie+ to kicha, najlepiej gra na normal.

  djfoxer   19 #55 13.05.2014 18:07

  @Alex800
  Warto wgrać RB, dźwięk zyska na jakości.

    #56 24.12.2014 22:13

  Witam czy można zainstalować RB na sensa c240 proszę o szybką odpowiedz. Pozdrawiam

  djfoxer   19 #57 06.01.2015 17:35

  @Anonim (niezalogowany): Jak najbardziej tak! http://www.rockbox.org/wiki/SansaC200v2

    #58 19.05.2015 21:28

  @CEN Fan (niezalogowany): Sam mam Zena i Rockboxa. Działa bardzo stabilnie,tylko czasem trzeba zresetować przyciskiem Reset przy uruchamianiu.A poza tym to jest spoko :)