Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Rootowanie w Windows Phone 7.5 dla wszystkich!

Spoglądałeś z zazdrością na użytkowników Windows Phone z hackowanymi ROMami? Oczekujesz możliwości uruchamiania aplikacji, niedostępnych dla urządzeń odblokowanych jedynie developersko? Chcesz zacząć pisać aplikacje na Windows Phone, z rozszerzoną funkcjonalnością? Szukasz edytora rejestru i exploratora plików dla Windows Phone?

Dzięki aplikacji WP7 Root Tools, stworzonej przez Heathcliff74, wszystko o czym marzyłeś jako "szary" użytkownik Windows Phone się spełni ;)

Root Access - więcej mocy!

Udostępniona wersja WP7 Root Tools 0.9 jest wielkim krokiem na przód. Program pozwala na dawanie uprawnień roota dla aplikacji z poziomu urządzenia. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zacząć instalować aplikacje, dostępne jedynie do tej pory dla urządzeń z custom ROMem.

Nowa wersja WP7 Root Tools działa na urządzeniach
(potrzebne jest jedynie odblokowanie interop):

  • Samsung (1. i 2. generacja)
  • LG
  • HTC (1. generacja, wersja Mango v1 (SPL 4.x i niżej)
  • Samsung (1. generacja z custom ROMem)
  • HTC (1. generacja z custom ROMem)

Autor dodatkowo udostępnił SDK, dzięki czemu będzie możliwe tworzenie aplikacji, które wykorzystają nowe, niedostępne do tej pory funkcjonalności! Zespół odpowiedzialny za słynnego Chevron WP7, testuje już nowe biblioteki i niedługo wypuści program, który używa nowych opcji, jakie daje te SDK!

Dodatkowe narzędzia

WP7 Root Tools to nie tylko nadawanie uprawnień roota, to także kilka ciekawych narzędzi. Otrzymujemy także:

  • najlepszy edytor rejestru dla Windows Phone

  • explorator plików na urządzeniu

Nie ma róży bez ognia

Niestety. Jeśli ślinicie się już na myśl o uruchomieniu Opera Mobile lub DFT Bluetooth, to muszę ostudzić wasz zapał. Obecnie nie da się uruchomić tych aplikacji. Opera Mobile jest natywnym plikiem exe, a WP7 Root Tools daje jedynie dostęp do roota dla aplikacji. Zaś DFT BT, wymaga dodatkowych sterowników. Jednakże, jest szansa na uruchomienie tych aplikacji. Możliwe, że wystarczy rekompilacja, aby mogły działać, jak reszta programów napisanych w Silverlightcie, pod kontrolą TaskHost.exe. Ale są to narazie luźne przemyślenia, nic nie jest pewne, wszystko okaże się w najbliższym czasie.

Jest siła

Narzedzie jest dostępne już do ściągnięcia, jak i SDK. Obecnie program pozwala na uruchamianie części aplikacji nieodstępnych wcześniej beż custom ROMu. Publikacja SDK powinna sprawić, iż będzie przybywać programów, wykorzystujących nowe funkcjonalności. Liczę również, że uda się załatwić w przyszłości sprawę z Oper Mobile.

Trzymamy kciuki!

 

oprogramowanie programowanie urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
  #1 30.03.2012 07:47

Wczoraj czytałem o tej nowości. Przyznam, ze z utęsknieniem czekam na operę korzystającą z tego SDK, oczywiście o ile to możliwe

Nazir50   4 #2 30.03.2012 11:00

Nie jestem zwolenikiem wgrywania na WP różnych wynalazków i odblokowania.
Jak kupię smartfon z WP to będzie na legalnym systemie.

alucosoftware   7 #3 30.03.2012 11:39

@Nazir50
Czy system WP7 djfoxera jest w tej chwili nielegalny?

Nie mogę powiedzieć, że każde, ale na pewno przeważająca większość oprogramowania Microsoftu (w tym WP7) w warunkach użytkowania posiada zapis:
"(...) You must not work around any technical limitations in the software. You must not disassemble, decompile, or reverse engineer any software that's included in the service, except and only to the extent that the applicable copyright law expressly permits doing so."

Ten zapis jest bardzo ogólny i może być różnie interpretowany. Wierz mi, jeżeli djfoxer napisze oprogramowanie na WP7, które z zasady "works around technical limitations in WP7" by praca z systemem była jeszcze bardziej przyjazna i które zwiększy udział na rynku telefonów z systemem Microsoftu to raczej dostanie pochwałę a nie pozew sądowy.

lubicz   4 #4 30.03.2012 12:55

Tylko root, tel bez roota to rzeepa, dla zwolenników bezwzględnego nierootowania polecam Emporię Talk z simlockiem i łańcuchem z uniwersalnym mocowaniem do kaloryfera! :D :D :D

Kpc21   10 #5 30.03.2012 21:22

Hm, prawa roota pod Windowsem? To administrator, a nie żaden root. Roota mamy w systemach uniksowych.

KyRol   19 #6 31.03.2012 18:20

@alucosoftware: Sprawa śliska jak ślimak po deszczu.

"(...) You must not work around any technical limitations in the software. You must not disassemble, decompile, or reverse engineer any software that's included in the service, except and only to the extent that the applicable copyright law expressly permits doing so."

czyli po naszemu:

"(...) Nie możesz obchodzić żadnych technicznych ograniczeń w oprogramowaniu. Nie możesz rozbierać, dekompilować lub stosować reverse engineeringu całości oprogramowania, które dostarczone jest do użytku, z wyjątkiem i tylko w takim zakresie, w którym obowiązujące prawo autorskie wyraźnie dopuszcza ten sposób."

Jak dla mnie, jest to zapis, który tyczyć się może oprogramowania, które mogą dodawać operatorzy sieci GSM. Jeśli operator X ma chęć na dodanie oprogramowania na licencji innej niż powyższa.

Nie jestem prawnikiem, jest to moje rozumienie i trzeba wiedzieć o tym, że m$ robi wszystko aby prawo było jeszcze bardziej bezwzględne i nieprzyjazne użytkownikom. Wszystko celem zaglądania do portfeli użytkowników. Dobre Programy informowały o tym, że m$ ma chrapkę aby zacieśnić prawo europejskie (!!) w kilku względach. Ja rozumiem, że mikromiękkim jest za ciasno na swoim podwórku, ale myślę, że Europa nie powinna być podatna na takie naciski z zewnątrz.

djfoxer   19 #7 01.04.2012 12:45

@lukasamd
WP7 Root Tools daje coś jeszcze :) Można instalować aplikacje z poziomu telefonu :D Np. używając Bazaar/wAppStore :D Już nie trzeba być podłączony do kompa poprzez USB aby instalować plika XAP!!!!!! Jak dla mnie to wielki krok na przód. Liczę, że projekt będzie rozwijał się dalej.

djfoxer   19 #8 01.04.2012 12:48

@Kpc21
Wyślij zażalenie do autora aplikacji ;) Poza tym gdyby aplikacja nawała się WP7 Adminstrator Tools, brzmiało by to trochę lipnie, czyż nie? :P

mktos   11 #9 01.04.2012 12:55

To nie jest tak, że wymagane jest tylko odblokowanie developerskie - wymagany jest Interop Unlock, który jest wykonalny w tych LG, HTC 1 generacji z SPL < 4 i tak dalej.

djfoxer   19 #10 01.04.2012 12:57

@Nazir50
Odblokowany system, gdzie można pogrzebać, to ciekawa rzecz do zabawy. Dużo osób narzeka na WP7 jako na system, z którym nie można się "pobawić", co nie jest prawdą. Stworzenie czegoś własnego na WP7 i wgranie na urządzenie to nic trudnego. Co więcej, MS zadbał o to, aby proces od zainstalowania Visual Studio for WP, do deployu aplikacji na urządzenie , był jak najkrótszy i najprostszy. Tak naprawdę wystarczy tylko zainstalować VS4WP bez zagłębiania się w opcje, zainstalować Zune i można już wgrać przykładowy projekt dostępny w VS4WP na urządzenie. Nie ma tu żadnego grzebania siew opcjach i instalacji. Wszystko jest łatwe i przyjemne.

Zaś posiadając odblokowany system, jeśli nie chcemy sami przelać naszych pomysłów na kod, możemy skorzystać ze świetnych aplikacji spoza Marketplace, które są czasem niesamowite.

Dlatego nieodblokowanie urządzenie jest ok, ale "grzebacze" z po zakupie powinni odblokować sobie swój system i zacząć "zabawę", a jest czym się bawić. Wystarczy wejść na forum XDA Developers, by przekonać się o tym co się dzieje w świecie undergroundu :P

djfoxer   19 #11 01.04.2012 12:58

@mktos
Masz rację, zbyt duży skrót myślowy :) Poprawiam :)

djfoxer   19 #12 01.04.2012 13:12

@alucosoftware / kyrol
Pytanie czy MS będzie chciał niszczyć takie inicjatywy jak WP7 Root Tools, czy np. Bazaar? WP to młody i jak narazie mały, choć dynamiczny rynek. Czy opłaca się dla MS walka z nimi? Wątpię, szczególnie teraz, kiedy startują z czymś nowym i nieznanym. Z drugiej strony, takie aplikacje mogą odstraszyć OEMów do wydawania unikalnych aplikacji, tylko pod własne urządzenia. A w przyszłości może i do odejścia z WP. Przykładem może być ChevronWP7 Labs, z którego wspierania, MS się wypisał i zawiesił projekt.

  #13 10.08.2012 22:02

Posiadam Omnie7 z odblokowanym Mango. Bez problemu wgrywam pliki XAP jednak nie działa
mi WP7 Root Tools. Próbowałem różne wersje, a ostatnio także 0.9 jednak wyskakuje mi ciągle
informacja INCOMPATIBLE. Czy ktoś wie co może być tego przyczyną i jak to ugryść?

djfoxer   19 #14 12.08.2012 22:56

@pitbit
Wygląda na to, że konfiguracja jaką masz, nie jest kompatybilna ostatnią wersją WP7 Root Tools. To nie jest odosobniony przypadek. Postaraj się jednak skontaktować z Heathcliff74, Twórcą aplikacji.

  #15 29.09.2012 22:18

Witam, mam Omnię 7, aktualizowałem oprogramowanie do 7.10.7720.68, chciałem mieć po Polsku wszystko. Co mam dalej robić. miałem do tej pory wersję 7740, oddałem omnię do aurotyzowanego serwisu Samsunga , po 2 tygodniach oddali, oprogramowanie zmienili o 2 aktualizacje niżej , a po polsku nie zrobili bo ten model nie był na polski rynek ( a kupiony w Polsce).Jak sprawdzić czy jest odblokowany. Podłączyłem do ZUMI i się zaktualizował do 7.10.7720.68. Co i jak mam wgrywać, żeby tylko było po Polsku.

djfoxer   19 #16 01.10.2012 08:02

@zenek127
Sytuacja jest do opanowania. Otóż można dograć polską wersję językową, a co ciekawe zaktualizować przy okazji wersję do 7.10.8773.98 (Tango) zobacz ten wątek: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1306415

zenek127   1 #17 01.10.2012 15:56

@djfoxer
Było by super, tylko jak dojść do tej aktualizacji. Ja po angielsku nie umiem. Nie wiem jakie programy trzeba sciągać, coś czytałem o TOM XAP instaler, chciałem pobrać ale mam windows 7/64bit. i nie szło go uruchomić.
Co mam dalej robić?

djfoxer   19 #18 01.10.2012 18:19

@zenek127

Opis aktualizacji w języku polskim znajdziesz tutaj: http://wp7.com.pl/8134/nie-czekaj-na-tango-zaktualizuj-sam-wszystkie-modele/

W twoim przypadku wystarczy doinstalować paczkę (w kroku 4. pobierasz ten plik, a nie ten podany w poradniku):

http://download.windowsupdate.com/msdownload/update/software/dflt/2011/07/diff-7...

zenek127   1 #19 03.10.2012 19:36

@djfoxer

Wielkie dziękuję, mam Omnię 7 po polsku ,
w Zune mam info ż jest dostępna aktualizacja 7740, nie wiem czy nie stracę polskiego języka.

djfoxer   19 #20 04.10.2012 08:04

@zenek127
Śmiało aktualizuj system! Jak coś można zawsze dograć język dla nowej wersji :)

zenek127   1 #21 05.10.2012 16:31

@djfoxer

Witam, robiłem wszystkie dostępne aktualizacje, teraz wersję 7.10.8773.98 i jest dalej po polsku.
Nie wiem czy ta metoda odblokowania, o której ostatnio mi pisałeś utrzymuje się po aktualizacji telefonu, jakim programem można instalować aplikacje do odblokowanego aparatu, i wjaki sposób, gdzie mogę szukać takiego poradnika.

djfoxer   19 #22 06.10.2012 16:07

@zenek127
Sprawa wygląda tak.
Samsung dodał aktualizację KK2, która uniemożliwia odblokowanie telefonu. Jeśli masz taką opcje, możesz przywrócić wersję do 7740 i odblokować urządzenie. Następnie samemu ręcznie aktualizować do najnowszej wersji. Jest to dość pracochłonne i trzeba pamiętać o kolejności itp.

Jednakże do Omni7 powstało kilka custom romów: http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=820 z możliwością uruchamiana nawet Opery Mobile!

Ciekawie wygląda xda-devs Omnia7 Tango V4.1 (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1571068), czy mi7ROM (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1782388). Tu jest info jak to zrobić: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=973420

Autor edytował komentarz.